Calibrachoa bol çiçek: açıklama ve bakım

Calibrachoa ampelnaya, Solanaceae familyasına ait bir çalıdır. Tomurcukların çeşitli renkleri vardır. İniş ve bakım detayları aşağıdadır.

Calibrachoa bol çiçek

Bitki hem saksıda hem de yerde gelişebilir.

Calibrachoa ampelous, ister lamba ister güneş olsun, ışığa çok düşkündür, ona ulaşır. Bununla birlikte, güneş ışığına doğrudan maruz kalma, özellikle yaz sıcağında çiçek üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Çiçek yakın çekim

Doğru bitki bakımı için, çiçeğin sadece güneş ışınlarının çok güçlü olmadığı sabahları güneşte tutulması gerekir. Güneş ışığının tamamen yokluğunda çiçek kaybolur.

Calibrachoa çiçeğinin veya bir milyon çanın tanımı

Calibrachoa bol çiçeği çok uzun zaman önce popüler hale geldi. Çalı, küçük çan çiçekleriyle oldukça gür. Tomurcuğun boyutu yaklaşık 4 cm çapındadır.

Başlangıçta, bitkinin tek bir rengi vardı - mor. Zamanla, yaklaşık olarak bir gökkuşağına (sarı, pembe, beyaz, mavi) benzeyen başka renkler görünmeye başladı.

Saksıda çiçek

Sap uzunluğu 1 m'den fazla olabilir Küresel taç birçok küçük tomurcukla kaplıdır. İpek gibi, dokunuşu çok yumuşak ve hoş.

Bilginize! 1990 yılına kadar, çiçek bir petunya türü olarak kabul edildi.

Tohumlardan büyüyen calibrachoa

Daha yakın zamanlarda bahçıvanlar, tohumlardan calibrachoa bol çiçeğinin yetiştirilmesini uygulamaya başladılar. Önceden, sadece ana bitkinin kesimleri kullanılıyordu. Bu, kültürün doğal özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Not! Şu anda piyasa, evde bile tohumlardan yetişmenize izin veren çeşitli melez çeşitleri sunmaya başladı. Örneğin, calibrachoa bol Calita azaltılmış kesimler ile elde edilebilir.

Tohumlardan elde edilen fidelerin bakımı

Her şey fidelerin nasıl dikileceğine bağlı. Tohumlar turba tabletlerine kazılmışsa, dalışın yapılmasına gerek yoktur. Diğer iniş seçenekleri durumunda, toplama ve inceltme gereklidir.

Çimlenmeden 3-4 hafta sonra, fideler ayrı kaplara daldırılır. Bu işlem dikkatli yapılmalıdır: çiçeği yerle birlikte kaldırın ve saksılara taşıyın.

Ayrıca, bol kalibreye özen göstermek, besleme ve sulama anlamına gelir. Çalı çok ıslak toprağı tolere edemez.

Not! Sulama yöntemi gün boyu kullanılmalıdır.

Ek olarak, çiçeğin yemyeşil bir çalı olması için sürekli olarak sıkıştırmanız gerekir.

Calibrachoa için dış mekan ve evde bakım

Ana şey konumdur. Çiçek sadece saksıda değil, zeminde de tatmin edici bir şekilde hissedilebilir.

Önemli! Çiçek yetiştirmenin belli bir nüansı vardır. Yazın güneşten gelen parlak ışık bir çiçeği kolayca mahvedebilir, ona dikkat etmeniz gerekir çünkü ipek gibidir.

Calibrachoa bol çiçeği uygun bakım gerektirir: sabahları güneşte “yıkandığından” ve gündüz gölgede olduğundan emin olmanız gerekir.Yanlış kullanılırsa, çiçeğin donukluğuna neden olabilir.

Ayrıca saksıda çalı yetiştirilebilir. İyi bir büyüme için çiçek başına 3-4 kg toprak alınır. Bitki gevşek toprağa ihtiyaç duyar. Çiçeğin sürekli sulanması gerekir, ancak çok sık olmamalıdır. Çok bolsa dökülebilir ve kalibrachoa kaybolur.

Kışın calibrachoa bakımının özellikleri

Çalı, kışı güvenle dayanabilir. Bahar geldiğinde bitki çok çabuk iyileşir ve çiçek açmaya başlar.

Calibrachoa kesimlerini saklamanın çeşitli yolları vardır:

  • Buzdolabında. Bu yöntem, mahzeni olmayan ve yeterli ölçekte çiçek yetiştiren bahçıvanlar için tasarlanmıştır. Buzdolabından sonra bitki ekim alanına döndüğünde sürgünler dökecek ve kütle oluşturmaya başlayacaktır.

Sulama

  • Bodrumda. Sonbaharda ilk donların gelmesiyle birlikte ergin çalılar atılır. Bodrumda saklamak için özel koşullara ve belirli bir sıcaklığa (en az 10 ° C) ihtiyacınız var. Bitki depolama Şubat ayına kadar yapılmaktadır.
  • Pencere kenarında. Sokakta ilk donlar çoktan ortaya çıktıysa ve çiçek açmaya devam ederse, onu korumak için evin içine getirmeniz ve pencere kenarına koymanız ve normal bakımla devam etmeniz gerekir.

Bilginize! Orta Rusya koşullarında, bir çalının hayatta kalması çok zordur, kışı geçmeyebilir. Temel olarak, bahçıvanlar her yeni sezon önceden kesimler satın alırlar.

Sulama ve nem

Calibracho-ampelous, toprak nemine karşı oldukça hassastır. Sadece kabuk kuruyken sulayın. Doğru sulama için güneşte sıcak su tavsiye edilir. Yaz aylarında günde birkaç kez sulayın.

Önemli! Ayrılırken toprak daima hafif nemli olmalıdır. Bu çiçek özellikle gün içinde püskürtülmeyi sever.

Bir iniş sitesi seçmek

Çalı yerde, evde bir sundurmada veya balkonda bir pencere kenarında kök salabilir, en önemli şey pencerelerin güneş ışığına bakmasıdır. Evde, kendisine zarar verebilecek hava unsurları tarafından engellenmeyecektir.

Balkonda çiçek

Hastalıklar ve zararlılar nasıl önlenir

Uygun olmayan bitki bakımı ile çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir:

  • siyah bacak (çok yoğun ekilmiş sürgünler);
  • külleme (sıcak mevsimde nem, sıcaklık düşer);
  • kloroz (yüksek kalsiyum içeriği).

Siyah bacak, sapların yumuşatılmış kısmından ayırt edilebilir.

Toz halinde küf, beyaz çiçek türüne göre belirlenir.

Kloroz, yaprakların alışılmadık rengi ile görülebilir.

Bilginize! Petunyalar için tasarlanmış böcek öldürücüler, hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Çalı oluşumu

Güzel şeklini korumak için burcun periyodik olarak budanması gerekir. İlk budama çiçeklenmeden sonra yapılır, yaz aylarında daha fazla budama yapılır ve sürgünler kısalır.

Calibrachoa ve petunyalar arasındaki fark nedir

Farklı örnekler ele alındığında (bilim açısından), ilk fark kromozomlardadır. Petunya'nın dört daha az kromozomu vardır, ancak bu bahçıvanların isimleri karıştırmasını engellemez.

Bir fark daha var. Calibrachoa ampelous, yoğun asmalara sahiptir ve bir çiçeğin çapı birkaç santimetreyi geçmez, miktar küçük boyutu ile telafi edilir.

Kalibre ampelous yandan bakıldığında bir petunya gibi görünür, ancak gövdenin daha yakından incelenmesi çaptaki farkı görmeyi mümkün kılar.

Calibrachoa ekerek, bahçıvan tamamen çan çiçekleriyle kaplı yemyeşil bir çiçek topu alacaktır. Ayrılmakla uğraşmanız gerekecek, ancak sonuç buna değer!

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe