Geniş bir petunya nasıl doğru bir şekilde ekilir

Petunya bol, diğer çiçeklerden tamamen alışılmadık bir renkte farklıdır. Bitkiye bakmak ve onu unutmamak için bir kez yeterlidir. Sürgünlerin uzunluğu 1,4 m'ye kadar çıkabilir, güzelce düşer.

Sürünen sap türü bu çiçeğin tek avantajı değildir. Yapraklar ipeksi ve hafif kabarıktır. Yeşillik miktarı çiçeğin yaşına bağlıdır. Bu makale, bol miktarda petunyanın ne olduğunu ve ona nasıl bakılacağını ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Bir saksı içinde Petunya

Geniş petunya nasıl yayılır

Sevdiğiniz çeşitten kesilen kesimlerden çiçekleri ve alt yaprakları kesin, bir saksıya veya başka bir geniş tabağa koyun ve birkaç hafta karanlık bir yere koyun. Bu, en popüler üreme türüdür.

Kesme yöntemleri:

 • ortak fidelerden;
 • bir çiçek yatağından geçen yılki çiçekten;
 • Suda.

Bilginize! Petunya kökünü oldukça basit bir şekilde alır, gerekli nem seviyesini korumak önemlidir. Yeterli su yoksa çiçek ölür.

Aşılamanın faydaları

Kesme sadece en kolay değil, aynı zamanda bitkilerin vejetatif çoğalmasının doğru yoludur. Bu yöntemin bazı avantajları vardır:

 • kesimler yardımıyla, tüm genetik ve fenotipik özellikleri dahil olmak üzere uterus çiçeğinin tam bir kopyası yetiştirilebilir;
 • her zaman% 100 çimlenme göstermeyen fide ve tohumlardan tasarruf ettiği ortaya çıktı;
 • bu en hızlı üreme yöntemidir, köklenme ve çimlenme tohum ekmekten daha az zaman alır;
 • yavru çiçekler, fide veya tohum yetiştirme yöntemlerinden çok daha dayanıklı ve güçlüdür.

Kesimler sırasında ancak tekniğe, ekim zamanına ve ekim materyalinin doğru hazırlanmasına dikkat edilerek güçlü ve iyi bir çiçek yetiştirmek mümkündür.

Not! Bahçıvanlar, her durumda tohumlar filizlenmediğinden, havlu petunyalarının yalnızca kesimlerle kesilmesinin tavsiye edildiğini söylüyor.

Kesme işlemi

Petunyaları suda kesmek

Suda bol miktarda petunya nasıl kesilir? Bu, petunyaların kolay üreme yöntemlerinden biridir. Ana çalıdan apikal kesimleri yaklaşık 13 cm uzunluğunda kesmeniz gerekir.Suda çürümelerini önlemek için alt yaprakları kesip yaklaşık 5 parça bırakmalısınız. Kesimler ne kadar uzun süre susuz kalırsa, köklenmeleri o kadar zor olacaktır, bu nedenle mümkün olduğunca çabuk bir bardağa yerleştirilmeleri gerekir.

Petunya suda düzgün bir şekilde nasıl yayılır:

 • şeffaf kaplar almak gereklidir;
 • su buharlaştığında değişmez, ancak biraz doldurulur;
 • tabaklar, sera etkisi için şeffaf bir kapakla kapatılır;
 • yaklaşık bir hafta sonra, kesim köklenecek ve bahçeye ekilebilir.

Bilginize! Örneklerin sadece bir kısmı ekilen tohumlardan sıklıkla büyürse, aşılamadan sonra birkaç istisna dışında hemen hemen her şey kabul edilir. Fidelere uygun şekilde bakılırsa sorunsuz büyürler.

Yerde büyüyen petunya kesimleri

Bir çiçeğin tohumlarla çoğaltılması uzun ve zordur. Tohumlardan bir petunya çiçeğini düzgün bir şekilde büyütmek için, iyi bir tohum satın almanız ve 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklık oluşturmanız gerekir

Tohumları ekmeden önce, toprak hafif bir potasyum permanganat çözeltisi ile dökülür.Çiçeğin küçük tohumları vardır, bu nedenle bitmiş toprağa yüzeysel olarak ekilirler. Çekirdekli yemekler folyo veya cam ile kapatılmalı ve bol ışıklı, hava akımı olmayan bir yere götürülmelidir. Dikimlerin üç hafta boyunca açılması yasaktır. Şu anda, bakım yalnızca kaplama filminden kondensin toplanmasından ibarettir.

Not! İlk sürgünler göründüğünde, daha iyi hava mikrosirkülasyonu için birkaç saat hafifçe açılması gerekir. Bu yapılmazsa bitki ölecektir.

Şu anda, iyi püskürtmeniz ve bitkiyi birkaç kez beslemeniz gerekir. Her defasında yayın süresinin artırılması gerekir. İlk yapraklar göründüğünde kapak çıkarılabilir. Üst pansuman olarak "Garden of Miracles" şirketinin ürünlerini kullanmak daha iyidir.

Gübre

Petunyaların kesimlerle yayılması için temel kurallar

Dikim ve bakım sırasında şunları göz önünde bulundurun:

 • İlkbaharda bitki ekilmesi tavsiye edilir, çünkü bu süre zarfında güneş ışığını kontrol etmek ve gerekli sıcaklığı sağlamak daha kolaydır. Yaz başında, petunyalar bolca çiçek açmaya başlayacak;
 • genç çalılardan bile kesimler kesilebilir. Bu kültür, budamayı iyi tolere eder ve bol türler için basitçe gerekli olacaktır;
 • çiçek fidelerinde aynı karışımın defalarca kullanılması yasaktır.

Not! Çelikler, budamadan yaklaşık 1.5 ay sonra çiçek açar.

Yani, onları Ağustos ayında diktikten sonra, çiçeklerle dolu bir çalı sonbaharın ortasına kadar hazır olacak. Ve dalları Nisan ayında kestikten sonra, Haziran ayının başında, güvenli bir şekilde toprağa nakledilebilecek katı fideler büyür.

Kesimleri ne zaman ve hangi çalıdan kesmeniz gerekir

Çalıların solmasını beklemeye gerek yoktur, güzel, güçlü olanları seçerek çiçekli çalılardan kesimler almanız önerilir.

Bu, Ağustos başı - Eylül aylarında yapılmalıdır.

İdeal bir sap neye benziyor:

 • yaklaşık 5 cm uzunluğunda (çok uzun dallar kök salmaz);
 • 4 çift yapraklı;
 • eğik bir açıyla ve bir düğümün altında kesmeniz gerekir (düğüm, taç yaprağının gövde ile birleşimidir). Gövde kesimi ayrıca iki kesime sahip olabilir, bu durumda üst kesim düz yapılmalıdır.

Not! Birçok yerli bitkinin (özellikle süt otunun) çeliklerinin bir süre masada bekletilmesi ve kurumasına izin verilmesi gerekir. Ancak petunyalarda durum farklıdır: Dallar kesilir kesilmez hemen kullanılmaları gerekir. Bozulurlarsa, gelecekte uzaklaşmaları olası değildir. Kesilen sap yaklaşık 3 saat saklanır.

Ampel petunyaları: ne zaman ve nasıl ekilir

Petunyaları doğru bir şekilde dikmek için onlar için belirli koşullar yaratmanız gerekir:

Kesimlerin hazırlık şartları

Tecrübeli bahçıvanlara göre şubat-mart aylarında bitki kesmek için ana bitkinin yaz aylarında hazırlanması gerekir. Bunu yapmak için, Ağustos sonunda, bunu ana likörle yapıyorlar: çalılıktaki eski sürgünleri kestiler, sonra bir parça toprakla kazıyorlar ve uygun büyüklükte bir kaba (yaklaşık 20 cm) ekiyorlar. çapında), kışın ve donların bitkiyi bozmaması için ılık bir odaya getirilir.

Köklü kesimler için dikim tarihleri

Asılı bir ekici bitki

Bu çiçeğin kaprisli olduğu hiçbir şey için değildir, çünkü açık toprağa doğrudan ekerek çoğaltmak imkansızdır. Çok küçük tohumlara sadece fide yetiştirmek için ihtiyaç vardır. Petunya, hem toprağın bileşimi hem de ekim zamanının gözlemlenmesi açısından kaprislidir.

Not! Başlangıçta, fide ölümü riskinin yüksek olduğunu anlamanız gerekir, bu yüzden bunun için endişelenmemelisiniz.

Petunyalar çeşitli zararlılara karşı oldukça dirençlidir, ancak onları etkileyebilecek bazı hastalıklar vardır:

 • çalıya bir örümcek akarı çarparsa, yapraklar üzerinde şeffaf bir örümcek ağı görülür ve bu da yaprakların kırışmasına ve kurumasına neden olur;
 • thrips (küçük koyu renkli zararlılar) çiçeklenme sırasında bitkiye saldırmaya daha meyillidir. Temel olarak, petunyanın organları ve yaprakları bunlardan muzdariptir;
 • en tehlikeli olan yaprak bitidir, tüm bitkiyi tamamen etkiler.Harekete geçmezseniz çiçek kısa sürede tamamen ölür;
 • Bu tür zararlıları kolayca yok eden özel kimyasal çözeltiler yardımıyla püskürtme yapmak daha iyidir. Bunları uygularken talimatları izlemelisiniz.

Bazı petunya çeşitleri oldukça kaprislidir. Ancak uygun bakım ve sürekli gübreleme ile güzel çalıları kendi ellerinizle dikebilirsiniz. Yayılma için yukarıda açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Kayıplar olacak, onsuz bir yol yok, ama çoğu büyüyecek ve yaz aylarında bol çiçek açacaklar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe