Ortanca Kyushu (Ortanca Paniculata Kyushu) - açıklama

Hydrangea Kyushu, çiçek açmasıyla bahçıvanı memnun edecek ve arka bahçeyi dekore edecek. Bu çalı, yeşil yaprakların arka planına karşı zarif ve havadar görünen, koni şeklindeki çiçek salkımlarında toplanan kar beyazı çiçekleriyle büyülüyor. Çiçek yaz boyunca çiçek açar ve mis gibi kokar, bu nedenle peyzaj tasarımında kullanılması tercih edilir. Kyushu ortanca hakkında daha fazla bilgi açıklamasında bulunabilir.

Menşei

Ortanca, uzun zamandır bilinen çalılardan biridir. Japonya, Asya, Amerika, Çin'deki arkeolojik kazı kayıtlarında bahsedilmektedir.

Hydrangea Kyushu, zarif çiçekleriyle bahçeyi süslüyor

Bu çeşitliliğe Kyushu salkım ortanca veya Japon ortanca denir. Asya ülkelerinde çalıya Kiushu Ajisay denir. Bitki, 1829'da doktor Philip Franz von Siebold sayesinde Avrupa'ya ulaştı.

Çalı orijinal bir fan şekline sahiptir ve üç metre yüksekliğe kadar uzar. Bu durumda, budama kullanarak bir çalı oluşturabilirsiniz. Bitkinin tüm karmaşıklığı ve güzelliği, ancak birkaç yıllık büyümeden sonra ortaya çıkar.

Önemli! Bir ortanca çalısının tepesini sadece üç yaşındaki bir bitkide oluşturmak mümkündür.

Ortanca Kyushu açıklaması

Bu çalı, salkım ortancalarının cinsine aittir. Üstelik yaprak döken. Kum dışında her türlü toprak yetiştirmeye uygundur. Ortancaların rahat gelişimi için toprak asidik ve aynı zamanda kuru olmalıdır. Bitki en iyi gölgede veya kısmi gölgede çiçek açar. Açık alanda yetişmesi şartıyla çalı tüm rengini kaybeder.

Ortanca kyushu, aşağıdaki özelliklerde akrabalarından farklıdır:

 1. Yetişkin bir burcun çapındaki kök sistemi, üst toprak topunda bulunurken, taçtan çok daha büyüktür.
 2. Ortanca dalları düz büyür, kırmızı-kahverengi bir kabuğa sahiptir. Taç, üç metreye kadar çapa sahip olabilir.
 3. Yeşil parlak yeşillik kırmızı kesimlere ve eliptik bir şekle sahiptir.
 4. Otuz santimetre yüksekliğe kadar büyüyen koni şeklindeki çiçek salkımlarında toplanan güçlü aromalı beyaz çiçekler. Sonbahara yaklaştıkça renklerini hafif pembeye çevirirler.
 5. Büyük bir çiçeğin yerine, içinde birçok tohum bulunan üç milimetre büyüklüğünde bir kutu oluşturulur.
 6. Ortanca tohum ve kesimlerle çoğalır.
 7. Bitki yüksek donlara ve hafif nemli toprağı tolere eder.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Açık toprağa satın aldıktan sonra saksıdan nakli sadece ilkbaharda yapılmalıdır. Zemin iyice çözülmeli ve ısıtılmalıdır. Rusya'nın güneyinde, sadece ilkbaharda değil sonbaharda da bir bitki ekilebilir. Sonbahar dikimi için iyi gelişmiş köklere sahip bir bitki almak önemlidir. Fideler gençse, sadece ilkbaharda ekilir.

Sonbaharda sadece güçlü ortanca fidanları dikilebilir.

İniş için ne gerekli

Ortancanın devralması ve iyi gelişmesi için öncelikle toprağı uygun şekilde hazırlamanız gerekir. Bu, çok önceden, yani ekimden bir hafta önce yapılır. Bu, dünyanın tamamen çökmesi için yapılır. Kırk santimetre derinliğinde, yarım metre genişliğinde ve altmış santimetre uzunluğunda bir çukur kazılmıştır. Hazırlanan deliğe koymanız gereken:

 • genişletilmiş kil, kırma taş veya küçük tuğla parçalarının kullanıldığı drenaj;
 • süperfosfat;
 • potasyum içeren gübreler;
 • ilkbaharda nakil yapılması şartıyla azot içeren gübreler kullanılır;
 • toprağı asitlendirmek için turba kullanılmalıdır;
 • humus organik gübrelerden alınır.

Ortanca, kumlu toprak dikmeyi planladığınız yerde, o zaman bir kil tabakası koymanız önerilir.

Önemli! Ortanca paniculata Kyushu ekerken, hiçbir durumda taze inek gübresi kullanmamalı veya toprağa kireç eklememelisiniz, çünkü fidenin kök sistemini agresif bir şekilde etkilerler, bu da çiçek üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacaktır. ölmek.

Bir iniş sitesi seçmek

Hortense Kuishi çok fazla ışığı sever, ancak doğrudan güneş ışığında olması tehlikelidir. Bu koşullar altında toprak çok çabuk kurur ve bu da çalıların sağlığını olumsuz etkiler.

Ortancaların gelişimi için kalın bir gölge de uygun değildir, çünkü bu durumda çiçeklerin görünmesini bekleyemezsiniz. Bu uyarılara dayanarak, bir ayak izi seçerken şunları dikkate alın:

 • ortanca çok fazla ışığı sever, bu yüzden bir gün en az on iki saat sürmelidir;
 • çalılar, su ve faydalı iz elementler için rekabet edeceğinden ağaçların yanına dikilmemelidir;
 • bitkinin dalları çok kırılgandır, bu yüzden onu rüzgarlardan ve cereyanlardan korunacağı rahat bir yere yerleştirmeniz gerekir.

Adım adım dikim süreci

Ortancaların ekimi üç şekilde yapılır:

 • tek;
 • çit olarak;
 • standart yöntemi kullanarak.

Kyushu ortancasının bu yollardan biriyle dikilmesi için dikim delikleri arasındaki doğru mesafeye uymanız gerekir:

 1. Tek bir dikim yöntemi için, delikler birbirinden bir veya bir buçuk metre uzaklıkta açılır.
 2. Bir çit için yetmiş veya doksan santimetre mesafeden delikler açılır.
 3. Sap kullanırsanız bitkiler arasındaki mesafe en az iki metre olmalıdır.

En az üç yaşında olan çalılar kalıcı bir yere dikilebilir.

Dikim sırasında köklerin uçlarının kırpılması gerekir. Bu prosedür, aktif büyüme ve gelişme için bir uyarıcı görevi görecektir. Ek olarak, ilkbaharda bir çiçek dikerken, genç sürgünler kesilerek sadece üç veya dört tomurcuk kalır.

Dikim materyali için, kök boğazı iki ila üç santimetre derinliğe kadar serpmeniz gerekir. Kök bölgesi sulanmaya başladıktan sonra toprak sıkıştırılacak ve boyun yüzeyden istenilen seviyede olacaktır. Kök bölgesi malçlanmalıdır. Bunun için aşağıdaki malzemeler kullanılır:

 • turba;
 • talaş;
 • iğneler;
 • ceviz kabuğu;
 • Saman.

Malç tabakası en az on santimetre olmalıdır.

Kiush yetiştiriciliği-de

Ortanca üç şekilde çoğalır:

 • tohum;
 • kırıntı;
 • katmanlama.

Bir çalıdan birkaç yenisini elde etmek için bitkinin nasıl doğru şekilde çoğaltılacağını daha ayrıntılı olarak bilmek önemlidir.

Kırıntı

Kesimler için, üzerinde birkaç tomurcuk olması gereken genç sürgünler almak gerekir. Köklenme için sıvıyla dolu bir kaseye yerleştirilmeleri gerekir. Ancak küçük köklerin ortaya çıkmasından sonra kesimler hazırlanan toprağa ekilir.

Çelikler doğrudan toprağa ekilebilir. Bu yöntem için birkaç alt yaprağın çıkarılması ve kalanların yarı yarıya kısaltılması önerilir. Sera koşullarının oluşması için fidanın cam bir kap ile kapatılması gerekir. Sap üzerinde kökler oluştuğunda kavanoz çıkarılır. Köklenme işlemi sırasında bitki düzenli olarak havalandırılmalıdır. Ayrıca sulamayı da unutmayın.

Tohumlardan büyüyen

Tohum ekmek için önce toprağı hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için 4: 2: 1 kara, turba ve kum oranını alın. Daha sonra karışım düzlenir ve tohumlar ekilir. Onlara kalan karışımın küçük bir tabakasını serpin ve ılık suyla dökün.Bundan sonra, ekim kabı sera koşullarını oluşturmak için streç film ile kaplanır.

Tohum çimlenme sürecinde toprağı düzenli olarak nemlendirmek gerekir. İlk sürgünler ancak bir buçuk ay sonra ortaya çıkacaktır. Kotiledon yaprakları büyür büyümez, fidelerin daldırılması gerekir. Tekrar toplama üç veya dört yapraklı aşamada yapılmalıdır. Bu dönemde filizlerin ayrı küçük saksılara ekilmesi gerekir.

Sapın kök salması için gerekli koşulları oluşturması örtülür.

Bundan sonra, fidelerin sertleşmesi için bahçeye çıkarılması gerekir. Sertleşme işlemi sırasında cereyandan kaçınılmalı, saksılar güneşli tarafa maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle bitkinin iki yıl yetiştirilmesi gerekir. Bundan sonra çiçek açık toprağa ekilir. Sürekli büyümesi ve çiçeklenmesi için seçilen yere sadece üç yaşında bir ortanca ekilebilir.

Bakım

Ortancanın kendini iyi hissetmesi, aktif olarak büyümesi ve muhteşem bir şekilde çiçek açması için bitkiye bakma kurallarına uymak gerekir.

Sulama modu

Bir çalı için, sıvının kök sisteminin yakınında birikmemesini ve kök çürümesine neden olmamasını sağlamanız gerekirken, toprağın her zaman nemli olması önemlidir. Ayrıca ortancanın altındaki toprak kuru olmamalıdır. Bu, çalıların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sulama ölçülü olarak yapılır, ancak aynı zamanda düzenli olarak yapılır. Çiçeği sabah sulamak, nemin çabuk buharlaşmamasına ve bitkinin yanmamasına katkıda bulunur.

Tavsiye. Çalıların kök bölgesinde nemi daha uzun süre tutmak için bahçıvanlar malç kullanır.

Üst giyim

Ortancalar için pansuman olarak yeşil ısırgan otu, sığırkuyruğu ve mineral gübrelerin infüzyonu kullanılır. Bitki her yarım ayda bir beslenir.

Önemli! Kyushu'nun kök bölgesine hiçbir durumda dolomit unu, kül ve tebeşir eklenmemelidir. Bu bileşenler çalıyı öldürebilir.

Çiçeklenme sırasında

Çiçeklenme döneminde kök bölgesinde toprağın düzenli olarak otlatılması ve zamanında sulanması gerekir. Malçlama, işin yapılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Dinlenme döneminde

Bitkinin bol ve güzel kokulu çiçek açması için budanır. Çoğu zaman, bu prosedür sonbaharda yapılır. İlkbahar budaması, yapraklar çalı üzerinde görünmeye başlamadan önce yapılır.

Kışa hazırlık

Kışa yaklaştıkça, ortanca çalıları yavaş yavaş beslenmeyi bırakmalıdır. Sonbaharda sulamayı bırakırlar. Kış başlangıcından hemen önce bitki kesilir ve kök bölgesi kapatılır. Yaşlı çalılar, kış için kuru yapraklar ve dallarla kaplıdır. Genç ortanca agrofiber ile sarılmalı ve yalıtılmalıdır.

Kışlamadan önce ortanca çalı budanır

Her bahçıvan arka bahçesinde bir ortancanın tatlı kokmasını ister. Tüm bakım kurallarına uyarak bitkinin yemyeşil çiçeklerine hayran kalabilirsiniz.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe