Fuşya ampelnaya - evde çeşitlerin, yetiştiriciliğin ve bakımın tanımı

Anavatanında, Amerika, Yeni Zelanda, Tahiti'de fuşya, çan çiçekleri olan yaprak dökmeyen bir çalı veya ağaçtır. Yüzden fazla çeşidi doğal olarak doğada büyür.

Fuşya bol: evde yetiştirme ve bakımın özellikleri

Bir saksı kültürü olarak çiçek, 18. yüzyılın sonlarından itibaren Avrupa'da yaygınlaşmıştır. Çiçek açan çalı, zengin kasaba halkının gururuydu. Çağdaşların tarifine göre Fransa'nın Marie-Antoinette sarayı fuşya sayısından dolayı bir serayı andırıyordu.

Saksıda fuşya

Dalların esnekliği ve renk çeşitliliği nedeniyle modern hibrit fuşya çeşitleri evrenseldir. Çeşit özelliklerine bağlı olarak evde, ofiste, bahçede çevre düzenlemesi için kullanılabilirler.

Önemli! Bitki ile saksı çiçeklenme döneminde hareket ettirilemez ve hatta döndürülemez, aksi takdirde çiçekler ve tomurcuklar kolayca kaybolur.

Çiçeğin besleyici fakat hafif bir toprağa ihtiyacı vardır. Bunu yapmak için, çiçekli bitkiler için olağan olanı ekleyebilirsiniz:

  • perlit;
  • vermikülit;
  • kakao toprağı (hindistan cevizi substratı).

Fuşya iyi aydınlatmayı sever, ancak doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında yapraklarda yanar. Öğle yemeğinden önce veya akşam geç saatlerde aydınlatılan pencerelerin yanına yerleştirmek daha iyidir. Bitkiye doğal ışık sağlanması mümkün değilse aydınlatma için flüoresan lambalar kullanılabilir. Işık eksikliği sürgünlerin uzamasına katkıda bulunur, ayrıca bitki çiçek açmayabilir.

Yaz aylarında fuşya, 20-23 ° C'den yüksek olmayan sıcaklıklarda kendini iyi hissediyor. Bitki ısıyı iyi tolere etmez, bu nedenle ılık bir dönemin başlamasıyla birlikte dışarı çıkarılması önerilir.

Fuşya balkonda ılık mevsimde iyi çiçek açar, asıl mesele öğlen gölgeleme sağlamaktır. Rüzgar tarafından üflenir, ısıyı daha iyi tolere eder. Çiçek dona kadar dışarıda kalabilir. İyi kışlama koşulları, 3 ila 100 ° C arasındaki sıcaklıklar ve mümkünse arkadan aydınlatmadır. Sonra bitki büyümeyi durduracak, sürgünler çekmeyecek. Kışın uygun şekilde korunan fuşya, daha erken çiçek açar.

Önemli! Fuşyalar hızla gelişir ve bolca çiçek açar, bu nedenle gerekli eser elementlerin maliyetlerini yenilemeleri gerekir. Bileşiminde potasyum ve fosfor ağırlıklı gübreler ile her hafta düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Sıkıştırma bittikten sonra üst pansuman yapmak gerekir.

Bitki nemi sever, sık sık püskürtme ve yıkama ile düzenli sulama gerekir. Yaz aylarında havayı nemlendirmek için yakınlara suyla ek bir kap yerleştirilir. Yetersiz nem durumunda bitki çiçek dökebilir. Bitkiyi akşam veya sabah erken saatlerde balkonda veya sundurmada püskürtün ve sulayın.

Sıcak mevsimde bitki bol sulanır, özellikle tomurcuklanma döneminde nemin izlenmesi önemlidir.

Kışın başlamasıyla birlikte sulama kademeli olarak minimuma indirilir, asıl mesele kurumayı önlemektir.

Sulama ve püskürtme suyu, her zaman oda sıcaklığında olmak üzere çökeltilmiş veya yağmur suyu olmalıdır.

Önemli! Toprağın su basması köklerinin su basmasına izin verilmemelidir. Yerdeki sararmış yapraklar ve kahverengi çiçeklenme, ıslak bir kök sistemine işaret edebilir.

Fuşya bol - sokakta dikim ve bakım

Bitkinin eşit şekilde akan sürgünleri, çiçeklenmenin zirvesinde bir çiçek mini şelalesine dönüşür. Ancak bunun için onlar için uygun koşullar yaratmanız gerekir.

İniş

Çiçek, tohumlar ve köklendirme kesimleri kullanılarak yetiştirilir.

İlk yöntem, kural olarak, yeni çeşitler elde etmek için yetiştiriciler tarafından kullanılır. Özenli ve zahmetli, üstelik anne karakterli bir çeşit elde etmeyi garanti etmez.

Köklü fuşya kesimler

Amatör bahçıvanlar için, sevdiğiniz çeşidin kesimler ile çoğaltılması tercih edilir. Sürgünlerin kalan kısımlarının (15-20 cm) 10-14 gün suda çimdiklenmesinden sonra yerleştirilmesi yeterlidir. Kesim köklendikten sonra kalıcı bir yere ekilebilir. Hızlı bir şekilde yoğun bir çalı elde etmek için, bir tencereye birkaç kesim ekebilirsiniz. İyi kök oluşumu, 20-23 ° C'ye kadar ılımlı sıcaklıklar ve düzenli sulama gerektirir.

Posta ile alınan veya bir mağazadan satın alınan fideler, zorunlu bir drenaj tabakası olan ve toprakla doldurulan bir kaptan bir kaba aktarma yöntemi ile nakledilir.

Fuşyanın refahı için şunları yapmalısınız:

  • cereyandan ve rüzgardan korunan bir alana yerleştirin;
  • yetiştirme yeri güney tarafından kaçınarak seçilmelidir;
  • bitkiye toprağın nötr pH'ını sağlayın;
  • dikim için su geçirgen, hafif toprak kullanın;
  • 2-3 haftada bir düzenli olarak besleyin - bu, çiçeklenmeyi daha uzun ve cömert hale getirecektir.

Önemli! Fuşya, sıcağı sevmez ve doğrudan güneş ışığına tolerans göstermez.

Yaz aylarında, çalı sık sık sulamaya ihtiyaç duyar, ayrıca hava kısmını bir püskürtücü ile nemlendirmeniz önerilir. Bitkinin köklerinin etrafındaki kuruyan toprağa odaklanmanız gerekir, aşırı nem onlara zarar verebilir.

Fuşya nasıl şekillendirilir

Yoğun, dallı bir çalı elde etmek için çiçek büyüdükçe sıkıştırılır. İlk kıstırma, kesim kök saldıktan sonra yapılır. Sürgünün üst kısmını sıkıştırın (çıkarın), böylece yanal tomurcukları büyümeye ve çiçeklenmeye teşvik edin.

Bunlardan büyüyen sürgünler de sıkılır ve dallanma için 2-3 düğüm kalır. Böylece 3-4 kıstırma ile yemyeşil bir bitki oluşturulabilir. Yerden büyüyen sürgünler de kesilir.

Bitki için tutam, biçimlendirici ve gençleştirici bir budama rolünü oynar, sapların açığa çıkmasına izin vermez.

İlkbaharda bol ve çeşit sürgünler, uzunluğun üçte biri kadar kısaltılır. Çiçeğin dallarının her yönden aynı olması önemlidir. Daha sonra, çiçeklenme döneminde çalı uyumlu ve tekdüze olacaktır. Yetişkin bir bitkide, her 3-4 internodda bir çimdikleyin.

Fuşya plastik bir bitkidir, çabuk büyür, çalı ve bol çeşitlerinden gövde oluşturulabilir.

Bir sandıkta fuşya

Büyümüş sap, birkaç yerde bir desteğe bağlanır. Gelecekteki gövdedeki alt yapraklar ve dallar, taçta 3-4 çift yaprak bırakılarak çıkarılır. Bitki istenilen yüksekliğe ulaştıktan sonra üst kısım sıkıştırılır. Bundan sonra, sürgünleri 2-3 internoddan sıkıştırarak taç oluşumu aşaması başlar. Zamanla, fuşya gövdesi, taç dalları odunlaştırır.

Bir bitkinin 2-3 sürgününün dokunmasıyla daha kalın bir gövde elde edilebilir.

Fuşya genç sürgünlerde çiçek açar. Kıstırma ne kadar kısa olursa (1-3 tomurcuk), genç sürgünler o kadar iyi gelişir.

En yaygın çeşitler

Birçok modern çeşit, canlı renk kombinasyonları ile karakterizedir.

Fuşya Mavi Vale

Bu çok yönlü bir çeşittir, hem çalı formunda hem de ampel olarak yetiştirilebilir. Çift, büyük çiçeklerin kar beyazı sepals kenarı boyunca yeşil bir renk tonuna sahiptir. Çiçeğin eteği gür, lavanta.

Uzun çiçekli, çok bol.

Fuşya Bella Rosella

Bitki en büyük çiçeklerden bazılarına sahiptir (10-12 cm). Havlu, parlak, leylak pembesi, kar beyazı stamens ve soluk pembe sepals. Bol çiçekli, uzun ömürlüdür.

Fuşya Bella Rosella bol ve çalılık bir forma sahiptir.Gösterişsiz, gölgede büyüyebilir.

Bella Rosella çeşidi

Fuşya Mavi Melek

Blue Angel sofistike, unutulmaz bir fuşyadır. Çapı 12 cm'ye kadar çiçek boyutu. Çiçeğin taç kısmı (etek) havlu, koyu leylak renkli, çanak yaprakları beyazdır. Tam çözülmede, pembe anterli beyaz stamenler muhteşem bir vurgu haline gelir. Yarı geniş çalı (sarkık).

Fuşya Hollis Güzellik

Çiçekler büyük (7-8 cm), çift, çanak yaprakları beyaz, etek leylak mavisi. Çalı çok düzgün büyür, kompakt bir şekle sahiptir, iyi dalları vardır. Çeşitlilik, sıcağı ve parlak güneşi diğer fuşyalardan daha iyi tolere eder.

Çiçek zarif, zıt, beyaz-yeşil renkli sepals, mor-pembe bir etekle ortaya çıkıyor. Tam çözünmede özellikle iyidir. Pembe uzatılmış organlarındaki süt beyazı anterleri harekete geçirir.

Önemli! Yetiştirme formu bol, yetişkin bir bitkinin kamçıları 60 cm uzunluğa kadar büyür.

Fuşya Mavi Buz

Bitki, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1954'te Dark Eyes çeşidinin başlangıç ​​mutasyonunun bir sonucu olarak elde edildi. Büyük, çift çiçekler, karakteristik bir yaprak düzenlemesi ile ayırt edilir. Katmanlı bir kombinezona benziyorlar. Yaprakların rengi yoğun lavanta, sepals açık kırmızıdır. İlginç bir şekilde, bu çeşitteki bitkilerde çiçek yaprakları renk yoğunluğuna göre değişebilir. Çeşitlilik iddiasızdır, çalı ve bol formlarda yetiştirilir. Çabuk büyür, yoğun bir taç oluşturmak için budamanın kısıtlanması önerilir. Kısmi gölgede iyi hissettiriyor.

Fuşya Bisentenial

Fuşya bol Bicentennial, somon turuncu tonlarında boyanmıştır. Çok katmanlı eteğin kenarı boyunca uzanan karakteristik eflatun vuruşlar, olağanüstü bir renk kontrastı yaratır. Çiçekler tomurcuk şeklinde oldukça büyük, uzundur. Hafif çanak yapraklar zamanla parlak turuncuya dönüşür.

Çeşitlilik, 1976'da Kaliforniyalı bahçıvan Ted Paskesen tarafından üretildi ve ABD'nin bağımsızlığının 200. yıldönümüne adanmıştır. Pasquesen, sıcağa ve kuvvetli rüzgarlara dayanıklı bir çeşit elde etmek için uzun bir seçim çalışması yaptı.

Bitki yoğun, dallı bir taç oluşturur, bolca çiçek açar.

Mavi serap çeşidi

Fuşya Mavi Serap

Bitki yarı bol bir bitki olarak, sarkık bir çalı şeklinde ve asılı kaplarda yetiştirilebilir.

Mavi serap, kar beyazı sepals ile koyu mor çiçeklerle açan büyük çiçekli bir çeşittir. Çeşitlerdeki sürgünlerin boyu 40 cm'ye kadardır Erken çiçeklenme, bol, uzundur. Çift çiçekler, büyük.

Yapraklar orta büyüklüktedir, saplar çabuk odunlaşır, bu nedenle çeşidin standart formda yetiştirilmesi kolaydır. Çeşitlilik hızlı büyüyor, kışları iyi. Acemi bahçıvanlar yetiştirmek için uygundur.

Fuşya Cecile

Çiçekler büyük, çift, parlak, sıradışı bir renk kombinasyonuna sahip. Dalgalı, katmanlı yaprakları lavanta mavisi ve sepals koyu pembedir. Cecile çeşidinin fuşyası, çalı ve bol formda yetiştirilir.

Bir "Teklif" şirketinin gemisi

Eşsiz mor-pembe renk, çiçeğin ayırt edici özelliği haline geldi, ilk sentetik boyalardan biri olan fuchsin'in adını aldığı boşuna değil.

Konteyner taşımacılığı yapan Japon ONE (Ocean Network Express) şirketinin gemileri başkalarıyla karıştırılamaz. İmza renkleri fuşyadır.

Fotoğraf 7 Motorlu gemi "Fuşya"

Moskova Nehri boyunca "göz alıcı" zevk katamaranı "Fuşya" da akmaz.

Fuşya bakımı kolaydır. Bitki için en uygun koşulları yaratırsanız, zarif fener çiçekleri yıllarca parlak bir ruh hali yaratacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe