Domates veya bol domates - çeşitleri, tanımı ve özellikleri

Geniş bitki çeşitleri büyük popülerlik kazanıyor. Bu, onlara bakmanın rahatlığı ve çok etkili bir görünümden kaynaklanmaktadır. Büyük domatesler son zamanlarda Rusya pazarını doldurmaya başladı. Dekoratif işlevine ek olarak, bu bitkiler meyvelerin nispeten küçük boyutlarına rağmen iyi bir hasat verirler.

Bol domates nedir ve özellikleri

Konseptin kendisi başlangıçta dekoratif çiçeklere atıfta bulundu: Petunyalar, Begonya ve diğerleri. Ampeller (genellikle geniş bitkiler olarak adlandırılır) saksılarda, asılı saksılarda yetiştirilir. Sepetlere de ekilebilirler, hepsi bahçıvanın yaratıcılığına bağlıdır.

Ampel domates

Bol domates nedir, diğer domateslerden farkı nedir

Bunlar, aşağı doğru büyüyen sarmaşıklara benzeyen domateslerdir. Oldukça gürdürler. Çiçekler sıradan tek dik domateslere benziyor.

Bol domates, nispeten küçük boyuttadır. Bir erik veya üzümün meyvesine benzer.

Çiçeklenme döneminde domates oldukça dekoratif bir görünüme sahiptir. Sarımsı beyaz çiçekler çoktur. Ancak meyve verme sırasında daha da muhteşem. Bir çalıda bol miktarda bulunan küçük domatesler, çok cazip ve ağız sulandıran bir görünüm verir. Sonuçta, bu domatesler yenebilir ve yenmelidir.

Bol olarak yetiştirilebilen domates çeşitleri

Bugün, bol domates yetiştirmenin sadece bol çeşitlerden mümkün olduğu kanıtlanmıştır. Yani diğer belirsiz olanlardan elde edilemezler.

Önemli!Belirsizden (sonsuz yükseklikte) liana benzeri ampellere kadar hiçbir numara yapılamaz.

Yanlış inanışın aksine, bol domates tohumlarından sarkan veya sürünen güzel domatesler elde edilir.

Bol domateslerin faydaları

Küçük dezavantajlara rağmen, ampullerin sıradan domateslere göre yadsınamaz avantajları vardır.

Birincisi, verim, tek çalılıklardan çok daha azdır. Ancak aynı zamanda, uygun bir özenle, bir bitkiden birden fazla ürün hasat edilebilir.

İkinci önemli özellik, açık zemin ile temasın olmamasıdır. Ampüller, bir saksı veya sepet içinde yerden büyür ve havada asılı kalır. Bu nedenle topraktan "hastalanma", mantar veya diğer patojenlerle enfekte olma riski son derece düşüktür. Yetiştirici isterse, atmosferik hava ile temas da en aza indirilir. Böylece neredeyse sera koşullarına ulaşmak mümkündür.

Bol çeşitlerin domatesleri, herhangi bir manzaraya dekoratif bir görünüm kazandırır. Küçük üzüm benzeri meyveler içeren minyatür bir saksı olabilir. Aynı zamanda, bir apartman dairesinde bile ülkede bile büyük bir çalı yetiştirmek ya da bir sundurma, balkon, veranda ile asmak oldukça mümkündür.

Ampel biyolojisinin özellikleri çok önemlidir:

  • taslaklarda iyi hissetmek;
  • gerilmeyin, büyümeleri belirlenir;
  • açık toprakla temas yok (yukarıya bakın);
  • yüksek derecede aydınlatma gerektirmez, bu nedenle gölgede bile hayatta kalırlar;
  • birçok hastalığa dayanıklı;
  • sıradışı tat özellikleri.

Not! Bütün bunlar son zamanlarda diğer domates çeşitleri arasında amperleri popüler hale getirdi.

En popüler bol domates çeşitleri

Bol tohumların düşük mevcudiyetine rağmen, popüler çeşitler bitki yetiştiricileri arasında zaten bulunabilir. Aşağıda sırayla onlar hakkında.

Domates bol Sarı Tom

Bu, gece gölgesi ailesinin oldukça dekoratif bir üyesidir. Büyümeleri sınırlıdır, bu nedenle bol Tom Yellow domates çeşitleri deterministik olarak kabul edilir. Meyveleri kirazdan biraz daha büyüktür, sırasıyla çiçeklerin çiçeklenmesinde birçok çiçek vardır, meyveler de vardır. Bazen çeşitliliğe Tom Tumbling (yuvarlanma) denir.

Sarı Tom'un Meyvesi

Domatesler Haziran ayında olgunlaşır, yani erken olgunlaşma çeşididir. Şekillendirmeye ve iğnelemeye ihtiyaçları yoktur. Ancak fide için bir tohum dikmek, bitkinin kalıcı bir yere ekilmesinden bir ay önce olmalıdır. Avantajlı özellik - Sarı Tom hem bir tencerede bir ampel hem de sıradan bir tek çalı olarak büyüyebilir. Ancak bu durumda desteğe sahip olmak daha iyidir.

Domates bol kaplan d11

Domateslerin bu çeşitliliği, olağanüstü renginden dolayı adını almıştır. Şeritlidir: kırmızı şerit, çeşitli varyasyonlarda turuncu veya sarı ile değiştirilir. Bu nedenle, dışa doğru bir kaplanın derisinin rengine benzer. Kırılmadaki hamurda ayrıca renkte biraz beneklenme, çizgiler ve heterojenlik vardır.

Kaplan çeşidi ampel, dış güzelliği ile şaşırtıyor

Not! Dikim çeşitleri Tigrovy d11 diğer domates çeşitlerinden farklı değildir. Domatesler de erken olgunlaşır, bu diğer ampeller için tipiktir.

Sürgünler düşük ve kararlıdır. Yükseklik 20 cm'ye zor ulaşır, birçok fırça oluşur.

Kaplan meyvelerinin şekli yuvarlak veya yarı ovaldir. Meyve eti sulu. Deri oldukça sağlamdır, çatlamaya eğilimli değildir.

Domates Bol Sarı Mucize

Diğer ampel temsilcileri gibi, belirleyici bir domates. Yükseklik yarım metreyi geçmiyor. Bir liana gibi büyütürseniz, onu bir desteğe bağlamak daha iyidir, aksi takdirde gövde kendi ağırlığı altında kırılabilir.

Turşu, kıstırma gerekli değildir. Gövde dallıdır ve kendi içinde gürdür. Bir bitkide epeyce yaprak var. Bu, çeşitliliğin en tipik açıklamasıdır.

Onlara uygun şekilde bakarsanız, olgun domatesleri neredeyse sonbaharın sonlarına kadar alabilirsiniz. “Sarı mucize” domateslerin rengi açık sarımsı, bej ve parlak turuncu arasında değişiyor.

Bol kiraz domates

En popüler ampel çeşidi. Küçük, güzel meyveleri ile ünlüdür. Dekorasyonda, şenlikli masa düzeninde yaygın olarak kullanılırlar. Ayrıca kiraz son derece lezzetlidir. Kiraz benzeri küçük meyveler kolaylıkla ve rahatlıkla turşulanabilir, tuzlanabilir ve muhafaza edilebilir.

Kiraz benzeri çeri domates

Renk tamamen farklı olabilir. Yeşilimsi ila kahverengimsi çeşitler. Özelliklerine göre diğer ampel çeşitlerinden farklı değildir.

Ampel Domates Rowan Boncukları

Dışa doğru, bunlar kıvamda yoğun, yuvarlak veya oval meyvelerdir. Rowan boncukları, isimlerini çiçeklenme ve meyve vermenin rengine ve özelliklerine borçludur. Bir fırçada çok sayıda küçük boyutlu meyve var. Renk genellikle parlak kırmızıdır.

Çeşitli Rowan boncuklarının temsilcileri

Balkonda veya verandada yetiştirilebilen birkaç çeşitten biri. Bunu yapmak için, toprak için bir karışım oluşumunu dikkatlice düşünmelisiniz. Bahçedeki kum ve humusun yanı sıra kül ve normal toprağı içermelidir. Bakım kurallarının geri kalanı diğer bol domateslerden farklı değildir.

Çeşit seçimi

Hedeflerden ve fırsatlardan ilerlemelisin. Ampel yetiştirme konusunda deneyim yoksa, basit ve iddiasız çeşitlerle başlamak daha iyidir. Örneğin, Talisman veya Cherry gibi.

Evde balkonda alçak dallı çalılar yetiştirmek daha iyidir. Rowan boncuklar ve zaten ünlü olan Cherry boncuklar iyi çalışıyor.

Not! İyi bir hasat veya güzel bir bitki elde etmek için yetiştirme koşullarına, tohum etiketinde belirtilen gereksinimlere her zaman dikkat etmelisiniz.

Deneyimli bahçıvanlar ne diyor: ampel domateslerin yorumları

Amatör bahçıvanlar ne diyor:

Irina S., 52, Saratov: “Birkaç yıldır kulübemde amper ekiyorum. Gerçekten güzel. Sorunlu ama buna değer. Bu sezon balkonda ustalaştık. Güzel çiçek açarlar, birçok çiçeklenme vardır. İlk dekoratif Kirazları dört gözle bekliyorum. "

49 yaşındaki Sergey K., Sergiev Posad: “Sıradan çalı domateslerini ampel olarak üretmeye çalıştım, ancak başarılı olamadım. İki yıldır verandada "Sarı Tom" ampelleri büyüyor. Verim açısından bekleniyordu ama tadı hayal kırıklığı yarattı. Ama tuzlamak için, dekapaj - işte bu! "

Bitki tohumları İnternet üzerinden değil de "el" den değil, özel mağazalardan satın alınırsa, iyi şanslar şansı yüksektir. Aksi takdirde, sahtekarlığa düşebilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe