Tradescantia Odası - Evde Bakım

Yaklaşık altmış tür, yetenekli Flaman bahçıvan ve doğa bilimci John Tradescant'ın adını taşıyan Tradescantia cinsinde birleştirilmiştir. Tradescantia'nın doğum yeri, kuzey ve tropikal Amerika'nın bataklıklarıdır. Kommelinov ailesinin diğer temsilcileri gibi, Tradescantia da iddiasız, ancak birçok çeşit dona dayanamıyor, bu yüzden iç mekan bitkileri olarak yetiştiriliyorlar.

Neye benziyor, hangi aileye ait

Tradescantia, en yaygın iç mekan bitkilerinden biridir. Çiçekleri küçük, mütevazı. Meyveler, her biri birkaç tohum içeren küçük, yaprak benzeri kapsüllerdir.

Tradescantia seralarda ve açık havada yetiştirilir

Geniş bitki, hem parlak ışıklı odaları hem de gölgeli odaları çevre düzenlemesi için kullanılır. İç Mekan Tradescantia yüksek stantlarda güzel görünüyor ve asılı saksılarda, kemerler ve nişler onunla süsleniyor. Farklı görünümleri birleştirerek, oda alanına hafiflik ve ferahlık hissi veren asma bahçeler oluşturulabilir.

Ek Bilgiler! Tsiolkovsky, insanların nefes almasını ve beslenmesini sağlamak için uzun uçuşlarda bitki kullanma ihtiyacından bahsetti. 1960 yılında bitki nesneleri ilk kez uzay uçuşu yaptı ve aralarında Tradescantia da vardı!

Bitkinin kimyasal bileşimi, havayı zararlı kirliliklerden arındırma ve dış ortamın nemini artırma yeteneğini belirler. Tradescantia tarafından salgılanan fitokitler, mantar ve bakteri büyümesini engeller.

Tradescantia, uzun zamandır halk tıbbı tarafından fark edilen bol ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Boğaz ağrısının durulanması için seyreltilmiş taze meyve suyu kullanılır ve burun et suyu ile yıkanır. Bağırsakları temizlemek için tentürler kullanılır. Doğal büyüme yerlerinde çiçek özü, yara iyileştirici ajan olarak kullanılır, onunla birlikte yağlayıcı kesikler ve çürükler.

Tradescantia evde bakım

Tüm iç mekan tipleri iddiasız. Dağınık ışığı tercih ederler ve alacalı çeşitler aydınlatma konusunda daha talepkardır. Geniş bir sıcaklık aralığında iyi büyüyün: Sıfırın üzerinde 12-25 ℃. Kuru havaya sahip ılık bir odada bitkilerin püskürtülmesi tavsiye edilir. Yaz aylarında her çeşit balkonda çıkarılabilir veya açık toprağa ekilebilir.

Dekoratif bir kültür olarak Tradescantia

Bir çalı nakli ve oluşumu

Herhangi bir toprakta büyüyebilirler, ancak üç parça yapraklı toprak ve birer parça humus, turba ve perlit karışımı onlar için en uygun olanıdır. Alacalı çeşitler için humus miktarı yarıya indirilerek perlit ile değiştirilir.

Dikkat çek! Yetişkin örnekler, öncekinden biraz daha büyük bir kap seçilerek her iki yılda bir nakledilir. Dikim en iyi ilkbaharda yapılır.

Uzun sürgünleri keserek bitkinin aynı anda gençleştirilmesi tavsiye edilir. Yıl boyunca üst kısımlar, kompakt bir burç oluşturmak için sıkıştırılır. Solmuş çiçek salkımları ve hasarlı sürgünler derhal kaldırılır.

En iyi giyinme ve sulama

Karmaşık bir mineral gübre ile ayda iki kez gübrelenir. Nem durgunluğu olmadan düzenli sulama gereklidir. Kışın kesilir. Renklendirmeyi korumak için bu özelliğe sahip çiçekler fosfor-potasyumlu gübrelerle beslenir.

Çiçek açmak

Bitki iyi bakılırsa, yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir, ancak yazın en bol olanıdır.Yaprakların dingillerinde oluşan küçük Tradescantia pembesi çiçekleri ona özel bir çekicilik katıyor. Beyaz, pembe, mavi, mor tonlarda çiçeklere sahip çeşitleri vardır. Seyrek sulama ile soğuk kışlama çiçeklenmeyi uyarır.

Çiçek açan ticaret

Çiçeklenme sırasında, çiçeklere zarar vermemek için ilaçlamanın yapılmaması dışında özel bir bakıma gerek yoktur. Çiçek açan örnekler düzenli olarak döllenir.

Üreme

Tradescantia kök salmakta ve hızla büyümektedir. Bir bitkiyi çoğaltmak için aşağıdaki yöntemleri kullanın:

 • Burcun bölünmesi, nakil sırasında gerçekleştirilir. Burç, kapasitesine bağlı olarak dikkatlice iki veya üç parçaya bölünür ve ayrı kaplara oturtulur. Aynı zamanda, yemyeşil bir bitki oluşturmak için her bölümde birkaç filiz bırakılır.
 • Kesme en kolay ve en hızlı yoldur. Keskin bir bıçakla 2-3 düğüm ile kesimleri kesin. Bitkiler hem suda hem de toprakta hızla kök salmaktadır. Bir tencereye birkaç kesim dikilerek, hızlı bir şekilde dekoratif bir numune elde edilir.
 • Tohum yayılımı, en çok zaman alan seçenektir. İlkbaharda tohumlar turba ve kum karışımına ekilir, nemlendirilir ve folyo ile kaplanır. Tam teşekküllü bir çalı elde etmek için birkaç ay beklemeniz gerekecek.

Önemli bilgi! Tradescantia'da tohum yayılımı sırasında, çeşitli özelliklerde bir bölünme gözlemlenir. Tüm fideler ana bitki ile aynı görünmeyecektir.

Büyüyen sorunlar

Evcilleştirilen Hardy tradescantia nadiren hastalanır ve zararlı böcekler tarafından saldırıya uğrar. Bitki yaz aylarında bahçeye dikilirse yaprak biti ve örümcek akarları ile ilgili sorunlar olabilir. Sümüklü böcekler, sulu yapraklarda ziyafet çekmeyi sever. Sonbaharda, çok yıllık bir bitkiyi eve getirmeden önce, örneğin fitoverm gibi insektoakarisitlerle tedavi edilmelidir.

Kuru kenarlar ve yaprak uçları, havanın aşırı kuruluğunu gösterir. Bu durumda, havayı bir püskürtücü ile nemlendirmeniz ve ıslak çakılları tavaya dökmeniz gerekir.

Soluk renk, hem aşırı hem de yetersiz aydınlatmanın sonucu olabilir. Tradescantia'nın odadaki en uygun konumu, çeşitli seçenekler denenerek ampirik olarak belirlenir.

Bir notta! Tradescantia, evdeki enerji refahının bir göstergesi olarak kabul edilir. Zayıf enerjinin olduğu yerde, bitki sararır ve görünür bir sebep olmaksızın yeşillik kaybeder. Tradescantia, evi kötü niyetli kişilerin düşüncelerinin ve sözlerinin negatif enerjisinden arındırır.

Popüler türler

Tradescantia'nın hareketsiz döneminin telaffuz edilmemesi nedeniyle, çiçek yetiştiricileri tarafından özellikle takdir gördükleri dekoratif etkilerini tüm yıl boyunca korurlar. Aşağıdaki türler en çok iç mekan bitki yetiştiriciliğinde yaygındır:

 • Beyaz çiçekli Tradescantia (beyaz) en gölgeli odalar için bile uygundur. Bu türün, değişen küçük yaprakları olan uzun otsu sürgünleri vardır. Yaprak plakaları oval, keskin bir üst, yumuşak ve parlaktır. Parlak yeşil, beyaz-yeşil ve üç renkli yapraklı çeşitleri vardır. Küçük beyaz çiçeklerle nadiren çiçek açar. Bol bitki olarak kullanılır.

Tradescantia beyaz çiçekli

 • Tradescantia virginiana dik gövdelere ve 2-3 cm uzunluğunda koyu yeşil dar yapraklara sahiptir.Mavi, pembe, beyaz ve mor tonlarda çiçekleri olan örnekler vardır. Genellikle bahçe türü olarak kullanılır.
 • Blossfeld'in hassas esnafı, büyük pedinküller ve yedi santimetre uzunluğa kadar sulu, belirgin tüylü eliptik yapraklarla ayırt edilir. Yaprağın üst tarafı zeytin yeşili, alt tarafı leylak rengindedir. Çiçekler pembe. Yavaş büyüyen türler, grup çiçek aranjmanları için önerilir.
 • Violet Tradescantia (setcreasia), sürünen gövdelere ve yeşil-mor renkli dikdörtgen, sivri yapraklara sahip bir bitkidir. Yaprağın arka tarafı daha belirgin bir mor renge sahiptir. Yapraklar tüylü. Pembe çiçekler, koyu yeşilliklerle parlak bir tezat oluşturuyor.Bu türün iyi bir aydınlatmaya ihtiyacı vardır, aksi takdirde sürgünler uzayacak ve rengi solacaktır.
 • Nehir kenarı veya mersin yapraklı Tradescantia, yarı gölgeli yerlerde iyi büyür. Güzel, sürünen mor gövdelerin üstü parlak yeşil ve altta mor olmak üzere birçok yaprakla kaplıdır. Uzun mor pedicellerde beyaz çiçekler çift bukleler halinde toplanır. Yer örtüsü ve bol bitki olarak kullanılır.
 • Tradescantia sillamontana, en fazla 40 cm uzunluğunda sürgünleri olan, kompakt, zayıf dallı bir bitkidir.Yapraklar geniş, yoğun, gümüşi bir gölgenin yoğun hafif tüylenme ile. Çiçekler mavi veya mor, koltuk altı. Kuraklığa dayanıklı türler.

Tradescantia Sillamontana

 • Anderson'ın esnafı, sürgünlerin uçlarında çiçek salkımlarında toplanan yassı çiçekleri olan bir grup melezin adıdır. Yaprakların rengi çeşitlidir, yarı çift çiçekli çeşitleri vardır. Dallanma gövdeleri parlak mızrak şeklinde yapraklara sahiptir.
 • Küçük yapraklı tradescantia en küçük türdür. Yuvarlak yaprakların uzunluğu 0,6 cm'yi geçmez. Görünür kırılganlığa rağmen, bitki iddiasız, çabuk büyüyor ve yapay aydınlatma altında iyi gelişiyor.

Ek Bilgiler! Ana türleri geçmenin bir sonucu olarak, birçok muhteşem çeşit elde edildi. Alacalı örnekler özellikle talep görmektedir.

Nehir kenarındaki Tradescantia Maiden's Blush çeşidi şaşırtıcı derecede iyi. "Gelinin Allığı" anlamına geliyor. Zamanla yeşile dönen genç yaprakların pembe renginde farklılık gösterir.

Esnaf Maiden's Blush

Belirgin bir çeşitliliğe sahip bir başka muhteşem çeşit, Tradescantia Nanuk'tur. Yapraklar, beyaz-pembe bir arka plana, farklı renk doygunluğuna sahip yeşil şeritlere karşı parlak renklidir.

Tradescantia, oda tasarımında kolaylıkla kullanılır. Aynı türün her iki grubu ve farklı bitkilerin kombinasyonları uyumlu görünüyor. Açık yeşillikli Tradescantia, Black Prince ficus veya Black Dragon coleus'un koyu yaprakları ile etkili bir tezat oluşturuyor. Koyu mor renk örnekleri, açık yeşil senkon yapraklarının arka planında öne çıkıyor.

Gösterişsizlik ve çeşitlilik, çeşitli raflar, asılı sepetler, yüksek raflar kullanarak çiçeğin yerleştirilmesini denemenizi sağlar. Böylece, odalarda tüm bitki kademelerini oluşturabilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe