Dichondra bol - evde tohumlardan büyüyen

Bu muhteşem süs bitkisi, çok uzun zaman önce amatör çiçek yetiştiricilerini memnun etmeye başladı. Dichondra ilk kez “Flowers 2004” fuarında tanıtıldı. Orada, bitki izleyicilerin ve hakemlerin kalbini kazanarak ikinci sırayı aldı. İsim, Yunancadan "bir çift tahıl" olarak çevrilebilir. Böylece, meyvenin görünümü nedeniyle çiçeğe lakap takıldı.

Dichondra, on türle temsil edilir. Vyunkov ailesine aittir. Vahşi doğada, tropiklerde ve subtropiklerde bulunur. Doğu Asya, Avustralya, Amerika'nın nemli ormanlarını ve sulak alanlarını tercih eder.

Bahçedeki dikondra

Bakım özellikleri

Bu bitki kentsel apartmanlarda iyi büyüyor. Ancak açık alanda da yetiştirilebilir, böylece bahçe arsanızı dekore edebilirsiniz. Gündüzotu iddiasız ve bakımı iddiasız. Birçok çiçek yetiştiricisi ve peyzaj tasarımcısı tarafından sevildiğimiz için hızla büyür ve pratik olarak hastalanmaz. Mal sahibinin düzenli olarak sulaması, serpmesi ve çiçek kabının doğru ekim alanını veya konumunu belirlemesi gerekir.

Sıcaklık

Dichondra ampelous, sıfırın üzerinde 18-25 ° C'lik bir sıcaklığı tercih eder. Ancak daha soğuk veya daha sıcak koşullarda hayatta kalma ve büyüme konusunda oldukça yeteneklidir.

Önemli! +10 ° C'nin altındaki termometre okumaları, büyük sıcaklık düşüşlerinin yanı sıra çiçek üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Sitenin sınırlarının kaydı

Aydınlatma

Gündüzotunun bu temsilcisi aydınlatma açısından kaprisli değildir. Gölgede ve güneşte eşit başarı ile büyür. Ancak yine de, birincil amaç dekoratif bir işlevse, Gümüş Şelale dikondrası daha güneşli bir alanda yetiştirilmelidir. Güneş ışığının etkisi altında, liana daha güçlü, dallı hale gelir ve yaprakların rengi doygunluk ve derinlik kazanır. Bu, büyük ölçüde, gümüş yapraklı çeşitler için geçerlidir. Bu gölge sadece sitenin güneşli tarafına ekilen bitkilerde korunabildiğinden.

Sulama

Bitki sakince kısa bir kuraklığa atıfta bulunur, ancak minnetle düzenli sulamayı kabul eder, sahibini yemyeşil bir taç ve büyük yapraklarla memnun eder. Gün batımı öncesi dönemde sulama idealdir. Bu, tabakanın yüzeyinde olası yanıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Sıcak yaz şartlarında her gün sulama yapılmalıdır. Sıcaklık +20 ° C'nin üzerine çıkmazsa, bir veya iki gün içinde sulamaya izin verilir. Dikondra çiçeği soğuk sudan hoşlanmaz. Kök sisteminin hipotermisinden çiçek ölebilir.

Püskürtme

Sıcak havalarda bitkinin yaprak üzerine püskürtülmesi gerekir. Sulamanın yanı sıra, çalıların yanmasını önlemek için prosedürü akşamları yapmaya değer.

Bitkiye yeterli nem beslemesi dekoratif etkisini sağlar.

Nem

Sürünen dikondranın kuraklığı iyi tolere etmesine rağmen, iyi nemli toprağı ve havayı sever. Çalıların büyüdüğü alanda, su yüzeye yakın yerleştirilmişse, bitkinin kendisi kendine uygun ölçüde nem sağlayacaktır, ancak bu durumda sulama da gerekli, ancak daha az sıklıkla - yedi günde bir.Yeraltı suyu kök sistemden uzağa yerleştirildiğinde, sulama özel bir özenle yapılmalıdır, aksi takdirde yaprak küçülür.

Astarlama

Dichondra tınlı toprakları sever. Asit-baz göstergeleri açısından drenajlı ve dengeli olmaları daha iyidir. Bitki asitlenmiş toprakta kendini iyi hissetmez.

Üst giyim

Gübre duyarlı. İlk besleme, ilk yaprağın ortaya çıkmasından sonra yapılmalıdır. Bir dahaki sefere kalıcı bir yere nakledilmeden birkaç gün önce gelecek. Bundan sonra, potasyum ve nitrojen bileşimleri her iki ila üç haftada bir uygulanır. Basit kurallara uyulduğunda bitki gür ve hızlı büyür.

Tencere

Dikondrayı evde bir tencerede yetiştirirken, bitkinin tam büyüme için yeterli hacme ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Küçük bir kapta dekoratif etki tam olarak fark edilmeyecektir.

Bir bitki için iyi seçilmiş bir saksı çok önemlidir.

Kış bakımının özellikleri. Kışa dayanıklılık

Kışlama gündüz vakti iç mekan koşullarında sağlanmalıdır. İklim ılımansa ve şiddetli donlar beklenmiyorsa, o zaman bitkiyi soğuk hava döneminde örtmek yeterlidir. Odanın sıcak olması gerekmez, sadece eksi bir sıcaklığın olmaması yeterlidir.

Not! Dikondra açık alanda büyüyorsa, önce gövdeler budanmalıdır. Böylece eve bir toprak parçasıyla birlikte sadece kök getirilir.

Serinlik ve karanlık, gündüz uykusuna yatar. İlkbaharın başlamasıyla birlikte çocuklar kökte bulunabilir, yetişkin bitkiden dikkatlice ayrılmalı ve sahaya dikilmelidir. Kış aylarında bitkinin beslenmesine gerek yoktur, ancak iki haftada bir sulanabilir.

Aktar

Bitkiyi akşamları kalıcı bir yere nakletmeniz gerekiyor. Gece boyunca, kök sistemi çalının hayatta kalma oranını artıracak yeni koşullara uyum sağlar.

Dikimden önce birbirinden 10 cm mesafede delikler açmanız gerekir. Her deliğin altına bir turba karışımı serilir. Ve bundan sonra, hassas köklere zarar vermemek için dikkatlice bir çalı ekilir. Delik toprakla kaplıdır ve ılık, durgun suyla iyice sulanır.

Dikondra fidan dikimi

Dış mekan bakımının özellikleri

Dichondra bol ekim ve bakım, yetiştirme - pratikte sorunlara neden olmaz. Önleyici tedbirlere özel dikkat gösterilmelidir. Örneğin, çalıların üzerinde böceklerin görünmesini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

  • yeterince nemli toprakta, serin iklimlerde ve ayrıca yoğun ekili alanlarda sulamayı sınırlandırın;
  • malçlamayı hariç tutun;
  • yakın konumdaki kök sistemine zarar verebileceğiniz için yalnızca elle ayıklama kullanın;
  • azot bakımından fakir topraklarda bitki dikmek.

Çiçek açtığı zaman

Gündüzotunun bu temsilcisi çiçekli bir bitki değildir. Ancak buna rağmen dekoratif etkisi ile göze hitap etmektedir.

Dikondranın dekoratif görünümü

Budama

Çalı şeklini ve ihtişamını vermek için onu sıkıştırmanız gerekir. Bu, sekizinci tabakanın oluşumundan sonra yapılır. Ek olarak, aynı amaç için iki haftada bir sapların kesilmesi tavsiye edilir.

Nasıl çoğalıyor

Dichondra, çiçek yetiştiricileri arasında çok popüler olmasına rağmen, sadece tohumlardan yetiştirilmez. Ek olarak, bitkiyi kesimler veya köklendirme kesimleri ile çoğaltabilirsiniz.

Tohumlardan Dichondra bol yetiştiriciliği

Bitkinin tohumları Şubat ayı başlarında toprağa ekilir. Dikimden önce, malzeme bir gün suya veya büyümeyi uyarıcı bir solüsyona batırılmalıdır, bu hızlı bir şekilde uyanacak ve gerekli tüm işlemleri küçük bir tohumda başlatacaktır. Tohumlar, yarım santimetre derinliğe kadar bir toprak ve turba karışımına yerleştirilir. 2-3 tohum ekerek küçük tencere kullanmak daha uygundur. Daha sonra kap folyo veya cam ile kapatılır.

Ek Bilgiler! Kapların havalandırılmasını unutmayınız. İyi bir aydınlatma ve yaklaşık +23 ° C'lik bir hava sıcaklığı sağlayarak güçlü bir bitki yetiştirebilirsiniz.

Genellikle, dikondra bol tohumlardan saksıda değil, özel turba tabletlerinde yetiştirilir. Bu çözüm de işe yaradı ve genellikle dikondra tohumları ekmenin daha uygun bir yoludur. Bu tabletler, bitkilere daha fazla çimlenme sağlayan uygun miktarda besin içerir. Ek olarak, yetiştirilen dikondra fidelerinin toprağa daha fazla nakli, kök sistemi için daha az travmatiktir.

Bir tablete yalnızca bir tohum yerleştirilir. Ancak dikondra ekimi ve bakımı nasıl yapılırsa yapılsın, fideler 7-8 gün içinde ortaya çıkacaktır. Fide büyümesi çok yavaştır. Fide biraz büyüdüğünde film ve cam çıkarılabilir.

Dikondrayı ayrı kaplara dikmek

Barınağın altındaki toprak düzenli olarak havalandırılmalı, gevşetilmeli ve sulanmalıdır. Genç bir bitki, gün ışığının yanı sıra doğrudan güneş ışığına da tahammül etmez. Genç bitkide dördüncü yaprak göründükten sonra, toplama zamanı gelmiştir. Bitkinin asılı bir ekicide bir yeri varsa, derhal kalıcı bir yere nakledilmesi tavsiye edilir. Bitki bahçede büyüdüğünde, filiz geçici olarak büyük bir kaba nakledilir. Sadece sıcak havalar kurulduğunda açık toprağa ekilirler.

Dikondrayı açık alana dikmek ve bırakmak, gerekli işlemlerin düzenli olarak yapılmasını içerir ve güzel bir çalı, yetiştirme mevsimi boyunca sahibini memnun edecektir.

Önemli! Orta şeritteki bir alana dikim, tohumların ekilmesinden iki ay sonra yapılır. Genellikle, yetiştirilen sürgünün ekim zamanı, örneğin Sibirya'da olduğu gibi Haziran ortasına kaydırılır.

Dichondra: kesimlerle yayılma

Asmaları budama sürecinde kesimler kalır. Bu mükemmel bir dikim malzemesidir. Bunları suya koyarak ve köklerin çıkmasını bekleyerek çelikler ekilebilir. Önce folyonun altındaki kaplara yerleştirilirler. Bu süre zarfında tesisin yeterli aydınlatmaya, sıfırın üzerinde 20-25 ℃ hava sıcaklığına, düzenli sulamaya ve havalandırmaya ihtiyacı vardır.

Kısa bir süre sonra, kesilen gövde köklenecek ve büyüyecektir. Bundan sonra kalıcı bir yere ekilir.

Dichondranın katmanlama yoluyla yayılması

Bu yöntem en basit olanıdır ve yetiştiriciden herhangi bir özel beceri gerektirmez. Bitkiyi katmanlayarak yaymak için, sapı zeminin yüzeyine eğmeniz ve bu konumda sabitlemeniz, düzenli olarak sulamanız gerekir. Kök sistemi toprakla temas ettiği yerde göründükten sonra, yavru bitki ana bitkiden kesilir.

Olası sorunlar

Dichondra umursamıyor. Gösterişsiz bir bitki zorluklarla iyi başa çıkıyor. Büyüme mevsimi boyunca sapların düzenli olarak özel bileşiklerle püskürtülmesi önerilir. Bu manipülasyon, haşere kontrolü açısından haklıdır. Pireler ve nematodlar çalıya ciddi zararlar verebilir ve onlarla savaşmak, önlemeden daha fazla zaman ve çaba gerektirir.

Bilmeye değer! Toprağa yumuşak kirecin girmesi kendini oldukça iyi kanıtlamıştır. Aynı amaçla, bahçeye ekilmeden önce bitkilere bir bakır sülfat çözeltisi püskürtülür.

Ortak çeşitler

Rusya topraklarında, on çeşitten ikisi yaygındır.

Emerald Falls

Dichondra çeşidi Zümrüt Şelalesi, tam teşekküllü yetiştirme için çok daha fazla neme ihtiyaç duyması ile ayırt edilir. Bitkinin yaprakları koyu yeşil renklidir. Kısmi gölgede harika hissederken, ışığın olmaması yaprakların rengi üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildir. Kural olarak, bu tür toprak için iyi bir örtü olduğunda seçilir. Aynı zamanda, dikondra bol Zümrüt Şelalesi, asılı saksılarda da muhteşem görünüyor ve böylece adını haklı çıkarıyor.

Çiçekli bitkilerden oluşan bir kompozisyonda zümrüt şelale

Silver Falls

Bu türün güzel gümüş rengi bir gölgesi olan yaprakları vardır. Silver Falls dikondra gövdeleri uzundur, bitkinin gümüşi bir renklenme sağlamak için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Kuraklığa dayanıklıdır. Zararlılara ve olumsuz hava şartlarına dayanıklıdır.

Tipik olarak, dikondra simli şelaleler kaplarda ve saksılarda yetiştirilir. Simli dalların asılı olağandışı görünüyor ve herhangi bir bahçenin tasarımını süslüyor.

Bir kapta büyüyen Dichondra simli şelale

Dichondra peyzaj tasarımında ve cepheleri dekore etmek için geniş bir bitki olarak

Genellikle bir yıllık olarak yetiştirilir. Güney ülkelerinde ve tarihi anavatanında, birkaç yıldır büyüyor ve çok yıllık. Avustralya'da, sıhhi bir role sahip süs otu olarak kabul edilir. Genellikle dikondra asılı kaplara ekilir.

Yeşil veya gümüşi bir şelale oluşturmak oldukça kolaydır. Daha sonra, "sakalın" şeklini düzenli olarak kırparak izlemeniz yeterlidir. Gümüş bitkisi, bağımsız bitkilerde ve diğer çiçeklerle kompozisyonlarda bulunur.

Şelale sakal şekillendirme

Repens genellikle bir alanda yeşil gölgelik oluşturmak için kullanılır. Üstelik bahçe arazisinin yükseklik farklılıkları varsa bu faydalıdır. Bu durumda, bir dikondra halısı daha muhteşem görünüyor. Liana, gelichrizum ile çiçek yataklarında ve çiçekli bitkilerle birlikte evlerin balkonlarını dekore ederken güzel görünüyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe