Evde bol miktarda sardunya bakımı nasıl yapılır

Sardunya, sıradan insanlarda anneannelerimizin en sevdiği bitki - büyük bir Pelargonium ailesi olarak adlandırılır. Gerçek sardunyalar soğuğa dayanıklıdır, merkezi Rusya'da yetişir ve hem peyzaj tasarımı hem de tıbbi amaçlar için kullanılır. Rusya Federasyonu'nda pencere kenarında yetişen Pelargonium'lar sıcak ülkelerden geliyor. Bol sardunyanın anavatanı Güney Afrika'dır.

Ampel sardunya - türleri, tanımı

Dıştan, bol sardunyanın çiçekleri şakayıklara benziyor. Çiçeklenme ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar uzun sürer. Çiçeklerin zengin bir renk yelpazesi var, sadece mavi ve parlak sarı var, sık sık bulabileceğiniz:

 • Scarlet;
 • Beyaz;
 • Leylak;
 • Pembe;
 • Kırmızı.

Çiçek her zaman iyi aydınlatılmış bir odaya yerleştirilmelidir, aksi takdirde soluk yapraklı halsiz gövdelere sahip olacaktır.

Bu tür, dikey bahçecilikte nadiren görülür. Pelargonium ampelous, asma bahçeler için daha uygundur. Kıvırcık bol sardunya adı nereden geldi. Geniş sardunyaların temel özelliği 90 cm uzunluğa ulaşabilen esnek sürgünlerdir, güzelce asılıp kıvrılabilirler. Doğada sardunya, dağlık bölgelerde yetişen çok yıllık bir çalıdır. Çekici görünümüne ek olarak, bitki dayanıklılığı ile ayırt edilir.

Bu tür sardunya, şekli sarmaşık yapraklarına benzeyen yaprakların özel yapısı nedeniyle sarmaşık olarak adlandırılır. Yapraklar dokunmak için çok zordur, hatta bazıları yapay kabul eder, ancak bu öyle değil.

Önemli! Bu sardunya türünün yaprakları parlaktır ve en yakın akrabası olan bölgesel Pelargonium gibi tüylerle kaplı değildir.

Doğada dağlık bölgelerde yetiştiği için bol sardunyanın evde özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. İyi aydınlatılmış bir sundurma veya pencere pervazına yeterlidir. Fide yetiştirirken, sulama ile fazla uzaklaşmayın, aksi takdirde bitki ölebilir. Yaz aylarında sardunyaların sulanması, beslenmesi ve çimdiklenmesi tavsiye edilir.

Not! Pelargonium, yetişkin bir bitkinin budanmasıyla veya bir tohum kullanılarak yetiştirilebilir. Kışın sulama ile aşırıya kaçarsanız, bitkideki hastalıkların ve kötü köklerin ana nedeni olacaktır.

Sardunya-ıtır türlerinin çeşitliliği

Tüm sardunyalar birkaç gruba ayrılır, yani:

 1. Benzersiz. Parlak ve kraliyet ıtırlarının bir melezidir. Yapraklar yoğun bir şekilde kesilir ve karakteristik baharatlı bir aromaya sahiptir. Çiçekler, kraliyet sardunyasına benziyor. Dekoratif amaçlı kullanılır.
 2. Kraliyet. İkinci isim İngiliz büyük çiçekli veya yerli, kraliyet ve asildir. Şekil ve renk bakımından farklılık gösteren birçok çeşidi vardır. Bu tür sardunyanın temel özelliği, alt yapraklardaki damarlar boyunca koyu çizgiler veya koyu lekelerin varlığıdır. 50 cm yüksekliğe ulaşır Çiçeklenme süresi 3-4 aydır. Zorunlu kışlama gerektiren, bakımı çok kaprisli bir bitki.
 3. Melekler. İkinci bir adı var, Viola. Çiçekler hercai menekşeye benziyor. Bitki, yabani türlerle melezlenerek elde edilir. Çalı küçüktür ve 30 cm yüksekliğe kadar ulaşır. Çiçeklenme, yaz aylarında pelüş sarkan bitki kapaklarıyla gerçekleşir.
 4. Bölgesel.Binden fazla çeşidi olan en popüler sardunya türü. Bitki dayanıklıdır ve dik bir çalı şeklinde sunulur. Yapraklar dalgalı ve küçük tüylerle kaplıdır, karakteristik bir aroması vardır. Çiçeklere uygun şekilde bakarsanız, bütün yaz boyunca ve bitki için en uygun koşullara sahip bir odada - bütün bir yıl boyunca çiçek salkımları oluştururlar. Yapraklar, yaprağın ortası ve kenarları farklı renkte olduğunda iki renklidir ve bu bölgeler net bir şekilde ayrılmıştır, dolayısıyla bitkinin adı da üç renklidir. 60 cm yüksekliğe kadar ulaşabilirler ancak 10 cm yüksekliğe kadar mikro minyatür çeşitleri de vardır.
 5. Etli. Başlıca özellikleri, baobabların mini bir kopyasını anımsatan sapların silüetlerinin alışılmadık şekli olarak kabul edilir. İç mekanda egzotik bir şeyi sevenler için çok değerlidirler ve ayrıca bonsai tarzında kompozisyonlar oluşturmak için kullanılırlar. Dikenli veya dikensiz bir bitki var. Kuru mevsimde yapraklarını dökmeye başlarlar.
 6. Kokulu. Mor veya pembemsi renkte küçük çiçekleri vardır. Yapraklara, ince kesilmiş 5-7 parça ile bağlantılı olarak kesilmiş veya dağılmış denir, bu yüzden havluya benziyorlar. Yapraklar, dokunulduğunda hissetmesi çok kolay olan uçucu bir yağ içerir, bu nedenle kokulu sardunya adı verilir. Kozmetik, medikal, parfümeri ve gıda amaçlı kullanılmaktadır.
 7. Sarmaşık yapraklı. Bu görünüm hakkında daha sonra daha fazlası.

Bir bitkideki en önemli şey elbette çiçektir. Onlardan, sardunya-sardunya gruplarından herhangi birinin gelecekteki sahiplerinin seçim sırasında kovulmalarıdır.

Sarmaşık veya bol

Genellikle bol sardunyaya sarmaşık denir. Çoğu durumda, ünsüz adı nedeniyle basitçe karıştırılırlar.

Sardunyanın neye benzediğine dair hiçbir fikri olmayan bazı insanlar, aralarında hiçbir fark olmadığına inanarak onu normal olanla bile karıştırırlar. Bu çok büyük bir hatadır - ilgili çeşitler birbirinden çok farklı olabilir.

Ampel sarmaşık sardunya veya basamaklı sardunya nedir

Basamaklı bol sardunya, çok sayıda renk ve gölgeye sahip olan eski sarmaşık yapraklı sardunyanın geliştirilmiş bir versiyonu olarak anlaşılmaktadır. Yaprakları çok dar, ama o kadar çok çiçek var ki, özellikle asılı bir saksı ve bir pencere kutusunda yetiştirildiğinde, arkalarındaki yaprakları göremiyorsunuz. Güneşte büyümek için mükemmel bir bitki, diğerleri ise bu kadar dayanılmaz koşullardan ölebilir.

Çiçeklenme oluşumu temmuz-eylül ayları arasında gerçekleşir.

Bol veya sarmaşık şeklindeki sardunya çeşitleri

Çok sayıda çeşitten bir çeşidi seçmek çok zordur. Her şeyi bir kerede almak bile istiyorum. Ancak bu gerçekçi olmadığı için, türlerin her birini daha ayrıntılı olarak incelemek ve beğeninize uygun olanı seçmek faydalı olacaktır.

Bol sardunya türlerinin çeşitleri ve açıklamaları tablosu

ÇeşitlilikAçıklama
AmetistHacimsel dallanma ve hızlı gelişme ile karakterize edilen yaygın bir tür. Çiçekler, mayıs gülleri renginde büyük sepetler şeklinde sunulur. Yaz aylarında sardunya sokağa çıkarılır ve kışın sıcak bir odaya geri getirilir.
TimsahAlışılmadık bir yaprak rengine sahiptir - yeşil bir arka plan üzerinde parlak sarı damarlar açıkça görülebilir. Çiçeklerin mercan veya mor tonu vardır.
Dacora PembePlastiğe benzeyen açık yeşil veya alacalı yapraklara sahiptir. Tabana doğru sivrilen yapraklar güzel, narin bir tomurcuk oluşturur. Yüzey, iyi tanımlanmış kırmızı çizgilerle doludur.
Jagky gauldBu çalı çok hızlı gelişir, ihtişam ve dallanma ile karakterizedir. Ultraviyole radyasyonun etkisi altında beyaz havlu çiçekleri pembe veya mora dönebilir.
Pelfi BarockBüyük çiçek salkımına-kapaklarında toplanan koyu kırmızı bir renk tonunun havlu çiçekleri.

Pelfi Barock, enfes çiçek salkımını sevenler için uygundur.

Popüler pelargonium çeşitlerinin özellikleri ve tanımı

Aşağıdakiler, bahçıvanlardan en popüler çeşitlerin örnekleridir.

Pelargonium bol "Yaz yağmuru"

Çiçeğin ince, ancak aynı zamanda 80-100 cm büyüklüğünde güçlü basamaklı sürgünleri vardır Yapraklar, sarmaşık yapraklarına benzeyen, 5 ila 8 cm genişliğinde, pürüzsüz ve parlaktır. Pelargonium bol "Yaz yağmuru", 5 adet şemsiye şeklindeki salkımına toplanan sıradan çiçeklere sahiptir. Çiçeklenme Mayıs ayı sonlarında başlar ve yaz boyunca devam eder.

Pelargonium bol "Kelebek"

Resmi adı Tornado Fushsia. Çalı, zengin renkli yeşil bir taca sahiptir, ihtişam ve dallanma ile karakterizedir. Çiçeklerin gölgesi, koyu damarlar ve birkaç lekeyle fuşyayı andırıyor.

Kelebek çeşidinin temel özelliği, kelebeğe benzeyen yaprakların şeklidir.

Geniş sardunya çeşitlerinden herhangi birine uygun özen gösterilerek, bitki, sahibinin gözünü uzun süre güzel çiçekler ve alışılmadık bir taç şekli ile memnun edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe