Ev ve balkon için büyük bitkiler

Ampel iç mekan bitkileri, herhangi bir evin dekorasyonudur. Sadece daireyi yeşillendirmekle kalmaz, daha taze görünmesini sağlar, aynı zamanda havayı faydalı maddelerle zenginleştirir. Bu çiçekler, aktif büyüme ve kıvırcık yapı ile karakterizedir. Böyle bir çiçeğe yer bulmak çok basittir, özgüllüğü nedeniyle herhangi bir köşeyi dekore edebilir ve içine rahatça oturabilir. Bu çiçeklerin uzun ve esnek bir sapı, yoluna çıkan herhangi bir desteğe tutunur, böylece büyümesini kontrol edebilirsiniz.

Ev için büyük bitkiler

Çoğu zaman, bol bitkiler duvarlara, örneğin askıya alınmış bir durumda veya raflara yerleştirilir. Böylece, çiçek çeşitli cihazlara veya özel kafeslere dayanarak ya güzelce sarkabilir ya da duvar boyunca kıvrılabilir. İç mekan bol bitkileri çeşitlilikleri bakımından zengindir: renkleri, çiçeklenme dönemleri, şekli, yaprakların yapısı vb. Bakımından farklılık gösterirler. Bakımda, bu tür çiçekler genellikle iddiasızdır, sadece sulama ve bazen de beslenmeyi gerektirir. Çok fazla tür olduğu için, her flora aşığı kendine uygun bir seçenek bulabilecektir.

Ampel bitkiler

Ev için cüce bitki türleri

Ana iç mekan bitkileri türleri:

  • Çiçeklenme. Çiçekli bitkiler, buna göre periyodik olarak çiçek açan iç mekan bitkilerini içerir. En popüler olanları: tırmanma begonya, kapalı yasemin, achimenes, mandeville;
  • Dekoratif yaprak döken. Bu bitkiler odayı güzel yapraklarıyla süslüyor. En parlak temsilcileri: nephrolepis, roicissus, maidenhair. Ev için bazı cüce ağaçları, örneğin ficus, dekoratif yaprak döken çiçekler olarak da sınıflandırılır. Bu çiçek cılız, ancak odada çok uyumlu görünüyor.
  • Geniş sulu meyveler, elastik sulu yaprakları ile ayırt edilir. Çoğu zaman, bu bitkilerin boyutu küçüktür. Çoğunlukla, çok nazikler. Böyle bir çiçeğin yapısına zarar vermek çok kolaydır, bu nedenle dikkatli kullanım gerektirir.

Balkon için bol çiçekler

Ampel çiçekler çok yönlü bitkilerdir. Binaların cephelerini kıvırabilir, sokakları dekore edebilir ve ayrıca bunları oda koşullarına, örneğin bir balkona veya bir pencerenin yanına yerleştirebilirler. Her üç seçenek de mekan için mükemmel bir dekorasyon ve çevreyi yeşillendirmenin bir yolu olarak hizmet edecek.

Balkonda bol çiçekler

Balkondaki bol bitkilerin yeri, türüne bağlı olarak seçilir. Bazıları daha çok ışığı, bazıları daha az sever. Örneğin çiçekli bitkiler en iyi doğu veya batı pencerelerine yakın alanlarda büyür.

Dekoratif yapraklar ve sulu meyveler, sırayla, daha az ışık gibi, bu yüzden onları odanın arkasına yerleştirmek en iyisidir. Çiçeğin her yönden güzel olması için periyodik olarak saksının çevrilmesi gerekir, sonra simetrik olarak gelişecektir.

Bilginize! Çiçek ışık kaynağından ne kadar uzaksa, tomurcuk ve üzerindeki desen o kadar kısıktır.

Balkonda sarmaşık nasıl yetiştirilir

Sarmaşık, evde yetiştirilen en popüler bol bitkidir. Gölgeye dayanıklı, hem açık havada hem de kapalı alanda harika bir his veriyor. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'dan çeşitli türlerde sarmaşıklar getirilir.Renk farklıdır: koyu yeşil veya açık yeşil renkli iki renkli veya tek renkli yapraklar vardır. Yaprak şekli - köşeli, eşkenar dörtgen.

Balkonda sarmaşık

Bu çiçek 30 m uzunluğa kadar büyüyebilir, bu nedenle dilerseniz tüm duvarı onunla kıvırabilirsiniz. Bir bitki için en iyi toprak çimen, humus ve nehir kumu karışımı olacaktır. Ivy sulama konusunda seçici değildir, ancak yılın farklı zamanlarında bireysel bir yaklaşım gerektirir. Örneğin, yazın bol sulamak ve sık sık püskürtmek en iyisidir.

Not! Bitkinin yapraklarının her zaman parlak, güzel kalması ve sağlıklı bir görünüme sahip olması için, her biri oda sıcaklığında suyla silinerek düzenli olarak tozdan arındırılmalıdır.

Çiçek kesimler ile çoğaltılır. Genellikle bir tencereye birkaç parça halinde ekilirler. Böylece çiçeğin çok gür olduğu ortaya çıkar ve birçok dal başlatır. Bol büyüme döneminde bitkiye çeşitli gübrelerle beslenerek yardım edilmesi tavsiye edilir.

Ampel domates: balkonda büyüyen

Büyüyen bol sebzeler, özellikle ayrı bir bahçe arsasına ihtiyaç duymadıklarından, çiçeklere mükemmel bir alternatif olabilir. Seçeneklerden biri bol domates. Boyutları normal olanlardan biraz farklıdır, ancak tat açısından tüm beklentileri aşarlar. Hasat küçük, ancak birkaç salata için yeterli olacağından, balkonda büyüyen domateslerin bahçecilikten daha fazla eğlence olarak adlandırılabileceğini önceden anlamalısınız.

Neden bol domatesleri tercih etmeye değer? Domateslerin avantajı, yetiştirme koşullarının çok uygun olmasıdır: meyveler zararlılara karşı duyarlı olmayacaktır, "hava durumu" modu bağımsız olarak ayarlanabilir.

Fide için bol domates ekimi Mart ayında yapılmalıdır. Astar, sıradan, evrensel için uygundur. Bol domates yetiştirirken en önemli şey belki sulamadır. Ilımlı olmalı, postanın ıslanmamasına değer.

İlk yapraklar göründükten sonra fidanlara dalmanız gerekir. Domatesler, mayıs ayında kalıcı kaplara nakledilmelidir. İyi bir hasat elde etmek için dikim için 3-4 litrelik bir kapasite seçmek en iyisidir. Bunun için fide dikerken olduğu gibi aynı toprağı kullanabilirsiniz.

Önemli! Genç domateslere zarar vermemek için bitkiyi bir toprak parçasıyla birlikte bir tencereye nakletmeniz gerekir.

Bacopa balkonda

Bacopa çok yemyeşil bir çiçektir, bolca çiçek açar ve iddiasızdır, bu nedenle evde büyümek için harikadır, ancak sokağı dekore etmek için de uygundur. Bu bitkilerin 100'den fazla türü vardır.

Bacopa balkonda

Bitki küçük parlak yeşil yapraklara sahiptir, sürgünler bazen 60 cm'ye ulaşır Çiçeklenme genellikle dalgalar halinde gerçekleşir: ilk başta, bakopa bol bir renkle memnun olur, ardından yavaş yavaş daha ılımlı hale gelir, sonra tekrar devam eder.

Çiçek nemi çok sever, bu nedenle sık sulama gerektirir. Bu bitkinin avantajı, sıcaklık değişimlerini kolayca tolere etmesi ve hem güneşte hem de kısmi gölgede büyümesidir.

Balkonda bol viyola

Yetiştiriciye kayıtsız kalmayacak başka bir çiçek. Hem fidanlardan hem de tohumlardan yetiştirilebilir.

Bilginize! Viyola için başka bir isim de hercai menekşedir.

Bitkinin bolca çiçek açması için aydınlatmaya büyük önem verilmelidir. Çiçek gölgeyi sevmez. Viyola için dağınık güneş ışığını ve doğrudan ışınları seçmek en iyisidir. Bununla birlikte, yaz çok sıcaksa, o zaman bu kadar bol ışıktan saklanmalıdır. Evde viyola, çok fazla güneş ışığının içeri girdiği açık balkonlarda en iyi şekilde büyür. Pencere pervazını deneyebilirsiniz, ancak pencerenin sürekli açık olduğundan emin olmaya değer.

Viola hem sıradan saksılarda hem de asılı sepetlerde harika görünüyor.

Viyola

Önemli! Dikim sırasında bile, viyola kökleri çürüyebileceği için drenaj tabakasına çok dikkat edilmelidir.

Evde hangi iç mekan bitkileri tutulabilir?

İç mekan bol çiçekleri arasında, hem olumlu hem de olumsuz, hatta insanlar için zehirlidir. Bu nedenle daireniz için çiçek seçimi çok dikkatli yapılmalıdır.

Ancak, her dairede olması tavsiye edilenler bile var. Bu, yararlı özellikleri, sağlık üzerindeki iyi etkileri ve eski çağlardan günümüze ev konforunu korumak için gelen çeşitli işaretlerden kaynaklanmaktadır.

Ev için en uygun bitkiler:

  • tradescantia;
  • ficus;
  • hoya;
  • çan;
  • Altın bıyık.

Hangi iç mekan çiçekleri evde tutulamaz

Hiçbir durumda zehirli bitkileri evde tutmamalısınız. Yapraklarından çıkan dumanlar insan sağlığına zarar verebilir, özellikle evde çocuklar ve evcil hayvanlar yaşıyorsa dikkatli olmanız gerekir.

Not! Örneğin, begonya ihtiyatlı olmayı gerektirir. Bu bitki ciltte yanık bırakabilen oksalik asit tuzları içerir.

Ampel ev bitkileri, herhangi bir ev için mükemmel bir dekorasyon olacaktır. Geniş çeşitliliği, her ev hanımının kendisi için iç mekanı tamamlayacak uygun bir çiçek seçmesine izin verir. Onlarla uğraşmamak bir kez daha bol çiçeğe tercih vermeye itiyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe