Bol çiçeklenme için fuşya nasıl beslenir

Fuşya, uzun çiçekli çok yıllık bir çalıdır. Bitki gübre ile gübreleme, bol miktarda dağınık ışık, temiz ve soğuk hava ve zamanında sulama ile sağlanır. Rusya'da standart bir ağaç, yayılan bir çalı veya bol bir bitki şeklinde yetiştirilir.

Fuşya çiçek açmıyor: nedenleri

Işık, su, sıcaklık koşulları, haşere istilası veya mantar enfeksiyonu gözlenmezse fuşya çiçek açmaz.

Işık eksikliği

Dağınık ışığı sever. Derin gölgede rahatsız olur: yapraklar uzar, renkleri solar. Sürgünlerin internodları bitkide uzatılır. Çiçeklenme zayıflar, tomurcuklar kurur ve düşer. Bitki, ışık kaynağına göre pozisyon değişikliğine duyarlıdır, bu nedenle saksıyı çiçek açmaya hazırlanan çok yıllık bir bitki ile yeniden düzenleyemezsiniz.

Evde fuşya çiçeği

Önemli! En iyi konum doğu, kuzey pencere pervazıdır.

Hava sıcaklığı

Fuşya, serin seven bir bitkidir. Yaz aylarında iyi büyür ve +12 ℃ ile +20 ℃ arasındaki sıcaklıklarda çiçek açar. Çok yıllık bir bitki için kışın hareketsiz bir dönem gözlemlemek çok önemlidir. Şu anda, +8 ℃ ila +12 ℃ aralığında bir sıcaklık sağlanıyor.

+25 ℃ ve üzerindeki sıcaklıklarda bitki strese maruz kalır: çiçekleri ve tomurcukları kaybeder, yapraklar solar ve genel tonu azalır. Bu nedenle yaz aylarında çiçeğin bahçeye götürülmesi tavsiye edilir. Bir şehir dairesi koşullarında, güneş ışınlarından korunmayı sağladıkları ve günde iki kez püskürttüğü balkona bir fuşya saksı çıkarılır. Güneye bakan balkonlarda çok yıllıklar gösterilemez.

Nem eksikliği

Fuşyanın çiçek açtığı dönemde bitki nadiren ve yetersiz sulanmamalıdır. Önce suyu emen beyaz kökler kurur, sonra yapraklar solar, tomurcuklar ve çiçekler düşer. Uygun hava nemi% 50-60'tır. Kuru ve ılık havada yaprakları ve tomurcukları düşürür.

Zararlılar

Zararlılar bitkiye yerleşebilir: örümcek akarları, beyaz sinekler ve yaprak bitleri. 3 mm'ye kadar olan minyatür beyaz sinek, yaprakların özsuyuyla beslenir ve üzerlerinde yapışkan bir tabaka bırakır. İç bitkinin nefes aldığı yaprakların altındaki stomaları kapatır. Yapraklarda beyaz lekeler var. Tomurcuklar, çiçekler kurur ve düşer.

Yapraklarda ve gövdelerde küçük sarı lekelerin ortaya çıkmasıyla bir örümcek akarı tespit edilir. Hasar gören bölgelerde doku nekrozu gelişir. Ev bitkisi iyi gelişmez, yaprak döker. Daha sonra kırmızı-kahverengi örümcekler beyaz ağda görülebilir. Yaprak bitleri bitki özsuyuyla beslenir. Yapraklar sararır, bir tüpe kıvrılır ve yapışkan bir çiçekle kaplanır. Çiçeklenmeye hazırlanan fuşyanın tomurcukları etkilenir.

Fuşya üzerinde örümcek ağı

Not! Fuşya üzerindeki zararlılar hızla çoğalır ve komşu çiçeklere yayılır. Mantar enfeksiyonu sporları, iç mekan bitkilerine kolayca aktarılır. Bu nedenle hasta fuşya hemen izole edilir.

Hastalıklar

Çoğunlukla çalı gri çürük, pas ve külleme ile hastalanır. Gri çürüklüğün gelişme koşulları, yüksek nem ve düşük sıcaklıklarda ortaya çıkar. Yaprakların rengi soluk yeşil olur, gövdeler solar. Çiçekler ve yapraklar üzerinde kahverengi lekeler oluşur ve bunlar daha sonra kabarık gri bir yastıkla kaplanır.

Fuşya hastalığı durumunda paslı, kırmızı-kahverengi, dışbükey çizgiler ve yaprakların alt tarafında lekeler oluşur.Daha sonra dokunulduğunda kadifemsi yastıklar şeklinde bir pas mantarı sporları ile kaplanırlar. Bitki kuvvetli bir şekilde nemi buharlaştırır ve kurur. Uzun ömürlü sporlar böcekler tarafından taşınır.

Bilmeye değer! Toz halinde küf patojenleri, erizifoid mantarlar, havadan fuşyaya girer ve gövdelere, yapraklara ve tomurcuklara yerleşir. Yoğun beyaz ağ ile kaplıdırlar. Hastalık, yüksek nem ve sıcaklık, evdeki durgun hava, zayıflamış bitki bağışıklığı kombinasyonu ile kolaylaştırılır. Yapraklar kurur ve tomurcuklarla birlikte düşer.

Fuşya nasıl bolca çiçek açar

Bir houseplant tutarken, bol çiçeklenme için fuşya beslenmesini ve bitkinin nasıl düzgün bir şekilde sulanacağını bilmek önemlidir. Kış döneminden sonra, çiçeğin yeni bir tencereye nakledilmesi ve altına çam kabuğu koyulması tavsiye edilir. Bu durumda, fuşya için gübre ancak bir ay sonra uygulanabilir. İlkbaharda kökleri beslemek, filizleri büyütmek ve tomurcukları bırakmak için bitki azot içeren gübrelerle beslenir. Organik pansumanlar mineral olanlarla değişiyor. Çiçek beslemek kolaydır.

Ek Bilgiler! Toprağı 2 haftada bir gübrelemeniz gerektiğine inanılıyor. Uygulama, fuşyaları haftalık olarak gübrelemenin daha iyi olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, talimatlarda belirtilen dozaj yarı yarıya azaltılır.

Toprağı gübreleme

Yaz aylarında hava sıcaklığı akşam +25 ° C'nin üzerine çıktığında fuşya yaprak pansumanı ile püskürtülür. Bol çiçeklenme için fuşyayı gübrelemeden önce saksıdaki toprak nemli olmalıdır.

Tomurcuklar büyüdükçe ve şekillendikçe, fuşyanın mikro besin maddelerine olan ihtiyaç değişir. Kök sistemini oluşturmak, fotosentezi ve hastalık direncini iyileştirmek için fuşya, karmaşık fosfor-potasyum takviyeleri ile döllenir.

Karmaşık mineral gübreler, çiçekleri büyütmek için iyi bir fuşya beslemesidir. Makro besin maddelerine ek olarak eser elementler de içerirler: manganez, demir, bakır, molibden, çinko.

Fuşyalar sonbaharın sonuna kadar (Ekim-Kasım) çiçek açmaya devam ediyor. Sulamayı azaltın, düşen yaprakları, çiçekleri çıkarın. Bitkiler zararlılara karşı kontrol edilir. Kışın serin bir yerde çok yıllık bir saksı çıkarılır. Bitki beslemesi durdurulur.

Büyüyen bitki yumuşak su ile sulanır. Önce bir gün içinde savunulması gerekir. Oksijen eksikliğinden dolayı kaynamış su kullanılmamaktadır. 10 litre suya 100 g turba ekleyerek suyu yumuşatın. Ayrıca 1 litre suya 3 gr odun külü kullanın.

Not! Sulamadan önce, tenceredeki toprağı ince bir çubukla kontrol edin ve yavaşça ekseni etrafında çevirin. Çıkarılan kamış ıslak ve kirliyse, onu sulamak için acele etmezler. Çubuğun üzerinde yapışkan toprak topakları varken sulayabilirsiniz.

Sulama zamanı ve sayısı

Topraktaki fazla su, su eksikliği gibi fuşyaya zararlıdır. Nemli toprakta kökler çürür. Bitkinin kurtarılmasına sadece kesimler yardımcı olacaktır. Suyun tencerede durmaması için genişletilmiş kilden, şarap mantarı parçalarından 4-5 cm yüksekliğinde drenaj yapılır. 0.5 litrelik tencerelerdeki fuşyalar 4 günde bir sulanır. Büyük saksılardaki toprak daha yavaş kurur, bu nedenle sulamalar arasındaki aralıklar daha uzun sürer.

Çiçeklenme sırasında fuşyanın sulanması ile uykuda olması arasında bir fark vardır. Çiçekli bitkiler için sulama suyu ortamdan biraz daha sıcak hale getirilir. Dinlenme fuşya, oda sıcaklığında su ile dökülür. Bitki ilaçlamayı sever. Sıcak günlerde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez fuşya püskürtülür.

Fuşya püskürtme, bakımın vazgeçilmez bir unsurudur

Bilmek önemlidir! Kışa bir bitki göndermeden önce incelerler, zayıf dalları keserler, onun için serin ve aydınlık bir yer belirlerler. Çiçeği ayda 2-3 kez sulayın, üst toprak kurumalıdır.

Bol çiçeklenme için fuşya nasıl beslenir

Fuşya beslemek için organik, mineral gübreler ve ev yapımı ürünler kullanılır.

Organik gübreler

En ünlü organik gübreler şunları içerir:

  • biohumus;
  • Tahta külü;
  • kemik unu;
  • turba.

Solucan humusu temelinde çok sayıda sıvı ve granül gübre oluşturulmuştur. Hümik asitler, eser elementler, fitohormonlar, biyolojik olarak aktif katkı maddeleri, solucan metabolitleri içerirler. Doz, talimatlara göre muhafaza edilir.

Odun külü, kolay sindirilebilir formda potasyum ve fosfor, kalsiyum ve demir, kükürt, çinko, magnezyum gibi eser elementler içerir. Fuşya ekerken zemin karışımına eklenebilir. Çiçeklenme sonrası fuşya ile ne yapmalı? Bir litre suya bir çorba kaşığı ilave edilerek suda kül solüsyonu hazırlanır ve sıvı gübre olarak kullanılır.

Turba, toprağın yapısını iyileştirir ve verimini artırır. Ayrışma derecesine göre yüksek bozkır, ova ve geçiş turbası olarak ikiye ayrılır. Yüksek moor turba, düşük moor turbadan daha yüksek asitliğe sahiptir. Fuşya ekerken zemin karışımına ekleyin. Muz ve turunçgillerin kabukları hasat edilir, kurutulur ve ezilir. Tencereye toprağı muz tozu serpin ve üzerine su serpin. Kabuğundan bir infüzyon kullanabilirsiniz: Bir litre tozun üçte birini kaynamış suyla dökün. İnfüzyona bir gün dayanın ve süzün.

Yardımcı bilgi! Bitkinin gübreleme ve sulama tarihlerini içeren bir günlük tutmanız tavsiye edilir. Saksıdaki toprak döllenmeli ancak kökleri yakılmamalıdır.

Mineral bileşimler

Mineral gübreler:

  • basit,
  • karmaşık
  • karmaşık.

Basit olanlar üç ana besleyiciden birini içerir - nitrojen, potasyum, fosfor. Üre% 40 saf azot içerir. Ayda 2 kez üre çözeltisi ile sulanır. Çözelti hazırlamak için 3,8 litre suya 1 çay kaşığı üre eklenir.

Fosfor içeren gübrelerden süperfosfat, çift süperfosfat kullanılmaktadır. Fosfor eksikliği ile gelişme yavaşlar, fuşya çiçek açmaz, kök büyümesi gecikir. Talimatlara göre uygulayın

Bir notta! Potasyum klorür, potasyum sülfat% 52'ye kadar potasyum oksit içerir ve suyla iyice karıştırın. Potasyum magnezyum - potasyum içeriği% 32, magnezyum% 16 olan karmaşık bir gübre kullanılması tercih edilir.

Ev yapımı ürünler

Beslenme için fuşyalar halk tariflerine göre hazırlanır ve kullanılır. Gübre olarak muz kabukları, turunçgiller, yumurta kabukları ve soğan kabukları kullanılır. Kemik unu nitrojen, fosfor ve eser elementler içerir. İnce bir elekten önceden elenmiştir. Saksı toprağına 1 çorba kaşığı ekleyin.

Yumurta kabuğu infüzyonu benzer şekilde hazırlanır ve uygulanır. Kabuğu infüzyon olarak kullanmanın yanı sıra, kabın dibine boşaltma olarak da koyabilirsiniz. Soğanlar, fitokitler ve eser elementler içerir. Soğan kabuğu kaynatma, fuşyayı zararlılardan ve hastalıklardan korur ve gübreler. Bir avuç soğan kabuğunu sıcak suyla dökün, 8 dakika kısık ateşte kaynatın, ısrar edin, süzün. Bitki ve toprağa ayda bir kez püskürtülür.

Bol çiçek açan fuşya

Fuşya besleme sorunu, piyasadaki gübre serisi ile çözülmüştür. Doğru gübreleme ve gübreleme uygulaması, bitki için uygun koşullar yaratmak, fuşyanın bol ve uzun çiçeklenmesinin anahtarıdır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe