Ev akçaağaç abutilon - kapalı çiçek

Abutilon çiçeği, tropik ve subtropik bölgelerde vahşi doğada her yerde bulunur. Orada kendini rahat hissediyor, bu uygun bir ortam tarafından kolaylaştırılıyor. Diğer iklim bölgelerinde, bu bitki sadece iç mekan bitkisi olarak bulunur ve birçok çiçek yetiştiricisinin evinde yetişir.

Kapalı abutilon: çiçek açıklaması

Abutilon (kapalı akçaağaç), çiçek yetiştiricileri arasında neredeyse tüm yıl süren canlı çiçeklenmesiyle popüler olan bir bitkidir. Ayrıca bakımı kolaydır, acemi çiçek severler için uygundur, çabuk büyür ve kolayca çoğalır.

Vahşi doğada Abutilone

Abutilon'un insanlar arasında kök salmış başka isimleri vardır. En popüler iç mekan akçaağacıdır. Akçaağaçları anımsatan kendine özgü yaprak şeklinden gelir. Başka bir isim - Çin fenerleri - Çin'in fenerlerine benzer şekilde parlak, aşağı akan çiçeklerden gelir.

Bilginize! Abutilon'a teleferik de denir, çünkü sert elyaf, çuval bezi, ipler, ipler elde edilen Çin ve Hindistan'daki sürgünlerinden yapılır.

Abutilone yaprakları yeterince geniştir ve nemi hızla buharlaştırır. Bu, kuru bir odadaki nemi artırabilir. Yerli akçaağaç zehirli bir bitki değildir, alerjiye neden olmaz, bu nedenle küçük çocukların ve evcil hayvanların bulunduğu, parlak görüntüsünü bozabilecek ve güzel bir yaprak veya parlak bir çiçeğin tadına bakmak isteyen evlerde saklanabilir. Ayrıca bitki, geleneksel tıp severler tarafından belirli hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bir takım tıbbi özelliklere sahiptir.

Kapalı abutilon, görünümü çeşide bağlı olan bir bitkidir. Yetiştiriciler deniyor ve yeni çeşitler sürekli ortaya çıkıyor. Akçaağaç yapraklarıyla birleşirler ve parlak, oldukça büyük çiçekleri indirirler.

İç mekan abutilon çeşitleri

En yaygın abutilon türleri

Modern yerli akçaağaç çeşitleri, üreme materyali temelinde yapay olarak elde edilen hibrit abutilonlardır. Ancak bunların kökeni çiçek yetiştiricileri için çok az ilgi çekicidir, çünkü sonuç çoğu zaman en cüretkar beklentileri bile aşar. Bugün, akçaağaç, yetiştirilen yeni çeşitlerin bolluğu nedeniyle kesinlikle herkesin seveceği bir çiçektir.

Abutilon Bella

Bella abutilon'un ayrı bir bitki çeşidi olduğuna inanılmaktadır. Ama öyle değil. Aslında, Bella, ortak özelliklerle birbiriyle birleşmiş bir dizi melez çeşittir.

Not! Bu melez, 20. yüzyılın sonunda ortaya çıktı. Amerika'da. Bu, özellikle pencere kenarında abutilonun iç mekanda yetiştirilmesi için elde edilen ilk çeşittir.

Abutilone Bell'in çeşitli özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • burcun küçük, kompakt boyutu (40 cm yüksekliğe kadar), iç mekanlarda yetiştirilmesinin uygun hale gelmesi sayesinde;
 • küçük internodlar;
 • bol çiçeklenme;
 • uzun çiçeklenme dönemi (ilkbahar ortasından sonbahar ortasına kadar çiçek açar);
 • geniş açık çiçekler;
 • bitkiler kendi başlarına güzel bir şekilde dallanırken minimum çimdiklemeye ihtiyaç duyar.

Önemli! Deneyimsiz bahçıvanlar çeşitli konularda yanlış gidebilir. Bundan kaçınmak için, Bella'nın tüm işaretlerine aynı anda dikkat etmeniz gerekir. Bitkinin çiçekleri sonuna kadar açık, ancak uzun ve iyi çalı olmasa bile, bu farklı bir melezdir.

Abutilon Bella

Abutilon Bellevue

Abutilon Bellevue, kendi isimlerine sahip olmayan, ancak içlerinde bulunan ortak özelliklere sahip farklı süs bitkileri türlerinin çaprazlanmasıyla elde edilen hibrit bir karışımdır. Bellevue çeşidinin adı "güzel manzara" olarak tercüme edilir. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • 5 cm çapında büyük çan çiçekleri;
 • küçük ana gövde;
 • internodlar arasındaki küçük boşluklar;
 • gür ve dallar iyi;
 • çeşitli renkler. Tohum alırken hangi rengin çıkacağını tahmin etmek imkansızdır. Bununla birlikte, bir torbada, kural olarak, aynı renkteki tohumlar satılır.

Önemli! Bellevue teleferik tohumları satın alırken tohum toplama tarihine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bu andan itibaren yalnızca ilk iki yıl için geçerli kalırlar. Ne kadar geç hasat edilirse, çimlenme şansı o kadar artar.

Abutilon Bellevue

Abutilon Juliet

Abutilon Juliet, özellikleri sayesinde çiçek yetiştiricileri tarafından çok sevilir:

 • bu melezin yüksekliği 150 cm'ye ulaşabilir;
 • yüksek büyüme oranı. Yılda 50 cm büyüyebilir;
 • akçaağaç oyma şeklinde 15 cm'ye kadar büyük yapraklar ve çok parlak yeşil bir renk;
 • çimlenmeden altı ay sonra çiçek açabilir (her koşulda);
 • çiçek çapı 5-6 cm;
 • çiçeklerin yüksek parlaklığı. Pembe, sarı, turuncu, kırmızı olabilir;
 • yeni başlayanlar için bile büyümeye uygun.

Not! Belirli bir renk çeşitliliğine sahip iki abutilon bitkisini yan yana koyarsanız, tozlaşma sonucunda yeni bir renkte abutilon çiçekleri elde edebilirsiniz.

Abutilon Kar Beyazı

Kompakt boyutu nedeniyle pencere kenarlarında büyümesi kolay, sevimli bir ev yapımı akçaağaç çeşidi. Pamuk Prenses'in ayırt edici özellikleri:

 • 30 cm'den fazla olmayan en kompakt bitki türlerinden biri;
 • çok düşük büyüme oranı;
 • orta (4-6 cm) geniş açık kar beyazı çiçekler;
 • küçük koyu yeşil yapraklar (5 cm);
 • bol ve uzun çiçekli.

Abutilon Kar Beyazı

Abutilon alacalı

Bu çiçeğe bir nedenden dolayı alacalı adı verildi. Bu, yapraklarının orijinal rengiyle kolaylaştırıldı. Ana renkleri parlak yeşildir, üzerinde sarımsı lekeler açıkça görülmektedir. Güneş ışığı ne kadar parlaksa, bu lekelerin boyutu ve sayısı o kadar büyük olur. Aşağıdaki özelliklerde farklılık gösterir:

 • yükseklik sizin takdirinize göre seçilebilir. 50 cm'ye kadar küçük bir bitki yetiştirebilir ve 150 cm'ye kadar standart bir ağaç oluşturabilirsiniz;
 • yaprakların üzerine sıçraması güneş ışığına maruz kaldığında renk değiştirir. Sararabilir veya beyaza dönebilirler. Güneş eksikliği ile açık yeşil bir renk alırlar;
 • ılımlı çiçeklenme;
 • çan çiçeklerinin çapı ortalama (4-7 cm);
 • yapraklar büyük, 7 cm uzunluğundadır.

Abutilon alacalı

Abutilon Savitsky

Abutilon Savitsky, dikkatlice bakılması ve zamanında kesilmesi gereken düşük alacalı bir çalıdır. Saplar yılda 1,5 m'ye kadar büyüyebilir. Güzel bir küçük çalı yapmak için düzenli olarak kısaltmanız gerekir. Bu, bir bitkiye bakmanın tek özelliğidir, diğer tüm açılardan oldukça iddiasızdır.

Ana cazibesi, yaprakların mermer yeşil-sarı renginde yatmaktadır. Kötü çiçek açar, çiçekleri 4 cm'ye kadar küçüktür Her çiçeğin ömrü üç günden fazla değildir. Çiçeklerin az sayıda ve büyüklüğüne rağmen, bitki çok etkileyici ve orijinal görünüyor.

Not! Bu çeşitlilik yabancı yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Yaprakların renklenmesi, virüsün özel bir formu ile enfeksiyonlarının bir sonucu olarak elde edilir.Ancak bu virüs diğer çiçeklere yayılmayacağı için korkulacak bir şey yok.

Abutilon Savitsky

Abutilon Amelie

Bu çeşit, nispeten yakın zamanda 2013 yılında Petersburg yetiştiricisi A. Shitova tarafından yetiştirildi. Başlıca özelliği, 10 cm çapa ulaşan geniş açık çiçeklerdir Çiçekler, daire şeklinde dizilmiş beş yapraktan oluşur. Sedefler, renkleri creme brulee'ye benziyor. Çiçek, düşük, 30 cm yüksekliğe kadar, bol çiçeklidir. Çiçekler zamanla renk değiştirerek daha doygun pembe bir renge dönüşür.

Abutilon çizgili iç mekan akçaağacı

Bu teleferik çeşidinin başka isimleri vardır - alacalı, lekeli, boyalı. Zamanla odunsu hale gelebilen kısa, ince sürgünlerden oluşur. Çiçekler orta büyüklükte, çan şeklindedir. Renk, kırmızı çizgili parlak turuncudur. Geç çiçeklenme, sadece yazın ikinci yarısında başlar. Çiçek salkımları sadece basit değil, aynı zamanda havlu da olabilir.

Abutilon Vera

Vera, aynı 2013'ün bir Rus yetiştiricisi tarafından yetiştirilen bir başka genç bitki melezidir. Ayırt edici özellikler aşağıdaki gibidir:

 • kompaktlık. Tür, yüksekliği 30 cm'yi geçmediği için iç mekan yetiştiriciliği için mükemmeldir;
 • 5-7 cm çapında geniş açık çiçek salkımının somon rengi;
 • her biri aynı anda 3-4 çiçek içeren buketlerde bol çiçeklenme;
 • atipik kalp şeklinde yaprak şekli. Uzunlukları yaklaşık 7 cm'dir;
 • budama gerektirmez, tamamen bağımsız olarak oluşturur.

Bilginize! Melez adını, onu yetiştiren yetiştirici olan T. Tsepkova'nın annesinin onuruna aldı. Onu diğer melezler arasında rafta fark eden ve hassasiyetine ve güzelliğine hayran olan oydu.

Abutilon ışıltılı

Parlak melez, çiçeklerinin rengi sayesinde başka bir isim aldı - güneşli. 2015 yılında Rusya'da getirildi. Ana özellikleri:

 • çalıyı kendi kendine zorlamak, budamaya ihtiyaç duymaz;
 • yıl boyunca bol çiçeklenme;
 • aydınlatmayı değiştirirken değişmeyen sabit parlak renk;
 • kırmızı damarlı parlak sarı, geniş açık çiçekler;
 • yapraklar orta (5-7 cm), üç lobludur;
 • yükseklik 30-60 cm;
 • yoğun, yemyeşil taç.

Abutilon ışıltılı

Abutilon Kleopatra

Kleopatra, yetişkinlikte yüksekliği yaklaşık 40 cm olan orta büyüklükte bir melezdir, kendi başına taç oluşturamaz, bu nedenle bu çeşidin çimdikleme ve budama ihtiyacı vardır. Genç bir bitkide yapraklar ovaldir; Daha sonra, bu türün çoğu temsilcisi için standart olan bir form oluşur. Taç, çapı 7 cm'ye ulaşan geniş, açık bir çandır.Tabandaki taç yapraklarının rengi soluk sarı, şeftali sonra pembeye dönüşür.

Not! Orta derecede, neredeyse yıl boyunca çiçeklenme ile karakterizedir.

Abutilon megapotamskiy

Abutilon megapotamskiy (Amazonian), onu diğer teleferiklerden ayıran özgün bir görünüme sahiptir. Bu, Rusya'da nadiren bulunan bol bir bitki çeşididir. Doğal koşullar altında dalların uzunluğu 2,5 m'ye ulaşabilir.Yerel çeşitlilik, dalları esnek, yaprakları sarı lekeli parlak yeşil olan orta büyüklükte bir çalıdır. Çiçekler - uzun saplı sarkık fenerler. Fenerlerin kendileri kırmızı, içteki yapraklar sarı, çok belirgin organları mordur. Çiçeklenme ilkbaharın ortasından sonbaharın ortasına kadar sürer, ancak ustalıkla daha uzun sürebilir. Tüm Çin fenerleri gibi bu da iddiasız.

Abutilon Victorian Lady

İnanılmaz derecede güzel ve sıradışı havlu çeşidi Victorian Lady, düz, dallanmış bir gövdeye sahip orta büyüklükte bir çalıdır. Ayırt edici özelliği, abutilon için nadiren bulunan çiçek salkımının havlu formudur. Oldukça büyüktürler, çok sayıda yaprak ile 10 cm çapa ulaşabilirler. Çeşidin rengi soluk pembedir, parlak sarı organlarındaki açıkça görülebilir. Yapraklar orta, kalp şeklindedir.Victoria Lady, nisandan eylül ortasına kadar çiçek açar, ancak iyi yetiştirme koşullarında, tüm yıl boyunca çiçek açmanın tadını çıkarabilir.

Abutilon Victorian Lady

Abutilon Sello

Sello, en yaygın evcilleştirilmiş akçaağaç türlerinden biridir. Herhangi bir çiçekçi ona aşinadır. SSCB'de ortaya çıkan ilk teleferik çeşidi denir. Birkaç on yıldır ülke topraklarında yetiştirilmiş ve nesilden nesile aktarılmıştır. Onu aşağıdakiler için seviyorlar:

 • yüksek büyüme. Bir apartman dairesinde bile 2,5 m yüksekliğe kadar büyüyebilir;
 • 4-7 cm çapında, çoğunlukla parlak turuncu olan güzel çan çiçekleri;
 • yapraklar akçaağaç benzer, parlak yeşil, hafif tüylü;
 • yaprakların belirgin şekilde toplanması;
 • budama ihtiyacı olan düşük dallı;
 • çiçeklenme tek;
 • uzun çiçeklenme dönemi - Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar.

Önemli! Sello sadece bir odada değil, aynı zamanda dışarıda da yetiştirilebilir (bir tencereden nakledilmemesi daha iyidir). Ama sıcak bir odada kışı geçirmeli.

Küçük Prens Abutilon

Küçük prens ismini haksız yere aldı, çünkü aslında büyümesi o kadar küçük değil, 1.5 m yüksekliğe ulaşıyor. Sarkık çiçekler, çan şeklinde salkımına 5-7 cm çapında. Renk, belirgin damarlı beyaz, kırmızı veya altın olabilir. Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçek açar.

Abutilon Lilak Wonder

Lilak Wonder, parlak çiçeklerle güçlü bir çalı formunda teleferiğin çok muhteşem bir melezidir. Kardinal olanlar da dahil olmak üzere kıstırma ve kırpmaya mükemmel şekilde tolerans gösterir. Ana özellikleri:

 • ek destek gerektirmeyen güçlü bir bağımsız gövde;
 • çiçek türü - çapı 7 cm'ye kadar geniş açık bir çan;
 • yanıltıcı bir havlu izlenimi yarattığı için yaprakları bir daire içinde birbirine biraz benzeyen parlak mor çiçekler;
 • çiçeklenme tüm yıl boyunca devam edebilir;
 • 70 cm'nin üzerinde yükseklik;
 • yapraklar yuvarlaktır.

Bir tencerede abutilon nasıl yetiştirilir

Pek çok şey, bu çiçek için doğru saksı seçimine bağlıdır, çiçeklenmesi de dahil, yanlış seçimle gerçekleşmeyebilir. Küçük bir tencereye ihtiyacı var, çünkü aksi takdirde toprak kısmını değil, kök sistemini daha aktif bir şekilde geliştirecektir. Genç bir bitki için 12-14 cm çapında bir kap idealdir, rengi de önemlidir ancak saksı siyah olmamalıdır. Aksi takdirde, güneş ışığının etkisi altında aşırı ısınır. Abutilonun avantajlarından biri de ona bakmaktır. Başlangıçta tüm koşulları doğru bir şekilde düzenlerseniz ve bunları sürekli olarak sürdürürseniz pratik olarak gerekli değildir.

Abutilonun gelişmesi ve çoğalması için arazi hafif ve besleyici olmalıdır. Çiçekçilerde satılan çiçekli bitkiler için hazır bir kompozisyon en uygunudur. Ayrıca, saksılı teleferik beslenmeyi çok sever. Haftada en az bir kez beslenmesi gerekiyor. Sulama orta düzeydedir, ancak düzenlidir, toprağın kurumasına izin verilmemelidir; durgun nemden kaçınmak için tencerenin dibine bir drenaj tabakası koymak zorunludur.

Not! Çinli bir el feneri iyi aydınlatılmış yerleri tercih eder, güney tarafı da uygundur, ancak yanıkları önlemek için doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak daha iyidir.

Abutilon nasıl çoğalır?

Bir çiçeği iki şekilde çoğaltabilirsiniz - tohumlar ve kesimler. Her ikisi de çok etkili ve verimli. Tohum ekmeden önce çimlenmeleri gerekir. Pamuklu pedler bu konuda yardımcı olacaktır. Suya batırılmalı ve kabın dibine yerleştirilmelidir. Tohumları üstüne yayın, kabı bir kapakla örtün ve ılık bir yere koyun. Kökler ortaya çıkar çıkmaz (4-8 gün) hemen toprağa ekilmelidir. Tohumlar çok derinlere yerleştirilmemelidir, doğru köklenmeleri için 2-3 mm'lik üst toprak tabakası yeterli olacaktır. 2-3 gerçek yaprak görünür görünmez toplamaya başlayabilirsiniz. Geçici kaplara otururlar, büyüdükçe daha büyük saksılara nakledilirler.

Tohumların hızlı bir şekilde filizlenmesine ve genç bitkinin ilk yıl içinde çiçek açmasına rağmen, kesim yöntemi çok daha basit ve daha etkilidir. Başlıca avantajları:

 • aşılama sırasında, genç bitkinin ana melezin tüm özelliklerini koruyacağından emin olabilirsiniz;
 • çeliklerin toprağa ekilmesinden ilk çiçeklenmeye kadar sadece 4-5 ay sürer.

Suda kesimlerle çoğaltma

Abutilonun kesimlerle çoğalması çok kolaydır; deneyimsiz bir çiçekçi bile bu işlemle baş edebilir. Yetişkin bir bitkiden 10-20 cm'lik bir sürgün kesilir, çok güçlü değil, iyi gelişmiştir. Bununla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman üst kısmı kesebilirsiniz, bu yeterli olacaktır. 3 internod olmalıdır.

Not! Hemen toprağa ekmemek en iyisidir, ancak plastik bir bardakta, oda sıcaklığında durmuş musluk suyu ile çimlendirmek en iyisidir. Suya indirmeden önce, kesik bir antiseptik, tercihen doğal kaynaklı, örneğin kül ile işlenmelidir.

Camdaki su seviyesi üçüncü internoddan biraz daha yüksek olmalı, ancak birincisinden daha düşük olmamalıdır. Su tamamen değişmez, sadece tüm dönem boyunca takviye edilir. Hava sıcaklığı 24 ° C'den yüksek değilse kökler daha hızlı oluşur ve bitkinin bulunduğu kap plastik bir torba ile örtülür. Kök çimlenmesi iki hafta içinde gerçekleşecektir.

Abutilon yetiştirirken görülen hastalıklar, zararlılar ve olası sorunlar

Abutilone, görünürde bir neden olmaksızın genellikle zararlıları cezbeder. En popüler olanlar şunlardır:

 • beyaz sinek, larvaları bitki yapraklarının özsuyuyla beslenen bir kelebektir. Yaprakların alt tarafında, koyu bir çiçeklerle kaplı ve tomurcukların sararması ve düşmesi bulabilirsiniz. Sorunu ortadan kaldırmak için, yapraklardaki parazitleri bir su akışı ile yıkamanız ve mağazadan özel bir ajanla işlem yapmanız gerekir. Ardından sorun tamamen çözülene kadar işlemi tekrarlayın;
 • yaprak bitleri, genç yapraklardan suyu emer, kıvrılmalarını ve solmalarını teşvik eder. Çok hızlı çoğalır. Bulunursa, böcekler güçlü bir su jeti ile yıkanmalı ve bir böcek ilacı ile muamele edilmelidir;
 • örümcek akarı, yapraklar ve sürgünler üzerinde bir örümcek ağı oluşturur. Kuru odalarda çabuk çoğalır. Ağır hasarlı sürgünler kaldırılmalı, kalanlar işlenmelidir.

En sık görülen bitki sorunları ve hastalıkları aşağıdaki gibidir:

 • Toz halinde küf, yaprakların üst tarafında yavaş yavaş kahverengiye dönüşen beyaz bir çiçek oluşturur. Tüm bitkiye yayılabilir. Bulunursa, hasarlı parçaları acilen çıkarmak, geri kalanını kükürt veya baycheton ile tedavi etmek gerekir;
 • çiçek yapraklarının sararması, kenarlarının kıvrılması çok yüksek sıcaklık, parlak ışık ve kuru havayı gösterir. Çıkış, bitkiyi kısmi gölgede yeniden düzenlemek ve düzenli olarak püskürtmektir;
 • yaprakların solması teleferiğin su istediğini, toprağının çok kuru olduğunu gösterir. Böyle bir problemle, tencere suyla dolu bir leğene yerleştirilmeli ve oradan tüm hava kabarcıkları çıkana kadar beklemelidir.

Pencerenizde parlak, güzel ve iddiasız bir şey istiyorsanız, o zaman kesinlikle abutilone satın almalısınız. Odayı neredeyse yıl boyunca çiçek açan çiçeklerle süsleyecek, havayı nemlendirecek ve hızlı büyümesi ve gelişmesiyle keyif alacak. Dünyanın dört bir yanındaki yetiştiricilerin yeni çeşitler yetiştirmekle meşgul olması tesadüf değildir, bu sadece popülaritesinde bir artıştan ve çiçek modası dünyasına yeni bir girişten söz eder.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe