Petunyaların bolluğu - ne zaman ve nasıl çimdiklenir

Petunya, birkaç yıldır bahçecilik pazarında liderdir. Ancak tüm insanlar onun uygulamasının ilkelerini bilmiyor. Bu çiçek budamayı çok sever. Geniş bir petunyanın nasıl sıkıştırılacağını anlamak zor değildir, sapların üst kısımlarını zamanında kesmeniz gerekir ve yanal sürgünler çekmeye başlayacaktır. Budamadan sonra çalı üzerinde birçok yeni ve yemyeşil çiçek oluşur. Bu makale, bol petunyaları sıkıştırmanın kurallarını ve genel olarak bu mahsulün nasıl uygun şekilde bakımının yapılacağını açıklamaktadır.

Geniş bir petunyayı çimdiklemem gerekiyor mu?

Petunya, Doğu Avrupa'dan çok yıllık bir dağ bitkisidir; 80'lerin başında, bol miktarda petunya çeşidi olan Avalina ve Lobelia Rusya'ya getirildi. Ancak hiç kimse ona nasıl bakacağını ve bol miktarda petunyayı sıkıştırmanın gerekli olup olmadığını bilmiyordu.
Yıllar geçtikçe bahçıvanlar, suyu, sıcaklığı sevdiğini ve şiddetli donlara tahammül edemediğine ve ayrıca budamaya olumlu tepki verdiğine ikna oldular.

Bir çiçek neye benziyor

Kıstırma, bir çiçeğin en dıştaki yapraklarını, bir sürgünün dallanması için budanma işlemidir. Geniş petunyanın tepesinde birkaç yaprak kalmıştır. Ana gövde çalının büyümesini engeller, tomurcuklar filizlenemez.

Sıkışmazsanız, çalı:

 • Zayıflayacak.
 • Daha fazla büyümez.
 • Kesinlikle gergin.
 • Çiçekler büyümez.

Budamadan sonra çalıya bakılması gerekir, mineral katkı maddeleri (Agricola, Flower Garden) ile gübrelenir ve ayrıca büyüme uyarıcıları (Kornevin) eklenir. İyileşme ve çiçeklenme için ihtiyacınız olan her şeyi içerirler. Çalı çok fazla pansumana ihtiyaç duyar. Aksi takdirde yeni sürgünler zayıf olacaktır. Sıkıştırdıktan sonra bir miktar malzeme kalır, atılması gerekmez. Aşılama ile çoğaltabilirsiniz.
Geniş bir petunya nasıl sıkıştırılır

Sıkıştırma işleminden önce çiçek yetiştiricileri kurallara uymanızı tavsiye eder:

 • Steril makas kullanın.
 • Filize zarar vermemeye çalışın.
 • Zayıf sürgünler keskin bir şekilde kesilmemelidir.
 • İlaçlamaya sabahın erken saatlerinde veya gün batımından sonra izin verilir.
 • Daha bol çiçeklenme için petunyayı birkaç kez sıkıştırabilirsiniz.
 • Gübreler yalnızca bahçecilik mağazalarından satın alınabilir.
 • Tüm çürümüş çiçekler ve gövdeler kesilmelidir.
 • Büyük tomurcuklu petunya türleri iklim değişikliğine daha dayanıklıdır.
 • Farklı çeşitleri karıştıramazsınız.
 • Toprak, yabani otlardan ve zararlılardan arındırılmalıdır.

Not! Bitki sıkıştırılmalıdır. Bu işlem doğru yapılırsa, çalı daha fazla sayıda dal oluşturur, çiçeklenme süresi artar, tomurcukların kendileri çok gür olur.

Budamanın bitkinin bağışıklığını artırarak onu zararlılara karşı daha dirençli hale getirdiği unutulmamalıdır. Geciktirmek imkansızdır, mümkün olduğunca çabuk yapmaya değer. Birkaç yaprak bırakmanız ve üstlerindeki çekimi kesmeniz gerekir. Bu prosedürün süresi iki haftada birdir. İlk budama, kültür tamamen büyüdüğünde yapılır.

Önemli! Üst sürgünde 5 yaprak olacak şekilde budamak gerekir. Bazı durumlarda, budama sonrası çiçeklenme bol olmaz. Endişelenmenize gerek yok çünkü belli bir süre sonra yan sürgünler tekrar büyümeye başlayacak ve çiçekler çok iri olacak.

Bitkiyi farklı aşamalarda adım adım sıkıştırmak:

Budama aşamasıNasıl yapılırSonuç
Fidelerde5. yaprağın etrafındaki gövdelerin tamamen çıkarılmasıYan sürgünlerin büyümesini harekete geçirir, çalı oluşumunun temeli olur
Kalıcı bir yere nakledildikten 5 gün sonraBeşinci yaprağın üzerinde budama tarafı sürgünlerGeniş büyümeyi ve bol çiçeklenmeyi teşvik eder
Düzenli olarak her ayFazla üst kısımların kırpılması, yan sürgünler, bitki ayarıBol çiçeklenmeyi uyarır, kırpılmış bir taç tutar

Petunyaların bolluğu: çiçekli bir bitkinin ne zaman ve nasıl sıkıştırılacağı

Çalı zaten saksılarda ve kutularda çiçek açıyorsa, üst kısım oluşur ve yan sürgünlerin kesilmesinden oluşur.

Temel olarak, petunya çalıları, bir zamanlar fidelerde sıkışan bir tencereye (kutuya) ekilir ve şimdi kuvvetli bir şekilde yan sürgünleri serbest bırakırlar. Kıstırma sürecinde yaratıcı olmak arzu edilir, bitkiye istenilen herhangi bir görünüm verilebilir. Sadece bahçıvanın sürgünlerin rengarenk ve muhteşem bir şelaleye düşmesini ne kadar süreyle görmek istediğine bağlıdır.

Petunya bol, fidan ne zaman çimdiklenir

İlk budama, tohumların toprağa ekilmesinden en geç 45 gün sonra yapılır. Çiçeğin tamamen sağlıklı olması gereken en az 5-6 gerçek yaprağı olmalıdır. İş, keskin küçük makas veya büro bıçağıyla yapılır. Çok sayıda deneyimli çiçekçi, çivi ile çimdiklemenin yasak olduğu sonucuna varmıştır.

Kıstırma sonucu

Bu, yaprakların gevrekleşmesine neden olarak enfeksiyon ve kuruma riskini artırabilir. Bitkinin tepesini yaklaşık 3-4 cm kesmek gerekir, hiçbir durumda kesilen tepenin uzunluğu tüm burcun yüksekliğinden fazla olmamalıdır. Doğru oran 1: 3'tür, burada bir parça çıkarılmış uç, diğer üçü burcun geri kalanı olacaktır.

Çimlenmeden sonra bol miktarda petunyayı ne zaman çimdiklemelisiniz?

Tohum ekiminin 75. gününde gün doğumundan sonra bitkiyi çimdiklemeniz gerekir. Yeniden budama, yeni büyüyen yan sürgünlerin taze dallar vermesi için yapılır, bu nedenle çiçeklenme zamanında çiçek sayısı artacaktır. Budama arasında yaklaşık bir ay geçmesi gerekir. Buna uymazsanız, o zaman çiçek stres yaşayacak, bu nedenle zayıf bir şekilde büyümeye başlayacak ve ayrıca çiçek açmayacaktır.

Geniş bir petunya nasıl oluşturulur

Petunyanın dekoratifliği ancak oluşum yardımı ile restore edilebilir. Sıkıştırma birkaç geçişte gerçekleştirilir. Başlamak için, iki sürgün, bir hafta sonra iki kez daha ve sonra kalan sürgünler kesin. Bu oluşumla birlikte eski çiçek açan sürgünler sürekli çalıların üzerinde olacak ve yenileri büyüyecektir.

Not! Yavaş bir çalı oluşumu ile kıstırmazlar, sadece budarlar. Dalları budayın, topraktan iki veya üç boğum arası bırakın. Onlardan yeni dallar büyümeye başlar, iki hafta sonra çiçek çok gür olur ve çok sayıda çiçekle çalılaşmaya başlar.

Doğru bir şekilde geniş bir petunya nasıl oluşturulur

Temel olarak, bol petunya yemyeşil bir çalı olmalıdır. Yetişkin bir çalı oluşturmaya gerek yoktur, bazen sadece solmuş tomurcukları keser. Çiçeğin tüm gücünü yeni tomurcuklar ve yemyeşil çiçeklenme yaratmaya yönlendirmesi için bu gereklidir. Petunyanın fide aşamasında sıkıştırılması tavsiye edilir. Ana sürgünün budanması bitkinin daha kuvvetli çiçek açmasına yardımcı olacaktır.

Önemli! Yaz yeterince serin ve sık yağışlıysa, bitkiye çok dikkat edilmesi gerekir.

Asılı bir tencerede çiçeklenme

Bahçıvanların çoğu, yağışlı havalarda, büyük ihtişam nedeniyle çalılarda mantar hastalıklarının oluştuğunu vurgular. Bu nedenle, içinde iyi bir taslak olması için burcun inceltilmesi önerilir. Bu esas olarak ampel çeşitleri için geçerlidir.

Geniş petunya nasıl kesilir

Bitki sıkışmazsa, çok uzar ve üzerinde soluk tonda küçük çiçekler büyür.Çalıların üst kısımlarını düzgün bir şekilde keserseniz (sıkıştırırsanız), fide ekimi sırasında bile yanal gövdelerin büyümesi artar. Ve sadece birkaç hafta içinde ilk iyi tomurcuklar ortaya çıkacak.

Not! İlk çimdikleme fide büyürken yapılır. Bunun için en uygun süre, seçilen tesisin türüne bağlı olacaktır.

Neden bol miktarda petunya büyür?

Petunya burcunun ışık eksikliğinden dolayı esnememesi için, flüoresan veya diğer özel lambalarla sürekli aydınlatılması gerekir. Gün boyu ışık sağlanması tavsiye edilir.

Karanlıkta ışık kısılmalıdır. Lambadan çiçeğe olan mesafe yaklaşık yirmi beş santimetredir.

Sıcaklık 25 derecenin üzerindeyse ve nem oranı yüksekse tohumlar iyi büyür. Ancak oluşmuş bir çiçek için böyle bir sıcaklık ölümcüldür, gerilmeye başlar ve sonra ölür. Sorunu çözmek için burcu daha serin bir yere yerleştirin.

Yanlış nem miktarı nedeniyle de uzayabilir. Çoğu zaman, acemi bahçıvanlar, bitki filizlendikten sonra aniden üst kapağı veya filmi açar. Bunu yapmak kesinlikle yasaktır. Önce kapağı kısa bir süre açarak nemin kademeli olarak düşürülmesi tavsiye edilir.

Gübreleme işlemi

Çok yoğun çalılar inceltilmeli veya en zayıf bitkiler uzaklaştırılmalıdır. Çok az fide varsa, onu kesmeniz gerekir. Ve sonra yaklaşık 18 derecelik bir sıcaklığa tutun.

Sonuç olarak, yalnızca bol ve basamaklı petunyaların sıkıştırılması gerektiği, diğer bitki çeşitlerinin sürekli budamadan iyi yaşadığı belirtilebilir. Ayrıca bitkinin çok fazla alana ihtiyacı olduğunu da hatırlamanız gerekir, bu nedenle onu küçük saksılara dikmeniz önerilmez. Bitkinin iklim rejimini gözlemlediğinizden emin olun.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe