Evde tohumlardan bir abutilon çiçeği nasıl yetiştirilir

Abutilon, Malvov ailesine ait bir bitkidir. Çiçek, akçaağaça benzeyen yaprakların orijinal şekli ile ayırt edilir. Rusya'da birkaç çeşit çiçek bulabilirsiniz: melez, Amazon, çizgili ve Mezopotamya. İç mekan abutilon nasıl yetiştirilir, ne tür evde bakım sağlanacağı, Rusya'daki birçok çiçek yetiştiricisini endişelendiren sorulardır.

Abutilon (kapalı akçaağaç): evde bakım

Ev yapımı bir akçaağaç ağacı satın aldıktan sonra, ona nasıl bakılacağı hemen çözülmelidir. Abutilon, dağınık aydınlatmayı tercih eden ışığı seven bir bitkidir. Çiçek en iyi şekilde batıya, doğuya veya güneydoğuya bakan bir pencere kenarına yerleştirilir.

Nasıl görünüyor

Nem

Odadaki çok kuru atmosfer çiçeklenmenin durmasına ve yaprak dökülmesine neden olabilir. Isıtma mevsiminin başlangıcında da benzer bir durum ortaya çıkabilir. Çiçeği ısıtıcıların yanına koymayın.

Bilginize! Yaprakların düşmesini önlemek için saksının yanına bir tepsi su koyabilirsiniz.

Aydınlatma gereksinimleri

Işık eksikliği, yaprakların ağarmasına ve gövdenin gerilmesine neden olur. Yaz aylarında saksının açık bir terasa yerleştirilmesi tavsiye edilir. Doğrudan güneş ışığı alan bir çiçeğe püskürtmeyin. Bu yanıklara neden olabilir.

Hava sıcaklığı

Evde kapalı abutilon özel bakıma ihtiyaç duyar. Taslaklar, iç mekan akçaağaçları için tehdit oluşturur. Evdeki optimum hava sıcaklığı yazın 16-25 ° C civarında olmalıdır. Sıcak havalarda tomurcuk ayarı durur. Bu durumda bitkilere püskürtmek gerekir.

Abutilon tomurcukları dökmeye başlayacağından toprağın kurumasına izin vermemek önemlidir. Nem eksikliği, yaprakların sararması şeklinde kendini gösterir. Büyüme mevsimi boyunca bitkiyi 14 günde 1 kez mineral ve organik gübrelerle beslemeniz gerekir.

Akçaağaç, örneğin sardunyadan farklı olan bir ev çiçeğidir. Kışın bitki büyümesinde azalma olur. Çiçeğin ek yer yemine ihtiyacı yoktur. Kışın optimum iç hava sıcaklığı yaklaşık 18-22 ° C olmalıdır.

Not! Düzenli sulama yoluyla toprağın kurumasını önleyebilirsiniz. Kök sisteminin hipotermisini önlemek için, tencereyi bir parça straforun üzerine yerleştirebilirsiniz.

Nasıl çoğalıyor

İç mekan akçaağaç ağaçlarını yaymanın birkaç yolu vardır.

Kırıntı

Prosedürü tamamlamak için apikal sürgünler yapmanız gerekir. Bir kum, turba ve substrat karışımına yerleştirilirler. Sera koşullarını oluşturmak için kesimler plastik bir örtü ile kapatılır. Tesis periyodik olarak havalandırılmalıdır.

İlk çekimler

Önemli! Abutilonun vejetatif üreme yönteminin avantajı, çiçeklerin yaprak renginin korunmasıdır.

Dikim materyalini hazırlamak için adım adım talimatları izlemelisiniz:

  1. Öncelikle kesimleri sağlıklı sürgünlerden kesmeniz gerekir. Uzunlukları yaklaşık 10-14 cm olmalıdır.
  2. Patojenik mikroorganizmaların büyümesini önlemek için kesimin kesimine kömür serpilmelidir.
  3. Bitkinin altından yaprak ve tomurcukların alınması zorunludur.
  4. Bundan sonra çelikler hazırlanan toprağa yerleştirilir. Zirkon solüsyonu yardımıyla kök oluşum sürecini hızlandırabilirsiniz.

Not! Aşılama yöntemi, kapalı akçaağaç yetiştirme sürecini hızlandırması açısından faydalıdır.

Tohumlar

Tohumlardan abutilon yetiştirmek için ekim materyalini işlemeniz gerekir. Bahçıvanlar, bir potasyum permanganat çözeltisi yerine, tohumları dezenfekte etmek için daha etkili araçlar (fitosporin, trikodermin) kullanmaya başladı.

Her tohum 15 ° C suya batırılmalıdır. Filizler 21 gün içinde ortaya çıkmalıdır.

Abutilon yetiştirirken, Juliet hibridini kullanabilirsiniz. Bitki boyu 1,5 m'ye ulaşabilir Abutilone hibrit karışımı "Bellevue" iddiasız bir çiçek olarak kabul edilir. Tohumlardan yetiştirmek, malzemenin yetiştiriciden zorunlu olarak hazırlanmasını gerektirir.

Greft

Abutilonun bir gövdesi üzerinde farklı bitki türleri oluşturma olasılığı vardır.

Budama

Abutilonu kesmek için yılın zamanını dikkate almanız gerekir. Sürgünler en iyi baharda budanır. Budama olmadan, abutilon sadece şeklini kaybetmez, aynı zamanda pratikte çiçek açmayı da bırakır. Ayrıca 1.5 m yüksekliğe kadar güzel bir taç oluşturulması gerekmektedir.

Budamadan sonra yeşillikler birkaç hafta içinde tamamen yenilenir. Sürgünler orijinal uzunluğun 1 / 3'üne kadar sıkıştırılmalıdır. İşlemden sonra bitki sıcak bir odaya aktarılmalıdır.

Abutilon budaması nasıl yapılır

Not! Budama yapılırken bitkinin boyu yaklaşık 30 cm olmalıdır Yavaş yavaş standart bir çalı yetiştirebilirsiniz.

Uygun toprak

Abutilon için en uygun toprak yeterli nem kapasitesine ve hava geçirgenliğine sahip olmalıdır. Klorozu önlemek için pH 6-7 arasında olmalıdır.

Mağazadan satın alınabilecek bir çiçek için hazır toprak

Abutilon yetiştirmek için toprağı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Temel olarak yüksek bataklık turba ve humus kullanılır. Bitmiş karışıma mineral gübreler eklenir. Hangi oranda karıştırılacağı:

  • 2 adet arazi;
  • 1 kısım humus;
  • 1.5 parça kaba kum.

Hastalık ve haşere kontrolü

Böcekler abutilon için tehlikelidir: beyaz sinek, örümcek akarı, et böceği, pul böcek. Parazitler özle beslenir ve bitkiyi öldürebilir.

Zararlı böcekleri tanımlamak için, yaprakları ve gövdeleri dış hasarlara karşı düzenli olarak incelemeniz gerekir. Keneleri ve beyaz sinekleri ortadan kaldırmak için zararlıları yok edebilecek mantar öldürücüler kullanılır.

Beyaz sineğin etkilediği bir çiçeğin görünümü

Toz halinde küften etkilendiğinde, yaprakların üst tarafında beyaz bir çiçek belirir. Bir fondöten kullanarak haşerelerle baş edebilirsiniz. Büyük beyaz sinek enfeksiyonu sararmaya ve yaprak dökülmesine neden olur. Abutilonu kurtarmak için çiçeğe bir piretrum süspansiyonu veya kararlı çözelti uygulanmalıdır.

Bir et böceği lezyonu, havanın ve ışığın erişimini engelleyen karakteristik bir plak şeklinde kendini gösterir. Bu durumda çiçeğin yaprakları kıvrılmaya başlar. Hastalığın çiçeğin kök sistemi üzerinde olumsuz etkisi vardır. Alkole batırılmış bir pamuklu çubukla muamele ederek et böceğinden kurtulabilirsiniz.

Önemli! Etkilenen alanların karbofos ile tedavi edilmesi gerekir.

Yapraklar sararırsa ne yapmalı

Abutilonun yaprakları neden sararır? Buna yol açan birkaç faktör var:

  • Abutilone ışık veya besinlerden yoksundur;
  • düzensiz sulama;
  • bitki zararlılardan etkilenir.

Azot eksikliğinden dolayı yaprakların sararması

İz element eksikliği ile abutilonun yaprakları dökülmeye başlar. Çiçekçiler, bitki büyümesinde bir yavaşlama olduğuna dikkat çekiyor. Ferrovit kompleks mineral gübreler üst pansuman olarak kullanılabilir. Sarı yapraklar, çiçek doğal nedenlerle gelişmeyi bıraktığında uykuda görünebilir.

Abutilon yaprakları neden kıvrılıyor

Abutilone yaprakları uygun olmayan çevre koşulları nedeniyle sararır ve dökülür. Yaz aylarında optimum sıcaklık 16 ° C ile 25 ° C arasında olmalıdır. Ayrıca bitki güneş ışığının bolluğuna tepki verir.

Abutilone yaprakları düşerse ne yapmalı

Soldurma, yetersiz sulamayı gösterir. İz element eksikliği, alt yeşilliklerin düşmesi şeklinde kendini gösterir. Abutilon, yüksek nem nedeniyle kök sistemi bozulursa yaprak döker.

Bunun nedeni yanlış sulama, çok yüksek sıcaklık veya ışık eksikliği olabilir. Ayrıca bitkiyi haşere hasarı belirtileri açısından incelemeye değer. Yaprak dökülmesi, gün ışığının azalmasıyla ilişkilendirilebilir. Bu süreç abutilonun kış sezonu için hazırlandığını gösterir.

Abutilon, birçok çiçek yetiştiricisi tarafından sevilen ışık seven bir bitkidir. Isıtıcı cihazların yanına saksı koymamalısınız. Yazın optimum hava sıcaklığı 16-25 ° С aralığında olmalıdır. Ve sonra bütün yaz çiçek açacak ve tomurcuklarıyla evi memnun edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe