Kapalı ortanca - evde bakım

Dairenin pencere pervazına bir tencerede ortanca ile süslendiğinde, tüm odanın atmosferi özel bir pozitif alır. Muhteşem parlak, renkli çiçek salkımları neşelendirerek, geçen günün zorluklarını unutmaya yardımcı olur. Ortancaları dikmeye karar verdikleri tesisler hemen rahat bir görünüme bürünüyor ve mutlu, memnun ve başarılı şık bir hostesin varlığını açıkça gösteriyor.

Renkli bir pencere pervazına sahip olmak isteyen, evini dekore etmek isteyen herkes için ortanca en iyi seçimdir.Evde evde bakım, sıradan bir ev hanımı için oldukça uygundur. Tomurcukların rengini kendi tercihlerinize göre seçebilirsiniz:

  • açık pembe;
  • zengin kıpkırmızı;
  • mavi;
  • leylak;
  • bej.

Ortancanın seveceği renk sadece çeşitliliğe değil, aynı zamanda toprağın bileşimine de bağlıdır. Substratın asitliğini gübreler yardımıyla sorunsuz bir şekilde değiştirerek kısa sürede istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Ortanca evde kaplarda iyi büyür

Ek Bilgiler. Yetiştirme odası ortanca, hostesin duygusal durumunu önemli ölçüde iyileştirir, benlik saygısını artırabilir.

İç mekan ortancalarının kökeni ve görünümü

Uygun bakım ile bitki bir metre yüksekliğe ulaşabilir. Kapalı veya açık ortanca bir çalıdır. Saksı örneği, bahçeye göre yalnızca daha küçük boyutuyla farklılık gösterir. Çiçeklenme döneminde, birçoğu bu tür çalıların bir gelinle benzerliğini görür - hemen akla şenlikli bir elbisenin narin dantelleri gelir.

Küçük yapraklı bazı alt türler, özellikle aktif büyüme ve çiçeklenme sırasında etkileyici görünür.

Ortanca ağaçlarının küresel salkımları

Yaprakları sulu yeşil renkli, oval şekilli, sapa doğru kalınlaşmıştır. Gövdelerde bulunurlar ve tırtıklı bir kenara sahiptirler. Çoğunlukla çiçek salkımları bir top şeklindedir, bazen birinin böyle doğru bir şekil almaları için onları tonladığı görülür. Bir çalı, aynı anda birkaç dantel topuyla çiçek açar, bu da görünümü daha da şenlikli kılar.

Çiçeğin tanımı

Çiçek salkımının kendileri üç tipte olabilir: corymbose, salkım ve küresel. Daha büyük çiçekler scutellumun kenarlarında bulunur, sterildirler. Ortaya daha yakın - küçük, ancak çiçek açtıktan sonra tohumların ortaya çıkması. Yaprakların bulunduğu tüm uzunluk boyunca her bir gövde, çiçeklenme döneminde parlak ve yemyeşil bir başlık ile taçlandırılır. Yıllık bir nakil ile bitki daha şiddetli renklerden hoşlanır. Ortancalar genellikle her çeşide özgü bireysel farklılıklarla Haziran'dan Ekim'e kadar çiçek açar. Bununla birlikte, zamansız bir nakil ile veya iyi hazırlanmış bir kışlamanın olmaması nedeniyle, çiçeklenme rejimi, uyku döneminin yaza kayacağı ve aktif büyüme ve çiçeklenme aşaması olacağı için ev güzelliğinde kaybolabilir. Ocak ayında.

Dikkat! Bitkinin büyüme ve gelişme aşamalarında böyle bir değişiklik çiçeklenmenin isyanını ve rengini olumsuz etkileyecektir.

İç mekan yetiştiriciliği için ortanca çeşitleri ve çeşitleri

Birkaç düzine çeşit, kendi özellikleri ve ayırt edici özellikleri ile yetiştirildi.Yetiştiricilerin amacı her zaman çiçeklenmenin görünümü ve şeklidir. Ortancaların yeşil kısmı, yaprağın boyutu dışında çeşitler arasında neredeyse hiçbir fark göstermez.

En egzotik çeşitlilik, çiçeklenme ile ayırt edilebilen yasemin idi - aynı adı taşıyan bitkiye çok benziyor.

Kompakt

Çeşitlilik, çalı yüksekliğindeki sınırlama için adını aldı. En uygun koşullarda bu tür 50 cm'nin üzerine çıkmaz Panikülat sınıfına aittir. İlk çiçeklenme yazın ilk üçte birinde görülür, sedefli bir renk tonu ile beyaz bir renge sahiptir. Yaz sonunda, renklendirici pigmentler güç kazanıyor ve ilk dona kadar keyif alacak olan soluk pembe bir ton alıyor.

Beyaz ortanca

İlginç. Çeşitliliğin yaprakları da güzel bitkinin diğer temsilcilerinden daha küçüktür.

Madam E. Muyer

Çeşitlilik, kuzeybatı bölgesi ve orta Rusya'daki bahçıvanların onu sevdiği ve bahçelerine diktiği kışa dayanıklılığıyla ünlüdür. Büyük yapraklı Madam Emily'nin iç mekan akrabasında da büyük bir yeşil kısım var. Yaprakların üst kısmı parlak, alt kısmı ince tüylüdür. Küresel bir şekilde çiçek açar, Temmuz ayının ikinci yarısında ortaya çıkar ve Eylül ayına kadar sürer.

Europa

Bu çeşit ev ortancasının çeşitliliği de büyük yapraklıdır. Yapraklar orta büyüklükte bir saçakla kaplıdır. Toprağın asitliğine bağlı olarak çiçek salkımının rengi mordan mor-kırmızıya kadar değişebilir. Çoğu zaman düzensiz bir şekilde yayılan mavi tonlara sahiptir.

Dikkat! Çok nemi seven bir çeşittir, tencerenin dekoratif bir kabukla malçlanması tavsiye edilir, böylece nem toprağın üst katmanlarından hızla buharlaşmaz.

Souer Tharese

Çeşitlilik, belirli koşullar altında leylak veya soluk mavi bir ton elde edebilen beyaz salkımıyla ünlüdür. Kar beyazı çiçekleri korumak için toprağın asitliğini dikkatlice izlemelisiniz. PH seviyesi asidik toprağı göstermeye başlarsa, çiçek salkımları kar beyazı bir gölgeden pembeye dönmeye başlayacaktır.

Kırmızı his

Çeşitlilik, sihirli topların parlak renkleri için adını aldı: bordodan sulu ahududuya. Toprağın asitliği yüksek olan çiçekler, mora yakın zengin şarap tonları kazanır. Kırmızı hissi, vurgularını herhangi bir pencere kenarına yerleştirir.

Ramars mars

Bu çeşit, çiçeklenme mevsimi boyunca lila mavisi renk değişimi nedeniyle sevilir. Zamanla, toplar kararır, belirli gübreler uygulandığında leylak rengi elde edebilirler.

Belirtilmelidir! Bitkinin yaşı da rengi etkiler - bitki ne kadar yaşlıysa, leylak rengi o kadar yakın olur.

Earley Mavi

Bu çeşidin çiçeklenmesi, açık yeşilden sulu maviye güzel ve yumuşak bir geçişle çekiyor. Renk değişimi bir yaz mevsiminde sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Ortanca Earley Mavi

Goliath

Büyük bitkiler sert, konik salkımdır. Saksı ortanca, büyük akrabasının minyatür bir kopyasıdır, çiçekleri, her çekimde bir tane, ağırlıklı olarak beyaz olan ve pembe bir renk elde edebilen aynı uzun konileri oluşturur.

Satın aldıktan sonra transfer

Bir ortancayı ancak solduktan ve zaten yıllık olarak budamadan sonra nakledebilirsiniz. Bu sırada bitki hareketsiz bir döneme hazırlanır, büyümesini durdurur. Bitki sonbaharda satın alınmışsa, ortanca evde göründükten iki hafta sonra, kalıcı bir tencereye dikkatlice nakledilebilir. Yeni odaya, sıcaklığa ve hava hareketine uyum sağlamak için iki hafta dinlenmeye ihtiyacı var.

İniş için ne gerekli

Yeni saksı bir öncekinden 3-4 cm daha geniş olmalıdır. Herhangi bir ortanca türünün kökleri, derinlikten daha yatay olarak gelişir, bu nedenle derin saksılar buna uygun değildir.

Aktif çiçeklenme döneminde kök sisteminin büyümesi ve bitkiyi beslemesi için her sonbaharda kapasitenin artırılması gerekir.

Optimal konum

Bol ve düzenli çiçeklenmeyi sağlamak için, çiçek doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan yeterince aydınlatılmış bir alanda durmalıdır. Ortancanın yaşayacağı odanın doğu veya batı pencereleri varsa, pencere kenarına değil, pencerenin yanına, tülün dışına yerleştirilmelidir. Böylece yeterince ışık alacak ve yaprakları agresif güneşten zarar görmeyecek.

Kuzey veya güney penceresine, bir oda güzelliği, doğrudan pencere kenarındaki yapraklardan korkmadan yerleştirilebilir.

Adım adım dikim süreci

Nakil, toprak karışımının hazırlanmasıyla başlamalıdır. Toprağın bileşimi kum ve turba içermeli, toplam payları 2 parça gerektiren çim alanla ilgili olarak 1 kısmı geçmemelidir. Yeni tencerenin altına drenaj koyduğunuzdan emin olun. Substratın bileşimine humus dahil edilmesi kabul edilemez.

Adım adım nakil süreci:

  1. Drenajla kaplı bir tencere hazırlayın.
  2. Toprağı eski saksıda bulunan bitki ile sulamak, toprak kütlesini korurken aktarma sürecini kolaylaştıracaktır.
  3. Saksıyı ters çevirin, dikkatlice çıkarın, saplarından tutun ve hemen yeni bir tencereye indirin.
  4. Köksap ve kabın duvarları arasındaki boşlukları alt tabaka ile doldurun, böylece hava boşluğu kalmaz.
  5. Nakil sonunda bol su.

Ek Bilgiler. İlkbaharda bir ortanca nakli, bitkinin satın alındığı çiçeklenmesini etkileyebilir. Biyolojik ritmi kaybeden ilkbaharda nakledilen ortanca sadece önümüzdeki kış çiçek açacak.

İç mekan ortancalarının çoğaltılması

Hem keserek hem de tohumları filizlendirerek yeni bitkiler elde edebilirsiniz. İlk yöntem 3 haftada hazır bir çocuk filizinin alınmasını mümkün kılacak, ikinci seçenek aynı anda çok sayıda yeni kopya almak isteyenler için uygundur.

Ortanca, özellikle sonbahar nakli için önemli olan çalıyı bölerek de çoğalabilir. Ayrılan kısım, toprak koma boyutuna karşılık gelen küçük bir saksıya ekilebilir.

Kırıntı

İç mekan ortanca kesimleri, yetişkin bir bitki ile aynı koşullar altında evde bakıma ihtiyaç duyar. Sapın üst kısımlarını 5-6 cm boyutunda keserek bir kesim elde edebilirsiniz. Ortaya çıkan çekim, nemli bir kum karışımına yerleştirilir ve şeffaf bir şişe veya kavanoz ile kesilmiş bir film ile kaplanır, yeşil Ev.

Kesimlerle çoğaltma

Köklenme iki haftadan bir aya kadar sürebilir, ardından filizler saksılara ekilebilir.

Tohumlardan büyüyen

Tohumlardan bir bitki almaya karar verdikten sonra, ortancaların çimlenme oranının genellikle toplamın sadece% 60'ına yakın olduğu gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir. Tohum suya batırılmaz veya toprağa derinleştirilmez, ancak bileşimi yetişkin bir bitki için uygun olan hazırlanan toprağın üstüne yerleştirilir. Ekim, cam veya yoğun şeffaf polietilen ile kaplıdır. Filizlerin çürümesini, mantar enfeksiyonunu veya ölümünü önlemek için her gün fideler havalandırmaya açılmalıdır. İki gerçek yaprağın ortaya çıkmasından sonra fideler saksılara ekilebilir.

Dikkat! Sulama kesinlikle her gün bir sprey şişesinden püskürtülerek yapılmalıdır.

Yetiştiriciler, sertleşmemiş tohumlardan filizlenen filizlerin hastalıklara diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtiyorlar.

Kapalı ortancaların bakımı

Taslaklardan tam izolasyon sağlayarak, bir tencerede bir ortancaya ve bahçedeki özgür bir akrabaya bakmak gerekir, aksi takdirde yapraklar, bitkinin ölümüne kadar imkansız olmadan solmaya başlar. herhangi bir canlandırma.

Sulama modu

Herhangi bir ortanca türünü sulamak, toprağın kurumasını önleyecek şekilde düzenli olmalıdır. Suyun oda sıcaklığında korunması gerekir. Çiçeklenme döneminde sulama özellikle dikkatle izlenmelidir.

Kışın toprağı nemlendirmek de gereklidir, çünkü uykuda bile kökler kurumamalıdır.

Üst giyim

Yaz aylarında, ortanca mineral gübrelere çok ihtiyaç duyuyor. Ek olarak, sulama sırasında kökleri enfeksiyondan koruyacak az miktarda potasyum permanganat ekleyebilirsiniz. Gübreleme olmadan bitki çiçeklenme aşamasına geçmeyebilir ve sadece yeşil bir çalı olarak kalabilir.

Çiçeklenme sırasında

Çiçeğin doğal yaşam döngüsünü bozmamak için çiçek açan ortancalar ekilmemelidir. Çiçek açan güzelliğin yaşadığı odadaki hava sıcaklığı + 18˚˚ ile + 22˚˚ arasında tutulmalıdır. Bunlar, tüm sınıflar için rahat olan göstergelerdir.

Dinlenme döneminde

Ortanca emekli olduğunda, havanın + 9'un üzerine ısınmadığı ve +5'in altına soğumadığı bir yere taşınması gerekir. Çiçek tüm kış boyunca oda sıcaklığında pencere kenarında bırakılırsa, kışlama hissetmeyecek ve artık yeni mevsimde çiçek açmayacaktır. Daireler için, saksının gelecekteki çiçeklenmenin yararı ile bütün kış duracağı yer balkon veya ısıtmasız bir merdiven olabilir.

Ortanca çiçek açmaz

Kışa hazırlık

Kışlamadan önce, tüm hastalıklı veya zayıf sürgünler kesilerek bitkinin tamamına bir bütün olarak bulaşma şansı kalmaz, çünkü tedavi karmaşık bir süreçtir ve her zaman olumlu bir sonuçla bitmez. Her türden ve yaştan bir bitkiye sahip bir önbellek, sürgünlerin rüzgar tarafından üflenmeyeceği ve dona maruz kalmayacağı serin bir yere aktarılır.

Hareketsiz dönemde, ortanca ölü çiçek salkımlarının budanmasına ihtiyaç duyar.

İç mekan ortanca çeşitlerinin yetiştirilmesi, pencere kenarına neşe ve parlak renkler koymak anlamına gelir. Kapalı ortanca evde karmaşık bakım gerektirmez ve gölgeleriyle şaşırtmaya hazırdır. Sıcaklık rejimi ve sulama sıklığı için basit kurallara uyulması, neredeyse tüm yaz ve tüm sonbaharda yemyeşil çiçeklenmeyi sağlayacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe