Antoryum - evde üreme

Anthurium, evdeki seraları ve kış bahçelerini süsleyen en popüler tropikal bitkilerden biridir. Bitkinin salkımları çok parlak görünür ve mükemmel bir şekle sahiptir, bu nedenle kültüre genellikle "ateşli dil" veya "flamingo çiçeği" denir.

Egzotik ve yakışıklı bir adam yetiştirmekle uğraşan herkes antoryumun nasıl çoğaldığını bilmelidir.

Üreme ve köklenme

Anthurium cinsi Aroid ailesine aittir ve yaklaşık 900 tür içerir. Kültürün ana büyüme yerleri Güney, Orta Amerika ve Karayip Denizi adaları olarak kabul edilir. Yabani bitkiler bir metre uzunluğa kadar yaprak oluşturabilir. Evde boyutlar daha mütevazı olacak.

Antoryumun çoğalması oluşur:

 • Tohumlar
 • Kırıntı,
 • Levha
 • Çalı bölerek.

Bu işlem acele etmeden dikkatlice yapılmalıdır. Aksi takdirde, genç sürgünler çabucak solabilir. Çiçek, bakımında oldukça kaprislidir, bu nedenle özel dikkat gerektirir.

Köklü sürgünlü bir bitki nasıl ekilir

Köklü sürgünlü bir antoryum nasıl ekilir? Bu prosedür sadece nakil sırasında Nisan - Ağustos aylarında yapılmalıdır. Ana bitkinin kök sistemi ve “bebekler” ortaya çıkarılmalıdır.

İlkbahar ve yaz aylarında vejetatif süreçler daha kolaydır, bitkinin kendisi kolay ve aktif bir şekilde gelişir, hava sıcaklığı yüksektir ve daha iyi hayatta kalmayı teşvik eder.

Sürgünleri ekmeden önce toprağı (çim toprağı - humus ve perlit 1: 3: 1 kısım) ve saksıyı (çok geniş olmamalıdır) hazırlayın.

Kök ile çeker

Adım adım süreç:

 1. Bitki eski saksıdan dikkatlice çıkarılır.
 2. Toprak topu 5-10 dakika suya batırılır ve köklerinden ayrılır.
 3. Ana bitkiden keskin bir bıçakla sadece yanal işlemler kesilmelidir.
 4. Kesim, aktif kömür veya tarçın serpilir.
 5. Ana çiçek bir tencereye dikilir, boşluk toprakla doldurulur, büyüme noktası toprağa gömülmeden sürgün ayrı bir kapta dikilmelidir. Ona bakmak yetişkin bir bitkininkiyle aynıdır.

Önemli! Kültürün kökleri çok kırılgandır, bu nedenle kolayca yaralanırlar, çoğu zaman tamamen yok edilebilirler. Asla kökleri olan bir sürgün çekmeye çalışmamalısınız - rizomlar kesinlikle çıkacak, kökleri olmayan genç sürgünlerin uzun bir köklenme aşamasından geçmeniz gerekecek. Bu durumda bitki uzun ve isteksizce kök salmaktadır.

Köksüz bir sürgünle ekim nasıl

Çekimin ana bitkiden başarısız bir şekilde ayrıldığı, köklerin koptuğu, zayıfladığı veya ağır hasar gördüğü görülür.

Bu tür sürgünleri ayrı bir tencereye ekmeden önce, onları ıslak yosun, perlit veya kumda köklendirmeye çalışmalısınız.

Önemli! Köklenme için bir ön koşul, bitkiyi mini bir seraya yerleştirmektir. Sürgünün kök salması ve kök sisteminin iyi gelişmesi için yüksek sıcaklık ve neme ihtiyaç vardır. Seçenekler arasında filizi bir kapta tutan plastik bir torba, gıda amaçlı kullanılan sıkı bir kapaklı plastik bir kap veya sadece kesilmiş bir şişe bulunur.

Sera kapağı, bitkinin çürümemesi için havalandırmak için günlük olarak açılmalıdır. Kökler göründüğünde sera kaldırılır ve sürgünler bir tencereye ekilir.

Köksüz filizler

Tohumlardan büyüyen

Tohumlardan antoryum, hem ekim malzemesi satın alındıktan sonra hem de yetişkin bir bitkinin kendi kendine tozlaşmasıyla yetiştirilebilir. Bu süreç çok zahmetli ve bir kural olarak etkisizdir. Çiçekçiler bunu çok nadir kullanırlar, çünkü tohumlar oldukça zayıf bir şekilde filizlendiğinden, çeşitli özellikler büyük ölçüde kaybolabilir.

Not! Tohumlar sipariş için satın alınırsa, paketleme ve toplama tarihi her zaman kontrol edilmelidir. Hasattan 3-4 ay sonra tohum çimlenmesini kaybeder. Şu anda Çin'den sipariş vermek için popüler olan tohumlar aktif talepte değil ve genellikle düşük kaliteli bir ürün nedeniyle olumsuz eleştirilere sahip.

Tohumlama süreci şu şekildedir:

 • Tohumlar,% 1 potasyum permanganat çözeltisi içinde 15 dakika ıslatılır, ardından fazla nemi çıkarmak için bir peçete veya kağıt üzerine serilir.
 • Daha sonra nemli toprağın yüzeyine eşit olarak dağıtılır, üstüne aynı toprak serpilir.
 • Tohumların üstündeki toprak tabakası 3 mm'den daha kalın olmamalıdır.
 • Tohumların serildiği kap bir film veya kapakla kapatılır. Alttan ısıtmaya, dağınık parlak ışığa ve +25 derecelik bir hava sıcaklığına erişim sağladığınızdan emin olun.
 • Serayı havalandırmak için her gün 5-7 dakika açın.

Antoryum tohumları

Büyümek için en iyi antoryum tohumlarının taze hasat edildiği kabul edilir. Dikilen her şeyi hızlı ve pratik bir şekilde filizlendirme eğilimindedirler.

Tohumlar

Bunların büyük kaplara yerleştirilmesi tavsiye edilmez, çünkü bu şekilde gelişme ve büyüme yavaşlayacaktır. Ayrıca, filizlerin hızla ortaya çıkmasına katkıda bulunacak olan toprak iyi drene edilmelidir. Bunlardan ilki ekimden 2 hafta sonra ortaya çıkıyor.

Yaprak yayılımı

Antoryum bir yaprakla nasıl çoğaltılır - yetişkin bir bitkiden iyi damarlı ve yaprak sapı uzunluğu 3 ila 5 cm olan büyük bir yaprağı kesin Tüm kültür türleri yaprak yayılma yöntemine kolayca uygundur ve çok az çaba ve zaman harcanır. .

Yaprak antoryum

Yapraktan dikey bir tüp yapılır ve iyi nemlendirilmiş bir toprağa bir yaprak sapı ile yerleştirilir (kum ve turba karışımı, oranlar eşittir). Yüzeyin üstünde, kural olarak, bir cam kavanozla kapatılan tabakanın üçte biri bırakılır.

Böyle el yapımı bir sera oldukça aydınlık bir yere yerleştirilir. Doğrudan güneş ışığının üzerine düşmediğinden emin olmak önemlidir - kavanozun camından kırılgan yaprak sapında ciddi yanıklara neden olabilirler. Yaprak tüpünden genç bir filiz görünene kadar her gün toprağı ve bitkiyi havalandırmak, bir sprey şişesiyle sulamak gerekir. Bu, köklenmenin gerçekleştiği anlamına gelir, bitki genel bakım moduna aktarılabilir. Kavanoz çıkarılabilir, genç sap önceden hazırlanmış bir substratla başka bir kaba nakledilebilir.

Ek Bilgiler. Yaprak saplı yaprak suya konularak kökler büyütülebilir. Bu uygulamada antoryum nasıl köklenebilir: yaprak suya yerleştirilir, içinde bir kök büyüme uyarıcısı seyreltilir. Sıvıya 4-5 cm'den fazla bir tabaka yerleştirilmez. Çiçeklenme kültürü bir yıl sonra başlayacak.

Kesimlerle çoğaltma

Evde bir kesim kullanarak antoryum nasıl yayılır - bitkinin yeşil kısmından kesilen sürgünün küçük bir bölümünü alın.

Sap

Kesme işlemi üç şekilde gerçekleştirilir:

 • Bir sayfa kullanarak (yöntem yukarıda açıklanmıştır);
 • Apikal - yetişkin bir sürgünün tepesi;
 • Hava köklü - sapın hava kökleri vardır.

Bu türlerden en etkili olanı hava yolu yöntemi olarak kabul edilir. HAKKINDAn aşağıdakilerden oluşur:

 • Yetişkin ve mutlaka sağlıklı bir bitkide, internotlu güçlü bir çekim ve en az iki yaprak kesilir. Yapraklar kırılır, ancak yaprak sapları kalır.

Not! Bu, daha sonra genç sürgünün tüm kuvvetlerinin yeşil kütlenin beslenmesine değil, özellikle kök sisteminin gelişimine ve köklenmesine gitmesi için yapılmalıdır.

 • Sap bir alt tabakaya ekilir (kum ve turba, oranlar eşittir).Yerde sadece hava kökleri bulunmalıdır, büyüme noktası yüzeyin üzerindedir.
 • Bitki bir sprey şişesinden bol miktarda püskürtülmeli ve bir torba veya cam kavanoz ile kapatılmalıdır.
 • Sera iyi aydınlatılmış ve sıcak bir yere gönderilir. Her gün toprak ve sürgün havalandırılır ve hafifçe ılık su püskürtülür. Bu, buharda pişirilmiş bir seradaki sıcaklık değişiklikleri ve soğuk su püskürtülmesi nedeniyle bitkinin stres yaşamaması nedeniyle yapılır.

Ek Bilgiler. Sap yeterince hızlı kök salmaktadır - bir hafta içinde yeni bir yaprak belirir. Daha sonra paket veya kavanoz çıkarılabilir, bitki kendi ayrı saksısına ekilebilir.

Apikal ıslah yöntemi de popüler kabul edilir. Şuna benziyor:

 • Güçlü ve kuvvetli bir sürgünün ucu keskin bir bıçakla kesilir, kesim 15 dakika kurumaya bırakılır.

Önemli! Sap tam olarak 12 cm uzunluğunda ve 2 yapraklı olmalıdır.

 • Daha sonra ateş perlite yerleştirilir, hava sıcaklığının +24 derecenin altına düşmediği ılık, aydınlık bir yere çıkarılır.
 • Her gün bir sprey şişesinden püskürtmeye değer.

Bu yöntemle üç hafta sonra kökler çıkmaya başlar. Yaklaşık 3 cm olana kadar beklemeye değer, daha sonra bitki kalıcı bir tencereye nakledilebilir.

Not! Hangi üreme yöntemi yapılırsa yapılsın, ana bitkideki kesim alanları dezenfekte edilmelidir. Bu amaçla parlak yeşil, potasyum permanganat, tarçın veya ezilmiş aktif karbon uygundur.

Çalı bölerek üreme

Antoryum, çalıyı bölerek çoğaltılabilir - ana çalıyı bölün ve sürgünleri, bitki zaten 3-4 yaşındayken ilkbaharın ortasına dikin.

Çalıyı bölme süreci

Adım adım süreç şuna benzer:

 • Bölünmenin başlamasından yarım saat önce ana çalı bol su ile sulanır.
 • Daha sonra saksıdan dikkatlice çıkarılır, nazikçe çalkalanır, fazla toprak çıkarılır, kökler nazikçe çözülür.

Ek Bilgiler. Çözülme sırasında bazı kökler hasar görürse, yaralara hemen aktif kömür veya tarçın serpilmelidir. Çürük veya zarar görmüş kök süreçleri kesinlikle kaldırılmalı, geriye sadece yaşayabilir ve sağlıklı olanlar bırakılmalıdır.

 • Bölme, her parçanın bir büyüme noktasına ve en az bir yaprağa sahip olacak şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Sürgünlerin köklenmesi prosedürüne başlamadan önce, rizomların biraz kuruması için temiz havada bir saat bırakılırlar.
 • Kökler eski saksıdaki ile aynı derinlikte olacak şekilde sürgünler ekilir.
 • Gerekirse, çiçek ekmeden önce bile önceden yapıştırılmalıdır. Kural olarak, özellikle uzun sürgünlerin buna ihtiyacı vardır.
 • İki ila üç ay boyunca, yeni ekilen çiçeklere özel solüsyonlar "Epin", "Kornevin" veya "Heteroauxin" püskürtülmelidir.

Antoryumun daha fazla bakımına dikkat etmeye değer, özel, tropikal koşullara yakın olması gerekiyor:

 • Toprak nemi yüksektir.
 • Hava sıcaklığı sonbahar ve kış aylarında 24 dereceden düşük değildir, bitki dinlenirken 18-20 dereceye düşmesine izin verilir, ancak daha düşük değildir.
 • Hiçbir durumda taslak olmamalıdır.
 • Sulama sık değil, bol miktarda. Büyüme mevsimi boyunca - 3 günde bir, kışın - haftada bir. Su yumuşak olmalı, oturmalı ve 25 dereceye kadar ısıtılmalıdır.

Önemli! Tavada su bırakılmamalıdır - bu, kültürün köklerinin mantar hastalıklarına yakalanmasına veya küfle kaplanmasına neden olur.

 • En iyi pansuman, sonbaharda ve ilkbaharda mineral kompleksi veya organik gübreler yardımıyla yapılır.
 • Nakil her yıl genç çalılara, yaşlılara - 2-3 yılda bir yapılır.

Evde antoryum üremesi, acemi bir yetiştirici için bile zor olmayacaktır.Tüm kurallara uyulmalı ve muhteşem bir çiçek renkli çiçeklenmeyi sevindirecek, efsanelerin dediği gibi evi ve aileyi koruyacak, erkeklere güç ve dayanıklılık kazandıracak ve kadınları pozitif enerji ile yükleyecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe