Thunbergia saksıda ve bahçede üzüm yetiştiriyor

Son yıllarda Liana tunbergia (thunbergia) bahçıvanlar ve çiçekçiler arasında popülerlik kazanmaya başladı. Birçok insan, bahçelerinde ve apartmanlarında bol miktarda ürün yetiştirmeyi sever. Açık toprağa, asılı kutulara veya saksılara, balkon ve verandaları süsleyerek ekilirler. Bu tür bitkilerin seçimi az olduğu için, tunbergia parlak ve sıradışı tomurcukları nedeniyle çok kullanışlıdır.

Tunbergia'nın özellikleri

Tunbergia çiçeği, acanthus ailesinin önde gelen bir temsilcisidir. Asmalar Afrika, Güney Asya ve Madagaskar'ın tropikal bölgelerine özgüdür. Toplamda, çalıların yaklaşık 200 çeşidi bilinmektedir. Bitki adını, Güney Afrika ve Japonya'nın florasını inceleyen İsveçli doğa bilimci Karl Thunberg'in onuruna aldı.

Peyzaj tasarımında Thunbergia

Bitkinin özellikleri ve tanımı

Thunbergia çok yıllık veya yıllık olabilir. Boyu 10 metreye kadar büyüyen bir asma veya 8 metre yüksekliğe kadar bir çalı olabilir. Yapraklar yumuşak tüylü, tırtıklı kenarlara ve kordat şekle sahiptir. Çiçek açan tomurcuklar huni şeklinde 4 cm çapa ulaşır.

Ek Bilgiler! Koyu renkli çekirdeği nedeniyle, çiçeğe Avrupa'da Siyah Suzanne denir.

Tunbergia'nın sınıflandırılması

Her tür bahçe bitkisi çeşitleri birkaç gruba ayrılmıştır.

Kanatlı thunbergia (Thunbergia alata)

Kısa gövdeli ailenin Afrikalı üyesi. Çiçekler ortada kırmızı benekli beyaz veya mor çekirdekli turuncu olabilir. Yapraklar tırtıklı, aşağıda havlu.

Thunbergia grandiflora

Geniş oval yapraklı otsu çiçek. Tomurcuklar beyaz çekirdekli parlak mavidir, küçük çiçek salkımlarında toplanır.

Thunbergia fragrans

Avustralya ve Güneydoğu Asya'ya özgü, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Liana 6 metreye kadar büyüyebilir. Yapraklar ovaldir ve sivri uçludur. Beyaz tomurcuklar 5 cm çapa ulaşır ve tek tek büyürler.

Thunbergia battiscombei

Çiçeğin geniş yaprakları vardır, çok yıllık bir asmadır. Mavi tomurcuklar çalıların üzerinde tek tek büyür.

İlginç! Tunberia tek başına veya çiçek salkımlarında çiçek açabilir ve hemen hemen her gölgeye sahip olabilir: beyaz, mavi, mor, turuncu, mavi.

Bahçıvanlar arasında büyük talep gören çeşitler

Evde yetiştirilen Thunbergia'nın bir dizi yaygın çeşidi vardır.

Siyah gözlü suzanne

Bol ve yoğun çiçeklenmesiyle popüler, hızlı büyüyen çok yıllık bir kültür çeşididir. Tomurcuklar siyah merkezli sarıdır. Suzanne hem bahçede hem de saksıda ev bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Kara gözlü Suzanne bahçıvanlar arasında popülerdir

Susie Serisi

Bu serinin temsilcileri, 2 metreye kadar yüksekliğe ulaşabilir ve tomurcukların renginde birbirinden farklı olabilir.Turuncu, somon, beyaz, kırmızı olabilirler.

Gregor

3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bahçede yetiştirildiğinde çok yıllıktır. Yapraklar oval veya kalp şeklindedir. Tomurcuklar turuncu renktedir.

Not! Gregora, türlerin diğer temsilcilerine kıyasla yüksek don direncine sahiptir. -5 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklarda kendini iyi hissediyor.

Sunulan çeşitlere ek olarak, aşağıdaki tunberjiler bahçıvanlar arasında popülerdir:

  • Âşık;
  • Afrika Gün Batımı;
  • Güneşli Limon Yıldızı;
  • Superstar Orange;
  • Tunbergia Erecta Bicolor.

Fide yöntemiyle tohum ekimi

Kış sonunda fide için tohum hazırlamak gerekir. Şubat ayının en iyisi. Mart ayının başından Mayıs ayına kadar tohum ekebilirsiniz. Ancak ne kadar geç dikilirse, çalı o kadar dallı olacaktır.

Öncelikle dikim materyali, büyüme uyarıcıları ile işlenir. Suya batırılmış bir kağıt havluda tohumları çimlendirmek daha iyidir. Kökler görünene kadar fideler sıkı kapaklı bir kaba yerleştirilir. Tohumlar için özel karışım hazırlanır. Humus, yapraklı toprak ve kumdan oluşur.

Ek Bilgiler! Odadaki sıcaklık en az +20 ℃ tutulur, böylece tohumlar filizlenir.

Tüm çimlenme süresi boyunca, fidelerin uygun bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak sulanır ve gerekirse beslenir. Çiçeklenmeyi etkileyebileceğinden, gübrelerle aşırıya kaçmamak önemlidir. Fideleri iyi hissettirmek için bir seçim yaparlar. Sürgünlerin uçlarını sıkıştırarak yanal sürgünlerin büyümesini uyarır.

Thunbergia fidelere ekilir

Açık toprağa çekirdeksiz ekim özellikleri

Açık toprağa fide olmadan tohumlardan tunbergia dikmek kolay bir iş değildir. Bitkinin kök salması için birçok koşulun sağlanması gerekir: sıcaklık, aydınlatma, toprak kalitesi ve pansuman miktarı.

Thunberg, yalnızca toprak düzgün bir şekilde ısındığında açık toprağa tohumlardan büyür. Bunu daha önce yaparsanız, fide olmayacak. İlk sürgünler oluşur oluşmaz, özenle bakılırlar. Gelişimin ilk aşamalarında, sera etkisi yaratmak için çiçek bir cam kavanozla kaplanır.

Bir tencerede büyüyebilir miyim

Tunbergia bir süs bitkisi olduğu için saksı, saksı veya saksıda sorunsuzca yetiştirilebilir. Kap, özel bir alt tabaka ile doldurulur ve içine köklü fide yerleştirilir. Daha sonra düzenli sulama ve beslenme sağlanır. Tencerenin iyi aydınlatılmış bir alana yerleştirilmesi önemlidir.

Bahçede bakımın özellikleri

Bahçede bir liana yetiştirmek için ona doğru koşulları sağlamak gerekir. Tunbergia, ışığı seven bir bitkidir. Günün büyük bir bölümünde güneş ışığına maruz kalan bir alanda yetiştirilir.

Bilmen gerekir! Evde, evin kuzey tarafına bakan bir pencere pervazına saksı konulması tavsiye edilmez. Çiçeğin güneş ışığına ihtiyacı var.

Bitkinin çoğu çeşidi düşük sıcaklıklara iyi tahammül etmez - bu durumda çiçeklenmeyi durdurur.

Sulama ve malçlama

Bitki ılımlı sulamayı sever. Toprak daima nemli olmalıdır. Nemi korumak için kök bölgesi bir malç tabakasıyla kaplanır.

Gevşetme ve besleme

Tunbergia'yı beslemek için karmaşık mineral gübreler kullanılır. Kök sisteminin besin maddelerini tam olarak alabilmesi için toprak düzenli olarak gevşetilir. Tüm büyüme mevsimi boyunca bitkiyi gübreleyin.

Bilmek önemlidir! Hareketsiz dönemde çiçek döllenmez.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Tunbergia yaz başından sonbaharın ortasına kadar çiçek açar. İçlerinde tohumlar oluşabileceği için solmuş tomurcuklar çıkarılır ve bu da bitkinin gücünü ortadan kaldırır. Çiçeklenme zamanında, asmaya bakma kuralları ayarlanmamıştır.

Çiçeklenme sonrası bakım

Çiçeklenme döneminin sonunda tomurcuklarda tohumlar oluşur. Bir kutuda toplanır, kurutulur ve saklanır.

Bir notta! Tohumlar birkaç yıl çimlenmelerini kaybetmezler.

Daha sonra bitki kışlamaya hazırlanır. Yıllık çiçekler çıkarılmalıdır. Bitki bir saksıda yetiştirilirse, dallarda en az 4 tomurcuk kalacak şekilde budanır. Asmanın olduğu kap sıcak bir yere aktarılır. Çiçek ilkbahara kadar iç mekanda saklanır. Toprağın üst katmanının nemli kaldığından emin olun.

Muhtemel büyüyen sorunlar

Tunbergia dikerken ve bakımını yaparken sorunlar ortaya çıkabilir. Bitki oldukça iddiasız olmasına rağmen, zararlılara ve hastalıklara karşı duyarlı olabilir. Aşırı nem ile çiçek genellikle mantar enfeksiyonundan etkilenir. Bu durumda, çalı mantar ilaçları ile muamele edilir ve ayrıca döllenir.

Çiçek zararlılarından örümcek akarı, pul böceği ve beyaz sinek tehlikelidir. Onlarla savaşmak için çalı, önleyici amaçlar için böcek öldürücülerle tedavi edilir.

Örümcek akarı, tunbergia'nın ana zararlılarından biridir

Ayrıca, uygun olmayan bakım ile aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

  • güneş ışığı eksikliği ile çiçeklenmenin durması;
  • çok sık sulama ile sarkık yapraklar;
  • yoğun dikimlerle sürgünler gerilir ve yapraklar incelir.

Listelenen sorunların ortaya çıkması, bunları ortadan kaldırmak için önlemlerin mümkün olan en hızlı şekilde benimsenmesi için bir işarettir. Tunbergia, evinizin veya bahçenizin gerçek bir dekorasyonu olacak parlak ve sıradışı bir bitkidir. Çiçeğin büyümesi ve bakımı kolaydır, bu nedenle yeni başlayanlar bile onunla baş edebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe