Bol begonya'ya nasıl bakılır ve bir çalı nasıl oluşturulur

Begonyaların bol şekli, muhteşem asimetrik yaprakları ve yarı çift / çift çiçekleri olan iddiasız mahsulleri tercih eden çiçek yetiştiricileri arasında popülerdir. Çeşitlere bağlı olarak bol begonyaların yüksekliği 20–60 cm, yaprakların uzunluğu 10–20 cm olabilir Her çiçek sadece 10 gün çiçek açar, ancak daha sonra yeni tomurcuklar açmaya başlar. Çiçeklerin şeftali, kayısı, portakal, kar beyazı, kırmızı, turuncu-kırmızı, sarı tonları olabilir.

Yerleştirme koşulları için gereksinimler

Bir çiçek yetiştirmek için, bol begonyaların parlak ışığı sevdiğini, ancak doğrudan güneş ışığından hoşlanmadıklarını hatırlamanız gerekir. Bu nedenle tül gölgeli bir pencereye koymak daha iyidir.

Büyük begonya

Sürgünler büyümeye başladığında kültürü ilk kez beslerler. Bunu yapmak için, yeşilliklerin büyümesini teşvik ettiği için azot serpin. İkinci kez beslenirken, begonyalar için özel gübrelerin kullanılması tavsiye edilir. Tomurcuklar göründüğünde ve geri kalan her zaman çiçeklere şöyle bakmanız gerekir: yarım ayda 1 kez besleyin, sonra çiçekler daha uzun süre çiçek açacaktır.

Önemli! Kültür, evde + 20-25 ° C'lik bir hava sıcaklığı gerektirir.

Bitkiler düşük hava neminden hoşlanmazlar. Bunları sürekli nemli tutulması gereken turba tavasına yakın yerleştirmek daha iyidir. Havayı düzenli olarak bir sprey şişesinden püskürtmelisiniz, ancak bitkilere nem girmesin. Zemini her zaman nemli tutmaya değer. Yumuşak ve durgun su ile sulanır.

Isı olması durumunda, bitkinin yakınına hava püskürtmeyi unutmayın. Çiçeğin bulunduğu oda zaman zaman havalandırılmalı, ancak cereyanlara izin verilmemelidir.

Bitkiler sadece aşırı durumlarda ekilir.

Bol begonya: tohumlardan büyüyen

Tohumlar Şubat sonu veya Mart başında ekilmelidir.

Granül halinde bir dizi tohum satın aldıysanız, turba tabletlerine ekilebilirler. Bunu yapmak için bir palete koyun ve bol sulayın, boyutları artacaktır. Daha sonra her bir tablete bir tohum konulmalı, bir sprey şişesinden oda sıcaklığında su serpilmelidir.

Tabletlerde begonya tohumlarının ekilmesi

Tabletleri polietilen ile kaplayabilirsiniz. Tabletlerdeki toprağın kurumasına izin vermemelisiniz, nemi sürekli korumalısınız.

Ayrıca kabın her hücresine toprakla birlikte granül bir tohum yerleştirebilir, bir sprey şişesinden su püskürtebilir ve polietilen ile kaplayabilirsiniz.

Tohumlar kabuksuz ise, kutuları hazırlamak, her birinin dibinde birkaç delik açmak daha iyidir. Daha sonra kaba ince kırılmış taş dökün, ardından toprağın hafif asidik özelliklere sahip olması gerekir. Bunu yapmak için 4 parça yaprak ve 1 parça çim toprağı, 1 parça kum karıştırın. Toprağı fırında 30 dakika kireçlemek daha iyidir.

Ekimden bir gün önce toprağın kutularda iyice sulanması tavsiye edilir. Daha sonra tohumları alt tabakanın yüzeyine dağıtın, cam veya plastik bir torba ile örtün. Kutuları + 24-25 ° C hava sıcaklığına sahip sıcak bir yere koymanız ve zemini bir sprey şişesinden sürekli olarak nemlendirmeniz gerekir.

Not! İlk sürgünler 9-25 gün içinde ortaya çıkacaktır.

İlk begonya ekim alanını filizlendirir

Fide bakımı

Suyun dökülmesi gereken tepsiye turba tabletleri veya kasalar koyarak sulamak en iyisidir. Gün ışığı saatleri günde 12-13 saat olmalıdır. Daha azsa, kültür flüoresan lambalarla aydınlatılmalıdır. Bir haftada begonyaları sertleştirmeye başlayabilir, filmi ilk başta her gün çeyrek saat kaldırabilirsiniz.

Önemli! İlk sürgünler göründüğünde toprak tamamen kurumamalı, direkt güneş ışığı almamalı ve hava sıcaklığı 21 ° C'ye düşmemelidir.

Fideler turba tabletlerinde yetiştirilirse, her bitkide üç gerçek yaprak göründüğünde, suyla iyice sulanan toprakla birlikte seramik bir tencereye taşınır. Kutularda yetiştirilirse ekimden 50 gün sonra daldırılmalıdır. Bu, önceden dökülmesi ve taşınması gereken topraklı geniş ve düz seramik kaplar gerektirecektir.

Yarım ay sonra fidan begonyalar için gübre ile beslenmelidir.

Yaklaşık 20 hafta sonra fideler asılı saksılarda, saksılarda, saksılarda ve sepetlerde kalıcı bir yere nakledilebilir. Açık havada balkon veya sundurmaya yerleştirilebilirler.

Bilginize! Çiçekler iki tip begonyada büyür - erkek (büyük) ve dişi (küçük).

Hastalıklar, zararlılar

Begonya'nın yaprakları ve tomurcukları düşmeye başladıysa, bu, toprakta ve havada nem olmadığı anlamına gelir.

Saplarda, yapraklarda beyazımsı bir çiçek bulunursa, bu küllemedir. Etkilenen alanlar kesilmeli ve kültüre mantar ilaçları püskürtülmelidir.

Begonyalarda külleme

Yapraklarda sarı lekeler görünüyorsa, bu, kırmızı bir örümcek akarının ona saldırdığı anlamına gelir. Bitkilere sistemik bir böcek ilacı püskürtülür.

Begonya bol: dikim yumruları

Kış geldiğinde çiçek yumruları satın alabilirsiniz. Satın alırken dikkatlice düşünmelisiniz. Yumrular 3 cm çapında, sağlıklı ve sağlam olmalıdır. İçbükey taraf 3-6 tomurcuk içermelidir.

Yumruları 1 saat boyunca soluk pembe bir potasyum permanganat çözeltisine yerleştirdikten sonra Mart ayında ekmeniz gerekir. Sonra dışbükey tarafı nemli bir bez, kum veya toprağın üzerine koyun ve ışığa yerleştirin. Zaman zaman oda sıcaklığında su püskürtülmelidir. Yumruğun içbükey kısmında filizler göründüğünde, onları toprağa yerleştirin.

Bir alt tabaka oluşturmak için 2 parça yapraklı toprak, 1 parça turba, 1 parça humus, 1 parça kum karıştırmanız gerekir. Alt tabakayı küçük kaplara aktarın. Her yumruyu toprağa 2/3, suya yerleştirin ve gelecekte toprağın kurumasına izin vermeyin. Filizlerin her biri 10-15 cm olduğunda, yumrular saksılara, saksılara ekilebilir. Begonyayı bahçeye nakledebilirsiniz.

Ampel begonya: yaprak yayılımı

Begonyaların yaprak yayılması için üç yöntem vardır.

Birincisi, tabakayı keskin bir bıçakla birkaç parçaya ayırmaktır. Her bölümde en az bir seri olmalıdır. Yaprağın kısımlarını toprak veya kum içeren tencerelere yerleştirin, kesin. Plastik sargı veya plastik şişe ile örtün.

Begonya yaprak yayılımı

Yaprağın bazı kısımları zaman zaman bir sprey şişesiyle püskürtülmelidir, ancak bunu çok sık yapmayın, aksi takdirde çürürler.

20 günde ilk yapraklar çıktığında filmi 15 dakika kaldırarak bitkiyi sertleştirebilirsiniz. her gün, yavaş yavaş zamanı artırarak.

3 ay sonra bitkiler saksılara, saksılara ekilebilir.

Önemli! Kültürün yakınındaki arazi tahrif edilmemelidir, aksi takdirde sürgünlerin kırılma riski vardır.

İkinci yöntemde, bir bitki yaprağını 7 cm'lik kesimlerle kesmeniz ve damarları kesmeniz gerekir. Sonra kağıdı ıslak toprağa yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirin, kesiklere yakın taşlarla bastırın. Üstünü streç filmle örtün ve güneşin altına yerleştirin. Gelecekte toprağa bir sprey şişesiyle püskürtün.

30 gün sonra yeni begonyalar büyüyecek ve film kaldırılabilecektir. Genç bitkiler saksılara, saksılara nakledilmiş olarak kalacaktır.

Üçüncü yol, kesilen büyük bir yaprağı kesip bir bardak suya koymaktır. Üzerine 1 tablet ezilmiş aktif karbon ve kök ekleyin. Yaprak çürümeye başlarsa, biraz kesip suyunu değiştirebilirsin. Kökler büyüdüğünde herhangi bir kaba ekilebilirler.

Geniş bir begonya nasıl oluşturulur

Geniş begonyaların dikilmesi ve bırakılması zorunlu olarak budama içerir. Bu, büyümeyi, gelişmeyi ve çiçeklenmeyi düzenlemek için sürgünlerin kısmen veya tamamen kesilmesidir. Mahsulü doğru şekilde keserseniz, rengin ihtişamını artırabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Taç oluşumu:

  1. Genç bir bitki 6-7 cm yüksekliğe ulaştığında, bir taç oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için üstünü makasla kesin. Bu, mahsulün yanal sürgünlerinin yoğun büyümesini uyarır. Budamadan sonra bitkilerin daha hızlı büyümeye başlaması için sulama miktarı ve hacmi azaltılmalıdır.
  2. Bir dahaki sefere yan sürgünlerin boyu 10 cm'ye kadar çıktığında kesmeniz gerekmekte, sürgünün dışında bulunan tomurcuk üzerinden kesmeniz gerekmektedir. Bundan sonra, en büyümüş veya kuru sürgünleri kesebilirsiniz.

Kırpma gerektiğinde:

  • çiçek salkımları dekoratif yapraklı begonyalarda kesilir;
  • yapraklar veya saplar kuruduğunda, begonya hastalanmaması için kesilir;
  • genç begonyalar kesilir;
  • kış için budama yapılır.

Bitkileri kış için ne zaman budamak gerekir?

Kış için sadece yumrulu begonyalar kesilir, bunu Ekim ayında yapmak daha iyidir. Bu anı atlarsanız, yapraklar ve tomurcuklar küçülür ve gövde daha kalın olur.

Budamadan sonra bakım

Budamadan sonra bitki + 13-22 ° C hava sıcaklığında ve% 60 hava neminde tutulmalıdır. Begonya Ekim'den Şubat'a kadar uykuda. Şu anda sulamayı azaltmanız, kurutulmuş sapları kesmeniz gerekir, toprağın üst tabakası tamamen kuruduktan sonra sulayabilirsiniz. Tencerenin nemli turba içeren bir tepsiye yerleştirilmesi önerilir.

Önemli!Turba yerine, tepsiye çakıl taşları serpebilir veya kabı ters çevrilmiş bir tabağa yerleştirebilirsiniz. Ancak aşırı nem ile bitkinin çürüyebileceğini hatırlamakta fayda var.

Geniş begonyayı çimdiklememe gerek var mı

Kıstırma, dalların ucundaki gövde ve tomurcukların üst kısımlarını kesmektir. İlkbahar veya sonbaharda, yani tomurcuklanmadan önce veya çiçek açtıktan sonra çimdikleyin. Mahsulün kırpılması mümkün değilse sıkıştırılmalıdır.

Geniş bir begonya nasıl sıkıştırılır

Bunun gibi çimdiklemeniz gerekir: ana çekimde üst büyüme noktasını bulun ve 1-2 cm kesin.Eğer kıstırma doğru yapıldıysa, 2-3 hafta içinde yanal sürgünler yoğun bir şekilde büyümeye başlayacaktır.

Evde herhangi bir zorluğa neden olmayan bol begonya, dikim ve bakım - çok güzel bir çiçek. Budama ve çimdikleme, çiçeklenme ve dekoratif etkinin ihtişamını artıran önemli ve gerekli eylemlerdir. Begonya, bir daire için mükemmel bir dekorasyon görevi göreceği için eşsiz bir çekiciliğe sahiptir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe