Kraliyet sardunya - yeni başlayanlar için evde bakım

Kraliyet sardunyası, yetiştiricilerin uzun yıllar süren özenli çalışmalarının meyvesidir. Narin narin aroması ve yeşil yaprakların üzerinde bir başlık oluşturan büyük boyutlu çiçekleriyle diğer benzer çeşitlerden farklıdır. Aynı zamanda Grandiflora olarak da bilinir. Böyle bir bitki muhteşem görünüyor, her çiçekçi böyle muhteşem bir güzelliğe sahip olmak istiyor. Ancak, büyük çiçekli kraliyet sardunyasının çok kaprisli olduğunu hatırlamakta fayda var, bakımı kolay değil.

Bu tür sardunya sadece ilginç bir tarihe değil, aynı zamanda kolayca tanınabilecek bir dizi ayırt edici özelliğe de sahiptir.

Kraliyet sardunyalar yetiştirme konusunda çok kaprislidir, ancak şık görünüm ve hassas narin aroması tüm rahatsızlıkları ve maliyetleri telafi eder.

Çiçeklenme dönemindeki şık görünümünden dolayı adını almıştır. Ancak istenen sonuca ulaşmak için çok çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Nasıl görünüyor

Yetişkin bir bitkinin boyu 0,5 m'yi geçmez Çiçekler yapraklarla aynı seviyede bulunur. Çiçeklenme çapı 15 cm'ye ulaşır Renk aralığı çok zengindir: kar beyazından neredeyse siyaha. En yaygın kırmızı palet. Çiçek salkımının üst sırası, bazen benekli bir desenle bile daha doygun bir renkle karakterize edilir. Görünüşe göre, çiçek hercai menekşeye çok benzer. Elit olarak kabul edilen Elegance çeşidine özel dikkat gösterilmelidir. Çiçek başlığının tekdüze olmayan rengi hemen dikkat çeker ve dikkat çeker.

Çiçekler büyüktür

Kraliyet sardunyasının yaprakları kadifemsi, kenarları dalgalı. Renkleri yeşildir. Gövde dik. Kök sistemi, maceracı köklerden oluşur.

Görünüm tarihi hakkında

Kraliyet sardunyalar, Cape bölgesinden (güneybatı Afrika) kaynaklanmaktadır. 18. yüzyılda Avrupa'ya geldi. Bu uzak dönemde, bilim adamları sürekli olarak çeşitli çeşitleri geçme, sayıları şimdiye kadar bini aşan yeni çeşitler elde etme çalışmaları yaptılar. Şimdi bu tesisin seçimi ağırlıklı olarak Almanya'da gerçekleştiriliyor.

Yeni Başlayanlar İçin Kraliyet Sardunya Bakımı

Çok kaprisli bir bitki, kraliyet sardunyasıdır. Yeni başlayanlar için uygun evde bakım büyük bir zorluktur. Bitkinin özel bakıma ihtiyacı var, bu nedenle, tüm kuralları ve nüansları önceden öğrenmelisiniz.

Çar Pelargonium ayrılma konusunda kaprisli

Sıcaklık

Pelargonium royal, termofilik bitki türlerine aittir. Yaz aylarında, orta bölgenin ikliminde, + 22-27 ° С'da açık havada tutmak oldukça mümkündür. Bu gösterge arttığında, çiçek günde iki kez sulanmalıdır. İlk kez sabah 10'dan önce, ikincisi - akşam 6'dan sonra yapılır.

Kışın, kral sardunyanın yetiştiği odadaki hava sıcaklığı 10-15 ° C'ye kadar tutulmalıdır. Tencereyi ısıtılmış bir sundurmaya veya bir seraya götürebilirsiniz, ancak ışık miktarı daha az olmamalıdır. Bitkiler ve ahşap çerçeveli serin bir pencere pervazına uygundur.

Aydınlatma

Sardunya iyi aydınlatmaya çok düşkündür, ancak aynı zamanda doğrudan güneş ışığından korunmayı gerektirir. Işık eksikliği ile çiçeğin sapları uzar, yapraklar soluk bir renk alır. Kraliyet ıtırını doğu veya batı pencere kenarına yerleştirmek en iyisidir. Güney pencerede büyütürseniz, biraz gölgelendirmeye dikkat etmeniz gerekir.

İyi aydınlatılmış yerler sardunya yetiştirmek için uygundur

Sulama

Sulama oranları, sıcaklığa ve mevsime göre ayarlanır. Yaz aylarında havanın kuru, sıcak olduğu zamanlarda sardunyalar günde 2 defa sulanır. Çiçek odada tutulursa haftada 1-2 kez sulanması yeterlidir. Kışın bitki haftada bir sulanmalıdır. Prosedürü gerçekleştirmeden önce, toprak parçasını inceler ve kurumuş olduğundan emin olurlar.

Dikkat! Su basması durumunda, kraliyet sardunyası külleme ve kök çürümesi ile zarar görmeye başlar.

Püskürtme

Sardunya püskürtme yalnızca odadaki hava kuru ise veya merkezi ısıtma pilleri çalışıyorsa yapılır. Bu prosedürle kıskanç olamazsınız, aksi takdirde mantar hastalıkları gelişebilir.

Nem

Kral sardunya, büyüme için yüksek nem koşullarını tercih eder, ancak bu gösterge doğrudan odadaki hava sıcaklığına bağlıdır.

Astarlama

Kraliyet sardunyası yetiştirmek için toprak bir çiçekçiden satın alınabilir veya kendiniz hazırlanabilir. Asitliği nötr olmalıdır, nem tutucu bileşenler (örneğin sfagnum) bileşime dahil edilir.

Kral sardunya, nötr asitli hafif alkali toprağı tercih eder

Dikkat! Toprak yoğunsa, çiçek ekmeden önce perlit ile zenginleştirilir.

Pelargonium toprağı gevşek olmalı ve yeterli miktarda besin içermelidir. Aşağıdaki bileşenleri karıştırarak hazırlayabilirsiniz:

 • yaprak humusu;
 • turba;
 • kum;
 • az miktarda odun külü.

Üst giyim

Royal Pelargonium, sıkışık saksılarda yetiştirilir, bu nedenle bitki birkaç yıl boyunca yeniden dikmeden yapabilir. Zamanla toprak tükenir ve onu gübrelemeniz gerekir. Erken ilkbaharda, yüksek nitrojen içeriği ile gübreleme yapmaya değer. Çiçeklenmenin başlamasıyla birlikte fosfor tercih edilir. Yemyeşil çiçeklenmek için Mart ayında sardunya beslemeye başlarlar ve Eylül ayında dururlar.

Dikkat! Kışın üst pansumanın aşırı kullanımı, kraliyet pelargoniumunun çiçeklenmesini olumsuz yönde etkiler.

Gübreye olan aşırı istek sardunyalara zarar verebilir

Dinlenme sırasında kış bakımı

Kış, sardunyalar için hareketsiz bir dönemdir. Bitki çiçek açmayı başardığında 10-14 ° C sıcaklıkta serin bir yere çıkarılmalı, sulama miktarı minimuma indirilmelidir. Şu anda üst pansuman gerekli değildir.

Dikkat! Önümüzdeki sezon rengin daha gür olması için sardunyanın uyku döneminin başlangıcından önce budanması gerekir.

Budama işleminde ana gövde üçte bir oranında kısaltılır ve kuru veya zarar görmüş tüm sürgünler ve yapraklar çıkarılır. Kışın ortaya çıkan sürgünler sıkıştırılır.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Kraliyet sardunyalarının çiçeklenmesi, çiçek yetiştiricileri için gerçek bir zevktir. Sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda şaşırtıcı ince bir koku yayabilir.

Çiçek türleri

Kraliyet sardunyasının çiçekleri sadece klasik değil, aynı zamanda iki katına da çıkabilir. Oluklu çiçek salkımına sahip örnekler bile var. Renklerinin çeşitliliği tek kelimeyle şaşırtıcı. Aşağıdaki renkler sunulabilir:

 • Sarı;
 • pembe;
 • kırmızı;
 • mor;
 • Portakal;
 • beyaz.

Kraliyet sardunyalar zengin bir renk yelpazesine sahiptir

Çiçek şekilleri

Çoğunlukla kraliyet çiçeğinin çiçek salkımlarında düz ve içbükey yaprakları vardır, ancak bazı çeşitlerde dalgalıdır. Bu, bitkileri daha da çekici ve zarif hale getirir.

Çiçeklenme dönemi

Diğer çeşitlerin aksine, kral sardunyalar daha kısa çiçeklenme süresine sahiptir. Süresi altı ayı geçmez. Çiçeklenmenin başlangıcı, ilkbaharın başlangıcı ile aynı zamana denk gelir.

Evde çiçek nasıl yapılır

Kraliyet sardunyasının evde çiçek açması için saksısının biraz sıkışık olması gerekir. Bitkinin de uykuda bir döneme ihtiyacı var. Aksi takdirde gelecek sezon zayıflayacak ve çiçeklerde boğulmayacaktır. Zamanında gübreleme, yeterli sulama ve yeterli aydınlatma da çiçeklenme için ön koşullardır.

Yemyeşil çiçeklenme için budama

Hareketsiz dönemin başlangıcından önce, sardunyanın ana gövdesi uzunluğun üçte biri kadar kısaltılır. Bu, çiçeğin dekoratif görünümünü korumaya yardımcı olur ve ayrıca mantar ve zararlıların yayılmasını önleyen hava dolaşımını iyileştirir.

Yemyeşil çiçeklenme için zorunlu budama gereklidir.

İlkbaharda, sadece ince ve cansız sürgünler kesilir, böylece çiçek üzerlerinde enerji israf etmez. Bu, çekimde en az 4 internod kalacak şekilde yapılır. Ayrıca bitkiden bir sap da oluşturabilirsiniz, ancak bu durumda kırılgan gövdenin desteğe tutturulması gerekecektir.

Kraliyet sardunyalar nasıl çoğalır?

Tecrübeli çiçek yetiştiricileri ve yetiştiricileri tarafından aktif olarak kullanılan kraliyet sardunyalarını yaymanın birkaç kanıtlanmış yolu vardır.

Çimlenen tohumlar

Tohumların çimlenmesi, kesimin köklenmesinden daha uzun sürer. Ancak yetiştirilen bitkiler sağlıklı ve güçlü olacak, çiçeklenme süreleri daha uzundur.

Dikkat! Her çeşit melez olduğundan ve çimlenme sonrası ana bitkinin özelliklerini korumadığından, kraliyet sardunya tohumlarını kendi başınıza hazırlamak imkansızdır.

Tohum materyali güvenilir ve güvenilir bir çiçekçiden satın alınabilir. Tohumlar dikkatlice ıslak toprağa (kum ve perlit içermelidir) dağıtılır, üstüne kum serpilir ve biraz gömülür. Kap, selofan veya camla kaplanır ve sıcak, iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilir. Ekinlerde doğrudan güneş ışığı kabul edilemez. Genç sardunyanın üzerinde gerçek yapraklar göründüğünde ayrı saksılara oturtulur. Beşinci gerçek yaprak oluştuktan sonra bitki sıkışır.

Köklendirme kesimler

Kesilerek çoğaltmak için, uzunluğu yaklaşık 8 cm olan üst filizleri kullanın Her birinin en az 2 internodu olmalıdır. Budamadan birkaç saat sonra kurumaya bırakılır ve önceden herhangi bir kök oluşumu uyarıcısı ile işlemden geçirilmiş hazırlanmış toprağa ekilir. Sap 2 cm gömülüdür ve yaklaşık + 18 ° C sıcaklıkta ve çok parlak olmayan bir odaya yerleştirilir.

Dikkat! Kesimlerin çürümesini önlemek için palete dökün.

Sardunyayı kesimlerle çoğaltmak en iyisidir

Sardunya bir hafta içinde köklenir, ardından ayrı saksılara ekebilirsiniz.

Hava katmanlaması

Bu yayılma yöntemi, köklendirme kesimlerine çok benzer. Sardunya çömleğinin yanına besleyici toprağı olan başka bir kap yerleştirilir. Uygun bir güçlü dal seçin ve kurulu konteynere bükün, ardından metal bir braketle sabitleyin ve üzerine toprak serpin. Toprak sıkıştırılır ve biraz sulanır. Bir hafta sonra kökler oluşmalıdır. Yeni bitki kendi kendine gelişmeye başladığında ana çalıdan kesilerek kendi saksısına ekilir.

Dikkat! Bitki, içindeki hastalıklara daha sık maruz kaldığından, kraliyet sardunyası yetiştirmek için ucuz bir Çin saksısı kullanılması tavsiye edilmez.

Aktar

Birkaç yıl boyunca, kraliyet sardunyalar tek bir kapta güvenle büyüyebilir. Ek olarak, diğer çeşitlerin aksine, yaz döneminde açık zeminde bir nakli acı verici bir şekilde tolere eder. Prosedür yalnızca kök sistemi ekim kabını tamamen doldurduğunda gerçekleştirilir. Yeni saksı, öncekinden 1.5 cm daha büyük olmalıdır. Çok büyük bir kap çiçeğin büyümesini yavaşlatır ve çiçeklenmenin yokluğunu uzatır.

Dikkat! Sık yapılan nakiller ve yer değişikliği nedeniyle, kraliyet pelargonium ölebilir.

Kral sardunya sık sık nakillere tolerans göstermez

Şubat ayından Nisan ayına kadar olan dönem için sardunya nakli işini planlamak daha iyidir. Hareketsiz dönemden çıkan bitki kökünü iyi alır ve aktif büyüme aşamasına girer. Yaz kış acil ihtiyaç olmadan çiçeği rahatsız etmemelisiniz.

Olası büyüyen sorunlar

En deneyimli yetiştiriciler bile sardunyalar yetiştirirken ortaya çıkan sorunlardan yüzde yüz korunmuyor. Yeni başlayanlar için daha da zor.

Tomurcukları ve yaprakları düşürür

Kraliyet sardunyasının yaprakları ve tomurcukları düşmeye başlarsa, yüksek olasılıkla odanın çok sıcak ve havanın çok kuru olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, bu belirtiler bazen yetersiz aydınlatmaya işaret eder. Fito lambayı açmanız, bir nemlendirici koymanız ve odadaki sıcaklığı düşürmek için önlemler almanız gerekecektir. Ev serinse, kendinizi ek aydınlatma ile sınırlandırmanız ve nemi izlemeniz yeterlidir.

Isı nedeniyle, kral sardunya yaprakları ve tomurcukları döküyor

Yapraklar solgunlaşır

Yaprak levhanın rengindeki bir değişiklik, yalnızca eser elementlerin (özellikle nitrojen) eksikliğinden değil, aynı zamanda ışık eksikliğinden ve aşırı nemden kaynaklanır. Bu faktörleri analiz etmek ve sebebini ortadan kaldırmak acildir.

Yaprakların uçları kuru

Kraliyet sardunyalarındaki böyle bir sorun, çoğu zaman nem eksikliğinden kaynaklanır. Sulama sayısını artırmalı ve havayı nemlendirmeye başvurmalısınız ama çok da kıskanmamalısınız.

Alt yapraklar düşer

Alt yaprakların sararmaya ve dökülmeye başlaması, topraktaki nem veya besin eksikliğinin yanı sıra, çalıların hafif ve yetersiz havalandırılmasından kaynaklanır. Ayrıca bu belirti, çiçeğin ölümüne yol açabilecek kök sisteminin çürümesine işaret eder.

Zararlılar

Kraliyet sardunyalarındaki zararlılardan en büyük tehlikeyi oluşturuyorlar:

 • akar;
 • bitler;
 • beyaz sinek;
 • yaprak biti.

Kral sardunya zararlılara karşı hassastır

Parazitlerden kurtulmak için yaprak plakasının içini papatya infüzyonu ile silmeli ve bitkiyi birkaç saat bırakmalı, sonra her şeyi durulamalısınız. Bu tür eylemler olumlu sonuç vermezse, bir böcek ilacı kullanılır. Kullanımıyla ilgili adım adım talimatlar ekli belgelerde yer almaktadır.

Diğer problemler

Bazen bir sardunyanın gövdesi çürümeye başlar. Bu, bitkinin siyah bacaktan etkilendiğini gösterir. Aşırı sulama veya düşük sıcaklıklar bu rahatsızlığın gelişmesine neden olur. Hasta bitkiler bertaraf edilmeli ve saksı dezenfekte edilmelidir.

Bazen çiçek yetiştiricileri sardunyanın neden yeşil olduğunu ama halsiz olduğunu merak ediyor mu? Öncelikle sulamayı hemen azaltmalısınız. Aksi takdirde çiçek gri küf ile ağaracaktır. Yaprakların kırmızı tonu, düşük sıcaklıkları veya taslakların varlığını gösterir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe