Pelargonium bol veya sardunya - evde yetiştirme ve bakım

Ampel sardunya veya ıtır, çiçek yetiştiricileri arasında en popüler bitkidir: yeni başlayanlar ve profesyoneller. Bu çiçek, terasları, balkonları, iç pencere pervazlarını ve açık alanları süslemek için mükemmeldir. Sokaklar da sardunyalar ile süslenmiştir. Pelargonium, yuvarlak koyu yaprakları olan yemyeşil bir çiçekli bitkidir. Evde uygun bakım yapıldığında bol sardunya, hızla çiçeklenme aşamasına geçer.

Ampel ıtır: evde bakım

Bir çiçeğin bütün bir yıl sağlıklı görünümüyle memnun kalması için hayata uygun koşullar yaratması gerekir. Ve bunun için, bol sardunyanın ne talep ettiğini (bakım ve yetiştirme, kıstırma), her büyüme döneminin özelliklerini bilmeniz gerekir.

Geniş sardunya

Yaz bakımı

Sardunyalar ilkbahardan yaz sonuna kadar aktif olarak büyür. Şu anda, evde sardunya bakımı şunlardan oluşmalıdır:

 • zamanında sulama. Alt tabakanın üst tabakası yavaş yavaş kuruduğunda çiçeğin nemlendirilmesi gerekir. Bu konuda aşırıya kaçabilirsin, çoğu zaman sulayamazsın, çiçek bunun için minnettar olmayacak. Bu yüzden araziyi gözlemleyerek sulama her zaman kontrol altında tutulmalıdır;
 • periyodik beslenme;
 • yeni sürgünleri sıkıştırmak ve budamak.

Ampel ıtır

Kış bakımı

Kışın ve yazın Pelargonium bakımı farklıdır. Sıcak mevsimin aksine, bol sardunyalar soğuk havalarda dinlenir.

Not! Bu zaman onun için çok önemlidir, çünkü aktif büyüme döneminde çiçeğin ne kadar güçlü olacağı, kışın nasıl geçtiğine bağlıdır.

Kışın sardunyaların uygun bakımı:

 • çiçeğin serin bir yerde yeri (sıcaklık yaklaşık 5-12 ° C'dir);
 • dağınık ancak parlak oda aydınlatması;
 • nadiren su, 2 haftada yaklaşık 1 kez;
 • Pelargonium tencere, radyatörlerden ve diğer ısı kaynaklarından yeterince uzakta olmalıdır.

Sokakta büyüyen bol sardunyanın özellikleri

Pelargonium hem iç hem de dış mekanlarda harika hissediyor. Bu nedenle, bol miktarda sardunyalar genellikle toprağa ekilir. Dışarıda ekilen bir çiçeğin gereksinimleri evde bakımla aynı kalır. Yemyeşil çiçeklenme ve sağlıklı büyüme için sulamaya, beslenmeye ve periyodik budamaya ihtiyacı vardır.

Sokakta bol sardunya

Koltuk seçimi

Sokakta sardunya dikimi için en önemli şey toprağın bileşimidir. Bir çiçeğe güç verecek, iyi seçilmiş bir ülkedir. Toprak durgun yeraltı suyu içermemelidir, böylece çiçeğin kökleri çürümeden korunacaktır.

Bilginize! Bir diğer önemli nokta da sardunyanın killi ve tınlı toprağı sevmemesi, bu nedenle bu tür topraklarda çiçek dikmeye uygun olmamasıdır.

Aydınlatma

Ampel sardunya çok parlak yerleri tercih ediyor. Güneş sayesinde sardunya bolca çiçek açmaya başlar, aksi takdirde tomurcuklar düşer ve sadece gövdeler büyümeye başlar. Diğer birçok çiçek gibi, bol sardunyaların doğrudan güneş ışığından hoşlanmadığını dikkate almak önemlidir, bu nedenle yer orta derecede aydınlatılmalı ve doğrudan güneş ışığından saklanmalıdır.

Sıcaklık rejimi

Çiçeklenme döneminde bol sardunyalar sıcak bir yerde olmalıdır. Bu çiçek için en iyi sıcaklık yaklaşık 18 ° C'dir. Bununla birlikte, bitki soğuk çekimlerden korkmaz, bu nedenle kış dönemi için endişelenmemelisiniz.

Önemli! Pelargonium çoğunlukla saksıdan sarktığından, yapraklarını çözdüğünden, dalları rüzgardan deforme olmaması için çiçek için bir yer seçmeniz gerekir.

En yaygın zararlılar ve hastalıklar

Ne yazık ki hemen hemen her çiçek gibi sardunya da bazı hastalıklara maruz kalıyor, bazen bitkide zararlılar bile ortaya çıkıyor. Uygun olmayan bakım ile sardunyalar gri küf, viral mozaikler, çeşitli zararlı mantarlar veya tırtıllardan etkilenebilir.

Yalnızca özel mağazalarda satılan kimyasallar sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Ancak, böyle bir sardunya durumunu önlemek için, ona uygun şekilde bakmak daha kolaydır.

Not! Aşırı sulama, yetersiz aydınlatma veya yanlış seçilmiş gübreler enfeksiyona neden olabilir.

Yemyeşil çiçeklenme için bol sardunya üst pansuman

Çiçeklenme döneminde sardunyalar beslenmeye ihtiyaç duyar. İlkbahar ve yaz boyunca toprağa eklenen çeşitli gübreler yardımıyla bu dönemde çiçeğe yardım edebilirsiniz.

Bu durumda, kurtarmaya bir mineral gübre kompleksi gelir. Ayrıca çiçek yetiştiricileri bazen sütü üst pansuman olarak kullanırlar. Ancak diğer gübrelerde olduğu gibi önceden dikkatli olmalısınız, suyla seyreltmeniz gerekir.

Uygun bakımdan sonra evde bol sardunyanın yemyeşil çiçeklenmesi

Önemli! Organik besleme, bol sardunyalar için uygun değildir.

Gübreleme amacıyla ayrıca su ile seyreltilmesi gereken fosfor, potasyum ve magnezyum sülfat gibi maddeler de kullanılmaktadır.

Çalı budama ve şekillendirme

Sardunya budama ne için? Bu soru en çok acemi bahçıvanlar tarafından sorulur, çünkü çiçek yine de büyüyor, neden onu kıralım? Çalıyı temiz tutmak için Pelargonium budama gereklidir. Ayrıca çiçeğin gereksiz uzunlukta esnetmek için fazladan enerji harcamasına da yardımcı olur. Böylece bitki tüm enerjisini çiçeklere ve gür yapraklara verir. Ek olarak, budama, çiçek yayılımı için kesimler üretir.

Budama

Önemli! Budama yalnızca olgunlaşmış bir çalı üzerinde yapılabilir. Bu çiçek şekli oluşturma yöntemi genç bitkilere zarar verebilir.

Pelargonium budama ve çimdikleme hakkında her şey

Budama ve çimdikleme arasındaki temel fark, ilk seçeneğin tüm dallar kaldırıldığında bitkiyi yeniden şekillendirmenin dramatik bir yolu olarak görülmesidir. Çiçeğin çalı şeklinde oluşması için bu gereklidir, aksi takdirde budama yapılmazsa ve çiçeğin istediği gibi büyümesine izin verilirse, dallar uzar ve bitkinin kendisi minimumda başlar. çiçek sayısı.

İkinci durumda, sadece sapların uçları, yani büyüme noktaları sıkıştırılır. Bu yöntemin avantajı, bir süre sonra kıstırma bölgesinde bir değil, birkaç genç sürgünün ortaya çıkmasıdır. Bu şekilde, çiçeğin daha büyük ihtişamını ve gürlüğünü elde edebilirsiniz.

Kırparken ve sıkıştırırken en önemli şey:

 • doğru araçları kullanın. Budama bitkileri için, çiçeğe gereksiz yere zarar vermeyecek sadece keskin bir alet uygundur;
 • çiçeğe hastalık bulaşmaması için işlemden önce ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin.

Her kıştan önce bitkiyi budamanız gerekir. Böylece sardunyalar soğuk mevsimde güçlerini koruyabilecek ve ilkbaharda muhteşem bir şekilde çiçek açabilecekler.

Kıstırma, sırayla, en iyi kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında yapılan bir prosedürdür, ancak bitki zaten çiçek açarken, sonraki dönemde bir çalı oluşturmak yasak değildir.

Önemli! Çiçeğin üzerinde hastalıklı sürgünler varsa, onları sıkıştırmak işe yaramaz.Bu durumda dalı kesmek daha iyidir. Bu geri kalanı sağlıklı tutacaktır.

Pelargonium'u kendiniz yetiştirmek

Bir çiçek yetiştirmek her zaman büyüleyici bir süreçtir, özellikle bitki orijinal olarak bir mağazadan satın alınmamışsa, ancak kendi başına ekilmişse. Sardunya, bitkinin kesilerek veya tohumlar kullanılarak çoğaltılmasıyla yetiştirilebilir.

Çimlenme

Tohumlardan büyüyen

Sardunya tohumlarının çimlenmesi için Aralık'tan Nisan'a kadar olan süre en uygun olarak kabul edilir. Prosedür birkaç aşamadan oluşur:

 1. Toprak için turba, sfagnum, bahçe toprağı ve kum karışımı kullanılır.
 2. Tohumlu bitmiş toprak, bir tür sera oluşturmak için nemlendirilmeli ve bir filmin altına yerleştirilmelidir.
 3. İyi aydınlatmada tohumlu bir saksıyı saklamaya değer. Oda sıcaklığı 22-24 ° C olmalıdır. Bu koşullar altında tohumlar yaklaşık bir hafta içinde filizlenmeye başlar.
 4. 3 hafta bekledikten sonra çimlenen tohumları toplayabilirsiniz.

Kesimlerden nasıl büyür

Pelargonium'u bitmiş bir çalıdan keserek yaymak için bir dal kesmeniz gerekir. Bu en iyi yaz aylarında yapılır. Sap, suda veya doğrudan yerde kök verebilir. Filizler köklendikten ve birkaç yaprak göründükten sonra, sıkıştırılması önerilir. Böylece çalı yavaş yavaş büyüyecek ve daha muhteşem hale gelecektir. Kesimlere doğru şekilde bakarsanız, bir yıl sonra filiz sizi çiçeklerle memnun edecektir.

Pelargonium nakli

Nakil, çiçeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. En iyi ilkbaharda yapılır. Bu prosedür, çoğunlukla çiçeğin alanını artırmak için yapılır. Bu nedenle, bir öncekinden 1.5-2 cm daha büyük çaplı bir saksı, ekim için daha uygundur. Pelargonium dikmek doğruluk ve özen gerektirir, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Önemli! Yeni tencerenin dibine, fazla nemin kalmaması, ancak buharlaşması için genişletilmiş kil koymanız gerekir.

Ev yapımı bol sardunya, sadece çok güzel çiçek açtığı için değil, aynı zamanda iddiasız bakımı nedeniyle de ev hanımları için en sevilen çiçeklerden biri haline geliyor. Bir çiçeğin her zaman gür ve güzel kalması için, dikkatli olmanız ve sardunyalar için basit ama önemli kurallara uymanız yeterlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe