Viyola bol veya hercai menekşe - büyüyen ve bakım

Geniş viyolanın son yıllarda çok popüler olmasının birçok nedeni var. Her şeyden önce, bu, herhangi bir güzellik uzmanını memnun edebilen parlak sıradışı görünümüdür. Ek olarak, bu bitkinin bakımı çok kolaydır, acemi çiçekçiler için oldukça iddiasız ve uygundur, ayrıca işle meşgul olan ancak balkon / veranda / yazlık evlerine daha fazla parlaklık ve güzellik vermek isteyenler için uygundur. .

Viyola bol veya boynuzlu (hercai menekşe)

Boynuzlu viyola (bol) çoğunlukla yıllık bir bitkidir. Bazı durumlarda ikinci yılda canlılığını korur. Bitkinin ayırt edici özellikleri:

 • küresel çalı;
 • 40 ila 60 cm arasında sürgünler;
 • 4 cm çapında çiçekler (hepsi belirli çeşide bağlıdır);

Viyola bol veya hercai menekşe - büyüyen ve bakım

 • küçük yükseklik - yaklaşık 20 cm;
 • dar oval veya oval yapraklar;
 • uzun çiçeklenme dönemi - ilkbaharın sonundan donun başlangıcına kadar;
 • parlak renk. Düz veya farklı renklerde olabilir.

Bu bitki hemen hemen her bahçe arsasında bulunabilir, tüm bahçıvanlar tarafından sevilir.

Saksıda ampel viyola

Ampel hercai menekşe, gövdeleri düşmeye başladıktan sonra, yalnızca gelişimin ilk aşamasında düz ve sabit bir şekle sahiptir. Bu nedenle, onları dikmek için en iyi seçenek saksılarda veya dekoratif sepetlerde büyümektir. Bununla ilgilenmek zor değil, ilkbahar donları tehdidi geçtikten hemen sonra saksılar sokağa asılabilir.

Bilginize! Bu şekilde ampel viyola yetiştirmenin birçok çeşidi vardır.

Bol viyola çeşitleri

Bugüne kadar birçok çeşit bol viyola yetiştirildi. Onları büyütmek zor ve hatta hoş değil. Çiçeklerin boyutu, çeşitli renkleri, tarif edilemez bir aroma, oldukça geniş çalılar - tüm bunlar balkonunuzda bütün yaz boyunca gerçek bir sera yaratmanıza olanak sağlayacaktır.

Cool Wave Mix Impruvd

Bu çeşitlilik, aşırı sıcaklıklara, parlaklığa ve çeşitli renklere, ihtişam ve iddiasızlığa karşı direnci nedeniyle diğerleri arasında en popüler olarak kabul edilir.

Cool Wave Mix Impruvd özellikleri:

 • yükseklik 15-20 cm, 60 cm'ye kadar sürgün uzunluğu;
 • çiçek çapı - 5 cm;
 • parlak, ilginç, çok dekoratif renkler;
 • uzun bir süre boyunca yoğun çiçeklenme;
 • olumsuz doğal koşullara yüksek tolerans.

Bu bitki ideal olarak balkonların, açık verandaların, terasların iç kısmına sığacak ve herhangi bir çiçek slaydını süsleyecektir. Her zaman bol miktarda büyük bir şelale ile çiçek açar, ki buna dikkat etmemek imkansızdır.

Önemli! Bu tür aynı zamanda yer örtücü bitki olarak da kullanılabilir.

Viola ampelous Cool Wave Mix Impruvd

Eski Baharat Karışımı

Birden fazla güzellik hayranının dayanamayacağı güzellik ve aromadan önce ilginç bir bol viyola çeşidi. Viola Spice özellikleri:

 • kompaktlık. Çapı 30 cm'ye ulaşan dar çalılar;
 • çeşitli renklerde çiçeklerle uzun sürgünler;
 • karışımdaki her çiçeğin ayrı, tarif edilemez bir aroması vardır;
 • çiçekler yenilebilir. Salataları veya tatlıları süslemek için kullanılabilirler. Günümüzde bu tür mücevherler çok popüler.

Bu çeşidi çok güneşli bir yere dikmeyin. Yaz güneşinin kavurucu ışınları altında bitkinin çiçekleri küçülür. Onlara kısmi gölge sağlamak daha iyidir.

Viola ampelous Old Spice Mix

Hederacea bol

Viola hederacea bolluğunun doğum yeri Avustralya'dır. Oldukça hızlı bir şekilde, bu çeşitlilik Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Rusya'ya yayıldı. En popüler çeşit değildir ancak parlak, kışkırtıcı renkleri sevmeyenler için uygundur.

Bitkinin çiçekleri büyük değildir, çapı yaklaşık 4 cm'dir, çoğu zaman narin bir lavanta rengine sahiptirler. İri, parlak yeşil (dış) yaprakları ile dikkat çeker. Hederacea iddiasız, don tehlikesi geçtikten sonra sokağa ekilebilir.

Hederacea

Büyüyen bol viyola

Hercai menekşe yetiştirmek çok fazla sürmez, ancak başarılı bir sonuca katkıda bulunacak bazı parametrelere dikkat etmelisiniz:

 • dikim için nötr asitlik seviyesine sahip tınlı gevşek bir toprak seçmelisiniz;
 • düzenli sulama yapılmalıdır, ancak tencerenin tavasında su durgunluğuna izin verilmemelidir;
 • evde güzel bir bitki yetiştirmek için pencerenin doğu veya batı tarafını seçmelisiniz;
 • Hercai menekşe gübreyi sevmez, bu nedenle onlara bakmanın bu noktası güvenli bir şekilde atlanabilir.

Önemli! Kapalı balkonlar veya sundurmalar kesinlikle bu renklere uygun değildir. Onlar için ön koşul açık alan ve temiz havadır.

Tohumlardan büyüyen

Tohumdan büyümek, bu çiçeği Rus ikliminde gelişmeye hazırlamanın tek yoludur. Fide tohumları Şubat ayı sonlarında - Mart ayı başlarında ekilir. Fidanların temeli olacak özel kutular, plastik kaplar veya yoğurt kavanozları da yapacak.

Not! Tohum ekmeden önce toprağa mineral gübreler sürmek ve iyice gevşetmek gerekir.

Tohumlar nasıl ekilir:

 1. Toprağı nemlendirin. Her 2 cm'de bir 5 mm girintiler yapın, tohumları oraya koyun.
 2. Bir toprak tabakası serpin, folyo veya camla örtün. Sıcak bir yere koyun.
 3. Her gün sabah ve akşam 10 dk. zemini havalandırmak için filmi kaldırın.
 4. İlk iki yaprak göründüğünde, ilk beslemeyi mineral gübrelerle yapın. Daha sonra bu prosedürü ayda bir gerçekleştirin.
 5. Sürgünlerin ortaya çıkmasından bir ay sonra genç bitkiler ayrı küçük kaplara daldırılmalıdır.
 6. Fidelerin daha erken görünmesi için özel flüoresan lambalar kullanabilirsiniz. En uygun gün uzunluğu 14 saattir.

Önemli! Yaz aylarında bol çiçeklenmeyi sağlamak için, fidanların görünümlerinin ilk günlerinden itibaren uygun şekilde bakımı gereklidir.

Bol viyola tohumlarının çimlenmesi

Sulama modu

Viola ampelous, toprağın tamamen kurumasına tahammül etmez, düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Toprağın üst tabakası kurudukça sulamak gerekir. Tencere içindeki toprak her zaman nemli olmalı, ancak aşırı olmamalıdır. Bitkinin olduğu bir saksı, aşırı nemli bir bataklık analoguna dönüştürmemelisiniz, bitkinin kökleri çürümeye başlayacak ve ölebilir.

Üst giyim

Bitkinin mineral gübrelerle yoğun gübrelenmesi büyüme ve gelişme döneminde yapılmalıdır. Çiçeklenme döneminde doğru sulamanın yapılması ve bitkinin uzun süre direk güneş ışığına maruz kalmamasının sağlanması yeterlidir. Ancak bitkinin haftalık beslenmeye ihtiyaç duyduğu başka bir versiyon var. Her şey, seçilen çeşidin bireysel özelliklerine, ayrıca büyüyen bölgeye ve iklim koşullarına bağlıdır.

Her durumda, çiçeklerde bir şey eksikse, onlardan hemen görülecektir: yapraklar daha uyuşuk hale gelir ve tomurcuklar küçülür. Size rehberlik etmeniz gereken şey budur.

Önemli! Uzmanların çoğu, çiçeklenme döneminde bitkiyi ayda en fazla 1 kez beslemeye değer olduğu konusunda hemfikirdir.

Saksılara dikim

Evde yetiştirilen viyola, saksılara, saksılara, hasır sepetlere, balkon kutularına dikmeyi içerir. Hangi kap yerleştirilirse yerleştirilsin, durgun nemden kaçınmaya yardımcı olacak drenaj delikleri ile donatılmalıdır.

Başlangıçta, içinde hercai menekşelerin büyüyeceği kabın dibine bir drenaj malzemesi tabakası dökülür. Bu çok önemlidir çünkü bitkinin kökleri çürür. Drenaj örtüsünün minimum kalınlığı 3 cm'dir, üstüne uygun bir toprak dökülür. Viyola fidanları birbirinden en az 10-15 cm ayrılmalıdır, her bir çalı için 1-2 litre toprak ayrılmalıdır.

Saksıda bol viyola

Yetişkin bitki bakımı

Yetişkin hercai menekşenin aşırı tımarlamaya ihtiyacı yoktur. Sulama ve aydınlatma ana bileşenler olmalıdır. Bitkinin hastalanmamasını sağlamak da önemlidir. En yaygın hastalıklar:

 • külleme;
 • lekelenme;
 • gri çürük.

Bu hastalıklardan herhangi birinin belirtisi bulunursa, diğerlerinin enfekte olmaması için derhal kaldırılmalıdır. Önlemek için, periyodik olarak bir soda külü ve çamaşır sabunu karışımı püskürtebilir veya odun külü serpebilirsiniz.

Önemli! Çiçeklere istenen şekli ve daha büyük ihtişamı vermek için saplar sıkıştırılabilir. Bu, ilk çiçekler ortaya çıkmadan önce yapılmalıdır.

Aydınlatma

Bu nokta bitkiler için sulama kadar önemlidir. Viola ampelnaya, yine de güneşin parlak ışınlarına uzun süre maruz kalmayı tolere etmeyen ışık seven bir bitkidir. Hafif kısmi gölgeye ihtiyacı var. İyi bir seçenek, hercai menekşelerin küçük bir kanopi veya gölgelik altında yetiştirildiği bir seçenek olacaktır.

Bilginize! Işık yetersizliği durumunda, çiçekler iyi aydınlatılmış alanlara ekilenlere göre küçük olacak ve parlak olmayacaktır.

Sulama ve gübreleme

Bitkinin sulanması ve beslenmesi, tek bir yere büyük miktarda sıvı dökülmeden dikkatlice yapılmalıdır. Bitkinin büyüdüğü ve yavaş yavaş ortaya doğru hareket ettiği kabın kenarından başlamaya değer. Sadece mineral gübreler beslenmeye uygundur, organik gübreler kategorik olarak kontrendikedir. Bahçecilik ve çiçekçilerden temin edilebilen, kullanıma hazır çiçekli bitki karışımlarını kullanmak en iyisidir. Bu prosedürleri, güneşin toprağı veya üst pansumanın yanlışlıkla düştüğü yaprakları yakma riski olmadığında akşamları yapmak daha iyidir.

Viola ampelnaya, hem yazlık hem de balkonda yetiştirilebilen en güzel bitkilerden biridir. Pek çok çeşidi nedeniyle her yetiştirici için uygundur. Birisi parlak, büyük çiçekleri sever, biri ise narin, neredeyse inci rengi renklere daha yakındır. Herkes ona yakın kendi çeşidini bulacak.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe