Peyzaj tasarımında bol miktarda balzam

Bu çiçekler dekoratif amaçlıdır. Bunların önemli bir özelliği kuvvetle bükülen gövdelerdir. Almanca'dan çevrilen "ampel" kelimesi, çiçek yetiştirmek için tasarlanmış asılı bir vazo anlamına gelir. Bu tür balsam, bu yetiştirme yöntemi için çok uygundur.

Ampelny balsamı hakkında genel bilgiler

Bu bitki tüm dünyaya dağıtılır ve geniş bir popülerliğe sahiptir. Aşağıda bunun ne olduğu daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Botanik açıklama ve menşe tarihi

Bol balzamın tam olarak nasıl ortaya çıktığına dair güvenilir bir bilgi yoktur. Kökeni ancak efsanelerin yardımıyla açıklanabilir, ancak hiçbiri henüz doğrulanmadı.

Beyaz çiçekler

Bu yerli çiçeğin anavatanı Afrika veya Kuzey Amerika'nın subtropikidir. Avrupa kıtasında balsamın ortaya çıkışının ilk sözü 1596'ya kadar uzanıyor. Görünüşünden hemen sonra popülerliğin tadını çıkarmaya başladı.

Bu bitki tek yıllık ve çok yıllık bir bitki olarak yetiştirilebilir. 300'den fazla bitki türünün bilindiği balsam ailesine aittir. Çiçekler, yaprakların dingillerinde büyür ve farklı tonlara sahip olabilir:

 • Portakal,
 • leylak
 • kırmızı,
 • beyaz,
 • pembe.

Not! Renk düz, benekli veya çizgili olabilir. Parlak renkli fenerler izlenimi veriyorlar.

Çiçeğin boyutu 6-8 santimetredir. Olgunlaştığında, bitki tohumlarının bulunduğu yeşil kutular büyür. Yavaş yavaş kururlar. Olgun bir kutuya hafifçe dokunursanız, tohum patlayacak ve etrafa saçılacaktır. Bu özelliğinden dolayı, bitkiye halk arasında dokunaklı denir.

Bol balzamın boyutu 15 ila 25 santimetre arasındadır. Çiçeklenme zamanı Haziran ayında başlar ve dona kadar devam edebilir.

İlginç gerçekler

Balsam tüm yıl boyunca çiçek açar. Bu, yaprak dökmeyenler olarak adlandırılmalarının nedenlerinden biridir.

Su damlacıkları genellikle yaprakların kenarları boyunca göze çarpar. Bu özellik, bitkiye başka bir isim verdi: Vanka Wet.

Önemli!Oda koşullarındaki yetiştirme koşullarına bağlı olarak, bol miktarda balsam tüm yıl boyunca çiçek açabilir.

Balzamların renklendirilmesinin insan kişiliğinin belirli yönlerinin gelişimini etkilediğine inanılmaktadır. Örneğin, mor zihinsel yetenekleri geliştirir ve pembe duygusallığın gelişimini destekler. Çiçeğin renginin, bir kişiyi etkileyen enerji akışı türüne karşılık geldiği varsayılmaktadır.

Vahşi doğada balzamlar

Bu çiçeğin üç yüzden fazla türü var. Bunların arasında hem çok yıllık hem de yıllık. İki metre yüksekliğe kadar çalılar var. Yetiştirmek için bol miktarda balsam seçilirse, ona nasıl bakılacağı aşağıda açıklanmaktadır.

Popüler bol balzam türleri

Evde veya çevre düzenlemesinde kullanılan en popüler balzam türleri vardır.

Balsam Bardak

Balsamin ampel geçiş anahtarı

Bu çeşidin beyaz çiçekleri vardır. Çapları 4-5 santimetredir.

Balsam bol havlu Waller Atena Appleblossom

Bu tür havlu balzamı, 4 ila 5 santimetre arasında değişen çiçeklere sahiptir. Yaprakların dış kısmı beyaz, iç kısmı narin pembe bir renge sahiptir.

Peyzaj tasarımında bol miktarda balzam

Bu bitkiler peyzaj yapımında kullanılabilir. Genellikle çiçeklenmenin başlangıcından Ağustos ayı sonuna kadar bu amaçla kullanılırlar. Diğer zamanlarda içeride tutulurlar.

Bol balzam nasıl yetiştirilir

Ayrıca, balsam Impatiens Ampelny ayrıntılı olarak ele alınır - ekim, yetiştirme koşulları ve diğer özellikler.

Yetiştirme için kesimler kullanabilirsiniz. Bu durumda ilkbaharda sapları 8-10 cm uzunluğunda kesin, suya koyun. Büyürken, küçük bir kum ilavesiyle nemli toprağı kullanabilirsiniz.

Not! Sadece birkaç gün içinde bir kök sistemi geliştirecekler. Onları hemen sonra saksılara nakledin.

Fide gelişim aşamaları ve balzam bakımı

Ayrılırken büyüyen tüm kurallara uymak önemlidir.

Toprak bileşimi

Bol balzam yetiştirmek için, içinde büyüyecekleri uygun bir toprak bileşimi sağlamak gerekir. Bunu yapmak için, aşağıdaki bileşenleri içermesi gereken bir toprak karışımı hazırlayın:

 • vermikülit;
 • turba;
 • nehir kumu;
 • yüzey yapraklı arazi.

Önemli! Bu parçalar aynı hacimde alınır ve iyice karıştırılır. Bu türden hazır bir kompozisyon, balsam yetiştirmek için satın alınabileceği özel mağazalarda satılmaktadır.

Biyoteknoloji, bu toprağı kullanırken, tencerenin dibine ince bir kum tabakası dökülmesini gerektirir - bu, bitkinin köklerinin çürümesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Aydınlatma ve konum

Bir balzam çiçeğine nasıl bakılır - her şeyden önce, uygun aydınlatmanın sağlanması önemlidir. Eksikliği ile çiçekler solacak. Bitki doğrudan güneş ışığına tahammül etmez. Bir çiçeğe bakmak için en iyi seçenek, bol miktarda dağınık aydınlatmadır.

Önemli!Balzam geniş bir tencerede yetiştirilirse, o zaman yeterli çiçeğe sahip olmayacaktır. Daha sıkı bir tencereye dikilerek durum düzeltilebilir.

Tohumlardan üreme

Tohumlardan çiçek yetiştirmek için bitkiden temin edilebilir veya özel bir mağazadan satın alınabilir.

Balsam tohum ekim tekniği

Tohumlardan çiçek yetiştirmeye karar verilirse, onların yardımı ile önce fide almanız gerekir. Bu şu şekilde yapılmalıdır:

 1. Topraklı kaplar hazırlayın. Tohumlar toprağa hafifçe bastırılır ve üzerine az miktarda kum serpilir.
 2. Çiseleyin ve şeffaf film veya camla örtün.
 3. Tohum kapları iyi aydınlatılmış ve sıcak bir yerde saklanmalıdır. Doğrudan güneş ışınlarının onlar için tehlikeli olduğu unutulmamalıdır. En iyi seçim, bol miktarda dağınık aydınlatmadır.
 4. Tam gelişim için günlük havalandırma şarttır. Bunun için film veya cam geçici olarak çıkarılır ve bitkinin nefes almasına izin verilir.
 5. Sulama yeterli olmalı, ancak bol olmamalıdır. Toprağın kurumaması için özen gösterilmelidir.

Başlangıçta tohumlar birlikte ekilir. Zamanla filizler ortaya çıkar. Üzerlerinde üç yaprak görüldüğünde, bir toplama yapmak gerekli hale gelir. Şimdi her bitki ayrı bir kaba ekiliyor. Balsam, içinde gelişeceği sıkı saksıları tercih eder. Bu durumda günlük sulamaya ihtiyacı olacak. Büyümek için saksı kullanabilirsiniz.

Lüks kırmızı çiçekler

Nasıl ve ne zaman ekilir

İniş, Mart ayı ortasında yapılır. Bundan önce, onları zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinde birkaç saat tutmak önemlidir. Ekimden hemen önce tohumlar temiz su ile durulanır.

Yetişkin bitki bakımı

Balsam bakımı yapılırken, yeterli sulamanın sağlanması önemlidir. Bu nem seven bir bitkidir. Yeterli su olmadığı koşullarda balzam yaşayabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, alt yaprakları dökecek ve bitkinin kendisi esnekliğini kaybedecektir.

Nemin ne zaman gerekli olduğunu belirlemek için, balsam köklerinin bulunduğu zeminin tamamen kurumaması gerektiği akılda tutulmalıdır.

Kışın bitki çok daha az neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle, şu anda sulamanın azaltılması gerekir.

Not! Bir tencerede veya palette sıvının durduğu bir durum kabul edilemez. Önlem almazsanız, bu köklerin çürümesine yol açabilir.

Gübreler, bitki beslenmesi

Nisan ayından Ağustos ayının sonuna kadar olan dönemde çiçekler düzenli beslenmeyi gerektirir. Bu amaçla, iç mekan çiçekli bitkiler için tasarlanmış mineral gübreler uygundur.

Beslenirken, bitkiye sağlanan karışımda azotlu gübrelerin baskın olmadığını dikkatlice izlemeniz gerekir. Bu durum ortaya çıkarsa, o zaman yoğun bir gövde büyümesi ve çiçek oluşumu sürecinin engellenmesi olacaktır.

Uygun gübre türlerinden biri, bileşimi olan "Kemira" dır:

 • magnezyum;
 • potasyum;
 • bor;
 • bakır;
 • fosfor;
 • azot;
 • manganez;
 • çinko;
 • molibden;
 • Demir.

Ayrıca Kristalon ile beslenirseniz uzun ve bol çiçeklenmeyi destekleyecektir. Kompozisyonu hazırlamak için, ilacın bir çorba kaşığı 5 litre suda çözmeniz gerekecek. Bu beslenme haftada bir yapılır.

Farklı renklerde balzam

Yaygın hastalıklar ve zararlılar

Kış geldiğinde, bol miktarda balsam özellikle mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına karşı savunmasız hale gelir. Onun için en tehlikeli olanı gri çürüktür.

Bitki hastalanırsa, eski toprağı değiştirerek onu yeni bir kaba nakletmek gerekir.

Bitki yeterince nem almadığında bu koşullarda örümcek akarı saldırısı daha olasıdır. Hastalığın belirtilerinden biri de kıvrılmış yaprakların varlığıdır. Tedavi için önlem almazsanız, tüm yapraklar düşecektir. Bu böceğe karşı savaşmak için özel müstahzarlar kullanılır: "Actellik" veya "Neoron".

Not! Beyaz sinek hastalığı ile yapraklar hızla sararmaya başlar. Böcekler, alt yaprakların alt tarafında bulunur. Bu durumda tedavi için "Fufanon" veya "Decis" kullanılır.

Dinlenme bakımı

Çiçeklenme bittikten sonra pedinküller kesilmeli ve bitki serin bir yerde yeniden düzenlenmelidir. Sıcaklığın 15 dereceyi geçmeyeceği bu tür koşulların sağlanması arzu edilir. Bu süre zarfında sulama çok ılımlı olmalıdır.

Şubat ayında yeni sürgünler görünmelidir. Bu olur olmaz, balsam daha yüksek sıcaklığa sahip bir odaya taşınmalı ve daha yoğun bir şekilde sulanmalıdır.

Bol balzamın çok dikkat gerektiren kaprisli bir bitki olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, uygun şekilde bakılırsa, neredeyse tüm yıl boyunca lüks ve çeşitli bir çiçeklenme ile sizi memnun edecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe