Bacopa ampelnaya - evde büyüyen ve bakım

Son sezonlarda, Bacopa, bol çiçekler arasında popülerlik açısından tüm rekorları kırmaktadır. Bu bitki ilginçtir çünkü nadiren açık havada, çoğunlukla saksıda yetiştirilir. Dantelli yaprakları ve küçük çiçeklerden oluşan bir şelalesi ile saksının içindeki Bacopa o kadar iyidir ki, ister istemez balkon çiçek bahçesinin, bahçedeki çiçeklik veya kaya bahçesinin yıldızı olur.

Bacopa bol: iniş

Bacopa'nın fideleri oldukça pahalı olduğundan (bir çalı için fiyat, kural olarak 50 rubleyi * aşıyor), kaç tane tohum almanız gerektiği, ne kadar ekebileceğiniz sorusu çiçek yetiştiricileri için önemlidir. Bu, 5 litre hacimli bir saksıya iki, en fazla üç bitkinin ekildiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu çiçek salkımlar halinde büyür, bu yüzden bir saksıdaki iki çalı bile özenle o kadar büyür ki, yaz sonunda küçük çiçeklerle bezenmiş bir yeşillik bulutu elde edebilirsiniz.

Çiçek açan Bacopa

Bu çiçeğin genellikle saksılara ekilmesine rağmen, Bacopa asılı sepetlerde ve saksılarda muhteşem görünüyor. Bir bitkiyi bu şekilde dikerken, kabın nemi zeminde iyi tutmasını ve ayrıca iyi aydınlatılmış bir yerde durmasını sağlamak önemlidir.

Bilginize! Gölgede çiçek uzama eğilimindedir ve sürgünler daha az yapraklı hale gelir.

Bacopa ile kompozisyonlar

Küçük çiçekler saçan bacopa'nın narin yeşilliği kendi başına iyidir, ancak peyzaj tasarımındaki hevesli bahçıvanlar, bunları arka plan bitkisi olarak kullanan kompozisyonları kullanır. İlginç bir şekilde dikondra, nasturtium, sardunya ve tabii ki petunya ile birleştirilmiştir. Hemen hemen her saksı bitkisi bu mahalleden faydalanacaktır.

Not! Bacopa pratik olarak parlak renklerde bulunmaz. Bilinen çeşitleri beyaz veya mavidir. Son zamanlarda çiçeğin pembe-mor rengine sahip melezleri bulunmaya başladı. Beyaz bacopa'nın parlak sardunyalar veya kırmızı veya sarı tonlarda havlu petunyaları ile bileşimleri inanılmaz derecede güzel görünecek.

Bir saksı içinde çok renkli Bacopa bitkileri

Bacopa'yı petunya ile bir tencereye dikerken, çeşit seçimine dikkat etmeniz gerekir. Bunların cılız çeşitler, minitunyalar, çalı petunya çeşitleri olması daha iyidir. Basamaklı veya bol, uzun sürgünlerle uzun, kaçınılmaz olarak bacopa ile rekabet edecek ve büyük olasılıkla ışık ve nem mücadelesinde kazanacaktır. Böyle bir kombinasyon ancak her iki bitki için de gelişme koşulları garanti edilirse mümkündür. Örneğin, sıralar halinde uzun, derin bir saksıya ekerken: arka planda uzun veya büyük çiçekli petunyalar vardır ve önlerinde çiçeklik için bir çerçeve görevi görecek bir sıra bacopa vardır.

Bacopa: saksılara dikim, ne kadar gerekli

Bacopa'yı diğer çiçeklerle birlikte saksılara ekerken, hiçbir durumda ekimi kalınlaştırmamalısınız. birçoğu petunya ile birlikte normal olarak kaç bitkinin gelişeceğiyle ilgileniyor? Bacopa saksıların çevresine yerleştirilirken 2-3 çalı dikilmeli ve ortada parlak bir petunya çalı olmalıdır.

Bacopa, terry petunya ile birleştirildi

Peyzaj tasarımında başarılı bacopa seçenekleri

Bir bahçeyi dekore ederken, bacopa dikmek için birçok seçenek vardır. Güllerin veya krizantemlerin yanına küçük bir çim ayırarak onu bir toprak örtüsü bitkisi olarak yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.Bu çiçek kemerleri, terasları süslemek, dikey çiçekli duvarlar oluşturmak için kullanıldığında ilginç çözümler.

Not! Bacopa, çimlerin üzerine yerleştirilmiş hasır sepetlere dikildiğinde büyüleyici görünüyor. Biri çimenlerin üzerinde bir sepet çiçek unutmuş izlenimi edinir.

Bir gölet veya çeşmeyi süslemek için bu bitki ile bir saksı kullanabilirsiniz. Bacopa yüksek nemi sever, bu yüzden yeterince ışık ve yiyecek sağlanırsa, sıradan bir su kütlesini güzel bir romantik köşeye çevirir.

Bol bacopa için bakımın özellikleri

Ancak, herhangi bir bol bitki gibi, uygun bir yere ekilmiş olsa bile, Bacopa'nın kıvırcık görünümünü korumasına izin verecek bir çalı oluşturması gerekir. Böyle bir budama yapmak temeldir: 50-60 cm'den fazla büyüyen sürgünleri kısaltmanız gerekir Bitki bu prosedürü iyi tolere eder ve çalıların ortasından ek sürgünlerin büyümesi ile tepki verir. Budama yaparken, bitkiye bir top şekli vererek simetriyi korumaya çalışmanız gerekir.

Bacopa yıllık mı yoksa çok yıllık bir bitki mi? Tohumlu bir pakette, bu çiçek yıllık olarak işaretlenmiştir, ancak her şey o kadar basit değildir. Her şey, kışlama koşullarının ona hangi koşulların sağlayacağına bağlı olacaktır. Topraktaki Bacopa'nın kışın hayatta kalması pek olası değildir, bu nedenle yıllık bir bitki olarak yetiştirilebilir. Bir saksıda büyürse, sıcaklık 5 ° C'ye düştüğünde, serin bir odaya taşınması gerekir, o zaman çiçeği yeni mevsime kadar tutma ve çok yıllık olarak büyüme şansı olacaktır.

Bacopa'nın yetiştirilmesi, bakımı ve üremesi hakkında farklı görüşler vardır. Birçok deneyimli çiçek yetiştiricisi, bu çiçeğin yetiştirilmesinin aynı petunyadan daha zor olmadığına inanıyor, bu da acemi amatörlerin bile bununla başa çıkabileceği anlamına geliyor. Ancak Bacopa'nın muhteşem görünmesini sağlamak için, tarım teknolojisinin kurallarına kesinlikle uymanız gerekir.

Bacopa'nın tohumlardan ilk ekimi fidelerden yapılır. Pakette çok fazla tohum yok (belki 5 adet) Ve neredeyse her zaman hap şeklinde salınıyorlar. Ancak, her bir draje bir değil, birkaç mikroskobik tohum içerdiğini bilmeniz gerekir; bu, bacopa'nın birkaç gövdeden oluşan bir çalıda filizlendiği anlamına gelir.

Not! Tüm peletlenmiş tohumlar, çimlenme döneminde en ufak bir kurumayı bile tolere etmez. Nemlendirilir ve sonra kurutulursa, peletleme kabuğu, filizlerin nüfuz edemeyeceği katı bir maddeye dönüşür, bu da tohumların filizlenmeyeceği anlamına gelir.

Fideler için Bacopa tohumlarının ekimi, bitmiş bir turba substratına yüzeysel olarak gerçekleştirilir. Bunun için en uygun zaman Mart ayının sonudur - zaten oldukça uzun bir gün ışığı saatinin olduğu Nisan ayının başı. Bu çiçeği daha önce ekerseniz, arka plan aydınlatmasına ihtiyacınız olacak. Turba tabletleri de kullanabilirsiniz, ancak çok çabuk kururlar, bu da yukarıda belirtildiği gibi bitkiler için zararlıdır. Bu nedenle, 2/3 turba toprağı ile doldurulmuş sığ ekim kapları tohumları çimlendirmek için en iyisidir. Substrat iyice nemlendirilir, tohumlu haplar serilir, üstüne ılık su serpilir ve şeffaf bir film veya camla kaplanır.

Tohum çimlenmesi için sabit nem ve en az 22-25 ° C sıcaklık gereklidir. Kabı ışıkta tutmak daha iyidir. Filizlerin beklenmesi 2-3 hafta sürecektir. Çimlenmeden sonra, kabın içindeki nemli atmosferi bozmamak için cam hemen çıkarılmamalıdır. Bu sırada camı kaldırarak fideleri düzenli olarak havalandırmaya başlayabilirsiniz.

Not! Yavaş yavaş, bir veya iki hafta içinde, bacopa daha az nemli oda havasına alışır ve cam çıkarılır.

Fidelerin zaten iki gerçek yaprağı olduğunda, toplama zamanı.

Bacopa Turşusu Fidanları

Önemli! Hiçbir durumda, toplarken, bir demet halinde yetişen bitkileri ayırmamalısınız. Bu, genç fidelerin mikroskobik köklerine zarar verecek ve onların ölümüne yol açacaktır.Bacopa ayrı kaplara dalarken, turba toprağına bahçe toprağı ve kelimenin tam anlamıyla bir çay kaşığı funda alt tabakası eklenebilir. Bu, bitki için asidik bir ortam yaratacaktır.

Gelecekte bacopa, bu çiçeğin bahçede bakımı ve yetiştirilmesi sorun yaratmayacaktır. Yeterli nem ve ışık varsa, hızla büyür. Dönüş donma tehlikesinin geçtiğinden daha erken açık havaya gidebilir. Bu bitki tropikaldir, bu nedenle, bol miktarda bacopa'ya bakmanın temeli, ona sıcaklık ve sabit nem sağlamaktır. İdeal bitki gelişimi için her biri için yaklaşık 2 litre toprak gerekir. Bu nedenle, bacopa'yı bir tencereye naklederken, üç litrelik kaselere en fazla iki bitkinin dikilebileceği ve daha sonra sıkışık olacağı gerçeğinden hareket edilmelidir.

Bu güzellik sulama gerektiriyor, bu nedenle sıcak havalarda haftada bir kez sularsanız, bol çiçeklenme elde etmek mümkün olmayacak. Tencere için malzeme seçimini dikkatlice düşünmelisiniz. Örneğin, ucuz hindistan cevizi sepetleri nemi çok zayıf tutar, kelimenin tam anlamıyla içinden geçer, bu nedenle suyu tutabilen bir iç astar yapmak daha iyidir.

Üst pansuman gelince, Bacopa mikro elementlerin varlığını talep ediyor; çiçekli bitkiler için tam bir mikro element setine sahip karmaşık bir mineral gübre ile beslemek daha iyidir.

Not! Kural olarak, bu tür gübreler suda çözünür formda üretilir. Önerilen uygulama sıklığı 1-2 haftada birdir.

Bacopa yetiştiriciliği iyidir çünkü yaz boyunca kıvırcık yeşil yaprakları korur. Çiçeklenme dalgalar halinde gerçekleşir: birkaç gün önce çiçek dantelli bir çiçek köpüğü ile kaplanmıştı, bugün sayıları çok daha az ve bir veya iki hafta içinde bol çiçeklenmeye tekrar hayran olabilirsiniz. Tek başına bunun için evde saksıda veya bahçede büyümek için seçilmelidir.

misafir
1 Yorum Yap
Olivia

Merhaba. Kimin renkli makaleler yazdığını bilmiyorum. Ama sorabilir miyim? Örneğin, çiçeklenme zamanı neden bol miktarda bacopa ile ilgili bu kadar büyük bir makalede belirtilmiyor, her yeni başlayan ve buna aşina olmayan veya başka bir çiçeğe aşina olmayanların bilmesi önemlidir. Neden tüm parametreleri hemen belirtmiyorsunuz: toprak aydınlatma ekim zamanı bakımı ve BU AYDAN BÖYLE kadar çiçeklenme zamanı -? Neden bu kadar uzun makaleler için zaman harcamak ve içlerinde en önemli olanı bulamamak gerekiyor? İnternette çok fazla bilgi var ve ÇİÇEKLİ bitkiler hakkında yazarsanız çiçeklenme zamanını belirtmelisiniz. Çok yazılmış… 

Ev bitkileri

Bahçe