Ampel mineçiçeği - bir tencerede büyüyen, dikim ve bakım

Güzelliği ve iddiasızlığı nedeniyle, ampel mineçiçeği genellikle peyzaj balkonlarında, pencerelerde ve teraslarda kullanılır. Bu bitkinin yetiştiriciliğini herkes halledebilir. Bol ve uzun çiçeklenme için, ona bakmak için temel kuralları bilmeniz gerekir.

Bol mineçiçeği bakımı

Verbena, koşulların korunmasında iddiasızdır ve iddiasız bir bitki olarak kabul edilir. Büyümek için şunlara ihtiyacınız var:

 • Güneşli yer. Hafif kısmi gölgeye dayanıklıdır.
 • İyi havalandırmalı nötr veya hafif alkali toprak (kaba kum veya vermikülit ilavesiyle)
 • Orta derecede sulama (böylece su birikmez).
 • Sezon başında, tomurcuklanma döneminde azotlu gübrelerle üst pansuman yapılması önemlidir - fosfor-potasyum gübreler (çiçekli bitkiler için hazır gübreler mağazalarda satılır).
 • Dikimden sonra bitkinin etrafındaki boşluk malçlanır. Bu amaçla geçen yılki çürümüş talaş veya kesilmiş ot kullanıyorlar. Yabani otları çiçek bahçesine getirmemek için çimler tohumlar açısından incelenir.

Verbena bol

Önemli!Solmuş çiçek salkımları, bol ve uzun çiçeklenme için kesilir.

Çiçeklenme sonrası mineçiçeği bakımı nasıl yapılır

Yıllık olarak yetiştirilmesi mümkün olan mine çiçeği bol, çiçek açtıktan sonra sökülür.

Bitkiyi kışın evde bırakma arzusu varsa, saksılara ekilir. Sürgünler uzunluklarının 2 / 3'üne kadar budanır. Oda aydınlık ve serin olmalıdır - 15 ° C'ye kadar En iyi pansuman ayda iki kez azaltılır. Gübreler azottan daha fazla potasyum ve fosfor içermelidir. Sulama azalır. Bu koşullar Şubat ayı sonuna kadar devam edecek.

Bol mineçiçeği dikimi

Bu bitki hem çiçek bahçelerinde hem de kaplarda veya saksıda kullanılır. Bu durumda, dikim yoğunluğu ve bol mineçiçeği içeriğinin faktörleri dikkate alınır.

Saksılara dikim

Verbena bol, tüm ilkbahar donlarından sonra saksılara ekilir - Mayıs sonu ve Haziran başında. Her bitki 1.5 - 2 litre toprağa sahip olmalıdır. Yani 5 litrelik bir ekiciye 2-3 mine, 7 litrelik bir ekiciye 4 fidan, 10 litrelik bir ekime 6-8 bitki ekilir. Çiçeklerin birbirinden 25 - 30 cm uzağa yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Tencere tabanına 2 - 3 cm kalınlığında bir drenaj tabakası serilir, kökleri rahatsız etmemek ve en hızlı adaptasyonu için fidanları bir toprak parçasıyla dikmek daha iyidir.

Açık toprağa dikim bitkilerinin özellikleri

Bir grupta bol mineçiçeği ekilmesi tercih edilir. Büyüdüğünde ve bitkiler arasındaki boşlukları doldurduğunda, yabani otlara yer kalmaz. Dikimler arası aralık 30-35 cm'dir 1 m2'ye yaklaşık 40 örnek. Daha yüksek yoğunluk için 1 m2 başına 50 bitki kullanılır.

Fide mineçiçeği bol

Ev yapımı mineçiçeği, bir saksıda olduğu gibi bir çiçek bahçesine ekilir. Yani, tüm donlar geçtiğinde. Köklere daha az travma için aktarma yoluyla nakil yapmak daha iyidir. Dikimden önce kazılan delik su ile iyice dökülür. Bu bitki soğuk ve yağışlı havalarda iyi çiçek açmaz. Bu nedenle, saksılarda, balkonlarda ve teraslarda vervain yetiştirmeyi tercih ederler.

Üreme

Kesimler veya ekim tohumları ile gerçekleştirilir. Her yöntemin kendine göre avantajları vardır.

Bol mineçiçeği kesimleri

Çoğu zaman, çeşitli bitkiler bu şekilde çoğaltılır, böylece çocuklar anne özelliklerini tamamen miras alırlar. Bitkisel mineçiçeği çeşitleri vardır. Sadece kök bölünmesi veya kesimlerle çoğalırlar. Tohumlardan elde edilen çiçekler her zaman saf çeşit özelliklerini korumaz. Ayrıca kesimlerden elde edilen bitkiler daha hızlı çiçek açar.

Kesimlerle çoğaltmak için yetişkin, sağlıklı bir bitki seçilir. Prosedür kışın sonlarında - ilkbaharın başlarında gerçekleştirilir. Şu anda, gün ışığı saatleri zaten önemli ölçüde uzuyor.

Aşamalar:

 1. Arazinin ekime hazırlanması. Hafif, besleyici topraklar kullanın. Daha iyi havalandırma için vermikülit, nehir kumu veya hindistancevizi pulları ekleyebilirsiniz.
 2. Yaklaşık 6 cm uzunluğunda, 4-6 yapraklı yeşil, apikal bir sürgün keskin bir ustura ile kesilir. Sapta bir çiçeklenme varsa, kaldırılır. Aksi takdirde çiçek açma gücünü ortadan kaldıracaktır.
 3. Alt yaprakların da çıkarılması tavsiye edilir.
 4. Kesik ile alt internod arasında 1-2 cm boşluk olmalıdır.
 5. Yaprak sapı suya ve daha sonra daha iyi kök oluşumu için heteroauxine batırılır.
 6. Bir kibrit ile küçük bir delik açtıktan sonra, oraya bir sap yerleştirilir. Alt internodda gömülmelidir.
 7. Tencerenin üstünü polietilen, cam veya plastik bir şişeden kesilmiş bir üst kısımla örtün. Kap her gün 30 dakika havalandırılmalıdır. Ve toprak nemli olmalı.
 8. Bitkiler kısmi gölgede tutulur. Yeni yapraklar 2-3 hafta içinde ortaya çıkmalıdır. Böylece mineçiçeği kök saldı.

Dikkat!Toprak dezenfekte edilmelidir. Isıtarak, kaynar su veya potasyum permanganatı dökerek.

Tohum toplama

Mineçiçeği tohumlarından kendi tohumlarınızı almak için bitkilerdeki kozalar olgunlaşıp kararıncaya kadar beklemeniz gerekir. Daha sonra meyveler hasat edilir ve tohumları kurutmak için bir bez veya gazete üzerine yerleştirilir. Bazen eşit şekilde karıştırılırlar. Kurutulan kozalar açılır ve bunlardan tohumlar dökülerek ekime kadar bez veya kağıt torbalarda bekletilir.

Meyvelerden bol miktarda mineçiçeği tohumu toplanması

Ek Bilgiler! Tohumlardan yetiştirilen bitkiler, özellikle hibrit örneklerden ebeveynlerine benzemeyebilir. Örneğin farklı bir çiçek rengine sahip olabilirler.

Mineçiçeği tohumlarının ekilmesi ve büyütülmesi

Şubat - Mart ayı sonunda tohum ekimi tavsiye edilir. Hazırlanan toprağa tohumlar 3-4 cm boşluk bırakılarak dağıtılır, üstüne az miktarda toprak serpin. Kap, cam veya folyo ile kaplanmıştır. Fideler 2-3 hafta içinde 20-25 ° C sıcaklıkta ortaya çıkar. Tohumlar çatladığında, sıcaklığı 16-18 ° C'ye düşürmek gerekir. Fideler, ortaya çıktıktan 3 hafta sonra ekilir.

Bitkinin çürümesini önlemek için kap günlük olarak havalandırılır. Toprak durgun su olmadan nemli olmalıdır. Haftalık olarak karmaşık bir gübre uygulanması tavsiye edilir. Hibrit bol mineçiçeği çeşitleri, iyi gelişmiş dallara sahip oldukları için kıstırma gerektirmez.

Sokağa veya balkona ekilmeden önce bitkiler sertleştirilir. Bunun için açık havada “yürüyüşlerin” süresi kademeli olarak artırılır. Güçlü güneşte, bitkinin yanmaması için iki katmanlı gazlı bez veya gazete ile örtülmesi tavsiye edilir.

Hastalıklar ve zararlılar

Bitki sağlıklıysa, o zaman iyi bir bağışıklığa sahiptir. Ve haşereler ortaya çıksa veya hastalıklara saldırsa bile, çiçek onlara direnir ve kendini iyi hisseder. Ancak yanlış içerik bitkinin canlılığını azaltır. Mineçiçeği yaygın yaygın hastalıklara eğilimlidir:

 • halk arasında "kara bacak" lakaplı fidelerin kök boğazının çürümesi;
 • gri çürüklük (küf);
 • külleme (çiçeklere ve yapraklara yayılmış beyaz toz halinde sporlar).

Önemli! Önleme ve tedavi için mantar ilaçları ile tedavi edilirler.

Sürgünlerde bakteri solması var. Kendini kloroz ve nekroz olarak gösterir. Daha sonraki bir aşamada bitki ölür. Kesimde, çekme telleri görülebilir - eksüda.

Bu durumda bir bakteri öldürücü yardımcı olacaktır. Mağazalarda sistemik bir fungisit ve geniş spektrumlu bir bakterisit var.

Böcekler arasında en yaygın zararlılar şunlardır: örümcek akarları, yaprak bitleri, tripler.

 • Büyük bir popülasyona sahip olan örümcek akarı, yapraklar üzerinde bir örümcek ağı oluşturur. Özellikle genç sürgünlerde belirgindir. Yaprağın arka tarafında lekeler görülebilir - akarların molal derileri.
 • Güçlü bir birikime sahip olan yaprak bitleri, sürgünleri yapışkan sütleriyle yağlar. Sonuç olarak, bitki iyi gelişmez ve ölebilir.
 • Tripsler bitkileri yerler, yapraklara ve çiçeklere yerleşirler. Çizgili yaprak lekesi tarafından fark edilirler.

Sokakta yağmur, kuş, rüzgar nedeniyle sayıları çok artmıyor. Evlerde bu böcekler gelişir. Onlardan gelen bitki fitoverm ile işlenebilir. İnsanlar ve hayvanlar için önemli bir tehdit oluşturmayan biyolojik bir üründür. 10 gün ara ile en az iki tedavi yapılmalıdır.

Böylece, bol mineçiçeği ekerken ve bırakırken basit adımları gözlemleyerek, yaz başından dona kadar çiçeklenmesinin tadını çıkarabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe