Ampel petunya - asılı saksılarda büyüyor

En yaygın bol bitkiler petunyadır. Bakım konusunda iddiasızlar, bolca çiçek açarlar, bütün yaz parlak bir şekilde. Ve renklerin çok yönlülüğü, kompozisyonlar ve tam teşekküllü dekoratif öğeler oluşturmanıza olanak tanır. Bu güzelliğin tohumlarını veya fidelerini satın almadan önce, bir saksıya bol miktarda petunya ekmeyi ve ona nasıl bakacağınızı öğrenmelisiniz.

Bir tencereye bol miktarda petunya nasıl ekilir

Bol bir güzellik yetiştirmek hiç de zor değil. Birkaç kural bilmek yeterlidir. Saksılara petunya fideleri ekilir. İki şekilde elde edilir - tohum ekerek ve kesimlerle.

Saksıda güzellik

 • Tohumlar küçük ve fideler çok kırılgan olduğu için tohum ekmek çok zahmetli bir iştir. Sow, camla kaplı yeryüzünün yüzeyinde olmalıdır. Toprağı püskürterek nemlendirin ve cam üzerinde ilk sürgünlere zarar verebilecek yoğuşma damlalarının birikmediğinden emin olun. Ekimden sonra, bitki iyi ve hızlı bir şekilde büyür, gelecekteki çalıları tek tek saksılara inceltmek ve nakletmek önemlidir.
 • Bitkiyi suya veya doğrudan nemlendirilmiş turba karışımına kesin. Köklenme iki hafta sonra gerçekleşir. Aktif büyümenin başlamasından sonra, kesimler saksılara ekilebilir. Geniş petunya sürgünleri 1 m uzunluğa kadar büyür; Büyüme sırasında bahçıvanlar genellikle şekil vermek için keser. Kesilen sürgünler, yazın bile kesimlerle bitki çoğalması için uygundur.

Genç fidan

Petunyaları saksılara dikmek için bir toprak karışımı hazırlamalısınız. Çiçeklenme bol sulama ile desteklendiğinden, ancak köklerde nem toplanmadığı için toprak gevşek ancak nemli olmalıdır. Bu kombinasyon, iki parça topraktan (sıradan bahçe) ve bir parça kum ve turbadan elde edilir. Nemi korumak için bahçıvanlar bir hidrojel (önceden suya batırılmış) veya vermikülit ekler. Perlit toprağa gevşeklik sağlayacaktır. Yeni toprağa alışırken bitkiye destek olacak ve çiçeklenme için mükemmel besin sağlayacak olan süperfosfatı buraya hemen ekleyebilirsiniz.

Bilginize! Hindistan cevizi substratı, normal turba için ideal bir ikamedir. Lif, petunya tohumları yetiştirmek veya malçlamak için kullanılabilir.

Toprak hazır olduğunda doğru ekiciyi seçmelisiniz.

Petunyalar kil, ahşap ve seramik kaplarda harika hissediyor

Ancak potun malzemesi petunyaların yaşamında özel bir rol oynamaz. Suyun köklerde toplanmaması ve çürümesini engellemesi onun için çok daha önemlidir. Bir çiçek için ideal "ev":

 • fazla su için iyi drenaj delikleri ile;
 • bir drenaj tabakası ile;
 • toprak karışımı yeterince gevşetilemezse, tencerenin dibine fazla nemi emecek bir sünger koyabilirsiniz;
 • keskin kenarlar olmadan sürgünler zarar görmez.

İniş kuralları ve teknikleri

Toprağı ve saksıları hazırladıktan sonra geriye kalan tek şey ekmektir. Çiçeğin kalıcı olarak yerleştirilme koşullarına bağlı olarak iki bitki dikme yöntemi vardır. Petunya bir gölgelik altında büyürse ve toprak kurumazsa, o zaman:

 1. tencerenin dibine genişletilmiş kil dökün;
 2. tencereyi neredeyse ağzına kadar toprak karışımı ile doldurun;
 3. kök sistemine zarar vermeden fideleri çıkarın;
 4. Zaten oluşmuş toprak parçasını derinleştirmeden veya abartmadan büyüme düzeyinde bir çiçek dikin.

Fide saksısında bir çöküntü yapmalısın

Tencere parlak güneşte asılırsa toprakta köklere zarar verebilecek kuru bir kabuk ve çatlaklar oluşacaktır.Bu durumda asılı bir saksıya bol miktarda petunya dikimi farklı bir şekilde yapılır. Tencere sadece yarısı hazırlanmış toprak karışımı ile doldurulur ve tencerenin üstü turba ile doldurulur. Malç, nemi korumak ve bitkileri hasardan korumak için kullanılabilir. Petunya hızla büyür ve kendisi köklerini ve toprağını koruyarak nemi koruyabilir, ancak bu, büyümenin ilk aşamalarında gereksiz olmayacaktır.

Önemli! Petunya fidelerini diktikten sonra, birkaç gün gölgede sokağa çıkarılmalıdır. Böyle bir dinlenmeden sonra, sürekli ikametgahı için güneşte veya örtü altında takılmaya hazır olacaktır.

Ne kadar tencere gereklidir

Bir saksı seçerken, petunyanın kök sisteminin çok gelişmiş olduğu, aktif çiçeklenme ve büyüme için yeterli alana ve neme ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bir çalılık bol petunya için bir tencerenin ortalama hacmi 5 litredir. Ayrıca, farklı renkleri tek bir tencerede birleştirmeyi planlıyorsanız, her çalıya ihtiyaç duyduğu kareler sağlanmalıdır. Aksi takdirde, bitkiler zayıf, soluk, ince sürgünler ve küçük nadir çiçeklerle birlikte olacaktır.

Bir saksıya ne kadar ekilir

Bir tencere için çalı sayısı doğrudan boyutuna bağlıdır. Bu mümkün değilse, ancak renkleri ve kontrastları birleştirmek istiyorsanız, çıkış yolu diğer komşular olacaktır. Bazı büyük çiçek türleri, kök sistemi için çok fazla alana ihtiyaç duymaz ve petunyaların yanında iyi geçinir. Küçük bir kök sistemine sahip en dost canlısı, lobelia ve alyssum'dur.

Renk kombinasyonu seçenekleri

Saksıda yetiştirme ve bakım

Saksıda petunya yetiştirirken, saksının boyutunu ve toprak komayı hesaba katmalı ve sulamayı buna göre ayarlamalısınız. Petunya, yapraklara bol miktarda sulamayı ve püskürtmeyi sever. İlaçlama yapılırken çiçeklerin ve tomurcukların üzerine çıkılmaması önemlidir.

Önemli! Bitki yanabileceğinden, sıcaklığın ortasında su püskürtmeyin ve su vermeyin.

Petunya, sulama dışında günlük bakım gerektirmez. Haftada bir kez, kurumuş tomurcukları ve yaprakları, tohum kabukları ve uzun sürgünleri çıkarmak için zaman ayırmak yeterlidir.

Çalı oluşumu

Ampel bitkiler dekoratif öğelerdir ve onları takip etmezseniz dekoru bozabilir. Bazı petunya türleri düzensiz bir şekilde büyür, sürgünler bir tarafa, yana doğru veya çok uzun süre büyüyebilir. Şekli ve boyutunu izlemek önemlidir ve bu tür bir bakım bitkiye hiç zarar vermez. Aksine gereksiz ve uzun sürgünleri kaldırarak petunya iri çiçeklerde çiçek açar.

Çoğu zaman, bu çalıların şekli küreseldir.

Not! Bahçıvan, mümkün olduğu kadar büyük bir petunya çalısı elde etme hedefini belirlediyse, bir saksıya ekildikten ve aktif büyümenin başlangıcından hemen sonra oluşturulmalıdır.

Tencere asmak için bol miktarda petunya çeşitleri

Renk çeşitliliği her yıl artmaktadır. Petunyaları bol bitkiler olarak seçmek için aşağıdaki çeşitler uygundur:

 • Explorer ve Snow Queen - beyaz çiçek salkımları ve uzun kırbaçlar;
 • Ekaterina, Svetlana ve Easy Wave Red - büyük çiçeklerle kırmızı ve pembe tonlar;
 • Surfinia ve Fortunia, bir çiçeğin bir "gramofonu" nda açık ve koyu tonların alışılmadık kombinasyonlarıdır.

Ampel petunyaları sadece yemyeşil ve parlak çiçeklerle değil. Bir yaz akşamının kokusunu biraz balla yayarlar. Özel bir bakıma ihtiyaçları var, ancak zor değil, bu yüzden yeni başlayanlar bile bununla başa çıkabilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe