Ne kadar bol lobelia çiçek açar - beyaz, mavi, mavi

Lobelia ampelous, balkon ve verandaların peyzajında ​​yaygın olarak kullanılır, asılı sepetlere ve saksılara yerleştirilir. Bu bitkiler, bol ve uzun çiçeklenmenin yanı sıra çeşitli çiçek renkleri ile çekiyor.

Açıklama

Bol çeşit lobelyalar 40-50 cm uzunluğa kadar sürgünlere sahiptir. Yemyeşil bir çalı oluşturan kuvvetli dallar. 20-25 cm yüksekliğe ulaşan gövdeler bükülmeye ve alçalmaya başlar. Sonuç, gerçek bir çiçek çağlayanıdır. Yapraklar küçük, ovaldir. 1 ila 2 cm büyüklüğünde çiçekler Beyaz, mavi, mavi, menekşe, leylak ve pembe çiçekli çeşitleri yetiştirilmektedir. Çiçeklenme dönemi Mayıs ayından ilk dona kadar sürer.

Beyaz lobelia

Bilginize! Bazı çeşitlere kırmızı denmesine rağmen, yetiştiriciler henüz corollas için gerçek bir kırmızı almamışlardır. Maksimum koyu pembe veya leylak olabilir.

Doğal ortamda dağıtım alanı

Lobelia cinsinin 300'den fazla türü vardır. Bu bitki kozmopolittir, yani dünyanın çoğuna dağılmıştır. Çoğunda subtropikler yaşıyor. Bu nedenle, ılıman iklimlerde lobelia esas olarak bir yıllık olarak yetiştirilir. Rusya'da, bu cinsin temsilcileri de doğal habitatlarda bulunur. Örneğin, Dortman'ın lobelia (Lobelia Dortmanna L.), sapsız lobelia (Lobelia Sessilifolia). Ağırlıklı olarak 20 tür dekoratif amaçlı yetiştirilmektedir.

Popüler çeşitler

Geniş lobeli, sürgünlerin uzunluğu, yaprakların ve çiçeklerin boyutu ve tomurcukların rengi bakımından farklılık gösterir. Erken çiçek açan çeşitler yetiştirildi.

Beyaz:

 • Blue Splash regatta, mavi ve beyaz çiçeklerle çiçek açar. Erken çiçeklenmede farklılık gösterir (diğer çeşitlerden neredeyse bir ay önce). Bitki güçlü bir şekilde dallanır, bu nedenle çalı hacimli görünür;
 • Beyaz Çağlayan, Haziran ayında çiçek açar ve Eylül ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Soğuğa dayanıklı. Bu lobelia, bakımı ve ekimi bol sulama ve zamanında beslenmeden oluşan basamaklı beyazdır;
 • Regatta White, yemyeşil çiçeklenme, hızlı büyüme ile ayırt edilir.

Lobelia çeşidi Regatta Marine Blue

Mavi:

 • Mavi çağlayan 25 cm yüksekliğe kadar büyür, çiçekler küçüktür (1 cm), ancak birçoğu vardır. Haziran ortasından itibaren çiçeklenme. Gölgeye ve serin yazlara dayanıklıdır;
 • Marine Blue Regatta zengin, parlak mavi bir renge sahiptir. İlkbaharda çiçek açan bir çeşittir.

Mavi:

 • lobelia ampelous regatta Sapphire. Yaprakların rengi, aynı isimdeki mücevheri anımsatan derin bir mavi tonuna sahiptir. Erken çiçek açan bitki;
 • Safir, Regatta Sapphire'den daha geç çiçek açar, ancak soğuğa dayanıklılığı ile ayırt edilir. Işık seven çeşitlilik;
 • Lobelia Niagara bol yoğun bir çalıdır. 40 cm uzunluğa kadar çeker. Çiçeklenme haziran ayında başlar ve sonbaharda biter. Yapraklar ve çiçekler küçük.

Kırmızı:

 • bol lobelia Sıcak bölgelerde kırmızı çağlayan, çok yıllık olarak yetiştirilir. Corollas pembe ve leylak renklidir;
 • Markiz, kırmızı çiçeklerle basamaklı bir şekle sahiptir. Bolca çiçek açan;
 • Serpentine ismine kadar yaşıyor. Mor, mavi, mavi, leylak, beyaz olabilen çok renkli çiçeklerde farklılık gösterir.

Büyüyen koşullar

Lobelias bakım talep etmiyor. Başarılı ekimi ve bol çiçeklenmesi için ihtiyacınız olan:

 • güneş veya kısmi gölge;
 • nötr veya hafif asidik reaksiyonlu tınlı veya kumlu tınlı toprak türleri.Zemin ağırsa, siyah bacak mantarının gelişeceği bir sonucu olarak suyun durgunluğu mümkündür;
 • toprağın uzun süre kurumadan ılımlı sulama;
 • döllenme. Büyüme sürecinde, azotlu gübre ile, tomurcuklanma ile - fosfor-potasyumlu gübrelerle beslenirler.

Tohumlardan büyüyen lobelia

Tohumlar çok küçüktür, bu nedenle ekim sırasında 1:50 oranında kuru kumla karıştırılır.

Not! Onları bir kapta ince bir kar tabakasına ekebilirsin, aynı zamanda tohumlar tabakalaşmaya uğrayacak - hafif bir soğuma, sonra daha hızlı ve daha dostane bir şekilde yükselecekler.

Lobelia tohumları

Şubat-Mart aylarında güneşli günlerde yoğun artış sırasında ekim yapılır. Daha sonra fideler ışık yetersizliğinden dolayı esnemeyecektir. Toprağa serpilmelerine gerek yoktur, toprak nemini korumak, bazen kabı havalandırmak yeterlidir.

Not! Nemi korumak için, kap cam veya plastik örtü ile kapatılır. Sulama bir sprey şişesinden yapılır.

Birkaç hafta sonra fideler filizlenecek. Havalandırma süresi kademeli olarak artırılır ve ardından kapak tamamen kaldırılır. Fidelerde ilk gerçek yapraklar büyüdüğünde ve sürgünler 3-4 cm yüksekliğe ulaştığında dalarlar. 6-7 cm yüksekliğe ulaştıktan sonra dallanmayı arttırmak için bitkilerin çimdiklenmesi tavsiye edilir.

Lobelia kesimler

Bu, ana bitkinin çeşitli niteliklerini korumanın daha verimli bir yoludur. Bunun için sağlıklı, güçlü bir örnek seçilir. Kesimler çiçeksiz olmalıdır, aksi takdirde güçlerini çiçeklenmeye harcarlar. Segmentlerin uzunluğu 8-10 cm olmalıdır Daha iyi köklenme için bir kök oluşturucu kullanabilirsiniz: kök, heteroauxin, epin. Daha sonra çelikler suya veya önceden hazırlanmış toprağa yerleştirilir.

Açık toprağa iniş

İlkbahar donları geçtiğinde fidanlar dışarıya dikilebilir. Lobelia, 0 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklarda küçük soğuk çekimlere dayanabilir. Şu anda bir kaplama malzemesi ile yalıtabilirsiniz. Genellikle günlük ortalama hava 15 ° C'ye ulaşmalıdır.

Bitkiler arası mesafe 10-15 cm olmalıdır, fideler iyi açılmış çukurlara dikilir ve dikimden sonra tekrar toprak dökülür.

Not! Toprağın asitliği artarsa, üzerine tebeşir, sönmüş kireç veya dolomit unu eklenir. Kırık yumurta kabukları kullanabilirsiniz. Bu alanda büyüyen kozalaklı ağaçlar asidik toprağın bir göstergesidir.

Hastalıklar ve zararlılar

Lobelia oldukça hastalığa dayanıklıdır. Temel olarak, fide büyümesi sürecinde, siyah bacak bir çiçeğe çarpabilir. Bu durumda, hasarlı bitkiler çıkarılır, toprak hafifçe kurutulur, havalandırılır. Toprağı bir kürdan ile yavaşça gevşetebilirsiniz. Bitkiler çok uzarsa, bir gevşek toprak veya vermikülit tabakası dikkatlice dökülür.

Yaprak bitleri veya örümcek akarları ortaya çıktığında, bitki bir böcek ilacı ile muamele edilir. 10-14 gün sonra tekrarlanan dezenfeksiyon yapılır.

Diğer bitkilerle kombinasyon

Lobelia ampelous, tek bir ekimde harika görünüyor. Tek sepete 2-3 farklı çeşidi ekebilirsiniz. Ek olarak, petunya, sardunya ve menekşelerle iyi eşleşir.

Bol lobelia'ya çok dikkat ederseniz (zamanında sulayın, uzun sürgünleri kesin, zararlılara karşı profilaksi yapın), o zaman tüm yaz sürecek yemyeşil bir çiçeklenme ile size teşekkür edecektir. Parlak, havadar çağlayanları şenlikli, ciddi bir ruh hali yaratacak.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe