Ampel petunya - saksıda ve bakımda büyüyen

Petunyanın coşkulu çiçeklenmesi, hiçbir çiçek aşığını kayıtsız bırakmayacak. Hemen hemen her alanda bir bitkinin mis kokulu çalılarıyla karşılaşabilirsiniz. Çok yıllık otsu bitkinin temel avantajları uzun çiçeklenme ve iddiasızlıktır. Petunyalar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz, herhangi bir çiçek yatağının gerçek bir dekorasyonu haline gelirler.

Geniş petunyaların yetiştirilmesi ve bakımının özellikleri

Tohumlardan bol miktarda petunya yetiştirmek için, yabancı bir üretici tarafından sağlanan yüksek kaliteli dikim malzemesinin seçilmesi önemlidir. İlkbaharda tohum ekmek daha iyidir. Küçük çiçekli çeşitlerin çiçeklenmesine kadar 10 hafta geçmesi gerekir. Büyük çiçekli çiçekler ekimden 12 hafta sonra çiçek açmaya başlar.

Ampel petunya

Dikim toprağı gevşek, besleyici ve iyice nemlendirilmiş olmalıdır. Ekimden önce tohum 30-40 dakika ıslatılır. bir potasyum permanganat çözeltisi içinde.

Adım adım süreç:

 1. Dikim kabının alt yüzeyinde, fazla suyun kaçabileceği delikler açın.
 2. Kabın dibine küçük bir çakıl veya genişletilmiş kil parçası serilir. Kat kalınlığı 2 cm'yi geçmemelidir.
 3. Tohumlar dökülen toprağın üzerine serpilir. Konteyner polietilen malzeme ile kaplanmıştır.
 4. Tohumların toprak tabakası ile serpilmesine gerek yoktur. Tencere, güneş ışınlarıyla iyi aydınlatılmış bir pencere pervazına yerleştirilir. Ultraviyole ışık, bitki büyümesini harekete geçirmeye ve uyarmaya yardımcı olur. Tohumun filizlenmesi için 23-25 ​​° C'lik bir oda sıcaklığının muhafaza edilmesi önemlidir.
 5. Her gün polietilen, havalandırmak için kaptan birkaç dakika çıkarılır.
 6. 6-7 gün sonra, günlük ilaçlamaya ihtiyaç duyan ilk sürgünler ortaya çıkar. Tohum çimlenmesinden sonra oda sıcaklığı birkaç derece düşer.
 7. İlk yaprakların ortaya çıkmasından sonra fideler ayrı kaplara oturtulur. Beşinci yaprak göründüğü anda toplamaya başlayabilirsiniz.
 8. Sıkıştırdıktan sonra petunya açık toprağa ekilebilir.
 9. Fide yetiştirirken toprağı zamanında nemlendirmek çok önemlidir. Çalılar, toprağın aşırı kuruluğundan ölür ve aşırı nem, mantar enfeksiyonu ile enfeksiyona yol açar. Petunyalar için ideal sulama orta ve sistematiktir.

İlk haftalarda, çok yıllık otsu bitkilerin fideleri son derece yavaş gelişir. Ancak endişelenmeyin, bu dönemde bitki kök sistemini oluşturmaya odaklanır. Petunyaların 14 gün sonra büyümesi daha aktif hale gelecektir. Her dört haftada bir, çiçeklerin bahçe arsasında kök salmasına yardımcı olmak için toprağa özel bir kompleks gübre uygulamak gerekir.

Not! Çok yıllık otsu bitkilerin tohum ekimi, çiçek yetiştiricileri arasında oldukça popülerdir.

Yetiştiriciliği rahatsızlığa neden olmayan Ampel petunya, sitenin gerçek bir dekorasyonu haline gelecektir.

Petunyalar: saksıda bakım ve yetiştirme

Çok yıllık bir bitki ekmeye başlamadan önce, kendinizi bol petunya yetiştirmenin ve bakımının özelliklerini tanımanız önemlidir. Tencere seçerken, evde ekilecek bitki türünü dikkate almak önemlidir. Geniş petunyaların ekimi için beş litrelik kaplar en uygunudur. Çok yıllık havlular için hacmi 3 litre olan bir tencere yeterlidir. Dekoratif vazonun şık bir görünüme kavuşması için içerisine birkaç bol petunya çalıları yerleştirebilirsiniz.40X18X15 cm ölçülerinde bir kapta, aynı anda üç büyük petunya çalı dikebilirsiniz.

Atık su ihtiyacının dikkate alınması çok önemlidir. Ekicinin alt yüzeyine fazla nemi emecek küçük bir köpük kauçuk tabakası döşenmesi tavsiye edilir.

Önemli! Ekici olarak bir kil kap, tahta veya plastik bir kap, bir kova mayonez kullanabilirsiniz.

Geniş petunya dikimi

Toprağın saksılarda kurumasını önlemek için uzmanlar bir hidrojel veya vermikülit kullanılmasını önermektedir. Hidrojel önce suya batırılmalıdır. Hidrojel için su yerine çiçekler için bir gübre solüsyonu kullanabilirsiniz. Vermikülit, toprak karışımının hazırlanması sırasında toprağa karıştırılır. Toprak karışımına, yavaşça çözünen kompleks gübrenin küçük bir yüzdesinin eklenmesi tavsiye edilir.

Mavi ve beyaz gölgede ekici

Bir saksıya mavi renkte boyanmış çiçekli bir çift petunya ekilir. Alyssum iki çalı arasına ekilir ve şeffaf bir filmle kaplanır. Birkaç gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayacak. Film malzemesi çıkarılabilir.

Not! Bir hafta sonra, fazla alyssum filizlerini çıkarmaya değer. 3-4 sağlam bitki bırakmak en iyisidir.

Çiçeklenme sırasında, kenarlarında mavi petunya çiçekleri ile kokulu bir beyaz gölge bulutunun şaşırtıcı bir bileşimi elde edilir. İlkbaharın sonlarında çiçek fidanı dikilmesi durumunda saksılar dışarıya alınabilir. Ancak ilk hafta çiçekleri gölgeli bir alanda tutmak daha iyidir. Bu, yeni koşullara uyum sürecini hızlandıracak ve onlara güçlenme fırsatı verecektir.

Geniş petunya oluşumu

Bol petunyaların genetiği, yemyeşil, dallı çalıların oluşumu için tasarlanmıştır. Yetişkin uzun ömürlülerin şekillendirilmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, çiçek açan tomurcukları ve tohum kabuğunu çıkarmaları gerekir. Bu koşula uyum, petunyanın kuvvetlerini muhteşem bir şekilde çiçek açabilen ve sahibini memnun edebilecek diğer tomurcukların oluşumuna yönlendirmesini mümkün kılar.

Not! Soğuk ve nemli bir dönemde, uzun süreli yağmurlar çiçeklenmeyi olumsuz yönde etkileyen bir mantar enfeksiyonunun gelişmesine katkıda bulunduğundan, çalı ek dikkat gerektirecektir. Çalıların normal havalandırılmasını sağlamak için böyle bir hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için biraz inceltilmelidirler.

Yanal sürgünlerin aktif büyümesini ve geniş petunyaların doğru oluşumunu teşvik etmek için, ana sürgünün sıkışması göz ardı edilmemelidir. Nasıl yapılır:

 1. Fide oluşumu süreci yeterince erken başlar. Kıstırma, çalıların üzerinde beşinci yaprağın göründüğü anda gerçekleştirilir.
 2. Fide gövdesinin üst kısmı çıkarılır, bu da gövde üzerinde hareketsiz yan tomurcukların büyümesini destekler.
 3. Kıstırma sayesinde, çalı üzerinde yanlara ve yukarı doğru büyüyen yeni gövdeler oluşmaya başlar.
 4. Bazı durumlarda, prosedür birkaç kez tekrarlanabilir, bu da çalıların maksimum yoğunluğunu elde etmenizi sağlar. Yeniden çimdikleme 30 gün arayla gerçekleştirilir. Sapları çıkarmanın rahatlığı için keskin bir kırtasiye bıçağı veya makas kullanabilirsiniz. Yetişkin bir petunyayı kesmek için bir budayıcı kullanılır.
 5. Geniş bir çalı oluşturma prosedüründen sonra, yeşil kütle kuvvetli bir şekilde büyümeye başlar. Kıstırma sırasında, deneyimli çiçekçiler üst pansuman uygulanmasını önerir.
 6. Her yaklaşım için, çimdikleme, çok yıllık otsu bitkilerin yalnızca üçte birini kaldırabilir. Bir seferde bitkinin büyük bir bölümünü çıkarmak, çalıyı öldürebilir.

Önemli! Ellerinizle sıkıştırmak kabul edilemez. Böyle bir prosedür gövdeye zarar verir ve çürümeye neden olur.

Geniş petunyayı kıstırmak

Bol çiçeklenme için Ampel petunya bakımı

Petunyanın uygun bakımı, bitkinin yemyeşil ve uzun ömürlü çiçeklenmesini sağlar. Aşağıda, sağlıklı bir çalı yetiştirmenize ve bol çiçeklenme, hastalık direnci elde etmenize olanak tanıyan bitki bakımının temel özellikleri verilmiştir. Bakımı oldukça basit olan Petunya bol, çiçek yatağının gerçek bir dekorasyonu olacak.

Üst giyim

Çok yıllık otsu bitkilerin en iyi pansumanı düzenli olmalıdır. İlk gübreleme, tohumların ekiminden sonraki 14. günde yapılır. Yeniden yerleştirme 10 gün sonra yapılmalıdır.

Bilginize! İlkbaharda, azot içeren bir gübre ile beslemek, uzun ömürlülerin büyümesini hızlandıracaktır. Artan fosfor ve potasyum içeriği ile karmaşık bir üst pansumanın tanıtılması, tomurcukların döşenmesine katkıda bulunur.

Bitkiye demir besini sağlamak önemlidir. Bu yararlı maddenin eksikliğiyle, petunyaların belirtileri sararmış yapraklar olan klorozdan muzdarip olmaya başlar. Bu tür hastalıkları önlemek için ferovit kullanmaya değer. Sıvı bir preparat yardımı ile çalıların profilaktik veya tedavi edici tedavisi bir hafta boyunca gerçekleştirilir.

Hümik ve organik gübreleme, sığırkuyruğu infüzyonu yüksek verimlilikle donatılmıştır. Yetişkin bir çalı haftada bir kez beslenebilir. Bu durumda, prosedürün kök türü ve yaprak değişmelidir. Çiçekçinin saksılarda yetiştirdiği bir oda mahsulünün bol çiçeklenmesini sağlamak için, herhangi bir karmaşık gübrenin bileşiminde bulunan önemli miktarda besini eklemek gerekir.

Tohum materyalinin ekim sırasında süksinik asit ile muamele edilmesi önemlidir, bu da toprağın mikroflorasını ve petunyanın aktif büyümesini düzenlemeye yardımcı olur. Tohumların işlendiği süksinik asit, çok yıllık otsu bitkinin herhangi bir hastalıkla baş etmesine ve kuru dönemlere dayanmasına izin verir. Böyle bir gübrenin aşırı dozda alınması bile zarar vermez.

Önemli! Peletlenmiş tohum kullanırken süksinik asit ile işlem yapmayın. Üretici, bu tür tohumları, bileşime eklenen mineral gübre ve humus içeren bir turba kabuğu ile korur.

Blackleg hastalığının gelişmesini önlemek için, toprak karışımına az miktarda turba eklemeye değer. Bu tavsiyeye uyulması, durgun nemi önleyecektir.

Petunya besleme

Sulama

Uzun süreli kuraklık genellikle büyük petunya çalılarının ölümüne yol açar. Bitkinin yaprakları sarkmaya başlar, çiçekler ıslak bir bez görünümünü andırır. Toprak kısa bir süre kuru tutulursa, çok yıllık kurtarılabilir. Çalıların bol su ile dökülmesi birkaç gün sürecektir. Düzenli olarak toprağın kuruması şunlara yol açar:

 • yeşil kütlenin kurutulması;
 • yaprakların sararması;
 • solan çiçekler;
 • azalmış bağışıklık;
 • görsel çekicilik kaybı.

Bilginize! Bitki sadece hastalıklara değil, beyaz sinek ve kene gibi zararlılara da duyarlı hale gelir.

İlkbaharda çiçekleri günde bir kez sulamak yeterlidir. Yaz aylarında bitkinin sulama sıklığı günde 2 defaya kadar artar. Toprağın sabah ve akşam saatlerinde nemlendirilmesi tavsiye edilir. Yeterli sulamanın sağlanmasının mümkün olmadığı durumlarda, deneyimli çiçek yetiştiricileri hidrojelin küçük bir kısmının toprak karışımına eklenmesini önermektedir. Ayrıca bu amaçla, toprağı yeterince nemlendirmenize izin veren seramik bir huni konisi kullanabilirsiniz.

Sulama ampel petunya bol miktarda olmalıdır. Bu durumda drenaj deliğinden su çıkarılmalıdır. Tencerede toprak komada yeterli nem olduğundan emin olmanın tek yolu budur.

Not! Bitkiye parlak güneş ışığı yöneltildiğinde gündüz su kabul edilemez. Bu durumda çok yıllık kök sistemi tam anlamıyla toprakta kaynatılır. Bu genellikle çalıların ölümünün nedeni olur.

İlkbaharın sonlarında ekilen petunya ile açık toprağı nemlendirmek, geceleri hava sıcaklığının çok yıllık bir süre için yeterince düşük olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, 18: 00'den sonra sulama kabul edilemez. Bu öneriye uyulması, kök sistemin hipotermisini önleyecektir. Bu camlı balkonda yetişen bitkiler için geçerli değildir.

Kuru yaz aylarında, deneyimli çiçek yetiştiricileri, bitkilere ayrıca bir sprey şişesinden ılık su püskürtmeyi önermektedir. Bu öneri, örümcek akarlarının istilasına karşı mükemmel bir önlemdir ve uzun ömürlüleri nemlendirmek için iyi bir seçenektir. Bitkiyi iyileştirmek ve güçlendirmek için her akşam çalıları püskürtmeniz gerekecek. Gün batımından sonra nemlendirmek çok önemlidir. Aksi takdirde, güneş ışınları yapraklara çarpan ve yaprak plakasının yanmasına neden olan su damlacıklarından geçecektir.

Ampel petunyaları

Hastalıklar ve zararlılar

Ampel petunya, kaprisli bitkiler kategorisine ait değildir, ancak bazı zararlılar onu hala bozabilir.

Çalıların en yaygın hasar nedeni küllemedir. Yeşil kütlenin dibinden mantar aromalı beyaz bir renk tonu oluşur. Yapraklar sararır ve sertliğini kaybeder, çalıların üzerinde cansız bir paçavra asılır. Hoş olmayan bir rahatsızlıkla başa çıkmak için, şu tipte bir antifungal ajan kullanmalısınız:

 • Yapı temeli;
 • zümrüt;
 • topaz.

Çiçekçiler genellikle çok yıllık çalıların yakınında bol miktarda orta yaşlanmasından şikayet ederler. Bitkiyi yiyebilen beyaz sineğin istilasıyla başa çıkmak için şu türden böcek öldürücüler kullanmalısınız:

 • aktarlar;
 • actellika;
 • fitoverma.

Aynı ilaçlar, büyük petunyayı etkileyen en yaygın haşere olan örümcek akarlarıyla baş etmek için kullanılabilir. Yeşil kütlenin alt kısmında bulunan örümcekler, meyve sularını emer ve çok yıllık bir insanın ölümüne neden olur.

Petunya zararlıları

Ampel petunya, yetiştiriciliği için ilk önce bakımın özelliklerini tanımanın önemli olduğu eşsiz bir çok yıllık otsu bir bitkidir. Uygun bilgi eksikliği, acemi bir çiçekçinin bitkide bol miktarda çiçek açmasına izin vermez. Deneyimli ampel petunyaları, bitkiyi herhangi bir enlemde büyütebilir ve çalılardaki çiçeklerin bolluğunun ve uzun ömürlü kokunun tadını çıkarabilir. Uygun bakımla inanılmaz derecede güzel bir bitki yetiştirebilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe