Neden fuşya yaprakları içe doğru kıvrılıyor - ne yapmalı

Fuşya, her evde rahatlık için çabalayan bir karşılama çiçeğidir. Bazen ona bakan amatör botanikçiyi şaşırtan şeyler olur. Fuşya yaprakları neden içe doğru kıvrılıyor, ne yapmalıyım? Deneyimsiz bir sahip bile bu sorunu çözebilir.

Fuşya bütün yaprakları düşürdü ve kurur, iyi sulamama rağmen bana nasıl tasarruf edeceğimi söyle

Böyle bir fenomen, bitki etrafındaki olumsuz bir durumun işaretidir. Temel nedenleri belirlemek zordur, ancak gereklidir. Aşırı durumlarda, bitki öldüğünde aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Toprağı ve bitkinin kalıntılarını yakın veya hava geçirmez şekilde paketledikten sonra bir çöp konteynerine atın.
 2. Tencereyi iyice yıkayın ve dezenfekte edin.
 3. Yeni dikim materyali satın alın ve ekim sırasında önlem alın.
 4. Bitkilere bitişik saksılarda ve içlerindeki toprağa mantar ilaçları (mantar önleyici maddeler) uygulayın.

Fuşya - ev dekorasyonu

Yaprak dökülmesinin nedenleri

Her çiçekçi, fuşya'nın neden yaprak döktüğünü, ne yapacağını merak etti. Kesin bir cevap yok. Yaprak dökülmesine şunlar neden olabilir:

 • elverişsiz derecede düşük veya yüksek sıcaklık, hava nemi;
 • topraktan kuruma;
 • yetersiz aydınlatma;
 • hastalıklar;
 • zararlılar;
 • beslenme veya aşırı gübre eksikliği;
 • yaprakların yaşı.

Fuşya yaprakları tutuyor

Dış işaretlerle nedenin belirlenmesi

Olası tüm fuşya talihsizliklerinin nedenlerini açık bir şekilde tanımak için bir bilim adamı olmanıza veya kendi laboratuvarınıza sahip olmanıza gerek yok. Lezyonların dış özellikleri ile doğru neden belirlenebilir. Aşağıdakiler yaygındır:

 • Yapraklar sarı, kuru, dökülüyor. Arazi kuru. Su püskürtme yapılmaz. Sayfanın alt tarafında örümcek ağları var. Bir örümcek akarı işe yarar.
 • Bitkisel organlarda plak, ülserler, püstüller (sporlarla dolu yapraklardaki boşluklar), çatlama, çürüme, lekelenme, büyüme, bitkinin ana dokularını enfekte eden mantarların, virüslerin etkisinin sonucudur.
 • Soldurma, tüm yaprağın bir tüpe veya kenarlarına bükülmesi, bitkinin bir kısmının veya tamamının ölmesi - kan damarlarını enfekte eden mantarların neden olduğu enfeksiyon.

Yaprak pası

Hastalıklar ve zararlılar

Neden fuşya bir tencerede soluyor genellikle mantar ve viral hastalıklar için suçludur:

 • Çürük, yaprakların gelişmemiş ve solgunlaşmasına, kolayca düşmesine neden olur.
 • Pas ilk önce yaprağın alt tarafında turuncu-kahverengi spor lekeleri olarak görünür. Sonra üst yüzeye çıkar. Fuşya yaprakları kahverengileşmeye veya sararmaya başlar, düşer.
 • Botrytis yanık mantarı kendisini grimsi kahverengi bir küf olarak tanımlar. Sonra çiçekler lekeli ve renksiz hale gelir. Böbrekler açılmaya ve çürümeye başlar. Yapraklar ve gövdeler solar.
 • Verticillium solgunluk mantarı, yaprakların solmasına, kıvrılmasına, renginin bozulmasına ve ölmesine neden olur.Diğer mantarlardan farklıdır, çünkü ılıman bir iklimde, sıcaklık henüz ivme kazanmamışsa, solmuş veya solmuş örneklerle karşılaşıldığında varlığından şüphelenilebilir.

Önemli! Herhangi bir mantarla baş etmek çok zordur. Bitkiyi tedavi etmek zorunda kalmamak için ekim sürecine özel dikkat gösterilmesi önerilir. Fungisitlerin uygulanması, dikim materyali için gerçekten etkilidir, çünkü şu anda çok küçük alanlar ekilmektedir. İlacın püskürtülmesinin yaprağın altındaki yüzeye veya gövdelerin eksenlerine bile bir milimetrelik bir nüfuz etmeme olasılığı pratik olarak 0'dır.

Fuşya yaprakları düşüyor, ne yapmalıyım? Çiçek işlemenin ön koşulu, toprağı buharlamak ve mahallede yetişen her türlü ölü veya kesilmiş bitkinin kalıntılarını çıkarmaktır.

Sıcak mevsimde açık toprağa fuşya ekerken, her şey daha karmaşık hale gelir. Verticillium solması mantarıyla mücadele etmenin şu anda mevcut tek yolu toprağı ısıtmaktır:

 1. Zemini kazın.
 2. Suyla nemlendirin.
 3. Şeffaf filmle örtün ve kenarları gömün.

Mantardan etkilenen bitki

En az 3 hafta (tercihen 5) parlak güneş ve yüksek sıcaklık varsa, mantar ölür. Bu hastalığın yayılmasını azaltmak için, etkilenen bitkiler yok edilir ve yerlerine sadece dirençli türler ekilir. Gümüş kaplama yapraklar, dışkılar, renksiz yapraklar, minik triplerin hayati önem taşıdığının işaretleridir. Yaprak bitleri, beyaz sinekler ve diğer emiciler benzer izler bırakır - yapışkan, bodur yapraklar, sanki küçük bir top şeklinde kıvrılma eğilimindeymiş gibi.

Yetersiz sulama

Su, fuşya yaşamında kritik bir rol oynar. O:

 • organların sertliğini sağlar ve dik bir pozisyonda kalmanıza izin verir;
 • besinleri köklerden gövdeye iletir;
 • yiyecek ve enerji oluşturmak için fotosenteze katılır.

Su kıtlığının belirtileri:

 • solma;
 • kuru toprak;
 • ipuçları, kenarlar, bütün yapraklar kahverengiye döner, kıvrılmaya ve kurumaya başlar;
 • Yavaş büyüme.

Besin eksikliği

Fuşya, toprak verimliliğine duyarlıdır. Temel mikro element eksikliğinin etkisi bitkinin büyüme oranını etkiler.

Demir ve diğer eser elementlerin eksikliği

Mikro besin eksikliğinin sonuçları ortaya çıkar:

 • Potasyum. Bağışıklığın zayıflaması, köklerin az gelişmiş olması, su ve besin maddelerinin emiliminde azalma. Yaşlanan yapraklarda küçük delikler.
 • Fosfor. Zayıf büyüme, çiçeklenme eksikliği. Yaprakların kızarması.
 • Azot. Çiçeklenme başlangıcının hızlanması. Yapraklar soluk renktedir, sararır ve düşer.
 • Demir, manganez. Damarlara olan mesafeyle orantılı olarak artan yaprak rengi solması.
 • Kalsiyum. Yaprakları bir kaşıkla kıvırma eğilimi. 

Not! Kuru ve sıkıştırılmış toprakta gübre daha az etkili olabilir.

Bitki aydınlatma gereksinimleri

Fuşyalar yoğun aydınlatmayı severler, ancak doğrudan kavurucu ışınlardan değil. Pencerenin ayarlanabilir panjurlarla kapatılması iyidir. Orta sıcaklıklarda çiçek güneş ışığında olmayı tercih eder. +30 ℃ ve üzeri sıcaklıklarda. Işık gölgesi oluşturmanın bir yolu yoksa, onun için gölge daha iyidir. Katı koyu çiçekleri olan fuşyalar, açık korolla tonlarına sahip bitkilerden daha yüksek sıcaklıklara dayanır.

Koyu renkli çiçekler sıcağa daha dayanıklıdır

Kök sistemde hasar

Bir bitki, kök sisteminin ¼'ünden fazlasını kaybedemez. Yıllar geçtikçe kök hastalıkları gelişerek, yetersiz beslenme nedeniyle tüm organizmanın zayıflamasına ve hatta ölümüne neden olabilir. Halsizlik belirtileri kopan kökün yanından kendini gösterir. Zamanla solmaya ve koyulaşmaya başlayan seyrek yapraklar, karşılık gelen köke zarar vermelidir.

Yaralanma nedenleri:

 • toprağı gevşetmek;
 • olumsuz koşullara uzun süreli veya tekrarlanan maruz kalma (aşırı veya nem eksikliği, gübreler).

Bir bitkinin zor bir dönemden geçmesine yardımcı olmak için:

 • ideal içerik modu;
 • kuruyan ve zayıflamış parçaların tümünün çıkarılması.

Aşırı kuru hava

Fuşyanın kuru havası pek hoşuma gitmiyor. İlkbahar-sonbahar döneminde, aşağıdaki listeden uygun yöntemi seçerek bitki çevresinde uygun bir mikro iklim oluşturmak gerekir:

 • Bir nemlendirici takın.
 • Her saksının altına çakıl taşları ve suyla dolu derin bir kap yerleştirin. Tencere su seviyesinin üzerinde olmalıdır.
 • Tüm saksıları yukarıda anlatıldığı gibi su ve çakıllarla birlikte ortak derin bir tepsiye yerleştirin. Boşluklar, kompozisyon geliştirici unsurlarla doldurulabilir.
 • Haftada en az bir kez, bitkiye oda sıcaklığında su püskürtün.

Kısa gün ışığı saatleri ve düşük sıcaklık koşullarında, fuşya nispi kurulukta tutulur. Nem ve ısı miktarındaki artış Şubat ayında başlıyor.

Gübre aşırı doz reaksiyonu

Tüm bitkiler gibi, fuşya da onu canlı ve sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduğundan daha fazla besini emme eğilimindedir. Bu gerçeğin çarpıcı bir kanıtı, aşırı yağmurlar sonucunda ağaçların ve bahçe bitkilerinin meyvelerinin çatlamasıdır.

Aşırı gübreleme, yetersiz kök gelişimi ile birlikte bitkisel kütlenin artmasına neden olabilir. Sonuç, halihazırda var olan organlar için su ve beslenme kıtlığı olacaktır. Sonuç olarak, renk sayısı önemli ölçüde azalacaktır. Yapraklar solmaya ve sararmaya başlayacak. İlk önce kenarlar kahverengiye döner ve ardından tüm sayfa. Yapraklar düşer ve büyüme yavaşlar. Vücudun savunmasının zayıflamasından yararlanarak, hastalıklar ve emici böceklerin saldırısı.

Diğer bir etki, toprakta suda çözünen tuzların birikmesidir ve bu da toprak pH'ında bir değişikliğe yol açar. Herhangi bir yönde nötr pH'dan kaçınmak, bitkinin topraktan besin (su dahil) çıkarmasını zorlaştırır. Durumdaki bir değişiklik, yeryüzündeki yararlı mikroorganizmaları yok eder.

Ek Bilgiler. Doğal organik gübrelerin avantajı, bitkinin büyüme hızına daha uygun olarak besinleri daha yavaş salmalarıdır. İnorganik maddeler, vasküler sistemin salinle taşıyabileceği miktarlarda hemen sağlanır. Aslında, aşırı dozda gübrelemenin çalışılan olumsuz yönleri bile çok daha fazladır.

Çiçeklenme döneminde bakım kuralları

Fuşyanın çiçek açması için sıkılır ve kesilir. Bahar tutamlarından 6-8 hafta sonra, çalı odanın gerçek bir dekorasyonu haline gelir. Bitkinin en azından yaz boyunca çiçeklerle kaplanmasını istiyorsanız, çiçekli dalları kesmeye ve gençleri çimdiklemeye devam etmelisiniz. Eski filizler kesilmezse, dünyadaki en zarif çiçeklerden biri olan fuşyanın estetik etkisini yok edeceklerdir.

Önemli! Çiçekler sadece yeni sürgünlerde oluşur.

Çiçeklenme başlangıcında uygulanan gübre miktarı azalır, ancak durmaz, çünkü sadece tomurcukların gelişimi için değil, aynı zamanda sapların büyümesi için de büyük enerji maliyetleri gereklidir.

Bitki sulama gereksinimleri

Fuşyanın yetiştiği toprak sürekli nemli ve iyi drene olmalıdır. Olağan sulama rejimi, sonbaharın sonlarında yaşamsal aktivitede çok düşüş olana kadar günde 1 defadır. Daha sonra odadaki bağıl neme bağlı olarak ayda 2 sulama yeterli olabilir.

Fuşya sıcağında ölürse günde 2 defa sulanır, içine parmağınızı batırarak toprağın nem içeriği kontrol edilir. Ancak köklerin oksijene erişimini kesmemek için aşırı neme izin verilmemelidir. Bitkiyi gölgeli bir alana taşımak en iyisidir.

Sıcak havalarda fuşya yaprakları uyuşuk ve sarkık hale gelir.

Bu, arka arkaya birkaç gün tekrarlanırsa ve gece boyunca çiçek restore edilirse, bu fenomenin nedeni nem eksikliğidir, çünkü ısıda buharlaşma süreçleri bitkinin suyu emme yeteneğini aşar. Bu durumda yağmurlama kurtuluş olacaktır. Ne kadar sık ​​olursa o kadar iyi.Tek şart, sonuç olarak yaprak yanıklarının oluşmamasını sağlamaktır. Bu, su püskürtmeden sonra ıslak yapraklar doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa mümkündür.

Açık renkli fuşya, yaşam koşullarında talepkardır

Ancak yüzlerce çeşidi bulunan mantarlar da benzer semptomlara neden olabilir. Hem Kuzey Kutbu'nda hem de çölün en sıcak zamanında hayatta kalırlar. Onlar için ideal üreme koşulları, yüksek nem ile sıfırın 25-30 ℃ üzerindeki sıcaklıklardır. Mantar sporları uzun yıllar toprak döküntülerinde kalmaktadır. Tohumlar ayrıca bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Tohum enfeksiyonunun bir sonucu olarak, bitki düşük sıcaklıklarda bile hastalanır. Hastalık köklerden yukarı doğru yayılır, bu yüzden fuşya solar.

Önemli! Dikim-transplantasyon sırasında, böcek ısırıklarından kaynaklanan yaralanmalar hastalığı tetikleyebilir.

Körfez İşaretleri

Fazla su, bitkinin toprak parçacıkları arasında sıkışmış oksijenden yoksun kalmasına neden olur. Toprakta fazla su olduğu anlamına gelebilecek işaretler:

 • solma;
 • kahverengi yaprak uçları;
 • yapraklar solmuş, kahverengidir, fakat yumuşaktır;
 • sarı yapraklar ve yavaş büyüme;
 • tomurcuklar açılmaz, genç ve yaşlı yapraklar düşer;
 • parmak zemine 3-5 cm derinliğe daldırıldığında aşırı nem hissedilir;
 • tencerede veya tepside su var.

Koydan sonra fuşya nasıl kurtarılır

En güvenli yol, bitkiyi saksıdan çıkarmak ve:

 1. Çürümüş olanları keserek kökleri kontrol edin.
 2. Drenaj hacmini artırın.
 3. Tüm ölü ve kaybolmaya başlayan yaprakları çıkarın.
 4. Tencereye normal nemli hafif toprağı dökün.
 5. Sırılsıklam numunenin ölmesi durumunda sapı kesin ve köklenecek şekilde ayarlayın.
 6. İyileşene kadar bitkiyi gölgeye koyun.
 7. Toprak dokunulamayacak kadar kuruduğunda sulayın, ancak kurutmayın.
 8. Tamamen iyileşene kadar gübre uygulamayın.
 9. Bağışıklığı korumak için mantar ilacı uygulayın.

Bir hafta içinde bitkinin yeniden canlandırılıp canlandırılmadığı belli olacak.

Sorunun yeniden ortaya çıkması nasıl önlenir

Körfezin tekrarı ile karşılaşmamak için şunlara ihtiyacınız var:

 • toprağı her zaman araştırın ve yalnızca kurumaya başladığında sulayın;
 • bitkiyi sabahın erken saatlerinde, özellikle sıcağında sulayın;
 • solmuş, solmuş bir bitki asla sulanmamalı, serpilmeli ve gölgelenmelidir;
 • sıcakta gübrelemeyin.

Her işte olduğu gibi fuşya yetiştirme sürecinde de sorunlar kaçınılmazdır. Ancak bunların üstesinden gelme deneyimi en iyi sonuca götürür. Sevimli fuşya kesinlikle bir evi veya yazlık bir evi dekore edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe