Zamioculcas'ı mahvetmemek için doğru şekilde nasıl sulanır

Herhangi bir iç mekan bitkisinin sulanması, çiçeklerin sağlığının doğrudan bağlı olduğu sorumlu bir olaydır. Zamiokulkas yetiştirirken, toprak sulama için belirli gereksinimler karşılanmalıdır.

Zamiokulkas'ı evde sulama

Bir çiçek satın almadan önce, sulamanın özelliklerini incelemelisiniz.

Zamioculcas'ı mahvetmemek için nasıl sulanır

Bir bitkiyi sulamak için temel kurallar:

 • Önemli olan toprağı aşırı ıslatmamaktır.
 • Sulama seyrek olmalı, ancak bol olmalıdır.
 • Sulama sırasında yapraklara nem girmesine izin vermeyin.
 • Yaz aylarında toprağın öğleden sonra geç saatlerde, kışın ise gün batımından önce sabah veya öğleden sonra sulanması önerilir.
 • Tencerenin dibine ekmeden önce genişletilmiş kili doldurmanız gerekir. Bu, durgun nemi önleyecektir.
 • Seramik saksılardaki bitkilerin, plastik kaplara ekilen çiçeklerden daha sık sulanması gerekir. Plastik nemi daha iyi tutar.

Zamioculcas çiçek

En akut olarak, bir ev bitkisinin aktif bir büyüme döneminde sulamaya ihtiyacı vardır.

Sulama için gerekli olan su, musluktan mümkün mü

Toprak sulaması için erimiş kar, yağmur suyu veya çökmüş ve filtrelenmiş su kullanmak en iyisidir. Sıvının 12 saat içinde çökmesi gerekir. Zamioculcas'ın sert musluk suyu ile sulanması kontrendikedir. Bu sadece büyümede rahatsızlıklara değil, aynı zamanda bitkinin ölümüne de yol açabilir.

Sulama için buzlu su kullanılması da yasaktır. Çok soğuk sıvı genellikle mantar ve bakteriyel hastalıkların gelişmesine neden olur. Saksının bulunduğu odada hava sıcaklığının düşük olması daha da kötüdür. Buzlu suyla sulama, kök sisteminin hipotermisine ve bağışıklığın azalmasına neden olur.

Ek Bilgiler! Zamiokulcas'ın kaynamış, durgun su ile sulanmasına izin verilir. Sulamadan önce, sıvıyı yumuşatmak için oraya birkaç damla sirke eklemeniz önerilir. Sirke yerine limon suyu veya sitrik asit kullanılabilir.

Sulamayı üst pansumanla birleştirmek

Düzenli olarak su için önemli olan zamioculcas çiçeği, aynı zamanda gübre de uygulandığında iyi tepki verecektir.

Not! En iyi döllenme dönemi Mayıs ayının ikinci on yılından yazın sonuna kadardır. Ayda 2 beslenme gereklidir.

Sulu meyveler için gübre kullanabilirsiniz. Çözeltinin hazırlanması sırasında paket üzerinde belirtilen doz yarıya indirilmelidir. Kışın bitkinin beslenmeye ihtiyacı yoktur.

Mineral gübrelere ek olarak ayda bir üre eklenebilir. Gübre ılık suda seyreltilir ve yapraklarla püskürtülür. Bundan sonra, tencere kısmi gölgede çıkarılmalıdır, böylece yaprak plakasında güneş yanıkları görünmez.

Yaprakların sararmasına karşı sıvı gübre

Zamioculcas'ı evde ne sıklıkla sulamak

Dikkate alınması gereken önemli bir faktör, sulama sıklığıdır.

Dolar ağacını ne sıklıkla sulamak için:

 • Sulama miktarı mevsime göre değişir. İlkbahar ve sonbaharda çiçek ılımlı su olmalıdır. Kışın sulama miktarı minimuma indirilir.
 • Üst tabaka tamamen kuruduğunda toprak sulanır.Toprağın nem içeriğini kontrol etmek için içine tahta bir çubuk sokmanız gerekir. Üzerinde toprak kalmışsa, toprak ıslaktır ve zamioculcas'ı sulamak için henüz çok erkendir. Elinizde bir sopa yoksa, toprağın nem içeriğini parmağınızla kontrol edebilirsiniz.

Sık ve bol sulama ile kök sistemi ve gövdelerin alt kısmı çürümeye başlar. Ayrıca, substratın su basması, mantar hastalıklarının gelişmesine yol açar.

Bitkiyi sulamak

Yaz ve kışın nasıl sulanır

Yaz aylarında, toprağı haftada en az 2-3 kez sık sık sulayın. Dışarısı sıcaksa, daha sık yapabilirsiniz. Önemli olan aşırıya kaçmamak ve toprağı aşırı ıslatmamaktır. Zamiokulkas'ın yaz ve kış aylarında sulanması hem yerde hem de palette yapılır. Bu sulama şeması, alt tabakanın su basmasını önler.

Önemli! Eylül ayından bu yana sulama rejimi değişiyor. Her gün toprak daha az sulanmaktadır.

Kışın bir dolar ağacını ne sıklıkla sulamak için:

 • Sulama sıklığı büyüyen bölgeye bağlıdır.
 • Kışları soğuk olan enlemlerde 2 haftada 1-2 kez yeterlidir.
 • Güneyde yetiştirilirse, sulama miktarı daha yüksek olabilir. Substratın kuruma hızına bağlıdır.

Hava nemi ve bitki püskürtme

Evde büyüyen bitki kuru havayı tercih ediyor. Kışın, düşük nemde sıcaklıktaki düşüşü daha iyi tolere eder. Zamiokulkas'ın püskürtmeye ihtiyacı yoktur. Ayda bir kez, yapraklardaki tozu temizlemek için çiçeği ılık bir duşun altına koymanız yeterlidir. Ayrıca yapraklar ıslak bir süngerle ayda birkaç kez silinebilir.

Nakilden sonra zamiokulkas'ın sulanması

Dikimden hemen sonra, çiçeğin yeni bir yerde başarılı bir şekilde kök salması için toprak bol miktarda yerleşik suyla sulanmalıdır. Sonraki sulama, alt tabakanın ne kadar çabuk kuruduğuna bağlıdır. Zamiokulkas, nakilden sonra haftada kaç kez sulanmalıdır? Şu anda bir dolar ağacını sulamak, başka bir dönemi sulamaktan farklı değildir.

Dikimden sonra bir çiçeğin sulanması

Yanlış sulama nedeniyle bitki sorunları

Saksı çiçeği ile ilgili çoğu sorun, sulama kurallarının ihlalinden kaynaklanır.

En yaygın sorunlar:

 • Yaprak levhanın sararması (sık ve bol sulamadan kaynaklanır). Aynı nedenle yapraklar yumuşar.
 • Uçlar kurur. Bu, bitkinin çok nadiren sulanması anlamına gelir.
 • Köklerin ve alt gövdelerin çürümesi. Sorun, suyla tıkanmış toprak ve düşük oda sıcaklıklarında ortaya çıkar.

Kökler çürümeye yeni başlıyorsa, dolar ağacı kurtarılabilir. Bunu yapmak için, kökün hasarlı kısmını kesmeniz ve kesikleri ezilmiş odun kömürü ile serpmeniz gerekir. Kök sistemi ciddi şekilde hasar görürse, kesimleri çalıdan kesip dikebilirsiniz. Ana bitkinin atılması gerekecek.

Yanlış sulama nedeniyle kurumuş yapraklar

Bu sorunlara ek olarak, zamioculcas sıklıkla mantar hastalıklarına maruz kalmaktadır. Sulama işlemi zamanla ayarlanmazsa ölebilir.

Not! Zemiyokulcus büyürken topraktan sık sık kuruması da iyi bir şeye yol açmayacaktır. Üst ve yapraklar sararmaya başlarsa ve toprak uzun süre kuruysa, bitkinin yeterli nemi yoktur.

Zamikulkus'un ayrılma konusunda kaprisli bir mizacı yok ama yine de ona dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, bu bir iç çiçeğin sulanmasının organizasyonu ile ilgilidir. Kuralların ihlali, çiçeğin büyümesi ve ölümü ile ilgili sorunlara yol açar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe