Bol katharanthus - ne tür bir çiçek

Parlak, etkili, iddiasız, dışarıda ve evde büyümeye uygun - tüm bunlar catharanthus hakkında söylenebilir. Bu süs bitkisine henüz aşina olmayanlar buna dikkat etmelidir. Çiçekçi tarafında minimum çaba ile lüks bir yaşam ev dekorasyonu elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, önce bol katarantusun büyüme ve bakımda nasıl farklılaştığını bulmanız gerekir.

Bol katharanthus - ne tür bir çiçektir, hangi aileye aittir?

Bu bitki Kutrovye ailesine aittir ve küçük, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Doğal koşullarda, Katarantus oldukça yüksek olabilir (1,5 m'ye kadar), ancak evde yetiştirilen bir bitki çoğu durumda 50-60 cm'den fazla büyümez.

Katarantus bol

Dik, parlak yeşil gövdeler tepeye yaklaştıkça güçlü bir şekilde dallanır. Yapraklar yoğun bir şekilde üzerlerinde bulunur ve 7 cm uzunluğa ulaşır Yaprak plakası uzun bir şekle ve düz bir kenara sahiptir. Çiçekler, narin yaprakları ile yeterince büyük, parlak.

Kısa açıklama, menşe tarihi veya seçimi

Dağıtım alanı oldukça geniş olduğu için bu çiçeğin tam olarak menşe yerini belirlemek imkansızdır. Catharanthus Afrika, Hindistan, Madagaskar ve Sri Lanka'da bulunur. Uzun zamandır çiçeğin Periwinkle ile aynı aileye ait olduğuna inanılıyordu, ancak daha sonra bu teori terk edildi.

Çiçeğin iyileştirici özellikleri

Tıbbi amaçlar için bitki Madagaskar ve Hindistan'da kullanıldı. Öksürükleri tedavi etmek ve kan şekeri seviyelerini düşürmek için kullanıldı. Modern farmakoloji, katarantus ile tedavi olasılığını da kabul etmiştir. Antineoplastik ilaçlar ondan üretilir.

İsimli iç mekan bitkileri çeşitleri, neye benzedikleri

Catharanthus'un seçici olarak yetiştirilen birçok çeşidi vardır.

Aristokrat

Çeşitlilik, farklı renklerde (kar beyazından mora) boyanabilen yemyeşil çalılar ve büyük tomurcuklarla ayırt edilir. Parlak çiçeklerin ve yeşilliklerin bolluğu nedeniyle, çiçek saksıları, peyzaj ve dekorasyon parkları için çeşitlilik harikadır.

Pasifik

Çeşitliliğin minyatür bir boyutu vardır - çalı en fazla 30 cm yükseklikte büyür. Pasifik erken çiçek açar ve çok sayıda tomurcukla ayırt edilir. Yaprakların farklı tonları vardır, bu yüzden çiçeklerin farklı isimleri vardır:

 • Bordo - beyaz kalpli şarap yaprakları;
 • Epricot - kırmızı merkezli şeftali renginde çiçekler;
 • Beyaz - parlak kırmızı bir merkeze sahip beyaz yapraklar;
 • Kırmızı Soğutucu - düz kırmızı yapraklar.

İlk öpücük

Bu, 13 renk içeren bir başka Catharanthus çeşididir. Bu tür çeşitler, bu bitkinin en iyi ödülleri kazandığı Kuzey Amerika'da büyük talep görüyor.

Catharanthus çeşitleri

Çağlayan

Çalı nadiren 15 cm'den fazla büyür.Bu çeşidin sürgünleri sürünüyor, bazı türlerde 75 cm uzunluğa ulaşabiliyorlar Yaprakların gölgesine bağlı olarak çiçeğin Titan Beyazı veya Kiraz Kabuğu gibi farklı isimleri vardır.

Diğerleri

Yukarıdaki çeşitler, çiçek yetiştiricileri arasında en popüler olanlardır. Bununla birlikte, Tatu Papaya, Tatu Siyah Kiraz ve Casanova gibi orijinal renklere sahip bir dizi çeşit katarantus da vardır. Bu ailenin bir diğer temsilcisi de Roseus Catharanthus'tur (Roseus Catharanthus).

Evde bir katarantus bakımı nasıl yapılır

Çiçeğin anavatanı sıcak ülkelerdir, bu nedenle bitkinin uygun bir sıcaklık rejimi ve sulama şeması sağlaması gerekir.

Önemli! Katarantusun tüm parçaları toksik maddeler içerir, bu nedenle eldivenlerle çalışmanız gerekir.

Aydınlatma ve sıcaklık koşulları

İyi bir büyüme ve bol çiçeklenme için, katharanthus'un + 18 ... +25 derecelik bir sıcaklığa ihtiyacı vardır. +10 dereceye kadar geçici bir düşüş olursa bitki buna istikrarlı bir şekilde dayanacaktır. Bununla birlikte, uzun süreli soğutma son derece istenmeyen bir durumdur. Evde çiçeği ısıtma sisteminin yanına koymamak daha iyidir.

Tüm süs bitkileri çeşitleri ışığa karşı son derece hassastır. Dağınık ışık sağlamak en iyisidir. Evde saksının doğu veya batı pencerelerine yerleştirilmesi tavsiye edilir. Sokakta, kısmi gölgede bir site seçiyorlar.

Sulama kuralları ve nem

Sulama sıklığı değişebilir. Doğrudan hava nemi ve sıcaklık koşullarına bağlıdır. Burada birkaç yönergeye uymak önemlidir:

 • Toprağın üst tabakası kuruduğunda düzenli sulama gereklidir.
 • Su basmasından daha az nem eksikliğine sahip olmak daha iyidir.
 • Hava nemi düşükse çiçeğe her gün püskürtülür ve nemli bir süngerle yapraklardan tozlar silinir.

En iyi pansuman ve toprak kalitesi

Catharanthus ampelous, hafif, besin açısından zengin bir substratta en iyi şekilde büyür. Dikim yaparken, çiçekli mahsullere uygun hazır bir toprak seçmeye değer. Kendi kendine hazırlık kum (işlenmeli ve yıkanmalıdır), turba ve çim toprağı gerektirir. Alt tabaka olarak drenaj kullanılması zorunludur.

Ek Bilgiler. İlkbahar ve yaz döneminde her çeşit katharantusun 2-3 haftada bir beslenmesi önerilir. Güller veya çiçekli bitkiler için karışımlar bu amaç için uygundur. Kışın gübre uygulanması tavsiye edilmez - çiçek uykuda bir döneme girer.

Çiçek kabı boyutu

Catharanthus son derece hızlı büyür, bu nedenle pot biraz daha büyük seçilmelidir. Çiçeğin kök sisteminin yapısı ile açıklanan uzun ve dar saksılar en uygunudur. Bu durumda, çalı her zaman büyük miktarda yeşillik ve tomurcuk üretecektir.

Budama ve yeniden dikim

İlkbaharın ilk ayında houseplantın yenilenmesi gerekiyor. Bunu yapmak için çok uzun dalları, hasarlı ve kuru parçaları kesin.

Yaz aylarında çimdikleyerek güzel, temiz bir taç oluşturabilirsiniz. Kurutulmuş çiçekler de aktif olarak yeni tomurcuklar oluşturmak için kesilir.

Deniz salyangozu Katarantus'un nakledilmesi gerekiyorsa, bu prosedür aktarma yoluyla gerçekleştirilir. Şu anda, köklerin durumunu incelemek ve gerekirse tüm hasarı onarmak önemlidir.

Açık alana bir katarantus dikmek

Çalı açık toprağa ekilecekse, bunun için sadece fide (tohum değil) seçilir. İlkbaharın sonlarında toprağa güçlü sürgünler ekilir. Bu, çiçeğin rüzgarlara olan duyarlılığı ile açıklanmaktadır.

Açık alanda katarantus

Çiçekli bitkilerin özellikleri

Her çeşit katarantus çeşidi ne olursa olsun çark benzeri bir çiçek yapısına sahiptir. Tomurcuk, küçük, yoğun bir korolla ve 5 normal yapraktan oluşur. Çoğu çeşidin karmaşık bir rengi vardır - yaprakların kenarları çekirdekten renk olarak farklılık gösterir.

Bir aktivite ve dinlenme dönemi

Çiçek yetiştiricileri, kış için pembe deniz salyangozu katarantusunu geçici kaplara nakletmeyi ve eve götürmeyi tavsiye ediyor. Hava ısınır ve sıcaklık stabilize olur olmaz çiçekler tekrar açık toprağa ekilir.

Çiçek üreme yöntemleri

Catharanthus birkaç şekilde çoğaltılabilir:

 • kesimler kullanarak;
 • ana çalıyı bölerek;
 • tohumlar.

Kesimlerle çoğaltma

Kesimlerle dikim şu şekilde yapılır:

 1. Kesimler ayrılır - bunlar, boyutu 4 ila 6 cm olan apikal sürgünlerdir Ön şart, kesimlerdeki yaprakların varlığıdır.
 2. Sürgün, kökler görünene kadar suya yerleştirilir, ardından toprağa ekilir.
 3. Hızlı köklenme için sürgündeki yaprakların bir kısmı kesilir.

Catharanthus'un çoğaltılması

Yerde köklenme

Kesim toprağa ekildikten sonra üzerini bir torba veya plastik kap ile kapatın. Havalandırma ve sulama için mini seranın düzenli olarak açılması önemlidir.

Ek Bilgiler... Köklenme sırasında, aşırı nem çürümesine yol açtığı için çiçek çok dikkatli sulanmalıdır.

Çalı bölerek üreme

Yetişkin bir çalı birkaç küçük çalıya bölünebilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Bitkiyi saksıdan çıkarın, köksapı birkaç parçaya bölün. Alet keskin ve dezenfekte olmalıdır.
 2. Köklerdeki kesikler odun kömürü ile muamele edilir.
 3. Dikimden sonra bitki birkaç gün sulanmamalı, sadece püskürtülmelidir.

Tohumlardan büyüyen

Tohumların ev çiçeklerinden olgunlaşacak zamanı yoktur, bu nedenle bir çiçekçide dikim için tohum materyali satın almak daha iyidir. Çiçek ekimi, ekim anından tomurcuk görünümüne kadar yaklaşık 70 gün sürdüğü için önceden yapılmalıdır.

Kutuyu toprakla ve ekilen tohumları folyo ile örtün. Fideler 7-8 gün içinde ortaya çıkar. Fideler iyi aydınlatılmış, sıcak bir yerde yetiştirilmelidir. Zaman zaman fidanlar dikkatlice sulanmalıdır.

Catharanthus tohumlarının ekilmesi

Büyüyen sorunlar, hastalıklar ve zararlılar

Catharanthus pembe GF'nin durumu birkaç nedenden dolayı kötüleşebilir:

 • Yaprakların uyuşukluğu ve yumuşaklığı genellikle nem eksikliği ve aşırı güneşe maruz kalma ile ortaya çıkar.
 • Nadir çiçeklenme veya küçük tomurcuklar, çiçeğin hipotermisinin veya saksıda yer olmamasının sonucudur.
 • Diğer bir sebep de zararlıların ortaya çıkmasıdır. Pullar, yaprak bitleri, sümüklü böcekler, örümcek akarları ve beyaz sinekler çiçeğe saldırmayı sever.

Onlarla nasıl başa çıkılır

Bir bitki hastalığı uygunsuz bakımla ilişkilendirilirse, onu eski haline getirmek için alıkoyma koşullarını ayarlamak yeterlidir. Sebep böceklerin ve sümüklü böceklerin saldırısı ise, çalılara böcek ilaçları uygulamak gerekir.

Muhteşem çiçek açan katharanthus

Yaprak dökmeyen çalı catharanthus, kaplara veya kutulara yerleştirilirse hem balkon hem de çiçek tarhları, robotlar ve rockeries için mükemmel bir dekorasyon olabilir. Bazı çeşitlerin asma saksılarda yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Uygun bakım, sıcaklık rejimine ve sulama düzenine uyulduğunda, katharanthus Mayıs ayının başından Kasım ayının sonuna kadar parlak çiçeklenmenin tadını çıkaracaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe