Petunya bol - yıllık veya çok yıllık

Petunya bol, sürgünleri 30-120 cm arasında değişen tekyıllık bir bitkidir.Yaprakları oval, mızrak şeklindedir. Tüylü sürgünler. Huni şeklindeki çiçekler, gövdenin tüm uzunluğu boyunca yaprakların dingillerinde bulunur. Yaprakları basit veya çifttir. Corolla'nın rengi tek renkli veya çok renklidir. Renk aralığı kar beyazından koyu mor tonlara kadardır. Cüceden elde edilen korolla boyutu, çapı 10 cm'ye kadar çıkar. Çok çiçekli çeşitlerde tomurcukların boyutu 8 cm'ye kadar, 4-5 organlıktır. Meyve, çift kabuklu bir kapsüldür. Tohumlar küçük. Büyütmenin en kolay yolu.

Büyüyen bol petunya

Petunya'yı seçmek kolaydır. Bu nedenle, şu anda, sürekli olarak yenilenen çok sayıda çeşidi ve türü yetiştirilmiştir.

Bilginize! Basamaklı petunyalar, bolluğun bir alt türüdür. Çoğu bol çiçek boyutuna kıyasla daha kalın bir gövdeye sahiptirler.

Tencere bol miktarda petunya

Corolla'nın rengine ek olarak, bitkiler de çiçek türüne göre ikiye veya çift kenarlı ve basit olarak ayrılır. Terry petunya, sıradan petunyadan daha fazla taç yaprağına sahiptir. Bu, çiçeklere ihtişam, ferahlık verir ve onları daha belirgin hale getirir. Terry, hibrit tipin çeşitlerinde doğaldır. Ek olarak, küçük çiçekli bol petunyalar ve büyük çiçekli olanlar vardır.

Küçük çiçekli, bakımda iddiasızdır, beslenmeye ihtiyaç duymaz, hemen hemen her yerde büyüyebilir. Çeşitliliği, büyük çiçekli bitkiler kadar fazladır.

Büyümenin doğası gereği bitkiler dik veya bol olarak sınıflandırılır. Ampel çeşitleri, balkon, teras, konteynırların peyzaj ve dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca petunyaların geniş bir alanı dekore edebildiği veya çıplak arazileri gizleyebildiği çiçek yataklarına da ekilirler.

Not! Ampel çeşitleri farklı sürgün uzunluğuna, çiçeklenme süresine, olumsuz etkenlere karşı dayanıklılığa sahiptir.

Popüler çeşitler

Rusya'da, aşağıdaki çiçek çeşitleri en popüler olanıdır.

Kolay Dalga

İngilizce "ışık dalgasından" çevrilmiştir. Çeşitlilik ABD'de yetiştirildi. Bu, neredeyse tüm yaz boyunca zengin ve uzun çiçek açan iddiasız bir bitkidir. Soluk bir aroma ile 7 cm çapında çiçekler. Easy Wave yerden 20-30 cm yükselerek bir metre uzunluğa iner.

Çeşitli alt türler:

 • iki renkli korolalı Easy Burgundy sürgünleri 2 m'ye ulaşır;
 • Sarı, nispeten kompakt görünüyor. Sarı-beyaz çiçekleri olan küresel bir çalıdır;
 • Red Velour, yaprakları üzerinde koyu damarlar bulunan kırmızı kadife çiçeklerle çiçek açar, siyah merkez;
 • Palm Wayne, lavanta tomurcuğu rengine sahiptir.

Opera

Bakımda iddiasız, çekimin dibinde iyi gelişmiş bir dallanma var. Tüm sapın uzunluğu boyunca bulunan çiçekler 5-6 cm. Bela 100 cm'ye kadar büyür Asılı bir sepette en sık küreseldir, yoğundur.

Petunya Opera Beyazı

Diğer alt türler:

 • Blue çeşidinin Terry corollas'ı parlak mavi ile boyanmıştır. Uzun çiçeklenme dönemi;
 • Parple, çok sayıda mor, menekşe kırmızısı çiçeklerle ayırt edilir;
 • Yetişkinlikte mercan kubbe şeklini alır. Mercan renklerinde çiçek açar;
 • Beyaz, 5 ay boyunca göze hitap eden yaprakların kar beyazı rengiyle ünlüdür.

Rapunzel

Bu bitki 80 cm boyundadır.Genç yaşta sürgünler dikleşir, ancak büyüme sürecinde sarkmaya başlarlar. Zamanla, kırmızı veya beyaz renkte yayılan bir çağlayan büyür. Corolla çapı 8 cm'ye kadar basit yaprakları ile Haziran ayından sonbaharın başlarına kadar çiçeklenme.

Başarı

İngilizceden çevrilmiş "başarı" anlamına gelir. Kirpiklerin boyu ortalama 70 cm dir.Erken iri çiçekler bir arada çok sayıda görülür. Çiçeklenme eşit şekilde gerçekleşir. Çiçek kötü hava koşullarına dayanıklıdır.

Not! Özellikle Success Silver Vein çeşidi, gümüşi bir parlaklığa sahip pastel pembe ve koyu damarları olan taçıyla dikkat çekiyor.

çığ

10 cm büyüklüğe kadar dev çiçekleri olan erken çiçek açan bir petunyadır, sapları 45-50 cm ye kadar uzar, sürgünler ince ve küçük yapraklıdır. Bol petunya popülerdir. Beyaz çığ. Çiçeklenme sırasında sarı merkezli kar beyazı korolaları gövdeleri yoğun bir şekilde kaplar. Bitki bakım istemiyor. Beyaz bol petunyanın çiçeklenme dönemi yazın başından sonbahar ortasına kadardır. Çeşitliliğin bir başka çeşidi ise Çığ morudur. Pedinküller, koyu renkli bir çekirdek ile leylak-mor renktedir.

Craisitunia Mandeville

Crazyunium serisine aittir. Küresel bir şekil ve özel bir çiçek renginde farklılık gösterir. Yapraklar kadifemsi koyu kırmızıdır ve sarı damarlıdır. Corolla'nın şekli bir zambakı andırıyor. Mayıs ayında o kadar bol çiçek açmaya başlar ki, yeşillik neredeyse görünmezdir. Diğer birçok ampel çeşidiyle karşılaştırıldığında, çalı daha uzun (40 cm'ye kadar) ve daha yoğun görünür.

Yıldızlı gökyüzü

Bu yenilik, 2015 yılında Alman yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Scourges 1 m'ye kadar büyür ve güçlü bir şekilde dallanır. Uzun çiçeklenme. Çeşidin adı, çiçeklerinin tam olarak neye benzediğini aktarır. Corollas, üzerine yıldızlar gibi beyaz lekelerin serpildiği yoğun bir mavi-mor renkte boyanmıştır. Çiçekler kadife dokuya sahiptir. Bu renklendirme uzaya çok benzer. Yakın zamandaki kökenine rağmen, bu çeşitlilik çiçek yetiştiricileri arasında çok popüler hale geldi.

Petunya Yıldızlı Gökyüzü

Büyük Zaman bol

Basit yapraklardan yemyeşil çiçek açan pembe tomurcukları olan kompakt bir çalı. Bitki oldukça iyi bir dayanıklılıkla karakterizedir. Akrabalarının çoğunun aksine küçük sürgünleri vardır. Dallanmanın bir sonucu olarak küresel bir şekil oluşturur.

Bilginize! Küçük bol petunya çeşitleri de vardır. Açık alan koşullarında daha az tuhaflar.

Tohum ekmek

Ilıman iklimlerde, fide ile açık toprağa petunyaların dikilmesi daha iyidir. O zaman büyüme daha hızlı olacak.

Ekim tarihleri

Bitkinin ekim döneminden çiçeklenme dönemine kadar gelişme süresi ortalama 3 aydır. Ilıman iklimlerde, fidelerin uzamaması ve zayıflamaması için arka aydınlatma ilk kez arzu edilir. Bu genellikle Şubat ortası - Mart başıdır.

Not! Tohumlar taneli ve basittir. Granülasyon - koruyucu ve besleyici özelliklere sahip tohumları kaplar. Granül tohumların dezavantajı, kalitelerinin görünür olmamasıdır.

İniş için ihtiyacınız olacak:

 • tohumlar;
 • toprak;
 • dikim için kaplar;
 • kepçe, cımbız (lensler için uygun olanı);
 • püskürtücü%
 • Su.

Toprak

Toprak hafif, nötr asitli, besleyici olmalıdır. Toprağı kendiniz yapabilirsiniz. Bu, çim toprağı, turba, kaba kum gerektirecektir. Mağazalar, örneğin menekşeler için hazır karışım gibi petunyalara uygun hazır toprak satmaktadır.

Önemli! Kullanmadan önce herhangi bir toprak ateşlenmeli veya kaynar su ile dökülmelidir. Arazi bahçeden ise, solucanlara zarar vermemek için basitçe bir potasyum permanganat çözeltisi ile tedavi edebilirsiniz.

Petunya tohumlarının ekimi

Kap veya kapta fazla suyu boşaltmak için bir delik olmalıdır. Aksi takdirde fide ölür.

Ekme

Ekim aşamaları:

 1. Kabın dibine genişletilmiş kil yerleştirilir.
 2. Sonra bir toprak tabakası. Biraz ezilmeli. Toprağı tencerenin en üstüne dökmemek daha iyidir, aksi takdirde su için sakıncalı olacaktır.
 3. Substrat bir sprey şişesiyle nemlendirilir.
 4. Tohumları kaplara dağıtmak için cımbız kullanın.
 5. Dikim materyali biraz buruşuk.
 6. Hepsi püskürtülür.
 7. Üst kısım cam kapak veya plastik torba ile kapatılır.
 8. Ekim tarihini imzalayın. Kalemle olmasa daha iyi, zamanla yıpranabilir.

Not! Dikim kolaylığı için tohumlar kumla karıştırılıp basitçe ekilebilir. İnce, düz bir tabaka halinde zemindeki bir kaba dökülen karda iniş seçeneği vardır.

Dikimden sonra kaplar yaklaşık 25 ° C sıcaklıktaki bir odaya yerleştirilir.

Birçok bahçıvan turba tabletleri kullanır. Islatılmış tablete bir taneli tohum veya iki sıradan tohum yerleştirilir. Fide dikiminde, hapı çıkarmadan hazır kök sistemine sahip fideler kullanılır.

Açık toprağa tohum ekerken, bir çiçek bahçesi için bir yer kazılır, karmaşık gübre eklenir. Sonra kumla karıştırılmış tohumları ekerler.

Birçok bahçıvan hazır fidan almayı tercih ediyor.

Daha fazla bakım

Filizler yaklaşık bir hafta içinde filizlenmeye başlar. Bu süre zarfında kap 20-30 dakika havalandırılmalıdır. bir günde. Fideler göründüğünde, günde iki kez havalandırmaya başlayabilirsiniz.

Farklı petunya çeşitlerinin tohumlarının farklı zamanlarda filizlenebileceği akılda tutulmalıdır. Kural olarak ambalajın üzerine yazılan talimatları önceden okumak gerekir.

Fide bakımı yapılırken aşağıdaki koşullara uyulmalıdır:

 • ışık rejimini takip edin, ancak doğrudan güneş ışığından gölgeleyin;
 • toprağın daima hafif nemli olduğunu gözlemleyin. Oda sıcaklığında suyla hafifçe serpin;
 • havalandırın. Şu anda püskürtebilirsiniz;
 • sertleşme için sokaktaki fideli kutuları 20-30 dakika çıkarmak yeterlidir;
 • kap kapağındaki yoğuşmayı giderin.

Önemli! Büyüme başlangıcında genç bitkilerde dik gövdeler oluşur. Sürgünler gelişir, daha sonra sarkar ve güçlü bir çiçek çağlayanı oluşturur. Bu nedenle onları kıstıramazsınız.

Fide petunyası

Fidelerin üç yaprağı olduğunda ayrı kaplara oturtulur. Yaralanmayı önlemek için bunu köklerin etrafında küçük bir toprak parçasıyla yapmanız önerilir. Nakil sırasında stresi azaltmak ve sonrasında daha iyi büyümesi için petunyaları biyolojik bir ürün olan HB-101 veya epin ile tedavi edebilirsiniz.

Bu sırada hava sıcaklığı kademeli olarak 18 ° C'ye düşürülür. Sulama, toprağın üst tabakasından hafif bir kurumaya indirgenir. Havalandırma kademeli olarak arttırılır, böylece fideler sertleşir. Toprak, kabuk oluşmaması için dikkatlice gevşetilir. Kap periyodik olarak açılır, böylece tesis doğru şekilde gelişir ve tek taraflı hale gelmez.

Not! Bir hafta sonra çiçekler kök saldığında, haftada bir kompleks gübre ile beslenebilirler.

Açık zemin nakli

Yetişen bol petunyalar, tüm ilkbahar donları geçtikten sonra sokağa ekilir. Ekim, bulutlu bir günde yapılır, böylece fideler yanmaz. Bundan önce, toprak parçası hafifçe kurutulur. Daha sonra kaptan çıkarmak daha kolay olacaktır. Fide kaptan çıkarıldıktan sonra köklere zarar vermemeye çalışılarak hazırlanan çukura aktarılır, üzeri toprakla kapatılır ve sürgünün etrafına toprak hafifçe sıkıştırılır. İri çiçekli petunyaların fidanları arasındaki mesafe 20-25 cm, küçük çiçekli olanlar ise 15-20 cm aralıklarla ekilir.

Bir kapta birkaç çiçek dikmek istiyorsanız, önce deliğe dağıtılır ve ardından boşluklar toprakla kaplanır. Bu durumda bir kök üzerine 1 litre toprağın düşmesi beklenir.

Açık toprağa fidan dikimi

Dikim işleminden sonra ince bir turba tabakası, geçen yılki humus veya talaş eklenir, böylece toprağın çabuk kurumasını ve kabuklanmasını önler.

Çoğu petunya güneşi veya hafif kısmi gölgeyi, açık alanı tercih eder. Ancak genç bitkileri açık toprağa dikerken kavurucu güneşten bir süre korunmaları gerekir.Bunun için 2-3 kez katlanmış spandeks veya gazlı bez kullanın.

Not! Kuvvetli rüzgar ve gök gürültülü fırtınalar, bol bitkilerin kırılgan kirpiklerine ciddi zarar verebilir. Bu çiçeklenmeyi olumsuz etkileyebilir.

Açık zemin, fide alt tabakasından farklıdır. Kumlu tınlı toprak, daha ağır ve evdekinden daha düşük drenaj olmalıdır.

Sokağa nakledildikten 10 gün sonra bol petunyalar beslenmeye başlar. Bu amaçla azot içeriği yüksek gübreler kullanılır. Daha sonra bitkiler büyüme mevsimi boyunca daha iyi büyür. Dikimden üç hafta sonra çiçekli bitkiler için beslemeye geçerler. Bu gübreler çok miktarda potasyum içerir. Tomurcuklanma sürecini, yani daha gür çiçeklenmeyi teşvik eder.

Petunyaların çiçek açmamasının nedenleri

Yemyeşil çiçeklenme için bitkileri zamanında dikmek yeterli değildir. Petunyaların kendilerini kötü hissetmesinin birkaç nedeni vardır:

 • besin dengesizliği. Gübre kullanım talimatlarını dikkatlice okumalısınız. Biraz eklememek, aşırıya kaçmaktan daha iyidir;
 • sürgünler donuk, inceltilmiş bir görünüme sahipse, büyük olasılıkla yeterli güneş ışığı yoktur;
 • uygun olmayan sulama da tomurcukların düşmesine neden olabilir.

Önemli! Bol çiçeklenme için solmuş korolalar çıkarılmalıdır.

Bir bitki seçerken, stil ve iç tasarımı göz önünde bulundurmalı, renk şemasına da dikkat etmelisiniz. Bir kapta birkaç çeşit olabilir. Diğer çiçek türleri de, örneğin eğrelti otu, lobelia, konakçı bir arada bulunabilir.

Tüm bu bilgilerin bir sonucu olarak, bol petunyaların uzun çiçeklenme ile ayırt edilen oldukça iddiasız çiçekler olduğu ortaya çıkıyor. Çeşit ve çeşitlerde geniş bir seçim var. Bu bitki sadece profesyoneller tarafından değil, aynı zamanda bahçecilikte yeni başlayanlar tarafından da yetiştirilebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe