Armut Bergamot: Çeşitliliğin tanımı, gerçekten narenciye mi

Belki de her deneyimli bahçıvan, Bergamot armut çeşidini görmediyse, en azından onu duydu. Aslında, çeşitlilik çok başarılı ve bu nedenle tüm dünyada talep görüyor. Ve Rusya hiçbir şekilde bir istisna değildir. Bu nedenle onun hakkında daha fazla bilgi edinmeniz çok faydalı olacaktır.

Bergamot bir armut veya turunçgildir

Tüm dünyada popüler çeşitlilik

Çeşitlilik hakkında konuşmadan önce, anlamaya değer - bergamot nedir: narenciye, armut veya hatta bir bitki? Aslında, her üç seçenek de doğrudur. Böyle bir bitki (çay ondan yapılır), Narenciye ailesinin bir bitkisi var, belirsiz bir şekilde limona benziyor (aslında tam adı portakal-bergamottur) ve tabii ki çeşitleri yetiştirilen bir armut çeşidi var. birçok bahçede.

Armut Bergamot: çeşidin tanımı ve özellikleri

Her şeyden önce, belirli bir bahçıvan için uygun olup olmadığına karar vermek için çeşit ve özellikleri hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer.

Ağaç yüksekliği

Bergamotun uzun bir armut olduğu ve bu nedenle düzenli budama gerektirdiği hemen unutulmamalıdır. Aksi takdirde hafif bir rüzgarla bile meyvelerden dallar kırılacak ve onlara ulaşması kolay olmayacaktır.

Meyve boyutları

Genel olarak, birçok bergamot çeşidi vardır ve her meyvenin belirli bir boyutu vardır - ortalama ağırlık yaklaşık 120-160 gramdır.

Bir dizi çeşidi tek bir çeşitte birleştirmenize izin veren ilginç bir özelliği, şekildir - hepsinin hafifçe düzleştirilmiş bir şekli vardır. Renk farklı olabilir - yeşilimsi sarıdan sarı-kırmızıya.

Meraklı! İlk çeşidin İtalyan Bergamo kentinde yetiştirildiği ve adını veren bir versiyon var.

Armut Bergamot: çeşit çeşitleri

Elbette, bu değerli mahsulü kendi sitesinde yetiştirmeye karar veren her bahçıvan, en uygun seçeneği seçmek için bazı çeşitler hakkında bilgi edinmeyi faydalı bulacaktır.

 • Volzhsky - bu çeşitlilik, önemli bir meyve kalitesi ile karakterize edilir - bir aydan fazla. Çiçeklenme Mayıs ayı sonlarında başlar ve Eylül ayı başından ortasına kadar hasat edilir. Derinin çoğu yeşildir, ancak yanlar kirli olabilir.
 • Muscat, 8 metreye kadar yüksekliğe ve 12'ye kadar taç genişliğine sahip en büyük çeşitlerden biridir. Aynı zamanda meyveler küçüktür - 100 grama kadar. Erken çiçek açar, bu nedenle hasat Temmuz ayının sonunda başlar. Yetişkin, güçlü bir ağaçtan 300 kg'a kadar meyve hasat edilebilir.
 • Sonbahar - ağaçların piramidal bir tacı vardır. Mayıs ayı sonlarında çiçek açar, Eylül ortasına kadar olgunlaşır. Yüksek verim ve mükemmel tadı ile bu çeşit, ne yazık ki çok kısa bir süre için saklanır. Buna ek olarak, ona yardım etmek için başka tozlaşan ağaçlara ihtiyacı var.
 • Moskovsky - diğer çeşitlerin yanı sıra, uçlarında pürüzlü kenarları olan yapraklarla ayırt edilirler. Meyveler yuvarlak, sarımsı yeşil, yoğun, sulu etlidir. Ancak çok kısa bir süre için saklanırlar - bir hilalden fazla değil.
 • Prens Trubetskoy anısına - çok iri meyveli bir çeşit - 190 grama kadar. Renk sarı-yeşildir. Meyve eti sulu ve ortalama bir yoğunluğa sahip. Doğru koşullar altında, çok değerli oldukları altı aya kadar saklanabilirler.
 • Michurin tarafından kişisel olarak yetiştirilen bir çeşit olan Bergamot Novik, 15 metre yüksekliğe ulaşır. Mayıs ayında çiçek açan, orta boy meyveler. Uzun süre depolanmaz, ancak bitkinin dona dayanımı yanında verimi de yüksektir.
 • Dağıstanlı Bergamot, yüksek don direncine sahip nispeten yeni bir melezdir. Yapraklar koyu yeşil, oval ve pürüzsüzdür. Belirgin ekşi tadı olan büyük meyveler.
 • Rossoshansky - bu çeşitlilik, ters piramidal bir taç ile karakterizedir. Verim düşük, meyvelerin iriliği küçüktür. Ancak tadı mükemmel - posa gevşek, sulu ve tatlı. Ek olarak, çeşitlilik neredeyse hastalığa duyarlı değildir.

Okuyucunun görebileceği gibi, Bergamot oldukça çeşitli bir armuttur. Ve çeşitler arasından herkes onun için doğru olanı seçecek.

İniş

Narenciye bergamotu ile karıştırılmamalıdır

Her şeyden önce, yaklaşık 50-55 cm derinliğinde ve en az 80 çapında bir delik açılır.Uygun bir alt tabaka ile doldurulur - genellikle turba, humus ve kül karıştırılır. Zayıf topraklarda bir miktar süperfosfat da ekleyebilirsiniz.

Hazırlanan deliğe bir fide indirilir - kökleri dikkatlice düzeltmek önemlidir. Bundan sonra, kökler hafifçe sıkıştırılmış toprakla kaplanır. Armutun eşit şekilde büyümesi ve kuvvetli rüzgardan eğilmemesi için sadece yanına bir kazık kazmak için kalır.

Sulama ve besleme

Genel olarak, çeşitlilik kuraklığa mükemmel bir şekilde direnir. Özellikle ekimden sonraki ilk birkaç yıl sulamaya ihtiyaç duyar. Yağmur yoksa en az 3-4 haftada bir sulama yapılmalı, her fide için 20-30 litre su harcanmalıdır. Toprağın büyük bir derinliğe doymuş olması önemlidir, aksi takdirde kökler yeterince nem almaz.

Önemli! Onu ılık, durgun suyla sulamanız gerekir - aksi takdirde bitki zayıflayabilir ve hastalanabilir.

İlkbaharda azotlu gübrelerle gübreleme yapılır. Sonbahar döneminde fosfor takviyeleri tercih edilir. Çiçeklenmeden kısa bir süre önce, verimi artırmak için potas gübreleri toprağa verilir.

Budama kuralları

Uzatılmış meyveler de var

Budama, hava sıcaklığının +5 dereceye yükseldiği ilkbaharda yapılır, ancak tomurcuklar henüz şişmeye başlamamıştır. Burada güzel bir taç oluşturmak önemlidir - çok gevşek olmamalıdır.

Bu nedenle dış dallar budanarak içe doğru gidenler tamamen kesilir. Sonuç olarak, taç kavisli bir şekle sahip olmalıdır.

Hasat

Çeşitlerin çoğu Ağustos-Eylül aylarında hasat edilir. Aynı zamanda, zarar görmemeleri de önemlidir - bunlar, kendilerine en yakın meyveleri enfekte ederek hızla çürümeye başlar.

Hatırlamak! Bazı çeşitlerde meyve verme dördüncü yılda başlar, bazılarında ise sekizinci veya dokuzuncu yıla kadar beklemeniz gerekir.

Saklama süreleri önemli ölçüde değişiklik gösterir - bir haftadan altı aya kadar. Ancak her durumda, en uygun koşulları yaratmanız gerekir - oldukça yüksek bir nem ile yaklaşık + 2 ... + 5 derecelik bir sıcaklık.

Hastalıklar ve zararlılar

En yaygın hastalıklar külleme ve kabuklanma. Birincisi, yapraklara bir koloidal kükürt çözeltisi püskürtülerek savaşılabilir. Kabuklanma sorunu Bordo sıvısı ve zayıf üre solüsyonu ile çözülebilir. Hem ağacın kendisi hem de tüm taç bölgesinin altındaki toprak işlenir.

En yaygın zararlı yaprak bitleridir. Sorun, uygun böcek öldürücüler kullanılarak çözülebilir. Ana şey, bunu zamanında ve meyvelerin oluşumundan en az birkaç gün önce yapmaktır.

Uyuzla mücadele edilmeli

Avantajlar ve dezavantajlar

Genel olarak, her çeşidin belirli artıları ve eksileri vardır - çoğu zaman tamamen zıttır. Ortalama göstergeleri alırsak, avantajlar şunları içerir:

 • iyi verim,
 • bakım kolaylığı,
 • Kuraklık toleransı,
 • mükemmel tadı.

Ne yazık ki, bazı dezavantajlar olmadan çeşitlilik tamamlanmış sayılmaz. Örneğin bazı çeşitlerin raf ömrü kısadır.

Not! Ayrıca, çeşitlilik genellikle pratikte bağışıklığı olmayan kabuklardan muzdariptir.

Bu makaleyi sonlandırıyor. Her bahçıvan, inceledikten sonra, Bergamot armutunun kendi sitesinde büyümeye uygun olup olmadığına veya başka bir seçenek seçmenin daha iyi olup olmadığına kolayca karar verecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe