Evde bol sardunya nasıl yayılır

Sardunya yayılımı, toprakla çalışma ve bitkilerle başa çıkma becerisini içeren gerçek bir mini bilimdir. Bir çiçek ekmenin iki yolu vardır - tohum ekmek veya kök kesimler. Diğer bir vazgeçilmez prosedür, bir sardunya türünün dallarını başka bir çalıya sıkıştırmaktır. Bitki iddiasız ve bakımı fazla zaman almıyor.

Üreme: bol sardunya veya sardunya

Pencere pervazının üç mevsim çiçek açması için bitkiye dikkatlice bakmanız ve doğru şekilde dikmeniz gerekir. Çeşitli türlerdeki sardunyaların çoğaltılması arzusu varsa (sardunya da denir), birkaç basit kuralı bilmeniz gerekir:

 • tohum veya kesimler kullanarak bir fide yetiştirebilirsiniz. Geniş ile aynı prensibe göre kesimler ile sardunya sarmaşık yayılmasını tercih eder;
 • bitki, birkaç bileşenden hafif killi doymuş toprağı sever;
 • bahçeye filiz ekebilirsin. Ancak, belirli bakım koşullarını dikkate alarak toprağa kesimler dikmeye değer.

Parlak tomurcukları olan eşsiz çiçek

Filizlerin kök salması için, belirli bir bilgi birikimine sahip olmak ve toprakla çalışabilmek arzu edilir. Her eylem adımını düşünmek gerekir. Herhangi bir yetiştirici, sardunyanın nasıl çoğaltılacağına ilişkin kendi yöntemini seçebilir.

Sardunya ıslah yöntemleri

Sarmaşık sardunya: bakım ve üreme

Bir bitkinin normal bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için belirli kuralları bilmeniz gerekir. Sarmaşık sardunya neredeyse her zaman kabul edilir. Sardunyaların kurumasını, yaprakların düşmesini engellemeye yardımcı olacak birkaç sır vardır, böylece houseplant çiçek açar ve boyut olarak büyür. Bu tür bitkilerin bakımı, bahçedeki tarımsal ürünlerle tamamen aynıdır.

Ivy ampel sardunya bakımı, üreme, aşağıdakileri gerektirir:

 • sardunya sarmaşığının kendini iyi hissetmesi için özel bir toprak hazırlaman gerekiyor. Aşağıdaki bileşenler eşit oranlarda bulunmalıdır: turba, kum, çim ve yapraklı toprak;
 • Yaz aylarında sardunyayı günde 2 kez sulamanız gerekir. Oda sıcaklığında su kullanmanız gerekir. Arazi bir sprey şişesiyle tedavi edilmelidir;
 • periyodik olarak çiçeğin çalılarını kesip alt dalları çıkarmanız gerekir. Bolca çiçek açan bir tacı olan bir mini ağaç almalısın;
 • kıştan önce, üzerinde 6'dan fazla yaprak bulunmayan merkezi olan hariç tüm sürgünlerin kesilmesi gerekir.

Sardunya fidelerinin bakımı

Bilginize! Ana koşul, eylemlerin sıklığıdır. Sulamayı, dalları budamayı, bazen toprağı gübrelemeyi unutma. Bu kurallara uyarsanız sarmaşık sardunya bakımı zor değildir.

Tohumlardan büyüyen

Sardunya çoğalması tohumlardan meydana gelebilir. Dikim materyalinin çimlenmesi normal şartlarda 1-2 hafta içinde gerçekleşir. Fidelerin doğru bir şekilde filizlenmesi ve güçlü olması için birkaç nüansı hesaba katmanız gerekir:

 • yüksek kaliteli dikim malzemesi seçin. Her tohum kahverengi olmalıdır. Her numune sert ve hafif dikdörtgen olmalıdır;
 • tohumların hazırlanması. Malzeme satın alınırsa, tohumlar zaten işlendiğinden, bununla ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır. Ev kopyaları zımpara kağıdı ile zımparalanmalı, özel ajanlarla işlenmeli ve suya batırılmalıdır;
 • uygun bir bileşime sahip olması gereken gevşek toprak hazırlayın. Bir tarım mağazasında hazır bir tane satın almak daha iyidir;
 • ekim için bir kap alın. Çok yüksek saksı seçmemelisin. Bu, bitkinin köklenmesini kolaylaştıracaktır;
 • ekim nasıl yapılır: tabana drenaj koyun, toprağı örtün ve ardından tohumları birbirinden 5 cm mesafede, 2 cm toprak serpin ve bir sprey şişesinden püskürtün. Bundan sonra saksıyı pencere kenarına koyun ve camla örtün.

Tohumlardan sardunya yetiştiriciliği

Not! Özel bir mağazada dikim malzemesi satın almak daha iyidir. Satın alma daha pahalıya mal olacak, ancak kalite% 100 olacak.

Yetiştirme sürecinin kendisi temeldir: ihtiyaca göre toprağı nemlendirin, bardağı günde birkaç dakika açın. İlk sürgünler göründükten sonra, sıradan fidelerde olduğu gibi standart bakım yapılır.

Evde kesimlerle bol sardunyanın yayılması

Sardunya, kesimler ekerek de çoğalabilir. Bu seçenek acemi çiçekçiler için geçerlidir. İlkbaharda kesimleri kesmek daha iyidir. Bu anda, sadece süreçlerin bölünmesi değil, aynı zamanda bitkinin ekimi de meydana gelir. Fazla dalları kesmeye gerek yoksa, kesimleri sonbaharda veya kışın sıkıştırabilirsiniz.

İlk önce, daha sonra bir işlem olacak olan dalı düzgün bir şekilde kesmeniz gerekir. Geniş pelargoniumun kesilmesi, aşağıdaki algoritmaya göre gerçekleştirilir:

 1. Bir dal seçin. Sürgün 10-12 cm uzunluğunda ve en az 5 yapraklı olmalıdır.
 2. Kesim hazırlanıyor. Ayrıldıktan sonra kesiği özel bir aletle işleyin. Dalı kurutmak için kağıt koyun. 6 saat yeter.
 3. Toprağı bir kaba doldurarak hazırlayın. Kabın dibinde, bundan önce drenaj oluşturulmalıdır.
 4. Her bir dalı 1-1,5 cm derinliğinde kazın ve gövdeyi etrafına iyice sıkıştırın.
 5. Zemini bir sprey şişesiyle nemlendirin.

Kesimlerle çoğaltma

Not! Sap suya yerleştirilmemelidir. Dal, köklerin gitmesine izin vermeyecek, basitçe çürüyecektir.

Fide 2-3 hafta içinde kök salacaktır. Bu süre zarfında 1-2 yaprak sararabilir ve düşebilir. Gövde kurumaya başlarsa, bitki çok fazla nem alır.

Sarmaşık sardunya nasıl köklenir

Birçok bahçıvanın, sardunyanın filizlerini kaybetmeden nasıl kökleneceği hakkında birçok sorusu vardır. Bitkiyi ölümden kurtaracak birkaç öneri var:

 • Filizin daha hızlı kök salması için, yüksek miktarda turba içeren bir toprak almanız gerekir. Bazen turba tabletleri ek olarak kullanılır;
 • toprağı çok fazla nemlendirmenize gerek yok. Sadece toprağa ve çiçeğin hava kısmına püskürtmek yeterlidir. Ancak bu, toprağın üst tabakasının kurumasına bağlı olarak yapılmalıdır;
 • direkt güneş rengi çiçeğin kök salmasına yardımcı olur. Sera veya seraya gerek yoktur. Sardunya yapay ısı yaratmaya pek düşkün değildir.

Bir bitkiyi köklendirmek için yapmanız gerekenler

Dikimden sonraki 1 hafta içinde sarmaşık yapraklı ıtırın nasıl kök saldığını kontrol edebilirsiniz. Öncelikle yeni bir filiz görevi görecek olan dalın durumuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Geniş sardunya nasıl çimdiklenir

Belirli bir sardunya türünden bir çalı kesmek zorunda kaldıysanız, dalları atamazsınız, ancak başka bir çalı aşılayabilirsiniz. Çiçeklenme zamanında farklı renk ve şekillerde tomurcuklar verecek bir bitki alacaksınız. Soru ortaya çıkıyor, sarmaşık sardunyumu sıkıştırmak gerekli mi?

Bitkiyi sıkıştırabilirsin ve hatta bazı durumlarda buna ihtiyaç duyabilirsin. Çalı güçlü ve büyükse, ancak yapraklarını çabucak kaybederse ve bir nedenden dolayı çiçek açmazsa, prosedür durumu kurtarabilir. Yürütmek için, tam olarak sonbahar veya kışı seçmeye değer, böylece çentiklenme anında çiçek çok fazla meyve suyu kaybetmez.

Sardunya kıstırma kuralları

Dalı kesmek ve hafifçe kurutmak, özel bir aletle tedavi etmek gerekir.Daha sonra, içine keskin bir açıyla kesilmiş bir dalın yerleştirildiği küçük bir çentik yapılmalıdır. Yeri kumaş yapışkan bantla geri sarın. Orijinal çiçekli bitkinin ev versiyonlarını alacaksınız.

Bir saksıya bol miktarda sardunya nasıl ekilir

Bitki dikmek için bahçe kapları için çok popüler bir seçenek saksılardır. Bu tür bir cihaza sardunyalar da ekilebilir. Önbellek, özel bir teknoloji kullanılarak özel bir çimento harçtan yapılmıştır.

Önemli! Böyle bir kapta bir çiçeğin sürekli olarak yetiştirilmesi istenmeyen bir durumdur. Bitkiyi bir süre saksıya ekebilirsin, ama daha fazla değil.

Saksılara sardunyalar dikmek için adım adım algoritma:

 1. Altta drenaj delikleri olmalıdır. Bitki nemi gerçekten sevmez, bu nedenle sulama sırasında kalan su kendi kendini yok etmelidir, aksi takdirde kök çürür ve bitki ölür.
 2. Ekicinin dibine küçük çakıl taşlarından oluşan bir drenaj tabakası yerleştirilir.
 3. Turba ile oldukça zenginleştirilmiş ve parazitlerden ve böceklerden gelen ajanlarla işlenen kaba toprağı dökün.
 4. Bir sap veya tamamen oluşturulmuş bir çalı dikebilirsiniz.
 5. Köklenme döneminde ve diğer zamanlarda, sadece toprağı püskürtmeniz gerekir. Sulama isteğe bağlıdır.

Tencere sardunya

Not! Bitkinin kaybolmasını önlemek için ekiciyi güneşe koymanız tavsiye edilir. Alışılmadık bir saksının çimento tabanı uzun süre nemli kalabilir, bu nedenle güneş dünyayı iyi ısıtmalı, fazla nemi buharlaştırmalıdır.

Pencere pervazının çiçek açması ve "canlı" olması için sardunyayı ev bitkisi olarak seçmelisiniz. Sürekli çiçeklenmek istiyorsanız iyi bir seçenek olacak, ancak saksılara bakacak zaman yok. Sardunyalar, doğru koşullar altında yetiştirilmesi ve köklenmesi kolaydır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe