Tohumlardan bol miktarda katharanthus nasıl yetiştirilir

Catharanthus, yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir, çalı aile çemberine aittir, çalı gibi görünür. Yaklaşık sekiz çeşidi vardır. Vatan tropikal ülkeler olarak kabul edilir: Sri Lanka, Hindistan, Madagaskar Küba, Java, Afrika, Çinhindi, Endonezya. Kesin menşe yeri belirlenemiyor.

Açıklama

Katarantus, yaklaşık 50 santimetre yüksekliğinde bir çiçektir. Uçlarda çiçek salkımının yanı sıra sivilcelerle kaplı parlak yoğun bitki örtüsü vardır. Bitki sıcaklığı çok sever. Hem bahçede hem de saksıda yetiştirmek mümkündür. Süreçte zor bir şey yoktur, deneyimsiz bir çiçekçi bile halledebilir. Subtropikal koşullarda, bu tür bir bitki 150 cm büyür, çiçeklerin güzelliği çabayı giderir ve artan ilgiyi gösterir.

Catharanthus çiçekleri

Kurallara uyarak, bu türden bir çiçek galerisini kolayca büyütebilirsiniz. Bol katharanthus, resimde gösterildiği gibi saksıda ve saksıda büyümek için ideal, çok yıllık bir yaprak dökmeyen bitkidir. Yapraklar uzamış, koyu yeşil renkli ve uzundur. Saplarla birlikte ulaşabilecekleri maksimum uzunluk 1.5 metredir. Çiçeklerin çapı 8 cm'dir. Çiçek salkımlarında 5 yaprak var. Mor veya sarı kalpli beyaz, pembe renklerde gelirler.

Not! Çiçeklenme dönemi mayıstan ekime kadar sürer.

Catharanthus genellikle mağazalarda satılır. Bu güzel çiçekleri kendiniz yetiştirebilirsiniz. Böyle bir süreç, sahibine büyük bir zevk getirecek ve çiçek açan çalılar sayesinde olumlu duygularla ödüllendirilecektir.

Evin cephesini bir ekici ile dekore etme seçeneği

Bol kataranthus: tohumlardan büyüyen

Tohum hazırlama

Olgun tohumlar elde etmek için, çalıları oda koşullarında, tropik bölgeleri anımsatan doğru sıcaklıkta, nemde, aydınlatmada yetiştirmeniz gerekir. Sonuca ancak altı ayda ulaşılabilir.

Tohumlardan bol miktarda katharanthus yetiştirmek zor değildir. Ekimden önce tohumları dezenfekte etmek gerekir. Bir parça gazlı beze sarılırlar ve 30-40 dakika boyunca zayıf bir manganez çözeltisine (1 litre suya 2 gram oranında) daldırılırlar. Dikim kışın sonlarında - ilkbaharın başında yapılır. Sıradan bir ahşap kutu, fideler için bir kap görevi görür.

Not! 2 cm derinliğe kadar tohum ekin, toprak nemli olmalıdır. Üstüne siyah bir torba veya filmle örtün.

Optimum sıcaklık 23 derecedir. Sürgünlerin ortaya çıkmasından sonra saksılardan filmler çıkarılır ve sıcaklık 20 dereceye düşürülür. 2 hafta sonra az miktarda gübre (fosfor) ekleyin. Yapraklar gövdede göründükçe, katarantus bir tencereye 3-4 sürgün ekilir. Bütün bunlar hacimli ve yemyeşil bir çalı elde etmek için yapılır. Gelecekte, çiçek pencere kenarında tutulur, ancak doğrudan güneş ışığında tutulmaz.

Bol katarantusun çoğaltılması da mümkündür:

  • Kırıntı
  • Çalıyı bölerek

Kesimler ile catharanthus çoğaltılması

Sıradan bahçıvanlar tarafından basit bir yöntem kullanılır. Dallar gövdede tomurcuklarla budamadan sonra kesim olarak alınır. Bir bardak suya veya doğrudan nemli zemine yerleştirilirler. Ayrıca siyah bir torba ile örtülür ve odadaki sıcaklık rejimi 23 derecede gözlenir.Birkaç gün sonra köklenme gerçekleşir. Böyle bir bitkinin üreme olasılığı yüzde 97'dir.

Çalıyı bölmek

İlkbahar ortasında, kök sistemli bağımsız sürgünler ana gövdeden ayrılır. Her filiz ayrı bir tencereye konur ve bol sulanır. Parlak güneşin bitkiye zarar verebileceğini unutmamak önemlidir. Birkaç gün sonra kökler köklenir ve başarılı bir büyüme gerçekleşir. Büyümeden sonraki adımlar uygun bakım ve dikkattir.

Evde üreme

Evde bir katarantus yetiştirmek ve ona bakmak    

Katarantus ampelous iddiasız, ama yine de onunla ilgilenmen gerekiyor. Sıcaklığı izlemek için zamanında sulanması gerekir.

Önemli! Çiçek doğrudan güneş ışığında tutulmamalıdır. Bu, hastalığa ve hatta ölüme yol açabilir.

Optimum ışık ve konforlu oda sıcaklığı

Gerekli sıcaklık 18 ile 23 derece arasında olmalıdır. Çiçeğin soyağacını (tropik) unutma. İlkbaharda, bitkiyi düzenli olarak bahçeye veya dışarıya çıkarmalısınız. Bu bitki için önemli bir koşul: sıcak, hafif hava.

Çiçek en çok pencere kenarına yerleştirilir. Odada pencere yoksa veya güneş ışığı azsa yapay aydınlatma oluşturulur. Metrekare başına 150 watt'lık normal bir ampul kullanmanız gerekir. Bu kadar ışık seven bir yaratık için bu oldukça yeterli.

Sulama ve nem

Toprağın ve havanın doğru ve zamanında nemlendirilmesi güneş ışığından sonra ikinci sıradadır. Günde 2 defa sıcak havalarda bol sulama yapılır. Topraktaki nemi izlemek çok önemlidir.

Fazla su ile kök sistemi çürür ve çiçek ölür. Odadaki nem seviyesi özel bir aparat (nemlendirici) kullanılarak kontrol edilebilir. Bu mümkün değilse, bitkiye her gün bir sprey şişesinden su püskürtmelisiniz.

 Ek Bilgiler! Genişletilmiş kili tencereli bir tepsiye dökerek, odada nemi uzun süre tutabilirsiniz.

Kapalı katarantus, artan miktarda neme ihtiyaç duyar.

Doğru koşullarda bir çiçek.

Tipik hastalıklar ve zararlılar

Güzel bir görünüm, sağlıklı bir bitkinin işaretidir. Uyuşukluk, kuru yapraklar, soluk renk - tüm bunlar uygunsuz bakım ve gözaltı koşullarını gösterir.

  • Yaprakların yüzeyindeki lekelerin ve çıkıntıların yanı sıra alt kısımdaki apselerin görünümü. Bunun nedeni havanın ve toprağın nem oranının artmasıdır.
  • Yaprakların sarı veya kuru uçları - nem eksikliği.
  • Az sayıda çiçek. Soğuk mevsimde çok sık olur.
  • Artan kök aktivitesi - nakil zamanı.
  • Parazitler, keneler, örümcek örümcekler tehlikeli düşmanlardır. Diğer bitkilerden aktarılan rüzgarla taşınırlar. Onlarla baş etmenin en iyi yolu dezenfeksiyondur. Fırçayı alkol solüsyonunda nemlendirmek ve etkilenen tüm bölgeleri haftada bir kez tedavi etmek gerekir.

Vahşi doğada Catharanthus Ampelny

Catharanthus büyürken olası sorunlar

Bol kataranthus, sıcağı seven bir bitkidir. Ana ihtiyacı, odada veya pencerenin dışında rahat bir sıcaklıktır. Çiçeğin konumuna göre değişir. Çiçek bakımı için tüm noktalara uygun şekilde uyulduğunda, problemler ortaya çıkmamalıdır. Çiçekleri bıraktıktan sonra, şükran belirtisi olarak kataranthus, sahibine güzel kahverengi çiçekler ve yoğun bir çalı sunacak. 2 metre yükseklikten veya sıradan bir pencere pervazından görkemli bir şekilde sarkacak. Güney bölgelerinde, bol miktarda katharanthus, açık havada güvenle yetiştirilebilir, çünkü böylesine sıcak bir iklimde yetiştirme ve bakım çiçeğe fayda sağlayacak ve sahibine yük olmayacaktır.

Not! Işık eksikliği ile katarantus çiçekleri deforme olur, daha uzar ve renk değiştirir.

Böylesine eşsiz bir çiçek, sadece bir ev veya apartman için değil, aynı zamanda bir binanın cephesi için de harika bir iç dekorasyondur.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe