Bahçe için iddiasız çok yıllık çiçekler

Güzel asma saksılarda evleri ve yazlık evleri süsleyen çiçeklere bol denir. Bitkinin adı "ampel" kelimesinden gelmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde asma potu böyle adlandırılır. Kışın bu bitkileri iç mekan bitkileri olarak kullanarak, bahçede çardak, veranda hatta bir evi dekore ederek balkonda tatil atmosferi, yaz ve sıcaklık yaratabilirsiniz. Akan çiçeklerle dolu bir bitki ile iç içe geçmiş güzel bir saksı, bir yaz kutlamasının en önemli özelliği olabilir.

Görüntüleme

Asma saksılara dikilebilen bahçe için bol bitkiler çeşitliliği ile şaşırtıyor. En yaygın olanları:

 • petunya, bol çiçeklerin kraliçesidir. Sıcaklık ve güneşe ek olarak, gerçekten başka bir şeye ihtiyacı yok. Bir yaşında olmasına rağmen bahçıvanlar tarafından çok seviliyor;
 • ampel fuşya çok etkilidir, çiçekleri küçük fakat parlaktır;
 • Surfinia'ya genellikle petunya denir, çiçekleri benzerdir, ancak daha küçüktür. Sürgünler 1 m'ye kadar ulaşabilir;
 • begonya gölgeye dayanıklı bir çiçektir, güneşe ve sıcağa tahammül etmez. Bir tencerede çok güzel görünüyor, yeşillikler tencerenin tepesinde ve çiçek salkımları düşüyor;

Petunya varil

 • ampel sardunyalar, bir tencerede farklı renklerde birkaç çalıya ekilir. Uzun sürgünlere sahip çok renkli şapkalar bütün yaz göze hitap eder;
 • nasturtium parlak ve renklidir. Dokuma görünümü saksıları asmak için uygundur, dik çalılar saksı için bir dekorasyon olabilir;
 • dichondra, yeşil yapraklarının güzel çekişi nedeniyle gümüş şelale olarak adlandırılır. Bitki pratikte çiçek açmaz, onuru güzel yeşillikler içinde, bir buçuk metre asılı;
 • lobelia, küçük yapraklar ve çiçeklerle yoğun bir şekilde noktalı parlak bir çalıdır. Çok yıllık olmasına rağmen, genellikle sadece sezon için ekilir.

Sınıflandırma

Bitkiler birkaç türe ayrılır ve kendi özelliklerine sahiptir:

 • ışık tercihlerine bağlı olarak ışığı seven ve gölgeyi seven vardır;
 • çiçek açanlar güneşi, sıcaklığı ve düzenli sulamayı severler. Çoğu yıllıktır. Tüm yıl boyunca büyüyen çiçekler ek aydınlatma gerektirir;
 • yaprak döken ağaçlar gölgede iyi sonuç verebilir. Parlak yaprakları, sulu çizgileri veya lekeleri korumak için kaliteli toprağa ihtiyaçları olabilir;
 • sulu meyveler çöle yakın koşullar gerektirir: toprak hava geçirgen olmalı, nemi emmeli, hava kuru ve bol ışıklı olmalıdır.

Bitki faydaları

Bitki hareketliliği ana avantajlarından biridir. Bir sezonda bile, saksının yeri değiştirilebilir: bahçede, bazı bitmemiş alanları örtün, kutlama sırasında inşaat ve onarım alanlarını gizleyin. Bitkiler özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar, yabani otlarla ve açık toprağın zararlılarıyla baş etmek için yabani otlara ihtiyaç duymazlar.

Bilginize! Bahçedeki arsa küçükse, ancak renkli bir çiçeklik istiyorsanız, bahçe için iddiasız bol çiçekler mükemmel bir çözümdür.

Flowerbed tasarım seçeneği

Bir yıldan fazla çiçek açan

Çok yıllıklar, her yıl ekilmeleri gerekmediği için bahçıvanın hayatını büyük ölçüde basitleştirir. Onlara belirli kışlama koşullarını sağlamak yeterlidir. Bunlar şunları içerir:

 • hoş scovola, 10 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta nemli bir odada kışlar;
 • dichondra ek aydınlatma ve seyrek sulama ile kış uykusuna yatar;
 • Bacopa kışın çiçek açmaz, ancak orta derecede sularsanız, rahat bir şekilde kışı geçirir;
 • Campanula equifolia, bütün yaz çiçek açan çok yıllık bir bitkidir.Kışı ev bitkileriyle birlikte aktarır. Halk arasında "gelin ve damat" olarak anılır;
 • çok yıllık lobelia, örtülürse ve aşırı soğumasına izin verilmezse kışı geçirir;
 • sardunya, bir apartman dairesinde ılımlı sulama ve ışıkla da kışı yapabilir, kışın çiçek açar.

Bir yazlık konut için ne ekilir ve bol bitkiler nasıl seçilir

Bol bahçe çiçekleri ekmeden önce, ışık, toprak, sulama tercihlerini dikkate almanız gerekir. Farklı türleri birleştirmek istiyorsanız, bakımı aynı olacak çiçekleri birbirinizle dikmelisiniz, bunun için açıklamalarını incelemelisiniz.

Not! Gölgeye ve güneşe kesinlikle kaprisli olmayacak bitkiler petunya, sardunya, nasturtium, bidense'dir. Bu çiçekler doğrudan güneş ışığına dayanıklıdır, ancak gölgede de büyüyebilirler.

Çiçek aranjmanlarını bahçeye asmak daha kolay olacaktır, çünkü bitki güneş ışığının fazla veya eksikliğinden memnuniyetsizliğini göstermeye başlarsa tolere edilebilirler.

Asılı tencere duvarı

Bol bitkilerden elde edilen bileşimler

Açık zeminde, bol sokak bitkilerini kullanarak bir resim oluşturabilirsiniz. Toprağı kaplayan sürünen bitkilerden aşağıdakiler uygundur:

 • loosestrife, çiçek yatağını örten, sıcaklığın başlamasıyla hızla büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Yapraklar yuvarlak, çiçekler sarı küçük, kıvrılabilir ve yeşilliğiyle duvarı süsleyebilir;
 • deniz salyangozu da ilkbaharda sulu yeşil sürgünlerini mor çiçeklerle süsleyecek çok yıllık bir bitkidir;
 • dikondra, halıyı uzun sürgünlerle kaplayacak ve çiçek yatağını süsleyecektir.

Not! Bahçeyi süslemek için eski şeyler, ikinci bir can verilebilen tencere ve tencere olarak uygundur. Bunlar eski arabalar, variller, sepetler, ayakkabılar olabilir.

Yazlık evler için, bol bitkiler sadece siteyi değil, aynı zamanda bir çit, çardak, küçük yapılar (duş, kiler, müştemilatlar) da örebilir.

Yol boyunca yeni yerleştirilmiş saksılar bile zaten bir dekorasyona dönüşecek ve hem konukları hem de sahipleri neşelendirecek.

Bilginize! Bir çiçeğin büyümesinin başlangıcında ne kadar özen ve özen gösterilirse, o kadar parlak ve uzun süre bahçıvanını memnun edecektir.

Kontrastlı kombinasyonlar

Karışık kompozisyonlar için farklı çiçekleri birleştirebilir veya aynı türden farklı çiçekleri dikebilirsiniz. Pelargonium, petunya, nasturtium, fuşya, mineçiçeği harika komşular olacak. Diğer bitki türleriyle birlikte kendilerini harika hissediyorlar. Bir şarkı oluştururken şunlarla oynayabilirsiniz:

 • renk, zıtlıklar seçme: beyaz petunya ve kırmızı sardunya, mavi lobelia ve sarı begonya, fuşya ve beyaz bacopa;
 • katmanlar. Duvarı renkli toplarla katmanlarla süsleyebilirsiniz. Bu tür tek saksılarda, petunya, bacopa, lobelia, bidense küresel olarak çiçek açacaktır;
 • şekil ve yükseklik. Örneğin, kırbaçları sarkan dikondra, petunya ile mükemmel bir şekilde bir arada bulunur. Fuşya çiçekleri düşer ve nasturtium merkezde gösteriş yapabilir.

Bir tencerede katmanlar

Hemen hemen her tür bol bitki, asma bahçeleri oluşturmak için uygundur, asıl mesele, saksı ne kadar küçükse, bitkinin o kadar sık ​​sulama gerektirdiğini hatırlamaktır. Bahçeye bakması iddiasız bol çiçekler sizi en soğuk günlere kadar neşelendirecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe