Ampel impatiens - çiçek, dikim ve bakım

Impatiens, güzel parlak renkler ile ayırt edilir. Bitki, hem bahçede hem de evde orijinal çiçek aranjmanları yapmak için kullanılabilmesi nedeniyle ün kazanmıştır. Acemi bir bahçıvan bile bir bitki ekebilir, çünkü bu çiçek bakımı en tuhaf olanı değildir. Bu makale, büyük bir sabırsızlığın ne olduğunu ve bununla nasıl ilgilenileceğini açıklıyor.

Impatiens bol: bitkinin tanımı

Impatiens büyük, dik gövdeli otsu bir çalıdır. Bitkinin beslenmesi büyük bir köksaptan gelir. Sürgünler hızla büyür ve 45 cm yüksekliğe kadar küresel bir çalı oluşturur.Nem yüksekse, saplarda tuz tanelerine benzer şekilde küçük granüller oluşur.

Saksıda bitki

Yapraklar küçük yaprak saplarına tutturulur ve oval veya oval bir şekle sahiptir. Her bir taç yaprağının boyutu yaklaşık 9-14 cm'dir Yaprakların kenarları küçük dişlerle kaplıdır ve yüzeyde kabartma damar deseni vardır. Yapraklar çoğunlukla yeşil renktedir, ancak bazen mor bir renk tonu vardır.

İlk çiçekler ilkbaharın başlarında büyümeye başlar ve kış ortasına kadar birbirlerinin yerini alır. Yaprakların rengi parlak kırmızı, pembe, zümrüt, mor, mavi, leylak, turuncu olabilir. Açık çan şeklinde 5 yapraklı olağan çiçekleri olan türler de vardır. Şimdi piyasada, çiçekleri küçük bir güle benzeyen kadifemsi görünümlü birçok bitki çeşidi var.

Bilginize! Çiçeğin yerine küçük bir dut büyür. Dokunmak için çok huysuz. Herhangi bir tereddütte meyveler açılır ve sayısız tohum hemen onlardan düşer.

Dikim ve bırakma

Bitkiler karmaşık bakım gerektirmez. Bu iddiasız çiçek çevre koşullarına iyi alışır, uzun süre çiçek açar. Ancak diğer her dekoratif çiçek gibi, biraz bakıma ihtiyacı var. Daha sonra sabırsızlık için gerekli özen ele alınacaktır.

Genç bir bitkiye nasıl bakılır

Büyük bir sabırsızlık için dikim ve bakım, temel aşamalardan oluşur: uygun ekim, beslenme ve yeterli sulama.

Nem, çiçek yetiştirmede en önemli süreçlerden biridir. 25 ° C sıcaklıkta ılımlı olmalıdır. Ancak, odadaki sıcaklık ne kadar yüksekse, havada o kadar fazla su buharı olması gerekir, böylece hasta başı durulanır. Bu eylem bitkinin gelişimi için çok önemlidir. Çalıların sulanması da idareli yapılmalıdır, ancak tencere veya tencere içindeki toprak kurumamalıdır. Yaz aylarında bir çiçeğin su hacmi artar.

 

Tamamen olgunlaşmış çalı

Bu çiçekler belirli bir gölgeyi iyi algılar, ancak güneş parladığında, yapraklar daha sulu hale gelir ve çalıların üzerinde çok sayıda tomurcuk belirir. Doğrudan güneş ışığından korkmazlar ve karanlık odalarda çiçekler uzar ve parçalanır. Asma saksılara, derin ve çok büyük olmayan bahçe ve balkon kutuları ve 2 litre ve üzeri hacimli vazolara dikebilirsiniz.

Not! Her verimli toprak bir bitki için uygundur. Bunlar vazolarsa, tabanın taş kırıntıları veya genişletilmiş kil ile kaplanması önerilir.

Çalılar hızla büyümeye ve çiçek açmaya başladığında, beslenmeleri gerekir. Sulama sırasında ayda birkaç kez, çiçekli balkon ve bahçe bitkileri için tasarlanmış mineral gübrelerin suda seyreltilmesi gerekir.

Zararlılar, hastalıklar ve korunma

Bitkiye somut zarar verebilecek en yaygın rahatsızlıklar:

 • Balsam mozaik. Taze yapraklar bozulur ve üzerlerinde sarı lekeler oluşur. Zamanla lekeler büyür ve zaten çalıların gövdelerini etkiler. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, bitki çiçek açmayı bırakıp ölür. Tedavi yapmanın bir anlamı yok, bu yüzden etkilenen parçaları hemen sıkıştırmanız gerekiyor. Bu hastalık durumunda, önleme büyük önem taşır: bitkinin yalnızca sürekli bir böcek ilacı ile püskürtülmesi hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Gri çürük. Çiçeğin yaprakları ve sürgünlerinde zamanla gri mantar alanlarına dönüşen kahverengi lekeler oluşur. Etkilenen bitkiler çoğunlukla ölür. Hastalığın nedenleri: kirli suyla sulama veya temizlenmemiş aletlerin kullanılması. Mücadele yöntemleri: önleyici bakımın yanı sıra sulama ve gübreleme zamanına sıkı sıkıya bağlılık. Hastalıkla enfeksiyon belirtileri fark edilirse, çiçeğin etkilenen kısımlarını çıkarmak ve fondöten ile püskürtmek acildir.

Fundazol

 • Bakteriyoz Hızlı büyüyen yapraklarda ve sürgünlerde sulu benekler oluşur. Enfeksiyon göz ardı edilirse çiçek ölür. Hastalığın nedenleri: çok sıcak bir gözaltı yeri ve besin bileşenlerinin eksikliği. Mücadele yöntemleri: etkilenen parçaları kesmeniz ve Bordeaux sıvısı püskürtmeniz gerekir.
 • Toz halinde küf. Bol bir bitkinin taçyapraklarında hafif bir çiçeklenme oluşur. Hastalığın nedeni: güçlü sıcaklık değişiklikleri, odada yetersiz hava, düşük kaliteli beslenme. Mücadele yöntemleri: ağrılı yaprakları kesmeniz ve çiçeğe mantar ilaçları püskürtmeniz gerekir (deneyimli bahçıvanlar ilacı Bayleton'a tavsiye eder).

Önemli! Zararlılardan çiçek beyaz sinekler, yaprak bitleri ve örümcek akarları tarafından sevilir. Onlarla savaşmak için yapraklar ve saplar sabunlu suyla yıkanmalıdır. Zor durumlarda, çalıyı böcek ilacı ile tedavi etmeniz önerilir.

Büyük sabırsızlık

En popüler bol çeşitler:

Impatiens ampelous Highlight F1 Deep Orange

Evde dikim faydaları:

 • dış mekana ekilecek sepet asmak için profesyonel sabırsızlık;
 • sürekli çiçek açan bir top oluşturur;
 • çok uzun çiçekli bitki: hazirandan ekim-kasım aylarında dona kadar;
 • yağmurları ve kötü havayı mükemmel şekilde tolere eder;
 • dağınık güneş ışığı olan yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir.

Bilginize! Daha önce, bu yüksek seviyedeki melezler yalnızca kesimlerden elde edilebiliyordu. Bu üreme biyoteknolojisi uygun olmasına rağmen, bitkiler her zaman kesimler yardımıyla köklenmemiştir. Highlight serisi, çiçeklerin daha da parlak göründüğü çok yoğun bir çalı ve koyu yapraklar oluşturan çok kısa internodlarla karakterizedir.

İnerken nelere dikkat etmelisiniz:

 • çimlenme: 20-25 ° C'de 10-15 gün;
 • fideler: 18-20 ° C'de 7-8 hafta;
 • kalıcı bir yere karaya çıkarma: Haziran ayının ilk on yılı;
 • çiçeklenme başlangıcı: 15-16 hafta.

Impatiens bol akrobat

Bu eski çeşidin bir başka adı da Vanka wet. Yaprakların kenarı boyunca küçük nem damlalarının görünmesi nedeniyle buna denir. Bahçıvanlar ayrıca sardunya balsamı da diyorlar. Parlak bir gölgenin çiçekleri, bataklık yapraklarının arka planında öne çıkıyor.

Külleme hastalığı

Bu çeşitlilik çok yıllıktır. Çalı oldukça dallıdır ve kalın gövdelidir. Küçük çaplı, oval, bataklık veya kırmızı-kahverengi yaprakları. Dalların uçlarında beyaz, kırmızı veya açık pembe tonlarda çiçekler bulunur. Bakım ve dikim kurallarına uyursanız, bu bitki bir yıl boyunca çiçek açacak ve sıcak havalarda çiçek tarhları için dekorasyon olarak kullanılabilirler.

Bitki parlak doğrudan güneşi sevmez, küçük bir kısmi gölge seçmeniz önerilir. Dağınık ışınlarla çiçekler daha parlak hale gelir. Destekler veya kanatlar bitkiyi yağmura karşı korur. Bu türün güzel şekli, asılı ekicilerde iyi görünüyor. Bu, 25 cm sürgünler ile çiçeklerle dolu, oldukça dallanmış bir çalılıktır.

Önemli! Yaz başından ilk dona kadar çiçek açmaya başlar. Ampel Acrobat hızlı büyümesiyle ünlüdür. Asılı bir ekici için bir yemyeşil çiçek yeterlidir. Çiçekler her seferinde yenilenir ve bir öncekinden daha güçlü hale gelir. Kötü hava şartlarını iyi tolere eder.

Impatiens ampelous, bakımda neredeyse kaprisli değildir, ancak özen gerektirir. Çiçeği doğrudan güneş ışığına koyamazsınız, aksi takdirde çabucak ölür. Bu bitki piyasada oldukça popülerdir, deneyimli bahçıvanlar onu tencerelerde bir dekorasyon olarak kullanmanızı tavsiye eder.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe