Begonya'yı çimdiklemem gerekiyor mu ve nasıl yapılır

Begonya, hem iç hem de dış mekan yetiştiriciliğine uygun bir bitkidir. Kültür, özellikle aktif büyüme ve çiçeklenme zamanlarında iyi aydınlatmaya olumlu tepki verir, ancak dağınık ışığı tercih eder. Hipotermi ve cereyan çiçeğin durumunu kötüleştirir. Begonyalar için en iyi yer, odanın batı veya doğu kısmında bulunan pencere pervazlarıdır.

Acemi yetiştiriciler genellikle begonyayı çimdiklemeleri gerekip gerekmediğini sorarlar. Kıstırma - Bitki sapının tepesinde veya doğrudan sonunda bulunan sürgün ve tomurcuk dallarının kırpılması. Begonyalar için, bu prosedür bitkinin zamanında budaması kadar zorunludur.

Begonya çiçekleri

Kıstırma ne için?

Bitki bakımında oluşum gerekli ve çok önemli bir noktadır. Düzenli budama sadece güzellik için değil, aynı zamanda gençleşme ve iyileşme için de yapılır. Çiçek 8-10 cm yüksekliğe ulaştığında ilk sıhhi budama yapılır. Üst kısımların sıkıştırılması sürgünlerin dallanmasına yardımcı olur, bu sayede yemyeşil bir çalı oluşur. An kaçırıldıysa, aşağıdaki aktiviteler yardımcı olacaktır:

 • Bitkinin tepesini 4-5 cm sıkıştırır.
 • Yanal sürgünlerin kısaltılması, uzunlukları ana sapın yaklaşık yarısı kadar olmalıdır.

Doğru çiçek oluşumu

Çiçekçiler çoğunlukla çalı oluşturmak için iki yöntem kullanır: budama ve kıstırma. Bitkinin tepesini kıstırırsanız, sürgünleri ve sapları kısaltırsanız, sadece yemyeşil bir taç oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bol çiçeklenme elde edebilirsiniz.

Begonya'yı budamadan önce, temel kurallara aşina olmanız gerekir:

 • Genç çiçekleri budama. Henüz kaldırılacak eski sürgünleri yok.
 • Budama, esas olarak çalı çeşitleri için yapılır. Aksi takdirde, yaprakları küçültme ve yeşil kütlenin hızlı büyümesi eğilimini korurlar.

Çiçekli begonya vulgaris

Güzel bir şekil vermek için apikal gövdeleri zamanında sıkıştırmak gerekir. Begonya'nın nasıl oluşturulacağının seçimi, bitki çeşidine bağlıdır.

Hatırlamak! Apikal böbreğin sıkıştırılması, "uyuyan" lateral olanların anında aktivasyonunu uyarır.

Begonya ne zaman çimdiklenir

Kıstırma prosedürü yılda iki kez yapılabilir:

 • ilkbaharda, her zaman tomurcuklanmanın başlangıcından önce;
 • yazın, tüm çiçekler döküldükten hemen sonra.

Ayrıca dallar çekilirken budama ve çimdikleme yapılır. Ya begonya uzarsa? Acilen kesin. Oluşum düzenli ve kademeli olarak gerçekleştirilir. İlk kez bu tür prosedürler, daha önce çiçeğin şeklini belirleyen bir çiçek satın aldıktan hemen sonra yapılır.

Hatırlamak! Aynı anda hem nakledip hem de budayamazsınız. Bitki çifte gerilime dayanamayabilir.

Bitki için sürekli bir bakım yoksa, o zaman büyür ve biçimsiz bir "şeye" dönüşür. Sıradışı görünüme ek olarak, gövde ve sürgünlerde bir tükenme vardır. Yaprak plakaları küçülür, çiçekler oluşmaz veya çok küçülür.

Dağınık bitki

Sonbaharın sonlarında, kış budamasından önce, çiçeğin sulanma sıklığını ve yoğunluğunu önemli ölçüde azaltmak gerekir. İlk yaprak kuruması belirtileri göründüğünde, tüm hava kısmı kesilir. Yer seviyesinin üstünde, sapın 2 cm'den fazlasını bırakmamalısınız.Kışlama yeri olabildiğince dikkatli seçilir: odadaki sıcaklık +15 dereceden yüksek olmamalıdır; tam güneş ışığı eksikliği teşvik edilir.

Önemli! Yetişkin bir bitkinin yumruları, sadece içinde büyüdüğü saksıda değil, kışın da saklanabilir. Çoğu zaman, çiçek yetiştiricileri bu amaçlar için kuru kum ve turba içeren kutular kullanırlar.

Bodrum katını, karanlık bir sundurmayı kullanabilir veya çiçeği dolaba saklayabilirsiniz. Hareketsiz dönemde bile, begonviller dikkate alınmalıdır: toprağın kurumasına izin verilmemelidir. Çiçekçiler Ekim ayında budama tavsiyesinde bulunurlar. Yetişkin bir bitkinin normal bir şekilde geri kalanı için en az altı aya ihtiyacınız var. Çiçeğin uyanışı, kural olarak, Şubat ayının sonunda veya Mart ayının başında gerçekleşir.

Hatırlamak! Genç bir çiçeğin büyümesi kışın pratikte durur. Sapları ve yaprakları koruma yeteneği, yalnızca bazı begonya türlerinde doğaldır.

Tüm begonyaların kesilmesi gerekiyor mu?

Aşağıdaki çeşitler budanmaz:

 • Royal Rex ve tüm melez alt türleri;
 • Ebedi çiçek açan.

Yumrulu begonyayı sıkıştırmak bir zorunluluktur. Bitkinin normal gelişimi için kış öncesi yapılır. Bu sayede yumru dinlenir ve dinlenir. Gelecekte yeni genç sürgünlerin büyüyeceği ondan. Çeşitlerin geri kalanı sadece isteğe bağlı olarak budanır.

Kraliyet begonya sıkışmadı

Kalın saplı çeşitler sadece aşırı durumlarda budanmalıdır. Çoğu zaman, çiçeğe güzel bir şekil vermek için çimdikleme yapılır.

Ek Bilgiler. Ampel çeşitlerinin kategorik olarak kesilmesi tavsiye edilmez, ancak üst kısımları sıkıştırmak çiçek taçlarının oluşumuna yardımcı olacaktır.

Sıkıştırma araçları

Deneyimli çiçekçiler, yalnızca keskin aletler kullanarak kesme ve kıstırma tavsiyesinde bulunur. Bu amaçlar için bıçak, makas veya bahçe budayıcı kullanabilirsiniz. Kırpma ve kıstırma için sıradan ofis makası kullanılması kesinlikle önerilmez. Uygun olmayan aletlerin kullanılması bitki hastalıklarına neden olabilir.

Bir notta! Ellerinizle sıkıştırmak gövdeye zarar verebilir.

Nasıl çimdiklenir: yollar

Bitkinin taç kısmına belli bir şekil vermek için çimdikleme yapılır. Bir top, piramit veya çalı olabilir.

Çalılık vermek için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekir:

 1. İlk defa 5 cm yükseklikte üst kısmı çimdikleyin Bu işlem yanal sürgünlerin büyümesini uyarır ve hızlandırır.
 2. Yan gövdeler 12 cm'ye ulaştığında işlem tekrarlanır.
 3. İstenilen sonuç elde edildiğinde zaman zaman iç dalları ve yan sürgünleri kesmeniz gerekir. Bu, begonyayı uzun süre formda tutmaya yardımcı olacaktır.

Kesme teknolojisi

Begonyayı nasıl düzgün bir şekilde eriteceğinizi bulmak için, hangi durumlarda gerekli olduğunu anlamanız gerekir:

 • Süs bitkisi çeşitlerinde çiçekli sürgünlerin budaması yapılır.
 • Kuru ve hasarlı dallar ve yapraklar göründüğünde acilen çıkarılmalıdır. Bu prosedür, hastalıkların ve zararlıların ortaya çıkmasını önlemek için gerçekleştirilir.
 • Bir çiçeğin kıştan önce budanması, soğuk havalarda uykuda olan her bitki için bir ön koşuldur.

Tavsiye! Begonya bilinmeyen bir nedenle büyümeyi durdurduysa, büyüme sürecinin devam etmesi için üst gövdede bulunan tomurcuğu kesmeniz gerekir.

İşlemden sonra bir çiçeğe nasıl bakılır

Begonya'nın sıkışması büyük, sıhhi veya apikal olabilir. Prosedürün zamanında yapılması, bitkinin dekoratif görünümünü uzun süre korumaya ve ömrünü uzatmaya izin verecektir.

Begonya'yı sıkıştırmanın gerekli olup olmadığını anladıktan sonra, bitkiye bakmanın burada bitmediğini anlamak önemlidir. İşlemden sonra sulamayı azaltmak ve sıklığını azaltmak gerekir. Sulama yoğunluğunun restorasyonu ancak yeni sürgünlerin ortaya çıkmasından sonra mümkündür.

Kıstırdıktan sonra ayrılmak

Begonyaların budamasından sonra üst pansuman gerekli değildir.Kesikler odun kömürü ile işlenir, bu, kesiklerin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. İlk kez, yeni sürgünler göründüğünde gübreler tanıtıldı.

Bir notta! Bir begonya yumrusunda bile birkaç büyüme tomurcuğu vardır. Buna göre tek bir ekimle bile güçlü ve güzel bir çalı oluşur.

Her türlü begonya, iç mekanda bir aksan haline gelebilir. Bol çeşitlerin parlak büyük çiçekleri, parlak bir şelaleye benziyor. Yumrulu türler, gür şekilleri nedeniyle rahatlık ve sıcaklık hissi verecektir.

İç mekanda Begonya

Çiçekçilere yeni gelenler arasında, begonya'nın son derece kaprisli bir bitki olduğuna dair bir görüş var. Şüphesiz güzel bir çiçek yaratmak çok çaba gerektirecek, ancak sonuç buna değer.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe