Evde limon okaliptüs nasıl yetiştirilir

Limon okaliptüs, limon gibi kokan etkileyici bir aromaya sahip çok yıllık bir bitkidir. Güzel büyük yaprakları sayesinde çok etkileyici görünüyor ve ayrıca birçok tıbbi özelliği var. Limonlu okaliptüs yetiştirmek, çiçek yetiştiricileri arasında popüler bir aktivite olarak kabul edilir ve yeni başlayanlar bile bununla ilgilenebilir.

Bitkinin tanımı ve özellikleri

Limon okaliptüs (Okaliptüs Citriodora), Doğu Avustralya'ya özgü olduğu düşünülen, Myrtle ailesinin şaşırtıcı bir yaprak dökmeyen ağacıdır. Sıcak iklimlerde büyümeyi tercih eder. Doğal koşullarda 100 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Kapalı alanda tutulduğunda, zamanında budama ve çimdikleme ile bitkinin yüksekliği kolayca ayarlanabilir. Yapraklar oldukça yoğundur, gövdeler üzerinde spiral şeklinde düzenlenmiştir. Oval mızrak şeklinde bir şekle sahiptirler, 16 cm uzunluğa ve 2 cm'den fazla genişliğe ulaşmazlar.

Kapalı limon okaliptüs

Okaliptüs ağacının kabuğu kırmızı-kahverengi, bazen turuncu çizgilerle beyazdır. Gövdenin altında küçük büyüme var.

Bir tencerede okaliptüs çiçeği, Mavi Bebek çeşidi

Evde yetiştiriciliğe uygun çeşitler

Pek çok okaliptüs türü vardır (500'den fazla), ancak bunlardan sadece birkaçı süs bitkisi olarak yetiştirilmeye uygundur. En popüler olanlar:

 • küresel. Dışında gümüşi bir çiçek açan güzel, piramidal bir taç ve mavimsi mavi yapraklarla dikkat çekiyor;
 • Gunny. Genç bitkiler, ağaç olgunlaştıkça sivri uçlu dikdörtgen hale gelen yuvarlak gri-yeşil yapraklara sahiptir;
 • Mavi bebek. Okaliptüsün cüce türlerini ifade eder. Küçük gri-mavi yapraklarda farklılık gösterir;
 • incir yapraklı. Yuvarlak küçük yapraklı çeşitleri arasında öne çıkmaktadır;
 • gümüşi veya küllü. Ana fark gri oval veya yuvarlak yapraklardır;
 • Populus, küçük meyveler oluşturabilen süs okaliptüsdür.

Önemli! Bu çeşitler açık toprağa ekim amaçlı değildir, sadece iç mekan koşullarında yetiştirilebilir.

Ayrıca çok güzel bir tür var - gökkuşağına benzer, çeşitli renklerde bir kabuğa sahip gökkuşağı okaliptüs, ancak bir ev bitkisi olarak büyümeye uygun değil.

Pencere kenarında saksılarda bitki çeşitleri

İyileştirme özellikleri

İç mekan okaliptüs, havayı virüslerden ve bakterilerden temizleyen fitocidleri salgılar.

Yapraklar, güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip uçucu bir yağ içerir. Bitkinin yaprakları yağlar, infüzyonlar ve alkollü tentürler hazırlamak için kullanılır.

Okaliptüs, genellikle apse, furunküloz, cerahatli mastit ve çeşitli ülserleri tedavi etmek için kullanılan bir ev bitkisidir. Okaliptüs yapraklarından elde edilen kaynatma, akut solunum yolu enfeksiyonlarında inhalasyon için ve boğaz ağrısı ve ağız boşluğundaki çeşitli problemler için gargara yapmak için kullanılabilir.

Not! Bitki sadece okaliptüs yaprakları ve onlardan losyon, merhem veya durulama şeklinde haricen hazırlanan ürünleri kullanırsanız fayda sağlayacaktır. Yutulması zehirlenmeye neden olabilir.

Parlak yeşil okaliptüs yaprakları

Bilginize! İlk kez okaliptüs, 18. yüzyılın sonunda Avustralya'da yetiştirilmeye başlandı. Okaliptüs ağacı, 19. yüzyılın 80'li yılların başlarında botanikçi A.N.Krasnov sayesinde Rusya'ya geldi. Yetiştiricilerin yetişmesi 50 yıldan fazla sürdü.

Bir ev bitkisi olarak okaliptüs için evde bakım

Okaliptüs limonunun evde bakımı basit bir tane gerektirir. Doğru sıcaklık rejiminin sağlanması, zamanında sulama, gerekli gübreleme, yıllık ekim ve periyodik budama işlemlerinden oluşur.

Sıcaklık

Yaz aylarında, okaliptüs için en uygun sıcaklığın kışın - 12-16 ° С, 20-25 ° С aralığında olduğu kabul edilir. Ağacın temiz bir hava akışına ihtiyacı vardır, ancak soğuk havalarda havalandırma döneminde soğuk hava akımından korunmalıdır.

Aydınlatma

Limon okaliptüsünü evde iyi aydınlatılmış yerlerde bir tencereye yerleştirmek en iyisidir, örneğin güney, güneydoğu veya güneybatı pencerelerinin pencere pervazları olabilir. Dairenin tüm pencereleri kuzeye bakarsa, ışık eksikliği çiçeğin daha yavaş büyümesine yol açacağından ek aydınlatma uygulanması gerekir.

Yaz aylarında dışarıda havanın güzel olduğu zamanlarda çiçek balkon veya terasa çıkarılabilir. Şiddetli yağmur veya rüzgar sırasında daireye geri götürülmelidir. Sonbaharın gelmesi ile birlikte ağacın tekrar odaya dönmesi gerekir.

Gür yeşil çalı

Sulama

Yaz aylarında saksıdaki toprağın daima nemli olduğundan emin olmalısınız; bitkiyi 2-3 günde bir az miktarda suyla sulamaya değer. Kışın, dünyanın en üst tabakası kurudukça okaliptüs sulanmalıdır - her 7-10 günde bir.

Önemli! Sulama için sadece oda sıcaklığında saf su kullanın.

Bitki türleri Okaliptüs Populus

Nem

Yaz mevsiminde iç mekan okaliptüsünün nemli havaya ihtiyacı vardır, ancak bitki püskürtülemediği için tencereyi su ile bir tencereye koyarak gerekli nem seviyesini koruyabilirsiniz. Bu durumda ağaç ihtiyaç duyduğu kadar suyu alacaktır.

Astarlama

Doğru gelişme ve iyi büyüme için okaliptüs, mineral bileşenler bakımından zengin toprağa ekilmelidir. Hazır bir alt tabaka satın alabilir veya evde pişirebilirsiniz. Toprağın bileşimi şunları içermelidir: humus (% 20), çim (% 40), nehir kumu (% 20) ve kuru turba (% 20). Toprak gevşek ve iyi drene olmalıdır.

Üst giyim

Aktif büyüme mevsimi boyunca, kapalı okaliptüs periyodik olarak döllenmelidir. Karmaşık mineral gübreler ve organik madde üst pansuman olarak kullanılabilir. Üst pansuman 14-20 günde bir yapılmalıdır. Sulamadan hemen sonra üst pansuman yapılır. Uygulanan gübre miktarı talimatlara göre hesaplanır.

Önemli! Çiçeği kışın uykuda iken döllemeyin. Ek olarak, ekimden hemen sonra ve ayrıca çiçeğin hasta veya zararlılardan etkilenmiş olması durumunda üst pansuman uygulanması tavsiye edilmez.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Okaliptüs, doğal ortamında ilkbahar ve yaz aylarında, şemsiye şeklindeki çiçek salkımlarında toplanan çok sayıda stamen ile küçük kar beyazı çiçeklerle çiçek açar. Kapalı limon okaliptüs evde çok nadiren çiçek açar.

Beyaz çiçekli çiçek açan okaliptüs

Ev budama

Sürgünleri budamazsanız, ağaç çok fazla uzar. Yemyeşil, güzel bir taç oluşturmak için yıllık ilkbahar budaması yapılır. Kırpma sürecinde, orta gövde gerekli yüksekliğe kısaltılır. Budamadan sonra okaliptüs genç sürgünleri serbest bırakarak yemyeşil bir çalı oluşturur. Genç sürgünleri sıkıştırın, bu genç sürgünlerin oluşumu için gereklidir. Bu yöntemi kullanarak, istenen büyüklük ve şekildeki bir bitkinin tepesini oluşturabilirsiniz.Olgun bitkiler, gövde yüksekliğini sınırlamak için ekim sırasında kök budamasına ihtiyaç duyar.

Kendinizi nasıl yayarsınız

Limon okaliptüsünü tohumlardan ve ayrıca apikal kesimleri köklendirerek yetiştirebilirsiniz.

Çimlenen tohumlar

Tohumlar Kullanarak Limonlu Okaliptüs Nasıl Yetiştirilir:

 1. Dikim kabının dibine bir drenaj tabakası ve üstüne toprak dökün.
 2. Okaliptüs limon Ozon tohumlarını hafifçe yere bastırarak dökün, ılık su dökün.
 3. Kabı cam veya folyo ile örtün, çimlenme için sıcak bir yere koyun.
 4. Her gün, dikimlerin havalandırma düzenlemesi, sığınağı kaldırması ve biriken yoğuşmayı gidermesi gerekir.
 5. İlk sürgünler 7-10 günde görülebilir. İlk sürgünler yumurtadan çıktığında sığınak kaldırılmalıdır.
 6. 3-4 gerçek yaprak göründüğünde, ayrı küçük saksılara dalın.
 7. Genç bitkiler 15-20 cm yüksekliğe kadar büyüdüğünde, büyük bir tencereye nakledilir.

Yetiştirilen fide

Köklendirme kesimler

Köklendirme kesimlerinin adım adım süreci:

 1. Yetişkin bir bitkide, 10-12 cm uzunluğunda birkaç genç sürgün kesilir, tüm yan yapraklar çıkarılır.
 2. Kesim, bir kök büyümesi uyarıcısı ile tedavi edilir.
 3. Filizler hazırlanmış toprağa ekilir.
 4. Folyo ile örtün ve sıcak bir yere koyun.
 5. Köklenme 3-4 hafta sürecektir.
 6. Kesim kökleri küçük olduğunda kalıcı bir yere ekilir.

Aktar

Aktif büyüme döneminde genç bir okaliptüs, yıllık bir nakil gerektirir. Bunun için en uygun zaman, yeni yaprakların aktif olarak büyüdüğü bahardır.

Not! Üç yaşın üzerindeki olgun bitkiler, aktarma yöntemi kullanılarak her üç yılda bir nakledilir.

Nakil şu şekilde yapılır:

 1. Okaliptüs, eski kaptan çıkarılmasını kolaylaştırmak için önceden sulanır.
 2. Daha büyük bir kap hazırlanır.
 3. Kabın dibine yaklaşık 5 cm kalınlığında drenaj yapılır ve üstüne küçük bir toprak tabakası dökülür.
 4. Ağaç, eski toprağı köklerden hafifçe sallayarak eski saksıdan çıkarılır.
 5. Tüm kök sistemini inceleyin, tüm hasarlı ve çürümüş kökleri kesin.
 6. Kesilen noktalara odun kömürü veya aktif kömür serpilir.
 7. Bitki dik olarak bir tencereye yerleştirilir, toprak eklenir.
 8. Ilık arıtılmış suyla dökün.

Aşırı büyümüş bir bitkinin yeni ve geniş bir tencereye ihtiyacı vardır, böylece kökler dar alandan zarar görmez. Dikimden veya dikimden sonra bitki bir adaptasyon sürecinden geçer, bu nedenle parlak güneş ışığından uzaklaştırılmalı ve bir hafta beslenmemelidir.

Aktarma yöntemi ile transfer

Olası büyüyen sorunlar

Uygun olmayan bakım bitkinin hastalanmasına ve hatta ölümüne neden olabilir. Okaliptüs bakımı süreci bozulursa, bu tür sorunlar ortaya çıkabilir:

 • düşük ışıkta, sapların yüksekliği kuvvetli bir şekilde gerilir, yapraklar küçülür ve renklerini daha az doygun bir renge çevirir. Sorunu çözmek için, çiçeğin daha parlak bir yere taşınması veya özellikle gündüz saatlerinin kısa olduğu kış aylarında ek aydınlatma ayarlanması gerekir. Yaz aylarında bulutlu havalarda da yapmaya değer;
 • okaliptüs üzerinde yetersiz sulama ile yapraklar kuruyacak ve düşecektir. Bu durumda sulama modunu ayarlamak gerekir;
 • Yapraklarda doğrudan güneş ışığı ve yetersiz sulama yanıklara neden olabilir. Gün ortası sıcağında, okaliptüsün gölgelenmesine ve zamanında nemlendirilmesine değer;
 • aşırı nem, topraktaki suyun durgunluğuna, kök sisteminin çürümesine, yumuşaklığa ve yaprak dökülmesine neden olabilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Yüksek fitocid içeriği nedeniyle, limon okaliptüs çeşitli hastalık türlerine karşı oldukça dirençlidir. Ayrıca, koku nedeniyle birçok haşere onu atlar. Ancak bakım kurallarına uyulmazsa, örümcek akarları veya ölçek böcekleri görünebilir. Sabunlu suya batırılmış nemli bir süngerle onlarla savaşabilirsiniz.Bu tür eylemler hiçbir şeye yol açmadıysa, bitkiye böcek ilaçları uygulamanız gerekir.

Limon Okaliptüs, evde yetiştirmek için harika ve çok az bakım gerektiren kokulu bir yaprak dökmeyen bitkidir. Evde okaliptüs yetiştirmek kolaydır, çünkü bakım kuralları son derece basittir. Bu çiçek, odada hoş bir koku yaratabilir ve havayı temizleyebilir, ayrıca kışın soğuk algınlığını hızla iyileştirebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe