Bacopa çiçeği bol - beyaz, mavi, havlu ve yayılan çeşitleri

Bu bitki 1993 yılında Güney Afrika'da keşfedildi. Aynı zamanda suter olarak da adlandırılır. Çalı, ilkbahardan ekime kadar neredeyse sürekli çiçek açar, çiçeklenme, her biri kendi bolluk zirvesine ve azalan çiçeklenme dönemine sahip birkaç adımda gerçekleşir. Bitki bol veya toprak örtüsü olarak yetiştirilir. Bu makale, doğru bitki çeşidinin nasıl seçileceğini ve buna nasıl özen gösterileceğini açıklamaktadır.

Bacopa ampelnaya - türleri ve çeşitleri

Sucul ve karasal türlere ayrılmıştır. İlki, akvaryumlarla ve nadir balık türleriyle uğraşan insanlar arasında popülerdir, bunlara Bacopa Monnier denir, ayrıca akvaryumlar için özel bir bitki türü vardır - Bacopa Karolinska veya Bacopa Monnieri (Bacopa Monnieri). Aquatic, su sıcaklığının 25 dereceden düşük olmaması gereken sıcak akvaryumlarda harika bir his verir, ayrıca iyi bir aydınlatma sağlamak için gereklidir. Bacopa bol su da çiçek açabilir. Bacopa'nın çoğaltılması bitkisel veya tohumdan yapılır.

Bir çalı neye benziyor

Karasal pezevenk ilginç bir özelliğe sahiptir. Uygun bakımla Bacopa bol çiçeği tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Üzerinde, her bir petalın dibinde ilk önce tomurcuklar belirir. Doğru büyüklükte büyüdüklerinde hepsi bir anda çiçek açmaya başlar. Birkaç hafta içinde bitki beyaz çiçeklerle kaplanır. Sonra yavaş solma zamanı gelir, yeni yeşillikler ortaya çıkar. Bu süre 25 güne kadar sürer ve bu süre zarfında yeni tomurcuklar oluşur. Ve sutera tekrar bolca çiçek açmaya başlar.

Not! Her yeni çiçek bir öncekinden daha güçlü olacaktır.

Bacopa nedir?

Sutera adı verilen bitki nispeten yakın zamanda Rusya'da satışa sunuldu. Çoğunluğu su bitkileri olan muz alt türlerine aittir. Sutera, küçük yaprakları olan çiçeklerle kaplı küçük bir çalı görünümündedir. Bitki sadece çiçeklerle uğraşan insanlar tarafından değil, aynı zamanda çeşitli tasarımcılar tarafından da seviliyor. Çiçek tarhlarını, sundurmaları ve diğer şeyleri süslemek için sürekli kullanılır.

Doğada, bacopa bitkisi göllerin, kanalların ve bataklıkların yakınında subtropikal ve tropikal iklimlerde yetişir. Sapları hızla yerde sürünüyor ve yeni arazide büyüyor. Başlangıçta, bol sutera sadece beyaz çiçeklerle büyümüştü. Ancak zamanla, bilim adamları farklı seçenekler geliştirdiler: çeşitli çiçekler, büyük tomurcuklar, havlu türleri. Yaz başından Ekim sonuna kadar iyi çiçek açar. Yağmurları sakince tolere eder, çiçekler parçalanmaz ve güzel görünür.

Doğru çeşidi seçmek için, bacopa'nın büyüyeceği koşullara güvenmeniz gerekir. Örneğin, büyük veya çift tomurcuklu sutera, klasik tiplere göre daha kaprislidir. Bu nedenle, dikey kompozisyonlar oluşturmak için iddiasız çeşitlerin kullanılması tavsiye edilir, çünkü böyle bir sutera uzun sürgünlere sahiptir, sıradan çiçeklerle iyi görüneceklerdir. Üst pansuman sadece ilkbahar veya yaz aylarında, bazen sonbaharda eklenmelidir.

Çiçekli çalı

Ancak hava soğumaya başladığında ve ilk donlar geldiğinde tüm pansuman biter. Bir katkı maddesi, dönüşümlü organik madde (kuş pisliği) ve tam mineral gübre uygulanır. Bacopa takviyesi tezgahtan satın alınır.

Bitkiyi gür yapmak için, sapların üst kısımlarının sürekli olarak sıkıştırılması arzu edilir.Budamadan sonra, istenirse yeni çalıların yetiştirilebileceği apikal kesimler kalır. Sapların alt kısmı odunlaştıktan ve çalı üzerinde çok az çiçek yetiştikten sonra bile kıstırma gereklidir. Bu nedenle sürgünler uzunluğun 1 / 4'ü kadar kısaltılır. Bu budama Eylül ayında arzu edilir.

Dikkat! Bitkilerin işlenmesini hatırlamanız gerekir. Yaşam için uygun olmayan koşullarda yetiştirilirlerse veya ona gerekli bakımı vermezseniz, bitkinin üzerinde bir mantar görünebilir ve çürür. Zamanla bir çalı üzerinde bir mantar fark ederseniz, o zaman taç inceltilmeli ve ardından bir mantar ilacı çözeltisi ile tozlaşmalıdır. İki hafta içinde birkaç tedavi gerekir.

Yıllık bir bacopa neye benziyor?

Yıllık bitkiler ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar çiçek açar. Çoğunlukla beyaz veya mavi olmak üzere çok küçük ve güzel çiçekleri vardır. Çok fazla güneş ve ışığa ihtiyaç duyarlar, kutulara oturmaları tavsiye edilir.

Bacopa çiçekleri

Bacopa yaprakları ve çiçekleri küçük, mavi, beyaz, pembedir. Bitki sürünen bir tür olacaktır, bu nedenle fideleri açık zeminde olduğunda, sürgünün her düğümünde toprağa dokunduğunda kök oluşturur.

Sutera, lobelia veya petunya ile iyi gider. Bitki, orijinal bir ekran oluşturmak için asılı saksılarda güzel kompozisyonları seven insanlar tarafından yetiştirilir.

Not! Parlaklıklarını vurgulamak için diğer renklerin arka planına yerleştirilebilir. Ancak tek bir çalı gibi sutera güzelliğiyle herkesi fethedecektir.

Birçok kişi bu bitkiyi bahçedeki boş alanları gizlemek için kullanır, yoğun ince bir halı elde edilir. Sutera hızla yayılıyor ve yardımı ile dekoratif bir görünüme kolayca kavuşabilirsiniz. Üst pansumana farklı eser elementler eklerseniz, çalı çok parlak olacaktır.

Popüler bacopa çeşitleri

Ana bitki türlerinin bir açıklaması aşağıda sunulmuştur.

Bacopa mavisi

Bu bitki çeşidi bol bitki olarak kullanılmaktadır. Uzun, sürünen sürgünler tamamen mavi veya açık leylak çiçeklerle kaplıdır. Çiçeklenme uzun zaman alır.

Bacopa Blutopia

Bu, yarım metreye kadar sürgünleri olan yıllık bir bitkidir. Yaz başından Ekim sonuna kadar çalılar çok küçük, güzel mavi çiçeklerle kaplıdır. Sınırları ve bahçeleri süslemek için kullanılırlar. Asılı saksılarda iyi büyür. Çok fazla ışıklandırmayı sever. Güneş ışığı azsa çiçek açmayı bırakır.

Çift Lavanta çeşidi

Bacopa Scopia İkili Lavanta

Bütün çalı çift açık leylak çiçeklerle kaplıdır. Bu türün yarı dairesel, sürünen alışkanlığı saksıları asmak için çok uygundur, hem tek ekimde hem de diğer bol bitkilerle kompozisyonda iyi görünür. Sutera genellikle nadir yeşil kompozisyon severler tarafından bir ekran oluşturmak için ekilir. Bahçe, komşu çiçekleri vurgulamak için arka plan olarak dikilebilir. Kıştan önce çiçek açar.

Bacopa Vasilisa

Büyüyen dallar 0.7 m'den fazla uzunluğa ulaşır, gölgede veya parlak ışıkta büyüyebilir. Parlak açık mor renkte çiçekler. Çiçek tarhlarında, sundurmalarda ve bahçelerde otururlar. Küçük güller, petunyalar, zambaklar ve diğer çiçeklerden oluşan kompozisyonlarda çok güzel görünüyor. Pink Domino bitki türleri bu türe çok benzer.

Terry Bacopa

Terry sutera, hacimli bitki örtüsü nedeniyle bahçıvanlar tarafından beğeniliyor. Bütün bitki 2 cm çapa kadar küçük çiçeklerle kaplıdır, ortada küçük sarı bir nokta olan açık pembe renkli.

Bacopa beyaz

Sapları yaklaşık 50 cm uzunluğunda, çiçekler küçük, hafif. Yaprakların rengi nedeniyle çeşitlilik oldukça dekoratiftir, altın rengi vardır.

Bacopa Snowtopia

Bu bitkinin bakımı çok kolaydır, ancak küçük beş yapraklı beyaz çiçekleri ile çok çekici görünüyor. 0.7 m uzunluğa kadar gövdeler küçük yuvarlak yapraklarla kaplıdır. Çiçeğin tepesinde, sutera yemyeşil bir topa büyük benzerlik gösterir. Esas olarak vazo ve saksılarda tekli yetiştirme ve diğer çiçeklerle farklı kompozisyonlar oluşturmak için kullanılır.

Not! Parlak ışıktan ziyade kısmi gölgede iyi büyür.

Bacopa Çift Kartopu

Bu çeşit, çok beyaz renkte çift ve yarı çift küçük çiçeklere sahiptir. Yapraklar iki sıra halinde büyür. Burcun çapı yaklaşık 35 cm'dir.

Sutera, uzun, yoğun dalları olan yoğun bir çalı oluşturur. Asılı saksılarda, balkon kutularında iyi görünüyor.

Bacopa Sutera

Aynı zamanda Avustralya Bacopa olarak da adlandırılır. Bu çalı otsu, bakımı kolay, çabuk kıvrılıyor ve yayılıyor. Çiçek dallarının uzunluğu 60 cm'den fazla olabilir. Yaprakları küçüktür, dallarda çiftler halinde büyür. Renk bataklık yeşili.

Bacopa Gulliver

Bu bitki çok iyi kıvrılır, yüksekliği 30 cm'ye kadar, kirpiklerin uzunluğu 50 cm'ye ulaşır, çiçekler büyük, 2,5 cm çapında, sıradan, beyaz, dallarda yoğun olarak serpilir. İlkbahardan ekim ortasına kadar dalgalar halinde kabarık çiçek açarlar. Yapraklar küçük, yeşilimsi zeytindir. Bitki, özellikle yaz çok sıcak ve yağmursuzsa, bol ve sık sulamayı sever.

Çığ çeşidi

Her sulamadan sonra toprağın biraz gevşetilmesi gerekir, ancak bitki yüzeysel bir kök sistemine sahip olduğu için bu çok dikkatli yapılmalıdır.

Not! Bahçeler, bordürler, vazolar, sepetler, asma saksılar, saksılar için ana uygulama.

Bacopa Kar Çığ

Bu bitki çeşidi oldukça geniştir ve bir metreden uzun sürgünler ile bakımı kolaydır. Yapraklar küçük. Büyük beyaz tomurcuklar birbirine yakındır. Çalı, asılı bir ekicide çok güzel görünüyor, çünkü dalları yoğun bir şekilde çiçeklerle kaplı, bu da onları rüzgârla oluşan kar yığını gibi gösteriyor. Bitki üst üste 3-4 ay çiçek açar.

Bacopa Raphael

Bir suter içinde, 45 cm'den daha uzun sarkık sürgünler, çiftler halinde düzenlenmiş parlak yeşil yapraklarla dönüşümlü olarak küçük mor çiçeklerle yoğun bir şekilde kaplanır. Çalıların mükemmel özellikleri - uzun çiçeklenme (ilkbaharın sonlarından yaz sonuna kadar), solmuş çiçeklerden kendi kendine arınma yeteneği ve şiddetli yağmura karşı direnç.

Bacopa yayılıyor

Bu bitki, Rusya pazarında en yaygın olanıdır. Sürekli çiçek açan sürgünlerin güzel çağlayanı nedeniyle çok değerlidir, tüm çalı çiçeklerle serpilir. Bu, saksı asmak için en iyi bitkidir ve diğer bitkilerle eşleştirildiğinde güzel görünür. Bakımı çok kolay, yazın evleri dekore etmek için yeterince çekici. Bu çeşitlilik, kötü hava koşullarına ve çeşitli zararlılara karşı yüksek direnç ile karakterizedir.

Bacopa çok yönlü bir bitkidir. Hem tek başına hem de diğer renklerle iyi görünüyor. Bakım konusunda daha az seçici olan çeşitleri seçmek daha iyidir. Tohum alırken daima yetiştirme talimatlarını okuyun. Akvaryumlar ve bahçeler için Bacopa Colorata veya ılık suda iyi yetişen Madagaskar türü gibi belirli bitki türleri vardır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe