Ampel sabah zafer - yaprak döken süs bitkisi

Ipomoea (Bindweed familyası), şartlarımızda yıllık olarak yetiştirilen süs otsu bir asmadır. Bitkinin sürgünleri çeşide bağlı olarak 2-5 m'ye ulaşabilir. Çeşitli renk ve şekillerde yaprakları dekoratif, alacalı çeşitleri bulunmaktadır.

Ipomoea bol

Ipomoea çiçekleri huni şeklindedir, tomurcuklar gün doğumunda açılır, bir gün çiçek açar. Bazı çeşitlerin hoş bir aroması vardır. Çiçeklenme genellikle çok fazladır, gramofon çiçekleri bitkinin neredeyse tamamını kaplar. Bazı türler, yüksek dekoratif bitki örtüsü nedeniyle yetiştirilir.

Tüylü yapraklar ve parlak kırmızı çiçekler ile Variety Ruby Lights

Sabah ihtişamına bakmak son derece kolaydır - iddiasızdır, ışık eksikliğini, sulamayı ve toprak verimliliğini kolayca tolere eder.

Dünyada 500'den fazla sabah zaferi türü var, Rusya'da yaklaşık 25 tür yetiştiriliyor.

Peyzaj tasarımının bir unsuru olan Ipomoea ampelous, balkonları, terasları ve çardakları düzenlerken organik olarak çeşitli kompozisyonlara uyum sağlar.

Dekoratif türler ve sabah ihtişamının çeşitleri

Bol bir bitki olarak büyümek için yedi tür asma en uygun olanıdır:

 • sarmaşık;
 • kvamoklit;
 • mor;
 • mavi;
 • sabah zaferi Nil;
 • ay çiçekli;
 • sabah zaferi Batat.

Ipomoea mor - 3 m'ye kadar büyür, yeşil mızrak şeklinde yapraklar. 8 cm çapında çiçekler mavi, pembe, leylak, beyazdır. Çeşitler: Denizyıldızı, Scarlett O̕ Hara, Giselle.

Kvamoklit, 5 m boyunda, yaprakları açık yeşil, oyulmuş bir bitkidir. Çiçekler orta büyüklükte, parlak kırmızıdır. En ünlü türler: Slaughter'ın quamoklite, alacalı kvamoklite.

Ek Bilgiler! Ajur yaprakları nedeniyle süs kvamoklite, bol miktarda çiçekli çiçekli bileşimlerde sıklıkla kullanılır.

Sabah ihtişamı Nil - 3 m'ye kadar büyür, güçlü dallar, yapraklar büyük, kalp şeklindedir. Çapı 10 cm'ye kadar olan çiçekler kırmızı, mor, mavidir. En ünlü melez, 8 cm çapında çift kırmızı çiçekli Serenade'dir Yarı çift Pikoti çeşidi, mavi veya kırmızı zemin üzerine beyaz bordür ile ilgi çekicidir.

Ipomoea mavisi - 5 m uzunluğa kadar liana, birçok yanal işlem verir. Yaklaşık 10 cm çapında büyük mavi ve mor çiçekler 3-4 adet çiçek salkımına toplanır. Çeşitler: Gökyüzü, Düğün Çanları, Uçan Daire, Mavi Yıldız, İnci Kapılar.

Ayda çiçeklenme, kalp şeklinde üç parmaklı yaprakları olan bir çörek türüdür. Gün batımında veya bulutlu havalarda açılan hoş bir aromaya sahip beyaz veya pembe çiçekler.

Önemli! Her türden sürüngen zehirlidir, küçük çocukların ve hayvanların bitkiye girmesine izin verilmemelidir.

Mor yapraklı bol ipomoea

Tencere ve kaplara dikim için en ilginç olanı, nispeten yakın zamanda bir süs türü olarak yetiştirilmeye başlanan Ipomoea Batat'tır. Liana, özgünlüğü, çeşitli yeşillik renkleri ve asılı saksılara dikim için uygun bitki büyüme yönü nedeniyle çiçek aranjmanlarında popülerlik kazandı.

Sabahın ihtişamı Tatlı patates, sarı veya leylak etli, yumrulu, yenilebilir bir köksap içerir. Sadece vejetatif bir şekilde çoğalır, çiçekler azdır. Çiçek, yumruyu bölerek veya kesimler ile çoğaltılabilir.

Çiçek çok yıllık olarak yetiştirilebilir. Bunu yapmak için, soğuk havanın başlamasıyla birlikte eve getiriyorlar. İlkbaharda, uzun sürgünler kardinal budamaya tabi tutulur.

Pek çok modern çeşit, yalnızca peyzaj tasarımında arka planı süslemek için kullanılan muhteşem bitki örtüsü için yetiştirilir. Tatlı patates sadece 30 cm yükselir, ancak 2 m'ye kadar yatay yönde aktif olarak büyür.

Türler, pembeden leylak, mor, neredeyse siyah tonlara kadar çeşitli yeşillik renkleri için ilginçtir. Mor yapraklı çeşitler:

 • Illusion Midnigt Dantel - yaprak döken çeşitlilik, yeşil renk tonu ile mor sürgünler;
 • Tatlı Caroline Moru - beş loblu bordo mor yapraklar
 • Sweet Georgia - kalp şeklinde, açık yeşil-pembe yapraklar, içi mor;
 • Siyah Ton - yapraklar orta büyüklükte, kalp şeklinde, koyu mor renkli, siyaha yakın.

Ipomoea sarmaşık

Temmuz başından soğuk havaların başlangıcına kadar çiçek açmaya başlar. Çiçekler, çeşitli kırmızı tonlarında 2-3 parça çiçek salkımına toplanır. Huni şeklindeki çiçekler sadece bir gün açılır, ancak tomurcukların bolluğu nedeniyle çiçek kütlesi yaprakları tamamen kaplar.

Ipomoea Ivy Roman Candy, alacalı yeşil-beyaz yapraklara ve beyaz boğazlı kiraz çiçeklerine sahiptir. Çeşitlilik, bol bir bitki olarak kullanıldığı bileşimlerde iyi çalışır.

Bitki 2-3 m ye kadar büyür, sarmaşık yeşilliğine benzeyen üç loblu yapraklara sahiptir.

Ipomoea bol yaprak döken-dekoratif

Çeşitli kombinasyonlar oluşturarak, hem farklı asma çeşitlerini kullanarak hem de bunları diğer bol bitkilerle birleştirerek zıt kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

En ilginç yaprak döken süs çeşitleri:

 • Açık Yeşil - açık yeşil beş loblu yaprakları olan bir bitki, yumuşak bir genç büyüme yanılsaması yaratır;
 • Sweet Caroline Bronze - bronz pırıltılı gevrek, açık bordo yeşillik;
 • Tatlı Kalp Kırmızısı - akçaağaç benzeri yapraklar yeşilimsi kırmızıdır.

Kvamoklite'nin yaprakları güzel görünüyor, selvi iğnelerine ve alacalı yapraklarla sarmaşık şeklindeki sabah ihtişamına benziyor. Çeşitli kombinasyonlarda etkileyici görünüyorlar.

Bir saksıda bol sabah ihtişamı neye benziyor?

Liana, hızlı büyümesi, iddiasız ekimi, gölge toleransı ile ayırt edilir. Tüm bu nitelikler bitkiyi duvarları süslemek, çitleri taklit etmek ve olası kusurları gizlemek için vazgeçilmez kılar.

Ipomoea bol tencere, tencere, zemin vazoları ve kaplarda harika görünüyor. Mobil konteynerler mobildir, gerekirse yeni bir yere kolayca yeniden düzenlenebilirler.

Önemli! Çiçek nakli sevmez, bu yüzden tohumları hemen saksılara ekmek daha iyidir.

Asmanın kuvvetli büyüdüğü düşünülürse saksının bitki başına en az 2,5-3 litre olması gerekir. Kaplarda sabah ihtişamı büyürken, 25-30 cm mesafedeki ekim tohumları Çiçek, toprağın kalitesine iddiasızdır, ancak hafif, gevşek, asidik olmayan toprakları tercih eder.

Yeşilliklerin orijinal rengi nedeniyle birçok çiçek türü ve çeşidi değerlidir.

İstenirse bitkiyi fide ile yetiştirebilirsiniz. Genç fidanlar, kök sistemine zarar vermemeye özen gösterilerek bir parça toprakla kalıcı bir yere nakledilmelidir.

Ekimden önce tohumlar bir gün ıslatılır. Bitki dona tahammül etmediği için ekim hava şartlarına bağlı olmalıdır. Sabah zaferi için kritik sıcaklık 2-4 ºº'dir.

Dördüncü gerçek yaprak göründüğünde bitkinin uzamasını önlemek için fide sıkıştırılmalıdır.

Bitki nem eksikliğini kolayca tolere eder, ancak sulamayı sever. Tencere veya paletlerde su durgunluğunun olmamasını sağlamak gerekir.

Önemli! Dekoratif kaplara dikerken, drenaj deliklerinin varlığına dikkat etmelisiniz.

Sabah zaferi her zaman dikey olarak büyür. Bol formda bir bitki oluşturmak için, sürgünlerin doğru yönde büyümesini sağlamak için özel destekler veya çerçeveler koymanız gerekir. Çerçeveler, bitkinin 20-30 cm yukarısında bir daire ile bir wigwam veya metal çubuk şeklinde bambu çubuklardan yapılmıştır.Çiçek çerçevenin etrafına sarılır, ana sürgün büyümeyi durdurur ve yan sürgünler yatay bir yönde büyümeye başlar ve bol bitkinin doğru şeklini oluşturur.

Ipomoea, bolca çiçek açan bol bitkiler içeren kompozisyonlara pitoresk bir şekilde uyar: petunya, fuşya, surfinia, bacopa

Dikey peyzaj için plastik ızgaralar veya ağlar kullanılır. Hızlı büyüyen bir asmanın yardımıyla, bir ay içinde arka plan için harika bir arka plan geliştirebilirsiniz.

Çiçek döllenmeye duyarlıdır. Daha gür bir çiçeklenme için, üst pansuman minimum nitrojen içermelidir. Bitki süs yaprakları için yetiştiriliyorsa, karmaşık bir mineral gübre ile beslenmelidir. Bitkinin bakımı basittir, herhangi bir acemi bahçıvan sabah zaferini artırabilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe