Evde tohumlardan bol lobelia nasıl yetiştirilir

Lobelia ampelnaya harika bir bitkidir, bir bahçeyi veya yazlık bir evi dekore etmek için kullanılabilir. Çalı, bahçe tasarımına çok iyi uyuyor ve çeşitli çiçeklerle kolayca anlaşıyor, sulama dışında özel bir bakıma ihtiyaç duymuyor. Ancak tüm bitkiler gibi en azından asgari bakıma ihtiyacı var. Bu makale, bol lobelia'nın ne olduğunu ve evde nasıl yetiştirileceğini ve ayrıca bir bitkiye bakmanın temel kurallarını açıklamaktadır.

Lobelia ampelnaya: tohumlardan büyüyen

Çiçekçiler çok çeşitli bitkiler yetiştirir. Lobelia ampelous, derin donlara kadar göze hoş gelen her türlü tondaki güzel çiçekleriyle dikkat çekiyor. Küçük çiçek salkımına sahip bitkiler kutulara veya asılı saksılara ekilir. Çiçek, floranın diğer temsilcileriyle iyi gider. Bu güzelliğin nasıl yetiştirileceği ve ona nasıl bakılacağı sadece acemi çiçek yetiştiricileri için değil, aynı zamanda kapsamlı deneyime sahip olanlar için de ilgi çekicidir.

Bir çiçek neye benziyor

Rusya'nın farklı iklim bölgelerinde bahçıvanlar tarafından yıllık olarak yetiştirilen en popüler lobelia çeşidi "Erius" dur. Çiçek çeşitli şekillerde sunulur. Bitki sarkık sürgünler, yayılma, yayılma ile olabilir. Bu türler genellikle sınırları süslemek ve çiçek şelaleleri oluşturmak için kullanılır. Kompakt bol lobelia türleri genellikle kapalı çok yıllık bitkiler olarak yetiştirilir.

En popüler çeşitler aşağıda listelenmiştir:

 • "Regatta Serpentine" - açık pembe tonlarında hayranlık uyandıran muhteşem çiçeklere sahip bol lobelia;
 • Mavi Regatta - koyu mavi veya gök mavisi renkli çiçekler;
 • "Regatta Special" - bir yaşındaki leylak rengi tomurcuk;
 • Reggata Mix, çok çeşitli tomurcuk renklerine sahiptir;
 • "Anabel" (Anabel Violet Whiskers) - açık mor ve mavi çiçek açar;
 • "Safir" - lobelia mor tomurcuklarla çiçek açar.
 • Red Cascade - tomurcuklar koyu pembe veya açık kırmızıdır;
 • Dortman - bu tür Kırmızı Kitapta listelenmiştir, bu tür çok az bitki kalmıştır, -35 dereceye kadar dona dayanmaktadır.

Doğru tohum ekimi

Lobelia yetiştirirken ekim aşaması en zor olanıdır. Bunun nedeni tohumların kum gibi çok küçük olmasıdır. Bu nedenle, acemi yetiştiriciler için zor olacak, ancak aşağıda yardım alacaksınız. Yeni başlayanlar için tohumların granül halinde kullanılması tavsiye edilir. Bu durumda ekim çok daha keyifli hale gelir. Lobelia bakımı çok zaman alıcı değildir. En iyi seçenek, tohumları doğrudan toprağa ekmektense, fideleri önceden hazırlamak olacaktır.

Dikkat! Lobelia, tohumları ekdikten sadece üç ay sonra çiçek açmaya başlar. Ancak hemen toprağa ekilen bitki sadece sonbaharda çiçek açacak.

Lobelia tohumları

Büyüyen fide

Fide şeklinde büyüyen lobelia, bahçıvanların, her şey doğru ve dikkatli bir şekilde yapılırsa, yaz aylarının ilk aylarından itibaren tomurcuklara hayran kalmalarını sağlayacaktır. Fide dikmeye başlamak için, dikim için gerekli kabı önceden hazırlamanız gerekir. Ve ekim aşamasına şubat ayının ilk günlerinden başlamanız gerekiyor. Öncelikle bu muhteşem çiçek için toprağı hazırlamanız gerekiyor. Sıradan nehir kumu ile karıştırılması gereken bahçe toprağına ihtiyacınız olacak.

Not! Ve çeşitli bakterileri öldürmek için normal bir fırında 180 derece sıcaklıkta 10 dakika bekletilmelidir.

Fidelerin ekileceği kapta küçük bir delik açmanız gerekiyor. Sıvı çıkışı için gereklidir. Daha sonra, oldukça kalın bir genişletilmiş kil veya kırık tuğla tabakası dökmeniz gerekir. Önceden kızartılmış toprak kabın içine dökülür ve önceden tesviye edilerek biraz bastırılır. Kabın içine toprak döküldüğünde durulanması gerekir. Toprağı nemlendirdikten sonra içine tohumlar yerleştirilir, sadece birbirinden büyük aralıklarla dağıtılması gerekir. Bunu granül halindeki tohumlarla yapmak daha uygun olacaktır. Tüm kaplar cam veya torba ile kapatılmalıdır. Daha sonra gelecekteki fideleri olan kaplar, sıcak ve yeterli ışığın olduğu bir yere yerleştirilir.

Saksıda tohum ekimi

Öncelikle, lobelia toprağının havadar, hafif, nemli ve gevşek olması gerektiğini anlamalısınız. Bitkinin rahat olması için toprağın havaya iyi doymuş olması gerekir. Fidanlar kum ve humus içeren açık toprağa dikilmelidir. Bitki, hafif asidik veya nötr topraklarda başarıyla kök salmaktadır. Tohum ekmek için küçük bir saksı veya benzeri herhangi bir kap yeterli olacaktır. Bazen tohumlar doğrudan açık toprağa yerleştirilir.

Asılı bir ekici çiçek

Lobelia: Açık toprağa ne zaman ekilir?

Lobelia için ekim dönemi kış ortasından ilkbahar ortasına kadardır. Nisan-Mayıs aylarında çiçekler bir çiçeklik veya saksılara ekilir. Lobelia tohumları çok küçüktür ve toprağa eşit olarak yayılamaz. Ancak eşit konumlandırma için bazı ipuçları uygulayabilirsiniz. Bir çubuk kullanılarak az miktarda toprakla karıştırılmaları gerekir, ardından elde edilen bileşim toprak yüzeyine eşit olarak dağılmalıdır.

Tüm tohum paketini doğrudan toprağa dökebilirsiniz, ancak dökülmemesi için küçük bir delikten geçirebilirsiniz. Islak bir kibrit veya kürdan, önce bir tohum torbasına, sonra da toprağa batırılarak kullanmak pratiktir. Bazı insanlar kar kullanır - zemine ince bir tabaka halinde yayın ve üstüne lobelia tohumları serpin.

En kolay seçenek, lobelia tohumlarını granül halinde satın almaktır, çünkü onları toprak yüzeyine eşit olarak yaymak daha uygundur. Tohumların ek bir toprak tabakası ile serpilmesine gerek yoktur. Sıraları inceltmemek için yan yana ekmenize gerek yoktur. Karaya çıktıktan sonra kabı folyo veya camla kapatmanız gerekir. Her gün camın iç yüzeyindeki yoğunlaşmayı silmeniz ve ekilen bitki ile tencereyi havalandırmanız gerekir. Böylece çiçeğin normal sıcaklığı korunur. Erken fidelerde çiçeğe bol miktarda güneş ışığı sağlamanız gerekir. Sprey şişesi kullanılarak iki hafta boyunca her gün sulama yapılmalıdır.

Not! Fideler iyi büyüdüğünde, çalılara bölünmeleri ve açık toprağa ekilmeleri gerekir. Aynı şekilde bir saksıya bir lobelia ekebilir ve onu dışarıya asabilirsiniz.

Toprak hazırlığı

Lobelia ampelous, farklı bir bileşimle toprakta iyi kök alır. Ancak asıl koşul, oksijenin kök sistemine iyi bir şekilde sağlanması için iyi gevşekliğe sahip hafif bir toprağın seçimidir. Ağır killi toprak işe yaramaz, bitki çürümeye ve ölmeye başlayabilir. Fide dikmek için sıradan turba tabletleri veya turba uygundur. Mağazada hazır karışım satın alabilirsiniz.

Açık toprağa dikim için bahçe toprağını humus, turba, nehir kumu ile karıştırmalısınız. Toprağın asitliği nötr veya çok zayıf olmalıdır.

Açık toprağa veya saksılara fidan dikimi

Sokakta şiddetli donlar geçtiğinde ve güneş zaten toprağı ısıttığında, bu, lobelia fidelerini açık toprağa nakletme zamanı demektir.

Yere iniş

Bitki ışığı çok sever, ancak gölgeyi de kolayca tolere eder. Bu, bahçenin herhangi bir yerine dikilebileceği anlamına gelir. Temel gereksinim, toprağın humus ile aşırı doygun olmamasıdır, aksi takdirde bitki zayıf bir şekilde çiçek açar, ancak yalnızca çok fazla yeşil yaprak olacaktır.İniş birkaç adımda gerçekleşir.

Öncelikle, birbirinden yaklaşık 25 cm derinliğinde ve 20 cm mesafede delikler açmanız gerekir. Her deliğe bir çay kaşığı vermikompost ve yarım bardak kül koyun. Biraz toprak ekleyin, karıştırın ve suyla örtün. Ortaya çıkan karışımın üzerine lobelia veya fideli bir bardaktan bir bitki grubu yerleştirin ve toprakla örtün. Bir saksıya bitki dikmek, çoğu kişinin düşündüğü gibi çok zor değildir. Çiçek birkaç çalıya ekilirken, asıl mesele her bitkinin kök sistemine zarar vermemek.

Dikim sürecinin adım adım adımları:

 • çiçek sulanır;
 • bir çift fide grubunda ekstrakte edin;
 • dikim için bir tencereye yerleştirilir;
 • düz gövdeli çiçekler merkeze daha yakın dikilmelidir;
 • kalan alanı toprakla doldurun.

Önemli! Yerden ekicinin üst kenarına en az üç cm kaldığı dikkate alınarak toprak dökülmelidir, böylece çiçek su için daha rahat olacaktır. Ancak asıl önemli olan sulama ile aşırıya kaçmamak, bazı hastalıkların gelişimini heyecanlandırabilirsiniz. Düzgün çiçeklenme için haftada bir sulamanız gerekir.

Saksıda kaç parça ekilecek

Bir saksıda kaç tane tohum ekileceği çapına bağlıdır. 30 cm çapında bir tencereye yaklaşık 15 adet ekilebilir. Bazı bahçıvanlar daha fazla ekmeyi severler: bir tencerede 25 taneye kadar tohum. Fideler yeterli değilse, beş parça ekebilir, gövdeleri toprağa bastırabilir, bir buçuk ay sonra çalılar yemyeşil bir kapak oluşturur. Lobelia çiçeklerinin fideleri, petunyalara göre daha az yer kaplar.

Bol lobelia'yı çimdiklememe gerek var mı

Çiçeğin kıstırılması gerekli değildir. Ancak bu sayede lobelia çalıları daha kabarık ve gür olabilir. Bu, özellikle kalıcı bir yere dikimden önce yeterince zaman kaldıysa ve fideler büyümeye devam ederse önerilir. Çiçek filizleri beş santimetreye ulaştığında çimdikleme yapılır.

Kıstırma işlemi

Sonuç olarak, bol lobelia'nın bakımının oldukça kolay olduğu, ana zorlukların sadece ekim sırasında yaşanabileceği unutulmamalıdır. Deneyimli bahçıvanlar ayrıca daha uygun ekim için granül halinde tohum seçmenizi tavsiye eder. Bitki doğru ekilirse ve uygun bakım yapılırsa, yaz boyunca şiddetli donlara kadar yemyeşil bir çiçek açacaksınız.

Bir çiçek tarlasındaki Lobelia diğer bitkilerle iyi gider ve kutularda veya saksıda harika hisseder. Önceleri, lobelia tıpta kullanılıyordu - "Lobelia sifilitik" çeşidi, sifiliz hastalığını tedavi etmek için kullanılıyordu, şimdi ise bir çiçek yatağının dekoratif bir dekorasyonu olarak kullanılıyor. Yani bu bitkinin işlevleri oldukça çeşitlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe