Katarantus - tohumlardan büyüyen: fidan ne zaman ekilir

Katarantus, bir balkon, sundurma, teras süsleyebilen güzel ve bol bir çiçektir. Yaz aylarında, çalılar yer örtücü bitki olarak hizmet verecekleri açık toprağa ekilebilir. Tohumlardan büyüyen, fidelere ne zaman ve toprağa ekilecek olan katharantus çiçekleri hakkında daha fazla bilgi.

Tohumlardan katharanthus yetiştirmenin avantajları ve dezavantajları

Aşağıdaki avantajlar, tohumlardan mahsul yetiştirmenin karakteristiğidir:

 • düşük dikim malzemesi maliyeti;
 • ekime herhangi bir zamanda başlanabilir;
 • dost tohum çimlenmesi;
 • geniş bir dikim materyali seçimi.

Katarantus bol

Tohum yetiştirmenin dezavantajları arasında düşük kaliteli malzeme edinme riski, prosedürün zahmetli olması yer alır.

Ek Bilgiler! Katarantus zehirlidir, bu nedenle yetişkin çalılarla agroteknik çalışmalar eldivenlerle yapılır.

Tohumlar nasıl toplanır

Çiçek dışarıda tutulursa tohumlar zamanla olgunlaşmayabilir. Bu nedenle, soğuk havanın başlamasından önce odaya getirilmesi gerekir. Kış boyunca çalı dikkatle bakılır: iyi aydınlatılmış bir yerde tutulur, gerekli hava nemi oluşturulur, sulanır ve beslenir.

Çiçeklenmeden sonra bir tohum kapsülü oluşur. Catharanthus'un tohumlarını toplamadan önce iyice kurumasına izin verilmelidir. Bundan sonra kutu yırtılır, tohumlar beyaz bir peçeteye dökülür.

Catharanthus tohumları

Mağazada tohum nasıl seçilir

Yetiştiriciler birçok çeşit katarantus yetiştirmiştir. Kısa veya uzun sürgünlü olabilirler, çiçeklerinin çeşitli renkleri vardır. Aşağıdaki katarantus çeşitleri en yaygın olanıdır:

 • Aristokrat. Sürgünlerin uzunluğu 50 santimetreyi geçmez. Çiçeklerin çapı yaklaşık 5 santimetredir.
 • Pasifik. Burçlar kompakttır: yükseklikleri 25-30 santimetre arasında değişir.
 • Bordo. Bu, Pasifik'in çeşitlerinden biridir. Yapraklar şarap rengindedir. Çiçeklerin ortasında beyaz bir göz var.
 • Casanova. Dik gövdeli kompakt bitkilerdir. Yapraklar kıpkırmızı.
 • Pembe. Kültür adını pembe, deniz salyangozu benzeri çiçek salkımları için aldı.

Bu ve diğer katharanthus çeşitleri bir çiçekçiden satın alınabilir. Kağıt torbalarda satılmaktadır. Ambalaj sağlam ve kusursuz olmalıdır.

Referans için! Güvenilir bir üretici her zaman tohum sayısını ve son kullanma tarihini belirtir. Orta boy, koyu kahverengi renkli kaliteli tohumlar.

Catharanthus Burgundy çiçek salkımına

Ekim için en iyi zaman

Bir çiçekçi iç mekanda çiçek yetiştirmeyi planlıyorsa, her an ekmeye başlayabilir. Doğru uygulanan agroteknik önlemlerle, katharanthus uzun süre çiçek açabilir.

Siteyi ilkbahardan sonbahara çiçeklerle süslemek istiyorsanız, Şubat sonu veya Mart başında tohum ekmeniz gerekir. Yetiştirilen çalılar daha sonra kaplara veya açık toprağa ekilir.

Tohum ekimi için hazırlık aşaması

Evde fide tohumlarından bir kataranthus yetiştirmeden önce, dikim kurallarını incelemeniz gerekir. Kültürün gelecekteki dekoratifliği, hazırlık aşamasında doğru yapılan işe bağlıdır.

Kapların seçimi

Ekim için alçak, geniş kaplar seçin. Bunu yapmak için tahta kutular, plastik kaplar, kasetler kullanın. Kaplarda drenaj delikleri olmalıdır.

Tohumlar ayrıca turba tabletlerine ekilebilir. Bu durumda kök sistemi ihlali olmadığından fideler ana kaba nakledildiklerinde daha kolay adapte olurlar.

Toprak hazırlığı

Alt tabaka hafif, nefes alabilir ve geçirgen olarak seçilmiştir. Pelargoniumlar için tohumlar toprakta iyi gelişecektir. Bir çiçekçiden satın alabilir veya aşağıdaki malzemelerle kendiniz yapabilirsiniz:

 • çim ve yapraklı arazi;
 • humus;
 • turba;
 • nehir kumu.

Dezenfeksiyon için substrat, düşük sıcaklıkta bir fırında kalsine edilmelidir.

Önemli! Tohumların ekildiği toprak en az bir gün oda sıcaklığında tutulmalıdır.

Tohumları ıslatma ve dezenfekte etme

Hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için tohum, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisine 30 dakika batırılır. Daha sonra kağıt havlu üzerine konularak kurutulur. Daha sonra bir immüno-modüle edici solüsyona batırılırlar.

Epin'i uyarıcı olarak alabilirsiniz. 100 gram su başına 3 damla madde oranında seyreltilir. Tohumlar, ekimden 2-3 saat önce solüsyona yerleştirilir.

Evde tohum ekme süreci adım adım

Hazırlanan tohum şu şekilde ekilir:

 • küçük taşlardan drenaj, kırık tuğla, perlit kabın dibine serilir;
 • şte üzerinde alt tabaka ile doldurun;
 • 1,5 santimetre derinliğinde oluklar açın, içlerine tohum yayın;
 • uykuya dalın, bir sprey şişesinden su püskürtün;
 • cam veya film ile örtün.

Sera koşullarının oluşturulması, tohumların dost canlısı çimlenmesine katkıda bulunacaktır.

Katarantus ekimi için sığ bir kap seçin

Tohum çimlenme koşulları

Mahsul içeren kap, 23-25 ​​° C hava sıcaklığına sahip bir odaya getirilir. Sulama gerektiği kadar yapılır. Sürgünler göründüğünde, sıcaklık 20-22 ° C'ye düşürülür.

Kabı mahsullerle havalandırmak için her gün kaplama malzemesi çıkarılır. Nem damlacıklarını çıkarmak için kabın ve filmin duvarları kuru bir bezle silinir. Bu yapılmazsa fideler mantar hastalıklarından etkilenebilir. Filizlendikten sonra kaplama malzemesi çıkarılır.

Tohum çimlenme programı

Katarantus ekildikten yaklaşık 2 hafta sonra ilk sürgünler ortaya çıkacaktır. Kök sistemi büyüdükçe karasal kısımları ilk başta yavaşça oluşur. Bir ay sonra genç çalılar aktif olarak gelişmeye başlar.

Fide bakımı

Genç katharanthus çalılarının hızlı büyümesi, hastalık, hastalık ve zararlılara maruz kalmaması için doğal yetişme koşullarına yakın bir ortam sağlanması gerekir.

Narin gövdelere zarar vermemek için bitkileri dikkatlice sulayın.

Sulama

Fideler ince, zayıf olduğu için özenle sulanır. Dar boyunlu bir sulama kabı kullanabilirsiniz. Yapraklardan nemi uzak tutmaya çalışmalısın.

Üst tabaka kuruduktan sonra zemini sularlar. Sulamadan 20-30 dakika sonra fazla sıvı tavadan dökülür. Su ılık, sabitlenmiş olarak kullanılır.

Not! Sulamadan birkaç gün sonra, bitkiler arasındaki zemin bir kürdan ile hafifçe gevşetilir.

Üst giyim

Fideler ayda iki kez beslenir. Güzel çiçekli bitkileri gübrelemek için tasarlanmış hazır formülasyonlar kullanın. Çalışma çözümü, hazırlık talimatına göre yapılır.

Üst pansuman uygulamadan önce zemin sulanır. Aksi takdirde kök sistemi yakılabilir.

Aydınlatma

Fide kapları iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilir. Çalılar evin güney veya batı tarafında iyi gelişecektir. Sıcak bir öğleden sonra bitkilerin gölgelenmesi gerekir, aksi takdirde doğrudan güneş ışığından ölebilirler.

Hava nemi

Catharanthus yüksek nemi sever. Bu nedenle, kabın yanına su dolu bir kap yerleştirilir. Yetiştirilen çalılara ılık su püskürtülebilir. Nemi artırmak için kap, nemli genişletilmiş kil veya çakıl taşları olan bir palete yerleştirilebilir.

Sıcaklık

Fideler için rahat sıcaklık 22-23 ° C'dir. Bir yönde veya diğerinde küçük farklılıklara izin verilir. Önemli olan, çok sert olmamalarıdır. Catharanthus içeride kış uykusuna yatarsa, 15-16 ° C sıcaklıkta tutulmasına izin verilir.

Önemli! Hastalıkların ve zararlı böceklerin ortaya çıkmasını önlemek için çalıların mantar ilaçları ve böcek ilaçları ile püskürtülmesi önerilir.

Seçim şeması ve zamanlaması

Bitkiler üzerinde 4 gerçek yaprak oluştuğunda toplanmaya başlarlar. Kaplar küçük seçilir, çapları 8-9 santimetreyi geçmemelidir. Hasarlı kök sisteminin iyileşmesi uzun sürdüğü için ekim dikkatlice yapılır.

Bir seçimin adım adım gerçekleştirilmesi:

 • saksılar, çim ve yapraklı toprak, turba, nehir kumu, perlitten oluşan gevşek bir alt tabaka ile doldurulur;
 • çalıları dikim kutusundan dikkatlice çıkarın;
 • hazırlanmış kaplara ekilir;
 • zemin hafifçe ezilir, ılık suyla sulanır.

4. yaprağın ortaya çıkmasından sonra çalılar küçük kaplara dikilir.

Bitki saksıları iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilir. Gerekirse fitolamplarla destekleyin. 10 gün sonra genç çalılar beslenir.

Açık toprağa catharanthus fidanları ne zaman ekilir

Tekrarlayan don tehlikesi geçtikten sonra, ilkbaharda sahaya bir çiçek ekilebilir. Toprak 20 ° C'ye kadar ısınmalıdır. İniş yeri güneşli veya hafif gölgeli olarak seçilmiştir.

Bahçede Catharanthus

Catharanthus çalıları, birbirinden en az 20-25 santimetre uzaklıkta ekilir. İlkbahardan sonbaharın başlarına kadar bitkilere bakılır: sulanır, beslenir, zemini gevşetir. Kış için, çalılar kazılabilir, saksılara ekilebilir, ilkbahara kadar içeride tutulabilir.

Catharanthus, deniz salyangozuna benzer bir süs bitkisidir. Açık toprağa dikilen çiçeklik dekorasyonu olacak. Geniş bir bitki bir tencerede güzel görünecek. Çeşitli renklerde çiçeklerle asılı kirpikleri teras, balkon, sundurmada muhteşem görünecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe