Ampel begonya - açık alanda dikim ve bakım

Kültüre "begonya" adı, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyinde bulunan adalara sefer düzenleyen Begon'un (Fransız kolonilerinin valisi) onuruna verildi. En ilginç türler arasında bol miktarda begonya bulunur. Çekici çalılar asimetrik yapraklar, çeşitli renk ve şekillerde lüks çiçekler yetiştirir. Kültüre bakmak kolaydır, yeni başlayanlar bile yetiştirebilir.

Bol begonyalar: açık alanda dikim ve bakım

Genellikle bol sarmaşık begonya asılı saksılarda, saksılarda yetiştirilir. Bahçede verandalar, çardaklar, teraslar, kemerler ile dekore edilmiştir. Dış mekan bitkileri özenli bir bakım gerektirir. Geniş çalı, yumru kök şeklinde bir kök sistemine sahiptir, sürgünler 20-60 cm uzunluğunda, geniş yaprakları 10-15 cm, basit, yarı-çift, çift olan birçok unisexual çiçek ile çiçek açar.

Nasıl görünüyor

İniş

Kültürün orijinal özelliklerini korumak için yumrulu bol begonya kök kesimler ile ekilir. Her biri toprağa konularak tohumlardan da yetiştirilir.

Bol yumrulu begonya dikimi ve bakımı 2 aşamada gerçekleşir: önce yumrular daireye ekilir, ardından yetiştirilen bitkiler sahaya çıkarılır.

Not! Bol bitkiler için hafif asidik özelliklere sahip toprağa ihtiyaç vardır. 1 kısım kum, 1 kısım çim toprak ve 3 kısım yaprak iyice karıştırılmaya değer.

Kültürün küflenmemesi için toprak hazırlığı gereklidir, bu nedenle substrat yarım saat fırında kalsine edilmelidir.

Dikim yumruları

Yumrular satın alındığında, onları dikkatlice düşünmeniz gerekir, zarar görmemeleri gerekir. Sapların üst kısmı sıkı olmalıdır. Her yumru üzerinde en az üç tüberkül bulunduğundan emin olmak gerekir, bu üç tomurcuk varlığını gösterir.

Dikim yumruları

İlkbahar geldiğinde bitki yetiştiriciliği yumru köklerin ekilmesiyle başlar. Dışbükey tarafı nemli bir bezin üzerine yerleştirerek filizlenmeye başlarlar. Yumruların durduğu yer sıcak ve iyi aydınlatılmış olmalıdır.

Önemli! Periyodik olarak yumrulara yerleşik ılık su püskürtmeniz gerekir.

Üzerlerinde küçük beyazımsı kökler büyüdüğünde onları toprağa nakledebilirsiniz.

Altta alçak fakat geniş kaplara kırık tuğla ve çakıl dökülür. Toprağı doldurduktan sonra. Mantar ilaçları ile ön işlemden geçirilmiştir. Yumrular dışbükey tarafa nemli bir alt tabakaya yerleştirilir ve toprakla kaplanır. Fide tepesinin tencerenin üstünden birkaç santimetre aşağıda olması gerektiği unutulmamalıdır. Yumrularda filizler göründüğünde, üst kısımları toprakla kaplıdır.

Toplama

2 ay sonra bitkileri 12 cm yüksekliğindeki saksılara nakledebilirsiniz.Öncelikle alt kısmına kırık tuğla, genişletilmiş kil dökmeniz, ardından kabın kenarına 1 cm kalacak şekilde toprak eklemeniz gerekir. pencere kenarına yerleştirilir. Toplandıktan 2 hafta sonra, bitkiler karmaşık gübrelerle ve ardından her 2 haftada bir beslenir. 20 gün sonra bitkiler bahçeye taşınabilir.

Bakım

Begonya nemli hava, gölgeleme, soğuk rüzgar eksikliği, besleyici toprak gibi. Bitki sıcakken, yaprakların uçları kurur. Akşamları havayı bitkilerin yanına püskürtebilirsiniz, ancak su damlacıkları lekelere ve çürümeye yol açabileceğinden, yapraklara ve gövdelere püskürtmeyin.

Önemli! Begonya her 10 günde bir beslenir. Bitkiler su dolu toprak yerine nemli havayı tercih ettikleri için mahsul düzenli olarak sulanır, ancak çok fazla değil.Akşamları, güneş battığında, durgun su ile sulamak daha iyidir.

Kışa hazırlık

Sonbaharda, begonyalar yapraklardan düşer, sürgünler kurur. Kış için eve transfer etmek daha iyidir. Ancak kışın oda sıcaklığı 15 ° C olmalıdır. Tencere, tencere karanlık bir yere konulabilir ve sulanmaz. Daha sonra yumruları saksılardan çıkarırlar, toprağı onlardan silkeleyerek kuru turba ile doldurulmuş bir karton kutuya depolarlar. Karanlık, serin ve kuru bir yerde saklayın. Yumrular zaman zaman incelenmelidir. Turba çok kuruysa nemlendirin. Küf kokusu belirirse, karton kutuyu havalandırın. Yumrularda filizler göründüğünde, topraklı saksılara ekilir.

Yumrulu bol begonya: popüler çeşitler

Ampel begonya iki türdendir. Yumruları olan bitkiler hem açık havada hem de kapalı alanda yetiştirilebilir. Ancak yapraklı, sürekli çiçek açan begonya sadece evde ekilir.

Alkor çeşitliliği

Bol pembe begonyalar:

 • Alcor. Bitkiler etli sürgünlere ve parlak zümrüt yapraklarına sahiptir. Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçek açar. Bu begonyada, çiçekler kamelyalara benziyor, tomurcuğun ortasındaki renk soluk pembe ve kenarlar boyunca - somon;
 • Pembe 30 cm yüksekliğe ulaşır Çiçeğin ince sapları ve soluk yeşil yaprakları vardır. Tomurcuklar küçük, koyu pembedir. Sürgünlerle aynı şekilde sarkarlar;
 • Venüs F1. Uzun sapları vardır, don başlamadan önce çiçek açar. Havlu çiçekleri 6 cm çapa kadar beyaz-pembe renktedir.

Bol beyaz begonyalar:

 • Aydınlatma Beyaz. Çok sayıda kar beyazı çift çiçek açıyor. Yumrular şeklinde kökler, uzun ve ince gövdeler, asimetrik yapraklar;
 • Lapland F1. Çiçekleri çift ve yarı çift, kar beyazı, çapı 6-8 cm olup, kamelyalara benzer şekildedir. Kökler yumru şeklindedir. Her bitkinin 30-45 cm uzunluğunda 5-8 asılı gövdesi vardır.

Variety Aydınlatması Beyaz

Bilginize! Çok ilginç bir çeşit Mix. Bu, orta büyüklükte çalılara sahip bir melezdir. Havlu çiçekleri çeşitli tonlarda olabilir. Çok uzun süre çiçek açan bu begonya bakımı kolay ve basittir.

Sarı bol begonyalar:

 • Begonya Altın Balconi bol. Sapları 25 cm yüksekliğe kadar, çiçekleri turuncu ve sarı, çift renkli, 13-15 cm çapındadır, çiçekler hoş bir koku yayar. Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçek açar. İniş için iyi aydınlatılmış veya hafif gölgeli bir yer seçmelisiniz. Nötr reaksiyona sahip gevşek ve besleyici topraklarda ekim yapılması tavsiye edilir;
 • Belleconia Ivory (krem). Çiçekler, dahlialara benzeyen sivri uçlu taç yapraklara sahiptir. Kültür düşüyor 30-40 cm uzunluğunda kaynaklanıyor;
 • Margarita F1. Çiçekler sarı güllere benziyor.

Altın Balconi çeşidi

Bol kırmızı begonyalar:

 • Carmen. 40 cm uzunluğa kadar asılı sapları ve güzel koyu kırmızı çiçekleri vardır. Bitkiler çiçek tarhlarına ekilir, verandaları, terasları ve çardakları süslerler;
 • Belleconia Elserta (kırmızı). Bu bol havlu, yumrulu begonya değil. Hastalıklara karşı mükemmel bir bağışıklığa sahiptir ve haşere saldırılarına karşı çok dayanıklıdır. Saplarda çok fazla çiçek var, uzun, asılı sürgünlerde bulunurlar;
 • Santa Cruz Gün Batımı. Sapları 40 cm uzunluğundadır, çiçekleri fuşyaya benzer turuncu-kırmızı renktedir.

Variety Santa Cruz Gün Batımı

Begonya bolivya bol

Bolivya'nın bol begonyası 1864'te R.Pierce tarafından Bolivya'da keşfedildi. Fabrikayı İngiltere'ye getirdi. Bolivya begonyasının yumruları vardır. Kayaların üzerinde büyüyen, suya ve soğuğa çok duyarlı bir türden geldi. Gün ışığı saatleri 14 saattir 13 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda büyür. Azotlu gübrelerle gübrelemeye ihtiyacı var.

Not! Bu tür, diğer türler gibi yetiştirilmez. Onları çok erken açık bir alana koyarsanız, günler kısayken ve hava sıcaklığı düşükse, kültür hastalanır. Siteye ne kadar geç taşırsanız, o kadar iyi büyür ve tomurcuklar o kadar çabuk görünür.

Chanson

Çalı, 5-8 sapları 40 cm uzunluğa kadar büyür Kültür, yaklaşık 6-8 cm çapında, kamelyaya benzeyen yarı çift ve çift çiçeklere sahiptir.Sepetlerden, saksılardan, saksılardan sarkan gövdeler harika görünüyor. Begonya, bol yeşilliklerinden dolayı hem yazın çiçek açarken hem de kışın tek başına harika görünür.

Scarlett

Scarlett çeşidinin bitkilerinin boyu 20-30 cm'ye kadardır, yapraklar mızrak şeklindedir, kenarları pürüzlüdür. Yapraklar çıplak veya çok tüylü olabilir. Çiçekler büyük, çift, çeşitli renklerde olabilir: beyaz, sarı, koyu kırmızı. Aksiller çiçek salkımlarında 2 çiçek büyür.

Ampel begonya, ev ve dış mekan yetiştiriciliği için diğer türlerden daha kötü değildir ve bazı açılardan aynı petunyadan bile daha iyidir. Ayrılırken basit kurallara uyulmalı ve sonra bol çiçeklenmeden memnun kalacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe